body + yüzme veya koşu

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve awesome tarafından 1 Şubat 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. awesome

awesome Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba arkadaşlar sizlere birbiriyle alakalı birkaç problemim var. öncelikle yaşım 20. 15 ay kadar süredir body yapıyorum. boy 175 kilo 70. vücudumda yağ yok diyebilirim.. ancak malesef 4,5-5 yıldır sigara kullanıyorum. şimdi ilk sorum şu: sigarayı bırakırsam vücüdum kendisini temizlemesi ne kadar sürer. ve sonunda hiç sigara içmemiş gibi temizlenir mi?kendimi bu illetin kötü etkilerinden tamamen kurtarabilirmiyim? ikinci olarak: sigaranın etkilerinden daha hızlı kurtulmak için spor yapmadığım günler koşu, yüzme ya da tenis gibi faaliyetlerde bulunsam vücudumdaki kas oranında bir eksi meydana gelir mi? veya sadece body yaparak da sigaranın etkilerinden koşu yapan biri kadar hızlı kurtulabilir miyim? günde yaklaşık bir paket sigara içiyorum. ancak şunu da belirtiyim lütfen sigara bırakınca 8 saat içinde şu olur 2 hafta içinde bu olur şeklindeki makaleyi yazmayınız :)

2. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Bugün paylaştığım bir çeviri var, belki ilginizi çeker.

Bahsettiğiniz makale American Cancer Society tarafından araştırılıp, sonuçları paylaşılmış bir makale. Yani bilimsel bir temeli var. Ordaki zamanlamaların ve bilgilerin doğru olduğunu düşünüyorum. O makaleye göre sigarayı bırakmanızdan 10 yıl sonra akciğer kanserine yakalanma riskiniz, sigara içmeyen birisiyle aynı seviyede olacak. Ve yine o makalenin özünü tekrar edecek olursak, ne kadar erken bırakırsanız o kadar erken toparlanırsınız.

Akciğerlerinizin eski haline dönmesinin seneler alabileceği söyleniyor. Ancak iyileşme sürecini bir an önce başlatmak gerekli.

Bu genel bilgilerin haricinde sigarayı bıraktıktan sonra, kendinizi yenilemenize yardımcı olabilecek birkaç bilgiyi paylaşayım;

1- Zaman ve Temiz Hava:
    Vücudunuza sigaradan aldığı zararı yenilemesi için zaman tanıyın. Sigarayı bırakmanızdan 3 ay sonra akciğerlerinizin daha iyi işlediğini ve bir sene sonunda akciğerlerinizin tam fonksiyon çalışma sisteminin neredeyse tamamen yenilendiğini göreceksiniz.
    2- Mullein (Sığırkuyruğu) Çayı: Birçok herbalist (aktar) mullein (sığırkuyruğu) çayının güçlü bir akciğer temizleyicisi olduğunu söyler. Mullein bir balgam söktürücüdür. Ayrıca doğal bir öksürük ilacı olarak kullanılır.
    3- Licorice (Meyan Kökü): Mullein gibi meyan kökü de bir balgam söktürücüdür. Ancak bunun yanında sigarayı bıraktıktan sonraki stress için de iyi gelir. Bu iki çay akciğer sağlığı için kullanılabilir.
    4- Egzersiz: Egzersiz hem stresi azaltır hem de sizi meşgul eder, böylece bir sigara daha yakmamanıza yardımcı olur.
    5- Yeşil Çay: Yeşil çay, serbest radikallerle mücadele edebilen antioksidanlara sahiptir. Kanser gelişimi ihtimalini düşürmenize yardımcı olur. (Vinternatt: Yeşil çayla ilgili verdiğim makalede de akciğer için faydalarından bahsediliyor.)

Kaynak: hubpages.com/hub/Help-your-body-recover-after-quitting-smoking
    Çeviren: vinternatt

Kas kaybıyla ilgili sorunuzu yanıtlayacak olursak, kas kaybı, yanlış egzersiz ve daha da önemlisi yanlış beslenme sonucu gerçekleşir. Eğer 2-3 saatlik düşük tempolu yürüyüşlere çıkarsanız bunun kas kaybıyla sonuçlanacağı iddia edilir. Uzun süreli ve sabit tempolu koşu/yürüyüşlerden ziyade 30-45 dakikalık HIIT tekniğiyle kardiyo yapmanızı öneririm. Hem kas kaybı riskini minimize edersiniz hem de kardiyoyu gerçek anlamıyla yani kalbin ve vücudun performansının geliştirilmesi amacıyla yaparsınız, dayanıklılığınızı arttırırsınız.

İşinizi garantiye almak içinse, kardiyo, yüzme, tenis gibi sporların ardından 200-300 ml %100 üzüm suyu (glikoz amaçlı) + protein tozu tüketebilirsiniz. Daha da emin olmak istiyorsanız, kardiyo sırasında, hızlı emilen bir likid amino asit de tüketebilirsiniz.

Bunların haricinde düzenli ve zamanında beslenme kas kaybı konusuna doğrudan etki eden nedenlerdendir.

Son olarak, her hafta dinlenmek için off günler yapmanızı ve yapacağınız sporun akciğerlerin toparlanması amaçlı olacağı için açık havada, temiz oksijen alınabilecek ortamlarda yapılmasını tavsiye ediyorum. İyi günler.

Edit: Sadece vücut çalışarak, akciğerlerinizin toparlanmasına yardımcı olabileceğinizi düşünmüyorum. Açık havada kardiyo, akciğerler açısından daha faydalı olacaktır. Haftanın en azından 1 günü yapmaya çalışın.

Son düzenleme: 1 Şubat 2011
    awesome bunu beğendi.
  3. awesome

awesome Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    ben akciğer kanseri riski yarıya düşüyor zannediyordum. kalp krizi geçirme ihtimali normal bir insan seviyesine inerken akciğer kanseri yarıya düşüyor olarak aklımda kalmış. yanlış mı biliyormuşum :)

4. awesome

awesome Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    yokmu konu hakkında bilgili arkadaşlar??

5. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Bence sen hele bi sigarayı bırak. Doğmamış çocuğa don biçmek bize yakışmaz. Ama eğer bırakırsan keçiboynuzu pekmezi kullanmanı tavsiye ederim. Başta akciger ve karaciğer olmak üzere tüm organları temizler. Güçlü bir antioksidan ,antiseptik ve Antihepatotoxictir.

Sayfayı Paylaş