Bisiklet Yarışı İçin Önerileriniz

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve YSF-JOSEPH tarafından 29 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. YSF-JOSEPH

YSF-JOSEPH Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Merhaba arkadaşlar, 1 Haziranda bisiklet yarışına katılacam yani bugün itibariyle 3 günüm kaldı, yarışmadan 1 hafta önce haberim olduğu için 4 gündür bacak antrenmanlarıma ağırlık verdim bundan öncede yine bacak çalışıyordum..
    3 günüm kaldığı için son günüde dinlenmeye ayırırsam 2 günlük ek bir çalışmanın hiç birşeye fayda edeceğini sanmıyorum o yüzden çalışma yerine dinlenmeyi tercih ediyorum.

Size sorum şu olacak 17 yaşındayım 6 km lik bisiklet yarışında nasıl bir strateji uygulamam gerekir, bu benim ilk tecrübem olacağı için hiç bir bilgim yok bu konuda

2. dallix

dallix Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Yol bisikleti yarışımı dağ bisikleti yarışımı?

Artı body salonunda yaptığın hiçbir hareket bisiklet yarışında sana artı sağlamaz, bacaklarının kuvvetli olması seni daha hızlı götürmez bisiklet sporunda kesintisiz pedal çevirmek çok önemlidir vücudun bisikletle öyle bi bütün olmalıki bi parçan gibi kullanmalısın onu lance armstrongun laktik asidi normal insanlara göre çok daha hafif hissetmesi ve laktik asidi bile enerjiye çevirebilmesi ,acı çekmekten zevk alması düzenli antrenman beslenme sayeside olmuştur 6 km lik bi bisiklet yarışı büyük ihtimalle zamana karşı olacaktır ve büyük bir patlayıcı kuvvete ihtiyacın olacaktır buda bisiklet üzerinde 150 km lik antrenmanlarla kazanacağın bi özellik body salonunda bu iş için boşa kürek çekme.

Ben 11 yaşımdan 19 yaşıma kadar yol ve dağ bisikleti yarışlarına katıldım konya medaş yol bisikleti takımında yarıştım ferdii olarakta dağ bisikletinde yarıştım,dağ bisikletiyle 210 km lik antrenmanlar yaptım bu konu hakkında alaylı olarak bilgi birikimim var.

YSF-JOSEPH bunu beğendi.
  3. YSF-JOSEPH

YSF-JOSEPH Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Bu konuda bilgi sahibi olmana gerçekten çok sevindim..

Yol bisikleti yarışı olacak, body salonundaki bacak çalışmalarım normal programım zaten aynı zamanda elektronik bisiklettede çalışmalar yapıyodum yarışmadan haberim olmadan önce, 4 gündür elektronik bisiklet çalışmalarımada ağırlık verdim..

Yolda 6 km ile kendimi hiç ölçmedim, sizce biranda basıp bitişe hızlı bir şekilde mi ilerlemeliyim, yoksa mesela geçenlerde 5 km koşu yarışına katılmıştım ondaki gibi düşük bir tempoda mı ilerlemeliyim (5 km lik koşu yarışında ilk başlarda hızlı gidip sonra kaldırımda oturan arkadaşlarım olmuştu) bisiklet yarışındada bu durumu ben yaşamak istemiyorum ondan dolayı bilgilerinize çok ihtiyacım var.

4. dallix

dallix Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Yol bisikleti ve 6 km lik bi yarışsa zamana karşıdır yani saniylerin değil milisaniylerin önemi vardır,kask,tayt,forma,eldiven olmazsa olmazlardır bunları temin et ve kesinlikle body salonundan çık cigerlerin yanana kadar antrenman yap yarışın bi similasyonu olsun, body deki gibi bi kas grubunu haftada 1-2 kere çalıştırmak bisiklet sporunda yemez 1 gün yapmazsan 2 gün geri gidersin haftada 2 günden fazla dinlenmende sıkıntılı olur beslenmene body dekinden çok daha fazla dikkat etmen lazım yağ alımını fazla yapma ama body deki gibide ya bugün 2 gr yağ yedim diyede kendini üzme, 18 bin kalori harcadığım zamanlar olurdu 1 antrenmanda yani bi bisikletçi için kilo problemi diye bişey yoktur.

