Body' nin vazgeçilmezi Bel Fıtığı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve .Kubilay tarafından 12 Şubat 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. .Kubilay

.Kubilay Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Merhaba bodyforumtr, çoktandır takip ettiğim foruma bu mesele ile ilk konumu açmayı hiç istemezdim..

Geçenlerde evde iken birden bire belime dayanılmaz bir ağrı girdi, yere bıraktım kendimi. Bu durum hiçbir ağırlık kaldırmadan ve durduk yere olduğu için beni epeyce şaşırttı. MR çektirdim ve fıtık başlangıcı sayılabilir dedi doktor. Yani çok çok küçük birşeymiş, fıtık olarak düşünme dedi.

Forumdaki bütün bel fıtığı başlıklarını okudum lakin kendim için bir sonuca varamadım. Bilinçsiz olarak 1 yıl, ne yaptığımı bilerek ve bilinçli bir şekilde 8 aydır bu sporu yapıyorum. Bu konuda tecrübesi olan veya fikir vermek isteyen üstadların yardımına ihtiyacım var.

Soru 1-)
    Bench presste bele binen yük nedir? Evde bir ay dinlenip eskisi gibi bu hareketi aynen yapabilecek miyim?

Soru 2-) Bildiğiniz gibi omuz hareketlerinin çoğu bele biniyor. Bele binmemesi için neler yapmam mantıklıdır? Bu hareketleri ayakta, dizlerim hafif kırık bir şekilde yapsam yükü bir miktar bacağa verebilir miyim?

Bacağımda çekme yok ve uyuşmuyor. Yaptığım birçok hareketi bacağımı kırarak yapmayı düşünüyorum.
    Kısacası kaçınmam gereken hareketler nedir?

MR sonucumu yorumlamak isteyen tecrübeli arkadaşlar var ise buraya yazabilirim.
    Teşekkürler.

2. mamossa

mamossa Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    yemek yemek
    Yer:
    Albania
    öncelikle çok geçmiş olsun, Allah acil şifalar verisin;
    "MR" sonucunu yorumlamak doktor olmayanlar haricinde açıkçası bize düşmez. ama arada benimde bel konusunda sıkıntılarım oluyor. hatta bir kaç kere bel ağrısından yürüyemediğimi hatırlıyorum, ya da tabir-i caizse iki büklüm yürüdüğümü hatırlıyorum. bunun sebebi deadlift idi.
    sorularını bildiğim kadarıyla cevaplamak isterim;
    1) Bench press de belini sehpaya sabitlediğin ve oynatmadığın sürece üzerine binecek bir yük olduğunu düşünmüyorum. ama dersen -ki ben çok ağır kilolarla giriyorum, o zaman kemer tak derim. yani ağırlığın yüzde şu kadarı bench press de bele biner diye bir bilgim yok.
    2) Omuz hareketlerinin bele binmemesi için hatta hiç bir hareketin bele binmemesi için, ya da hereketi yaparken belden kuvvet almayıp sadece adeleyi çalıştırmasını istiyorsan yapacagın hareketi uygunluk durumuna göre oturarak, yatarak yap. Ben mümkün olduğunca ayakta hareket yapmamayı tercih ediyorum. Bu arada yükü bacağa vermenin de hiç bir mantığı yok, böyle bir şey yapacaksan bacak calış. özet olarak bacağa yüklenme, bacağa yüklenmek bir yandan da bele yüklenmektir.

"kısacası kaçınman gereken hareketler" ;

- Ayakta çalışmamak,
    - Beline dikkat etmek,
    - Mümkün seviyede ağırlık kemeri kullanmak (mümkün olduğunca kemeri sıkı tutarak)
    - oturarak ya da yatarak yapacağın hareketi yapmadan önce belinin altındaki zemine sıfır olmasına dikkat et, ya da olabildiğince sıfır olmasına, yani belden boşluk verme.

umarım verdiğim bilgiler faydalı olur.
    Saygılarımla.

