Body ne işe yarar(Özeleştiri)

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve bruce544 tarafından 13 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. bruce544

bruce544 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Selam arkadaşlar, yazacaklarım Body çalışan arkadaşlar için hoş olmayabilir. Eleştiriye açık olmayanlar sayfayı kapatabilirler.

15 yıldan fazla süredir uzakdoğu sporları çalışıyorum. 181 boyunda 65 kiloyum. 89 doğumluyum.
    Gelin görün ki kasları büyütmeye karar verdiğimde Body buildinging ilaç olmadan bir işe yaramadığını üzüntüyle farkettim.

Ağırlık çalıştığımdan gördüm ki (genel olarak setler 3x10) kaslarda büyüklük bakımından çok az bir gelişme oldu. Üstelik günlük yediğim besini de artırdım( günde 5 yumurta beyazı) ancak gelişme oldukça az. Hızımda hissettiğim düşüş de cabası.

Şimdi eski programıma döndüm. 200 mekik. 80-100 Şınav. Çok daha iyi hissediyorum. Çok iri kaslarım yok ama hızımla çok kısa sürede çok büyük güç üretebiliyorum. Bu da en iyisi. Body çalışmak bende işe yaramıyor. Daha önce de denemelerim oldu istediğim sonucu alamadım. Belki yaşım küçüktür, hormo seviyesi yetmiyordur diye düşündüm ama şu anda da olmayınca Body sporuna karşı soğukluk ve antipati oluştu. Hızımı düşürmeden kas büyütmeye yardımcı olmayan sporu ne yapayım. Sadece iri kas istesem benim dayım body antrenörü, basarız iğneyi olur. Ama ben spagat da yapıyorum. Salto da atıyorum. Kaç tane body ci var. Hem hızlı esnek ve iri olan. Yüzde kaç?

Dolayısıyla Body benim değerlendirmeme göre sıfıra yakındır. Varolan birikimlerime de zarar verebilecek bir spordur. Farklı illerde 3 tane body salonu gezdim. Hocalar Türkiye çapında dereceleri olan hocalardı.

Anladım Türkiye'de hoca yokmuş.

Hepinize saygılar, iyi çalışmalar...

2. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    iri kas yapmak çok zordur bir kere steroidle iş bitmiyor çok gördük benim dayım spor hocası bizim salonda bir abi var 3 ayda Ronnie Coleman oldu diyenleri body building kavga için yapılmaz bunuda belirtelim steroidsizde olur bir yere kadar ama elbette profesyoneller kadar olamayız ama az yada çok kaslı olunur araştırmadan gelişi güzel ağır kilolarla biraz çalışıyorsunuz sonrada yok gelişmiyor yok işe yaramıyor kaslı dövüşçüler var Scott Akdins Michael Jai White gibi bu adamlar kendilerini çok güçlü sanan zayıf dövüşçüleri yere serer kaldıki bodycilerde güçsüz değil bench pressde 200 kiloyu basan adamlardan bahsediyoruz öyle konuşuyorlarki sokaktaki adam istese bir bodyciyi döver gibi yok böyle bir şey

Son düzenleme: 13 Ağustos 2012
    mma- ve Ahmetyrn bunu beğendi.
  3. Ahmetyrn

Ahmetyrn Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilişim Teknolojileri
    Yer:
    İzmir
    Arkadaşım herkesin görüşüne saygı duymak lazım tabi ki ama sen hem iri kaslar isteyip hemde çok hızlı olmak istiyorsan bu biraz zor gibi görünüyor.. Tabi istediğin kas şekline bağlı fit ve hafiften iri bi vücutla istediğin kadar esnek ve hızlı olabilirsin bence örnekte verebilirim sana "Hakan Demiray" araştır bir istersen,Hem kasları iyi hemde yeterince esnek bir hocadır kendisi kendisini tanımam ama uzun süredir takip ettiğim bir adamdır sürekli sportif aktivitelerin içinde katana kullanımından tut , esnek olan sporlarda dahil amacım onu övmek değil burada ama övülecek bir kişilik.. dediğim gibi fazla iri kaslar istiyorsan hızı unut derim ben aynı şekilde hızı istersen fazla kası unut ama buda hiç geliştirmeyeceğin anlamına gelmiyor tabiki ayrıca Türkiyede birden fazla iyi hoca var bence adamın işi olimpiyat koşucusu yetiştirmek değil sonuçta adam bodyci yetiştiriyor neyse saygılar, iyi günler..

