Body building'e Yeni Başlayanlar İçin Program

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve FleXoR tarafından 28 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 475 üye.
  1. buelentt

buelentt Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sayin hocam verdiginiz yanit icin cok tesekkur ederim bana biraz daha azim ve cesaret verdiniz.
    birinci ve ikinci programlarinizi bitirip ücüncüyüde halleddikten sonra ve tabiiki daha öncede sizi ara sira rahatsiz edecegim.degerli görüsleriniz icin
    Yanliz su ücüncü programin resimleri ,yapilis tarzlari ile ilgili yönlendirmede bir hata var sanirim yani linkde bir sorun var galiba bir baksaniz .Cünkü ingilizce terimler kullanilmiyor burda genelde ayni ama almanca agirlikli tam olarak hangi aletlerle calismam gerektigi konusunda yardimci oluyor o sekilleri gösteren link.
    Tekrar tesekkürler..

2. extreme79

extreme79 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    program sıkıntım var

hareket spor günü
    1 koşu 5 dk normal tempo, 40 saniye maksimum 2 dk normal koşu 30 saniye maksimum koşu bu şekilde koşu 13 dk ile tamamlanıyo iyice terlemiş oluyorum

2 military press boş barla (22 kilo)* 4*8 latiral : 10*2*8 ve 15*2*8 (örnek: 20*4*8 (20 kilo * 4 set* 8 tekrar))

3 wide grip lot boyun arkasına 75*2*8 ve 90 *2*8 seated : 85* 4*8

4 bench press (bar hariç) 15*2*8 ve 20 *2*8 butterfly 20 *4*8

5 barbell curls (bar hariç) 5 *4*8
    6 triceps 40*4*8
    7 leg extension 85*4*8
    8 leg curls 30*2*8 ve 45*2*8
    9 wrist curls (boş barla)*4*8
    10 crunch yapamayana kadar
    11 bacak kaldırma 4*10
    12 yana eğilme 4*100

yaş boy kilo vücut
    27 172 71 normal sporcu

2 saat 15 dk sürüyor. Dinlenmeler 35-50 sn arası her bölgeden önce boş yada az ağırlıkla bölgesel ısınma için 20 -30 tekrar yapıyorum set bundan sonra başlıyor.

bazı hareketler tam 4 set çıkmadığından 2 set az kilo 2 set arttırılmış kilo ile çalışıyom

1 gün antreman 1 gün dinlenme yapıyorum haftada 4 -3 yada 3-4 şeklinde yapmış oluyorum

vücut spora alışkın ancak vg ilk kez yapıyorum forumları okumaya devam ediyorum ancak yanlış şeylerle başlamış olmak istemiyorum

danışabileceğim kimse yok bu sebeple sadece imkanım internetten alabileceğim bilgidir. Yeni başlayanlar bölümü bence biraz unutulmuş gibi sanırım ben başlayalı 10 gün oldu bu değerler 5 .spor günümdeki değerlerdir. amacım bilinçli bi şekilde vücudumu güçlendirmek. istediğim öncelikle 1. ay yapmam gerekenleri düzene oturtup temelden sonra üzerine bişeyler koyabilmek... yakında fotoları mı da koyacağım yorulmak istiyorum ancak sakatlanmamak gelişmek istiyorum ama bilinçsizce olmamak

kafamın karıştığı nokta 2 gün spor 1 gün dinlenme 2 gün spor 2 gün dinlenme şeklinde haftayı bitirmelimi

yoksa benim yaptığım gibi butun kasları çalıştırıp 1 er gün ara ile mi çalışma yapmalı bu iki şekli de 1. ay programlarında buldum ama 2 gün arka arkaya çalışmalarda ayrı kas gruplarında sanki bana yetersiz geldi gibi yani çalıştığım kas grubu yoruluyor ama enerji ve çalışma isteği bitmiyor... 1 er gün dinlenmeli çalışmada da 2 saat 15 dk boyunca terlemeyi koruyorum ancak karını en sona bıraktığımdan en son 15 dk içinde motivasyonumu kaybediyorum birde bu iki çalışma sistemini de kişilerin önermesi kafamı karıştırdı sizce ne yapmalıyım

tüm ölçülerimi şimdilik alamadım ancak bu yaptığım 8 li tekrarlarda 4. setin son tekrarında zorlanacak şekildedir

ağırlığı daha fazla arttıramıyorum ancak ilk güne göre bazı ağırlıklar arttı sanırım kasların alışmasından ertesi gün çok fazla ağrım olmuyo ancak kas ağrılarını hissedebiliyom göğüs hariç ayrıca ağırlık arttırmak sadece hareket kolay çıkmaya başlarsa olmalı dıye dusunuyorum

ayrıca benim gibi birininin amino asit konusu kafamı karıştırıyor benim gibi yeni başlayan biride almalı mı ?