VENGEANCE ve .Kubilay bunu beğendi.
  3. tugi190794

tugi190794 Üye

Beğenileri:
    119
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İSTANBUL
    öncelıkle gecmıs olsun forumda bel egzersızlerı var onları yapmanı öneririm .
    egzersizde ağrı yapan hareketleri yapma
    eğer ki bacaklarda ve kalça kısımlarında çekme , ürperme, degısık hisler yoksa bel fıtıgı oldugunu sanmıyorum tabı doktor degılım .
    benım de belımde sorun var 4aydır agrılarlayım ve dızden asagısı kaslarım 7/24 aralıksız hep agrı ıcındeler kas spazmı oldugunu soyledı doktorlar .
    dikkat et gecmıs olsun

.Kubilay bunu beğendi.
  4. ysn

ysn Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    bende dayanılmaz bel ağrıları sonucu mr çektirdim ve bel kayması dedi fizik tedavi önerdi olmadı ameliyat dedi . ama biz spora kemerle olsun birazda ayaktaki hareketlerden kaçınarak yapmaya devam ediyorum

TheKing ve .Kubilay bunu beğendi.
  5. .Kubilay

.Kubilay Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    mamossa, tugi190794 ve ysn, cevaplarınız için teşekkürler. Buradaki bilgilerin hem bana hem bu konuda araştırma yapan diğer genç arkadaşlara referans olmasını istiyorum. Bel ağrısını çeken bilir, ben kimsenin çekmesini istemiyorum.

@tugi190794, geçmiş olsun dostum umarım ameliyata kadar gitmez işin. Giderse de korkma, babam ameliyat oldu, şuan mekik hariç herbişeyi yapıyor tabi kontrollü olarak. Ameliyatlar artık eskisi gibi değil.

@ysn, geçmiş olsun hocam, ayda bir emar çektirin durumunuza baktırın ilerleme var mı yok mu? İlerlerse biliyorsunuz spor hayatınız tamamen bitebilir. Bel şakaya gelmiyor aman kontrolü elden bırakmayın.

@mamossa, öncelikle size de geçmiş olsun. Umarım sağlığımıza kavuşup şu spordan ayrı kalmayız.
    sormam gereken birkaç soru var size. Ağırlığı diyelim ki oturarak aldık elimize. Oturur vaziyette olduğumuz için bu ağırlık tamamen bele biniyor diye biliyorum ben. Ayakta iken biraz ağırlığı yaymış olmuyor muyuz?

Ağrı sızı veren hareketleri çıkaracağım antrenmandan yalnız sizin şunu şunu kesinlikle çıkar yapma dediğiniz durumlar var mıdır? Seated cable rowing gibi mesela? Ne derece bele vurur?
    Teşekkürler

Son düzenleme: 12 Şubat 2013
    ysn bunu beğendi.
  6. mamossa

mamossa Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    yemek yemek
    Yer:
    Albania
    belini sabitleyip, tamamen dik oturmadan (90 derece değil de, 75-80 derecelik bir açıyla oturduğunu düşün) bu şekilde belde boşluk bırakmadan ağırlığı eline aldığında beline ağırlık binmeyecektir. ben bu şekilde çalışıyorum.
    biraz daha açık olmak gerekirse;
    örneğin biceps çalışacaksın, sehpayı 80 derece olarak ayarladın (yani tam dik değil), ve belde boşluk bırakmadan oturdun. iki eline de dumbell aldın, yapman gereken ağırlığı önce bir elinle yavaşca kaldırmak ve bırakmak, aynı şekilde diğer elin içinde ağırlığı yavaşca kaltırıp yavaşca indir. daha açıklayıcı olması için alttaki linke tıklayın;
    http://thumbs.ifood.tv/files/imagecache/600x500/dumbbell_bicep_workout_routine.jpg

Keza diğer bir çok hareketler hareketleri de örneğin; dumbell omuz press, omuz öne açış ya da yana açış, ya da triceps herketlerini ve diğer bütün adelelerini (bacak hariç) oturarak çalışabilirsin. Hareketleri yazarak atlatmam çok kafa karıştırır o yüzden hareketin mantığını zaten anladıysan oturarak her hareketi yapabilirsin demektir.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 18:27 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 18:24 ----------

bu arada profil resmimde görüğün üzere barbell curl yaparken ayaktayım ama kalçamı ve belimi yaklaşık 80-85 derecelik yataylıkta bir sehpaya dayamış vaziyetteyim.
    velhasılı kelam belini her harekette sağlama almaya özen göster

.Kubilay bunu beğendi.
  7. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Ben 1 ay civarı dinlenmenizi öneriyorum, bel fıtığı başlangıçlarında dinlenme çok önemli, dinlenmeyle %70lik bir iyileşme sağlanabiliyor. Bu bir aydan sonra öncelikle core bölgesine önem vermenizi öneriyorum, karın, alt sırt, kalça kasları, sonra da yavaş yavaş antremanlara dönün tabi çok fazla ağır değil yavaş yavaş. Kendinizi daha iyi hissettiğinizde hafif kilolarla deadlift öneririm, beli kuvvetlendirmek için çok faydalı bir harekettir. hareketin formunu iyice kavradıkdan sonra yavaş yavaş kilo arttırın ve çok sağlam bel-karın kaslarına sahip olun, zamanla belinizdeki varsa ağrı hissedilmeyecek kadar azalacaktır(çok ters bir hareket yapmadıkça). core bölgesi önemli. Geçmiş olsun.