4. brhmcr

brhmcr Guest

Oncelikle ne kadar sure VG ile ugrasip hic bir etki alamadiniz?

Sporlar konusunda birbirlerine ustunluk iddiasi yanlis olacaktir.Her sporun kendi icinde avantaj ve dezavantajlari var. VG yi sadece ilaclarla yapilacak bir spor olarak gormen sanirim genel anlamda basinin ve kamuoyunun bu yondeki yonlendirmeleri.

Ilacsiz sporcular da var tabi bir tane ornek vereyim: Alpaslan Ozdemir/ https://www.facebook.com/alpaslan.ozdemir.549

Kendisi dogal beslenme ile +50 kollara sahip bir sporcuydu zamaninda.

Soyle bir poz ornegi vereyim: 300 LBS Kai Green, amuda kalkiyor, ve benzeri hareketler.Tabi ki bir salto degil ancak 300 lbs olup salto atabileceksen gonulden tebrik ederim.
    https://www.youtube.com/watch?v=VNB3y0_vlMk&feature=related

Butun bunlar haricin VG sporu pekcok kategoride yarismacilar barindirir.Birkac ornek.

Vucut gelistirme
    Klasik vucut gelistirme
    Fitness bikini
    figure/fizik
    vb.

VG benim degerlendirmeme gore sifirdir sozu ise talihsiz bir laftir, buradaki bircok kisinin emeklerine golge dusurmektir. Unutulmamalidir ki VG daha ziyade estetik bir spordur. Fonksiyonel degildir.Ancak bir cok antreman disiplinini icinde bulundurur.

Ayrica vucut gelistirme pekcok sporda destek spor dali olaraka yeri alir. Basketbol, futbol vb disiplinler agirlik calismalariyla zaman zaman kuvvet kazanma yoluna giderler.

5. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Vg daha iyi bir hayatının olmasına yarar, yeterli bir sebeptir herhalde bu sporu yapmak için. Bu sporu iyice öğrendikten sonra tekrar başlamanı öneriyorum, senin sorununun kaynağında bilgisizlik yatıyor.

6. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    1-bodyci arkadaşlar hep güreş bilek güreşi gibi güç gerekiren sporlarda diğerlerini yenerlerdi
    2-bodyci arkadaşların her zaman yapı gereği kendilerine güvenleri diğerlerine nazaran çok fazla idi
    3-bodyci arkadaşlar vucut olarak daha çabuk gelişim gösteriyordu
    4-benim lisedeki anımı anlatayım
    hayatımda tanıdığım en kavgacı çocuk diyebileceğim arkadaşım vardı adı umut
    her gün abartısız kavga eder ve kendinden yaşça büyükleri bile 2sn kafa yumruk tekme yere yığar kan içinde bırakırdı
    bi gün bodyci olan diğer arkadaşıma bulaştı geldi kafa attı, son hatırladığım umutu hastaneye zor yetişirmiştik, bodyci arkadaşınsa ilk yediği kafadan hafif burunda kanama vardı okadar
    sonra umut 2 hafta yattı okula gelemedi
    5-body yapan arkadaşlar daha sakin, disiplinli oluyrlar
    bu örnekler kat kat çoğaltılabilir
    bu örnekleri bodyci herkesi döver vb bişeler anlatmak için vermedim, insan üstündeki etkilerine örnekler verdim
    son olarak iş insanın kendinde biter, insana body zorla bişe katmaz, insan bodyden bişeler alır

mma- ve Danny Boy bunu beğendi.
  7. hogan

hogan Üye

Beğenileri:
    1.244
    Ödül Puanları:
    103
    Daha iyi bir hayat'ı açarmısın biraz.