bu çalışma ayrıca sırasıyla yapılmaktadır acaba bazı yerlerde okuduğum gibi ters kasları ara vermeden çalışarak mı 2 harekette bir dinlenme yapsam ne fayda ya da zararı olur

lütfen önerilerinizi bu işi öğrenmeye çalışan ve ilk kez çalışmaya başlamış birine göre yapmanızı rica ederim şimdiden teşekkürler

not: omuzu önceye aldım yoksa göğüsten sonra zor oluyodu ama omuzdan sonra sırt ve arkasından göğüs yapınca daha güzel çıktı..weightlifter

3. usonay

usonay Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    kaç kg ile çalışmalıyız? ben york un 50 kg lık setini aldım evde onunla çalııyorum

4. overdoze

overdoze Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle program için gerçekten teşekkür ediyorum.
    18 yaşında 1.83 boyunda ve 81 kiloyum.Ne zaman spora gitsem ya programsız yada düzensiz gittiğim için hiçbirzaman kaslarımı geliştiremedim.Bugün itibari ile ilk programdan başladım bütün hareketleri sıra sıra tamamladım sorum şuki:

- Hareketleri hangi ağırlıkta yapmalıyız? bugün benchte 5-5 kilo, kaldırışlarda 25-30 kilo,dambıldada 5 kilo yaptım fakat yetersiz olduğunu düşünüyorum.
    - Setler 3x8 sabit kilomu yoksa piramit vs. sistemlimi olmalı?
    - Karın hareketi için sporun sonunda 2x20 normal mekik yapıyorum başka bir öneriniz varmı?
    - 1. ve 2. programı 3 ayda bitirdiğimde gözle görülür kas farkı olacakmı? yoksa devam ederek kendimi daha fazla geliştirmelimiyim?

5. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    bende salonda makinelerde 20-25 kg barda 5x5 taktırırım şuan ağırlığın seni etkilemesi zaten yanlış olur o yuzden biraz sabır

6. overdoze

overdoze Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    diğer sorular cevapsız kaldı hocam ;)

7. body_aksel_16

body_aksel_16 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben bu hareketleri bir günde hepsini yapıyorum faydası olur mu?

8. CENTAUR

CENTAUR Guest

Birkaç hafta devam et belli olur.

9. desidero

desidero Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ya ben 12 yaşında 1.62 boyunda 49 kiloyum...dumbble ile ön kol kaslarımı ve arka kol kaslarımı geliştiriyorum 2 aydır.bide bar ile bench press yapıyorum..iyi göğüs kaslarım olsun istiyorum benim yaşıma uyugun bir program söyleyebilirmisiniz?

10. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    forumda hepsi var..arama yapınız..aynı mesajı her bölüme yazmaktan vazgeçiniz..bu konuda son uyarınızdır..

11. DuSK

DuSK Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Benim yiyecek ile ilgili sorum olacak.Günlük yaklaşık 16-20 yumurta yeniliyor öğünlere bölünüp (8-8 , 10-10 falan).Şimdi ben yurtta kalıyorum kondisyon salonu var burda çalışmayı düşünüyorum.Ama yurt ortamında günde 20 yumurta yemem biraz zor..Ona karşılık olarak ne yiyebilirim ?

12. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    lütfen sorunuzu doğru bölümde sorunuz..
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/yeni_ba_layanlar_beslenme_tekni-t8692.html

13. Odinn

Odinn Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Program için teşekkür ederim hocam. Sanırım Benchpressleri 5+5 , hafif gelirse 10+10 olarak değiştireyim. İlk günümde salondaki hoca 20+20 taktı ölüyordum 5. kaldırıştan sonra