.Kubilay bunu beğendi.
  8. anatomie

anatomie Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    İstanbul
    2.haftamdayım bende bu sporda,geçen omuz çalıştım yana açış ve öne doğru kaldırma hareketini yaparken çok zorladığımı ve belimden destek aldığımı fark ettim ama bişey olmaz diyip devam ettim,aslında salondaki bi şahısın dimdik dur vücudu kırma dik dur vs vs söylemleri yüzünden oldu normalde bir ayağımı öne atardım,neyse dik bi pozisyonda özellikle yana açışta çok zorladım ve 4-5 gündür belimde bi sıkıntı var çok büyük bi acı sızlama ağrı yok ama uzun süre yatınca ya da uzun süre bilgisayar başında oturunca çok hafif de olsa ağrı yapıyor kalkıp dolaşıyorum ya da pozisyon değiştiriyorum,ciddi bişey olduğunu sanmıyorum ama biraz da korkuyorum,acaba nelere dikkat etmeliyim bir hafta kadar ara versem mi ya da bu dediğim hareketleri yaparken daha mı dikkat edeyim mesela yarın omuz idmanım var oturarak yapmayı düşünüyorum,biraz karışık oldu ama böyle bi sıkıntım var,şunu anladım ağır kaldırıp dengeyi bozmak belden güç almak çok tehlikeli

.Kubilay bunu beğendi.
  9. .Kubilay

.Kubilay Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Hocam oturarak dediğiniz açıyla yapmaya özen göstereceğim çok teşekkürler. Etrafımdaki insanlardan da bilgi almaya çalışıyorum, bel fıtığı lafını duyar duymaz o sporu bırak tepkisi geliyor. Çözüm önerisi sunmak yerine insanlar basite indirgiyor bu sporu ve bırakmamı öneriyor. Ben de biliyorum bırakınca büyük ihtimalle düzelecek birkaç hafta sonra ama sporu bırakmak gibi bir niyetim yok Allah izin verdiği sürece.

Birkaç ay bel güçlendirmek istiyorum. Ters mekik zararlı mıdır acaba?

1 ay kadar dinlenmeyi ben de düşünüyorum hocam. 1 ay sonra hem kardio hem bel güçlendirme ile geri dönmeyi düşünüyorum spora. Deadlift biraz sakat değil mi?

Son düzenleme: 12 Şubat 2013
  10. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Deadlift yapmadan önce beli iyi ısıtmak(hyperextension,ters yarım mekik, good morning vs) ve hareketin formunu bozmadan nizami yapmak lazım, böyle yapıldığı takdirde sıkıntı olmaz. tabi deadlifti kendinizi iyi hissettiğinizde yapmaya başlayın, daha öncesinde diğer karın ve bel güçlendirme hareketlerini yapın. deadlift bir sonraki aşama.

11. .Kubilay

.Kubilay Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Hocam beli kuvvetlendirme çalışmaları yapacağım ağrı kesildiği zaman. Mekik ve barfiksin bir zararını görür müyüm?

12. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Tam mekik yerine crunch daha iyi bir tercih olabilir, barfiks için bir fikrim yok malesef.

13. tugi190794

tugi190794 Üye

Beğenileri:
    119
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İSTANBUL
    barfix ağrıyı arttırabilir , asılıp kendını yukarı cekıp asagıya bırakırken belın zorlanabılır. aletli barfix varsa onu yap

14. .Kubilay

.Kubilay Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    O değil de kendimi çektiğim demirden, barfiks bittikten sonra yere atladığımda birşey olacak mı acaba?

Arkadaşlar ağrılar azaldı baya baya. Kişi kendinin doktorudur derler ya hani, o hesap ben de buldum sanırım bu fıtığın nasıl başıma geldiğini. Genelde ısınmadan başlardım mekik çekmeye, bu da her mekikten sonra ağrı yapardı.