Danny Boy bunu beğendi.
  8. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Şu yazıyı okuduğumda bodybuilding hakkında hiçbirşey bilmeyipte çok fazla şey iddia eden birini gördüm. "5 yumurta beyazı yedim olmadı , ilaç vurulmadan olmuyormuş , ben havada salto attım sen atabilirmisin :) Her spor yapanın havada salto atması şartmış gibi ) "

Bu sözde "ben vücut geliştirmeyi beceremedim ben beceremediysem kusur bende değil bu sporda ve bu sporu yaptıranlarda" mantığı. Klasik şucu kendinden çıkartıp kendini temize çıkarma psikolojisi.

VG 'de gelişememenin nedenleri bellidir;

Kötü Beslenme
    İyi İdman Çıkaramama
    İyi Dinlenememe
    Veya genetiğin hızlı gelişime uygun değildir sabrediceksin. ( Ectomorph - Mesomorph farkı )

Elinin altında çok kaliteli bir VG forumu var , eğer bu sporu yapmak istiyorsan ön yargılarından kurtulup forumu dikkatlice okumanı tavsiye ederim.

mebeyce ve -RevoLt- bunu beğendi.
  9. bruce544

bruce544 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Bu kadar kısa sürede bu kadar çok yanıt için teşekkür ederim.
    Önyargısız yanıtlar için ayrıca teşekkür ederim.

Yazacağım bu cevabın sonuna fotoğrafımı koymayı uygun buldum. Ancak önce söylemek istediklerim var.

Kavga örnekleri beni ilgilendirmiyor. Dövüş güç değil hız ve teknik işidir(Güreş, boks gibi sporlar bunun dışında). Evet uzakdoğu sporlarıyla ilgileniyorum ve müsabığım teknik dövüşüyorum. Bunun için hıza ihtiyacım var. Kilo alıp kas yapmak istememin ise, dövüştüğüm sikleti artırmaktan, güç ve hız kazanmaya kadar(body de yapılıyorsa tabi) uzun bir neden listesi var.

brhmcr verdiğin youtube linkini izledim. Kas gelişimi güzel bir bodyci ancak amut değil zorla kafa amudu yapıyor. Zira o kol kası kütlesine sahip birinin kafayı koymadan el üstünde durmasını beklerdik. Benim tek el üstünde durabildiğimi düşünürsek...

Aşağıdaki fotoğrafta 74 kiloyum. Polonya'da yaşıyorum, yaşam düzenim kökten değiştiği için kilo verdim.

Uzun süredir spor dünyasındayım. Biraz içinden gözlemlediğim body sporunu değerlendirme fırsatı buldum.
    Body sporu bana hiçbir şey katmıyor, üstelik birikimlerimi de almaya çalışıyor, ya da yanlış çalışıyorum. Bu da Türkiye'de yeterli birikime sahip hoca yok demektir.

Hepinize saygılar, iyi çalışmalar...

Son düzenleyen: Moderatör: 13 Ağustos 2012
  10. brhmcr

brhmcr Guest

Bana atifta bulundugun kisma yonelik yorumda bulunayin dallandirmayayim, gormus oldugun bodici, 140 kilo civari yaptigi hareket salto degil veya tam amut degil amacim bu sporda da az cok esnek olunabilecegi. Ancak tabi ki benim yazimdan bir tek bunu cekip aldigin icin daha fazla ustunde durmayacagim.

Ben de Polonya da yasiyorum ama Turkiye'da hocalar yetersiz vs olayina girmem mumkun degil.

Sana spor hayatinda basarilar dilemekle birlikte spor disiplinlerinin farkli avantajlarinin oldugunu ve senin ugrastigin sporlarda da pek cok zaman agirlik idmanlarinin yapildigini tekrar hatirlatmak isterim.