14. mercury_

mercury_ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    istanbul
    merhabalar.ben de sizler gibi bu spora( bazıları bu yaptığımıza başka isimler koysada sizler içinde benim gibi eminim ki bunu spor olarak kabul etmek önceliktir) yeni başlayanlar arasındayım..adım ismail...henüz başlıyalı bir kaç gün oldu yani anlıyacağınız bende baklava yerine ekmek kadayıfı ( yaş 26 boy 1,79 _85 kilo mevcut..inşallah siz değerli hocalar ve arkadaşlarımın vereceği güzel bilgiler ( sitede çok mevcut) ve önerilerle bu işi başarıp daha ii bir görünüme ve estetiğe sahip oluruz.( ee buda işin ödülü olsa gerek )...lafın kısası bir spor merkezine gittim ve bana bir program verdiler sizlere aynen yazıyorum...siz değerli hocalardan ricam acaba bu program benim için bşlangıç olarak yeterlimidir yoksam eksik olan birşeyler varmı eğer var ise spor salonundaki hocalara bunu bildirip programı düzeltmelerini talep edicem...şimdiden ilgi ve alakanıza çok teşekkür ederim

PROGRAM:
    chest press 18( tekrar )
    ınc. chest press 18 "
    sit up 24 "
    pull down 22 "
    dambell side bend 22 "
    hanging leg raise 24 "
    crunch machine 25 "
    biceps curl 2+15 "
    triceps curl 2+15 "
    yer: leg raise 32 "
    leg curl 14 "
    leg abductor 18 "
    abductor 18 "
    leg press 16 "
    omuz press 20 "
    add.mec. 25 "
    ters mekik 18 "
    15 cardio

15. exselans87

exselans87 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar meraba herşeyden önce body ile ilgili böyle bir forum açtıkları için forum yöneticilerine teşekkürlerimi sunuyorum. benimde birkaç sorum olacak. öncelikle daha önce body hiç yapmadım. 4 senedir futbol oynuyodum. bırakalı 2 yıl oldu. kalçamdan aşağıdaki bölgeler gayet iyi kaslara sahip olmasına karşın üst bölgeler (göğüsler kollar) oldukça zayıf daha doğrusu zayıf derken şekilsiz. kollarımdada fazla kas yok doğrusunu solemek gerekirse. 1.77 boyundayum ve 72 kiloyum. bodye her nekadar heves ettimsede başladıktan sonraki günler karın ve kollarımın ağrısından hep vazgeçtim. çünkü çok feci şekilde hamluyor 1 haftada zor geçiyor. sormak istediğim soru şu. nasıl başlamalıyım? hangi aletlerle veya egzersizlerle başlamalıyım? ben normalde 30 mekik 30 şınav çekip bırakıyordum tabi öncesinde açma germe hareketleri yapıyordum. ama kollarımın ağrısından vazgeçiyordum. bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim.

16. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    ilk mesajı okusaydın sanırım bu soruyu sormazdın..

17. exselans87

exselans87 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    pardon hocam herşey varmış zaten şöyle bir gözatınca çoğu sorumun cevabını aldım. bende 5 er kiloluk dambıl var. başlangıç için uygunmudur. ve 5 kiloluklarla her hareketi kaçar kez tekrarlamalıyım. orada 8*2 demişsiniz yani her hareketi 8 + 8 16 kezmi tekrarlıcaz? orasını anlıyamadım kusurabakmayın. mesela dumbbell bench press hareketini 8 + 8 olarak 2 set halindemi yapcaz? ve orda göremedim ama yazmadığınıza göre yoktur galiba genede sorim. mesela göğüs hareketlerini yaparken dumbbel bench press bittikten sonra hemenmi dumbbell flyes e geçicez yoksa arada bi dinlenme payı bırakıcakmıyız? şimdiden teşekkür ederim

18. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    ortalama 1-2 dk dinlenmen yeterli olucaktır bence soru sormadan önce yeni başlayanlar için hazırlanan bu bölüme göz atınız

1 kişi bunu beğeniyor.
  19. firelegna

firelegna Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

ben bu ay bu programı uygulayacağım ama haftada hangi günler çalışıp ve hangi günler dinleneceğimi anlayamadım. ayrıntılı bir şekilde yazarsanız memnun olurum. bir de yukarıda 1 ayda 8 kez antreman yapılmalı yazmışsınız, o zaman haftada sadece 1 gün dinlenirsek ancak olur :) . ayrıntılı yazarsanız sevinirim...
    teşekkürler... :confused:

20. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    bu 1 ayda örnek göğüs 8 antremanı görmeli şeklinde