Mekik sehpası baya bir tehlikeli sanırım bel fıtığına davet çıkarıyor. ne kadar düz eğilip kalkmaya çalışsanız da omurganın şeklini bozabiliyoruz.
    Yerde en azından beli sabitleme şansımız oluyor.

15. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Selam Kubilay..
    Bu rahatsızlığı olan ve vg yapan biri olarak sana yardımcı olmaya çalışayım..

* Ne yapmam lazım..Kesinlikle kaldıramadığın ya da hareketin nizamiyetini bozan ağırlıklardan uzak durman lazım.Çünkü nizamiyet bozulunca hemen tüm hareketlerde farkında olmadan belinden güç almaya çalışırsın.Bu da olumsuz bir durum.

*Kendi tecrübelerime göre ilk aşamada uzak durulması gereken hareketler risk sırasına göre ;
    1-Barfiks;Kesinlikle uzak dur...
    2-Ayakta military press.
    3-Barbell squat;özellikle ağır kilolarda, bunun yerine çok tekrar yapabileceğin makul kiloda dumble squat yapabilirsin.
    4-Deadlift; Hele birde nizami yapılmazsa büyük risk.
    5-Tam mekik;Bunun yerine yarım mekik yap kontrollü olarak.
    6-leg raises ;Bende feci ağrı yapıyor.

*Bunun haricinde antrenman sırasında vücut sıcak olduğu için hangi hareketin ağrı yapacagını anlayamazsın agrı genelde ertesi sabah ortaya çıkar.Bu durumda yapacağın iş antremanı sorgulamak ve hangi hareketin ya da çalışma şeklinin ağrı yaptığını bulmak ve önlem almak.Ancak antreman sırasında ciddi ağrı olursa o harekete son ver ve programdan çıkar.

*Antremandan önce ısın ve gerilme hareketleri yap.

*Omuz press hareketlerini dik oturarak sırtın destekli bir şekilde yap.

*Ayakta yaptığın tüm hareketlerde bel kemeri kullan.

*Bencte yaptığın hareketler en risksiz hareketler ancak sırtını sabitle ve belinde ufak bir boşluk bırak.Dikkat ufak bir boşluk.

*Spor dışında tavsiyem ise oturur pozisyonda çok kalma,en geç 45 dakikada bir ayağa kalk ve biraz adım at.

Vücudun güçlendikçe zamanla bele binen yük hafifler ve sende biraz daha rahatlarsın.O zaman dikkatli ve kontrollü bir şekilde aşırıya kaçmadan program dışı hareketleri deneyebilirsin..Sırt ve karın kasları bele binen yükü üstlenen en önemli kas gruplarıdır gereken önemi ver.Sabırlı ol gaza gelme ve vücudunun sınırlarını bil.

Geçmiş olsun....

Sentimental, Lonewolf ve tugi190794 bunu beğendi.
  16. .Kubilay

.Kubilay Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Benim için harika bilgiler hocam vakit ayırıp yazdığınız için teşekkürler ellerinize sağlık.
    Gaza gelme olayı değil de, beli güçlendirmek için ara vermeyi düşünüyorum bu fikir bile beni fazlasıyla rahatsız ediyor. Yani rahatsız eden bir-bir buçuk ay kadar sadece bel ve kardio çalışmak. Katlanacağız yapacak birşey yok artık.

Benim belim biraz çukurdur, sabitlemem imkansız sanırım..

17. Lonewolf

Lonewolf Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Merhaba. Bir kayropraktist'in (Omurga uzmanı) tavsiyesini sizinle paylaşmak isterim. Google'dan 'Neutral Spine During Weightlifting' konusunu da araştırmanızı tavsiye ederim. Ağırlık çalışırken her daim omurganın doğal yapısının korunmasıyla ilgili bir başlıktır.

.Kubilay bunu beğendi.
  18. .Kubilay

.Kubilay Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    @Lonewolf, konuya göz atıyorum teşekkürler.

Destek olan arkadaşlara çok teşekkürler ağrılarım bayağı azaldı neredeyse bitti diyebilirim. Olaydan bugüne dek spor yapmadan bekledim. Şimdi antrenmandan önce ısınmak adına 15 dakika tempolu yürüyüş, sonrasında ters mekik yapacağım. Böylece bel kasları hazır olacak ve belin nüksetme ihtimalini azaltacağım.

Beli çok kastığından bacak çalışmayı düşünmüyorum.
    Buradaki bilgilerin bu sorunu yapaşanlara referans olmasını umuyorum.

Sayfayı Paylaş