11. bruce544

bruce544 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    BeachBoy diyor ki:
    Az önce forumdan bilgi araştırmaya kalkmak gibi hatada bulundum. Zira forumun üstünde yazan reklamda "Yağları kasa dönüştürün" diyor. Böyle bir reklam var forumun üst bölümünde. Hemen sayfayı aşağı indirdiğimde ise şu satırları okuyorum.

S- Yağlar kasa dönüştürülebilir mi? Vg'ye başlamadan önce yağlı olmak
    avantajmıdır?
    C- Hayır değildir. Yağlar kasa , kas fizyolojisi gereği dönüştürülemezler.. yağları enerji kaynağı olarak belki bir nebze kullanabilirsiniz fakat bu daha çok aerobik çalışmalar ile gerçekleşir.

Karar vermek zor. Ya foruma alınan reklam yalan söylüyor ki bu da forum yanıtlıcı reklam alıyor demek, ya da forumdaki açıklama yanlış.

Bilgim yetersiz bu doğru. Ama yazılanlar çelişkili olunca böyle eleştiriler çıkıyor ortaya. Umarım eleştirileri yapıcı olarak gelişim amaçlı değerlendirirsiniz.

Sözkonusu başlık.
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/v-cut-geli-tirme-genel-t11373.html

Hepinize saygılar, iyi çalışmalar diliyorum...

12. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    O reklam tamamiyle saçmalık. En azından onu garanti edebilirim. Son zamanlarda bu Nick Auger'li L-carnitine reklamları iyi patladı. Heryerde görüyoruz. İyi ödüyorlar sanırım.

Bu arada her spora uyacak diye birşey yok tabi ki. Vucüt geliştirmeden faydalanan dünya kadar spor branşı var. Ama bilgileriniz ve çıkarımlarınız hatalı. Onları gözden geçirmelisiniz. Bu spor size uymayabilir ama en azından kanaatinizi oluşturan çıkarımları doğru bilgiler üzerine inşa etmelisiniz.

13. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Senin hatan branşına uygun idman stillerini bilmemenden kaynaklanıyor. Bu stilleri sana öğreticek kişide VG şampiyonları değil kendi branşında uzman kişilerder.

Kas kütlesini arttırmış fakat esnekliğinden ve hızından birşey kaybetmemiş yüzlerce sporcu mevcut. Bunlardan en populerlerinden biride Scott Adkins tir.

Örnek Video ;

[YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=eDMlV9vYpuc[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=psP9NPTFFxE[/YOUTUBE]

DİP NOT: Bahsettiğin REKLAM konusunu gördüğüne göre bu konuyuda görmen gerekirdi.

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/forum-reklamlar-hakk-nda-t51981.html

Coentrao, occaner, rockybalboa7 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  14. YandımAli

YandımAli Üye

Beğenileri:
    615
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Bilişim Teknolojileri ve Programlama
    Bodybuilding ilaç olmadan işe yaramıyorsa bu kadar insan sürekli steroid küründe desene.Öncelikle bu spor hakkında bilgisizliğini yediğim besini arttırdım 5 yumurta beyazı yaptım cümlenle ortaya koyuyorsun.2-3 yumurta fazla yiyerek olacak iş değil bu.Denemelerinin başarısız olmasını neden spora yüklüyosun bu kadar insan nasıl başarılı oluyor??Neden önce kendini eleştirmiyorsun?İğne basarak olmuyor o işler şayet öyle olsaydı sokaktaki herkes kas kütlesi olarak gezerdi ayrıca bas bakalım steroidi yarın libidom öldü diye gelirsin karşımıza herkesin bünyesi kaldırmaz ve küre girmek gerçekten bilgi ve tecrübe ister.Dayının antrenör olması bişey değiştirmez zaten kime sorsan yakından uzaktan bi akrabası,eşi dostu antrenör çıkar.Türkiye'deki hocaları bir kalemde silip atmanda hiç doğru değil.Her sporda olduğu gibi çok sağlam hocalar varken,insanın hoca demeye içinin el vermediği kişilerde var.Son bir şey konuyu daha çok kendini övmek için açmışsın gibi geldi.

