Body antremanından önce ne yapmalıyım kafam karıştı? Kimisi gerinme...

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve jimraynor tarafından 6 Ocak 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Yarım saattir forumda ısınma ve gerinme ile ilgili neredeyse her konuyu okudum. Body antremanından önce ne yapmalıyım kafam karıştı? Kimisi gerinme yapmalısın diyor kimisi gerinme yapmamalısın performansı düşürür diyor kimisi gerinmene gerek yok ısın diyor kimisi de ısınma gerinme aynı şey diyor. :S Birisi bana yardımcı olabilir mi?

1. Body antremanımdan önce yürümeli ya da koşmalı mıyım. Evet ise ne kadar süreyle?
    2. Gerinme ile ısınma denilen tabirler aynı tabirler mi?
    3. Streching dediği gerinme hareketleri ara setlerde mi yapılmalı yoksa antremanın öncesinde mi? Öncesindeyse ne kadar önce ve hangi hareketler.
    4. Antreman sonrası yavaş soğumayı nasıl ve hangi hareketlerle yapabilirim?
    5. Antremandan önce esneme mi yapılmalı germe mi yapılmalı?

Son düzenleme: 6 Ocak 2010
  2. vanesy

vanesy Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mimar
    1-koşu, bisiklet, eliptik, kürek,... hangisini seversen. ısınana kadar yapacaksın. nabzını hızlı, bedenini sıcak hissetmen lazım. 5-15 dk arası tavsiye edilir.
    2-hayır. gerinme gerinme hareketleri yapmaktır. ısınma ise bedenini ısıtan herhangi bir hareket ile olur.
    3-ara setlerde streching yapılmaz. antreman öncesinde, sonrasında, hem öncesinde hem sonrasında yapabilirsin. eğer esnekliğini arttırmak istiyorsan yani gerdirirken zorlayacaksan koşudan sonra, ağırlık basmadan önce; eğer kasları antremana hazırlamak için ise antremanın en başında (koşudan hemen önce), pasif teknikle, zıplatma yapmadan.
    4-gerinme hereketleri antremandan sonra yavaş soğumanı sağlayabilir. yürüyüş de iyi bir tercih. twist ya da hafif tempo bisiklet de neden olmasın.
    5-aynı şeyler bunlar. demek ki esnemenin ne demek olduğunu bilmiyorsun. bu durumda yukarıda yazdıklarımın hepsini boşuna yazdım. belki de bu yüzden cevap gelmemiş soruna.

bob anderson - streching - morpa yayınlarından 3-5 lira bir şeydir.

3. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    stretchig eskiden yapılırdı ama son zamanlarda deniyor ki hem bir faydası yok, hem performans düşürüyor hem de sakatlanma riskini arttırıyor. ısınmak için vanesy nin dediği gibi koşu bisiklet veya ben ekleyeyim ip atlama veya hafif squat lar olabilir. daha sonra bench yapacaksanız mesela önce de 1-2 set sadece bar ile ısınma yapılarak başlanabilir.

4. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    bu gerinme konusu da değişen sağlık modasına kurban gitti.

gerinme iyidir, kas gelişimini arttırır diyenler şimdi tam tersini demeye başladı. son derece basit deneme yanılma yoluyla sonucu görülebilecek bir konuda bu ikilemi anlayamıyorum.

ben antreman sonrası gerdirme yaptığımda bariz bir doluluk hissediyorum o kasta ilerleyen günlerde.

yani bence yapılmalı. ama yine de kendin deneyip, gerdirme yaptığında daha iyi sonuç aldığını görürsen devam edersin.

5. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    1. Bir yerde koşmanın ve yürüme gibi aktivitelerin ısınma olmadığı. Sadece bacakları ısıttığını okumuştum. Önerilerinize istinaden 20dk interval cardio doğru bir ısınma şekli olur mu? Yoksa hafif tempoda bisiklet vs. mi yapmalıyım.

3- Esnekliği arttırmaktan kastınız tam olarak vücut esnekliği mi yoksa görsel anlamda belirlenen kasları uzunlaştırmak mı? Amacım şimdilik sakatlamayı önlemek.

6. Zugzwangi

Zugzwangi Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    1. Evet vanesy nin dediği ısınma şekli doğrudur. Hayır sadece bacakları degil,neredeyse bütün vucudu ısıtır.

3. Görsel anlamda degil. Esneme hareketi yapacağınız harekete bağlı olarak sakatlanmaları önlemek için yapılır genelde. Görsel olarakta bi etkisi olur herhalde,sürekli tekrarında.

7. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Sonuç olarak antremandan önce sakatlığı önlemek için ısınma mı gerekiyor gerinme mi? Yoksa her ikisi de mi ?

8. Zugzwangi

Zugzwangi Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Yapacağın harekete göre değişebilir ama genel olarak ısınma %100 gereklidir.

9. murad1

murad1 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Sonuç olarak, 15 dakika koşup ağırlıkların altına girebiliriz mi? Yoksa gerinme hareketleri şart mı?

Sayfayı Paylaş