Danny Boy ve rockybalboa7 bunu beğendi.
  15. mma-

mma- Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    53
    Todd duffee 1.90 boyunda 115 kılo ve dövüşçü hızına dikkat et helede ona karsı atılan bir yumruktan nasıl kaçtıgına 3.50 de baslıyor dovus

[YOUTUBE]nvF_rGi_ZvI[/YOUTUBE]

Danny Boy ve rockybalboa7 bunu beğendi.
  16. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Selamlar,

Çoğu sporcu antrenman öncesi açma germe hareketlerini ihmal etmektedir, esneklik kaybetmek istemiyorsanız 15dk civarı esneme yeterli olucaktır.

Ve kas kütlesi hızı düşürmektedir, bu bir gerçek ( devasa kütlelerden bahsediyorum ) . Yoksa bazı boksörlerde oldukça kütleli ve hızlı. Hız ve dayanıklılık çalışması için 3x10 yapılmaz hata yapmışsınız. 10 ile 15 tekrar arası yapılan setlerde yapılaşma miktarı %60dan %90a çıkar.

Sizin yapmanız gereken kas dayanıklılığı ve hızı için 3 ile 5 set arası 20-25 hareket arası olmalıdır. Her tekrarda yavaş ve süreli yapıcaksın. Maksimum 1 dakika dinlenme. Bu çalışma bir duration yani süreklilik çalışmasıdır 6 hafta sonra düzgün beslenmen varsa kaslarındaki sürekliliğin arttığını hissediceksin ve hız kaybı yaşamayacağını düşünmekteyim.

17. bruce544

bruce544 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Cevabınız için teşekkür ederim. 3x10 yapmaktaki amacım hızı koruyarak kütle yapmaktı. Yazdıklarınız kütleye ne kadar yardımcı olur.

İyi çalışmalar...

18. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Hacim arttırmada bir 3x10 kadar başarılı değil.

19. LordDiablo

LordDiablo Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Ben 3 aydır body ile uğraşıyorum, arkadaş gibi ters kanattan gireceğim lakin 8 sene kick box geçmişim vardı 5 senedir ise sporu bıraktım , yaşama telaşı, ev iş güç derken, velhasıl şimdi yaşla beraber 30 sonrası kick box'a geri dönsem sakatlıktan geri dönüşüm olmaz yada ciddi problem yaşarım şeklinde düşünüp,body'de karar kıldım...

Kesinlikle ve kesinlikle şunu söyleyebilirim, bu spor işe yarıyor,ama işe yarıyor derken sporu yapıyor olmaktaki amacınız önemli, eğer şipagat açmak istiyorsanız, en yanlış branş body olacaktır, hatta uzak doğu sporları da yanlıştır, ritmik Jimnastiği deneyin...

Ben hızlıyım bir body'ci hızlı mı diye sorarak eğer kasıt hızsa sporda ki amaç,body elbette gene yanlış branştır, ama Karate yada Tae Kwan Do'da yanlış branştır, atletizm yada aletli jimnastik gene hız için daha elverişli branşlardır, neyse gelelim işin özüne, peki nasıl işe yarar BB.

Bir plaja gittiğinizde şipagat açarsanız eğer insanlar size deli diyecektir, ama geniş ve yuvarlak omuzlar ile, şişmiş bicepsleriniz varsa sadece karşı cins değil hemcinslerinizin bile hayran bakışlarını üstünde toplayıp dikkat çekebilir ben buradayım diyebilirsiniz, sanat ve spor zaten işin felsefesi ve doğası gereği ben buradayım diyebilme şekillerdir insanların, kendilerini ifade biçimleri, ve kuşkusuz her insanın tanrıyı ararken çıktığı bu yolculukta çeşitleri değişse de taptığı bir tek şey vardır güç, kimisi bunu estetikte arar, kimisi adam dövmekte, kimisi parada, kimisi bilmem ne ıvır zıvırda, yaşım 30 bu yaştan sonra adam dövemem Kick Box'u bıraktığımda havada yere inmeden iki side kick ve yerde low kick 10 saniye içerisinde atabiliyor, şipagat açabiliyor, amuda bile kalkabiliyordum :>> Lakin az sonra biri ile sokakta tartışacak olsam saat gecenin 3'ü eyvallah abi haklısın diyerek uzamaya bakarım, olmadı riskli bir anda isem, Arnold Schwarzeneger da olsam, Donie Yen Jet li yada Bruce Lee'nin kendisi de olsam, uzamaya ve kaçmaya bakarım, illa birimi dövülecek, neden döverek en kıymetli şeyim olan vücudumu hırpalayım ki? O kadar gözüm dönmüşse öldüreceksek kafasına yaralıcaksak ayaklarına sıkar geçeriz :> O kadar gözümün döneceğini de sanmıyorum...Anlatmak istediğimi kolay yoldan anlatabilen bir adam değilim, anlamak için biraz beyni yormak gerekecek lakin yanlış anlamayı önlemek için sanılmasın ki uzak doğu sporlarına karşıyım aksine Wing Chun dersi almak istiyorum, sadece zihinsel ve fiziksel derinliği aynı anda yaşamak için, aynaya baktığımda güzel bir görünüm ve görüntü aynı şekilde de bir savaşcının zihni ile kendimi donatabilmek için, fazla çizgi romanvari yada romantik gelebilir ama içine sıkıştığımız bu monoton hayatta herkesin kurtulabilme yöntemleri farklı benimki de bu...

Sonuç: Bu spor kesinlikle işe yarıyor, ama işinin ne olduğunu bilmek gerekir...Amacınız nedir bunu iyi seçerseniz hiç bir spor işe yaramıyor diye bir kanıya kapılmazsınız...Spor ve sanat spor ve sanat içindir, siz kendinize düşeni kendiniz çıkartıp alacaksınız.Saygılarımla...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 03:25 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 03:07 ----------

NOT: TR'de Hoca yok, şeklinde ki arkadaşın kanaatine katılıyorum, ne kadar profesyonel olursanız olun, ne kadar sporcu olursanız da olun, hocalık başka bir zanaattir, arkadaşın arayışı bu anlamda, eğer iyi bir hoca ise malesef TR'de şansı az.Sadece BB için değil çoğu spor için, ne yazık ki...

Son düzenleme: 14 Ağustos 2012
  20. k.b.

k.b. Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    Tr de hoca yok sözünüze gerçekten katılmıyorum şu forumda bile işini hakkıyla yapan hocalarımız mecvut bu kanıya varmanız (karşılaştığınız hocalar sebebe ile)sizin şanssızlığınız diye düşünmekteyim.
    Diğer konu ise kişinin vücudunu en iyi kendisi bilir, hocanız sizin vücudunuzu çok iyi tanımaz/tanıyamaz sporda kaçıncı seneniz ise ona göre program verir ama derseniz hocam benim vücut şöyle böyle ona göre de program çıkarmaya çalışacaktır.
    Ve son olarak sanırım bazı arkadaşlarımın hocalardan beklentileri daha doğrusu hocanın onların gözünde iyi hoca olmasını sağlayacak olan şey ise hocanın ağırlığı kaldırması ve bundan diğer arkadaşımızın vücudunun fayda görmesini beklemesidir , evet böyle bir şey bekliyorsanız tr de değil dünyada da hoca yoktur.
    Lütfen yorum yaparken en azından 1-2 kere daha düşünün insanlar bu spora o kadar emek veriyorlar haksızlık etmeyin derim.
    İyi sporlar dilerim.

Sayfayı Paylaş