6 km lik similasyon antrenmanları yap ortalama hızını ölç ve günden güne gelişme gösteriyorsan çıkıştan itibaren bas basabildiğin kadar,bu konuda sen kendi vücudunu dinlersen daha iyi bi sonuç alırsın ben sana ne dersem diyim spor geçmişini kondisyonunu bilmediğim için yalan olur,body den gelme bi sporcuysan ve yarışacağın kimseler en az 5 aydır sağlam 50 km lik standart antrenmanlar yapıyosada onları geçmen imkansız olacaktır o nedenle arkalarında rüzgar boşluğunda onlarla aynı tempoyu yakala ve bitişe yaklaşınca ölümüne pedal çevir,bu dediğimi yapabilirsen en azından sonuncu olmazsın.çünki bisiklet bi takım sporudur ama sende bi takım yok en büyük eksilerden biride burda başlıyo.

5. YSF-JOSEPH

YSF-JOSEPH Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    tamam abi dediklerini yarışta kendime göre uyarlamaya çalışacam. yardımların için çok tşk..ler.

6. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    bisiklet yarışı olduğu için taktik bir şey diyemiyecem
    zaten bir iki günde güç ve kondüsyonda ilerleme bir ilerleme kaydedemezsin

yarıştan 3 saat önce falan uygun şekilde bir şeyler ye yanında suyun yanında meyva suyu vs al. o gün 9-10 saatten fazla uyuma yoksa hep uyur gezer oluyorsun(bir gün 14 saat uyuduktan sonra tecrübe edilmiştir)başkada bir şey bilmiyorum.

1 ay önce arkadaşlarla geziye gittk. bisiklet kiraladık. ama 5 yıldır binmediğim için teretdütteydim. herkes bindiği için bende bindim . herkes perrt oldu bana bir şey olmada. hiç ertesi gün ağrı falanda olmadı. arkaşalraın iki gün sonra bile ağrıları vardı.

bisikletin vitesi 7 den aşaı düşmüyordu ki yokuş yukarı aşağı tepe çayır çimen 7de gitmek zorunda kalmıştım ben.

yane diyeceğim haftada bir gün bacak çalışıyordum bazen onuda yapmıyordum. ama yinede baya yaradı. seninde çalışman yaramıştır,sırf buna yönelik çalışanlar kadar olmasada

7. YSF-JOSEPH

YSF-JOSEPH Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    evet bende öyle tahmin ediyorum daha önce az çok çalıştığım bacak hareketlerinin etkisi olmuş olabilir, sürüyü takip edip sonlarda basacaz artık.. Şimdide kendimi dinlenmeye aldım

8. YSF-JOSEPH

YSF-JOSEPH Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    35 kişilik yarışta 9. oldum arkadaşlar

9. dallix

dallix Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Emeğine,pedalına sağlık hayırlı olsun:D

Fakat dediğim gibi bisiklete devam edeceksen vg ile bisikletin tamamen zıt olduğunu bilmen ve sadece vücudunu dinlemen yeterli olacaktır.

10. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    ben merak ettim dağ yarışları nasıl oluyor. 210 km lik antreman yapıyormuşsun. Bilgilen dirirsen sevinirim. Hiç fikrim yok dağğ yarışları ile ilgili

11. YSF-JOSEPH

YSF-JOSEPH Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    ya böyle olmamalıydı morelim çok bozuldu, yarışmadan önce yolu yıkadılar yanımdaki çocuk önüme kırdı direksiyonu çukurdan kaçtı bu sefer ben arada kaldım ya kaldırıma gircektim ya çukura ama çukura girdim takla atma seviyesine kadar geldim arka tekerim kalktı çok zamn kaybettim orda

12. dallix

dallix Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Dağ bisikletinde haftanın bazı günleri düz yol asfaltta uzun antrenman yapılır, genelde 40 70 km arası ama bazı günler vücudun tüm sınırlarını zorlamak maksatlı 100 km ve katları denenir protein ve enerji barları,muz hareket halindeyken takviye edilebilir 9 saatten aşşağıda bitmez 200 km ve üstü antrenmanlar.

kondisyonunuz muazzam derecede gelişmiştir bisikletin üstünde dans edebilecek hale gelmişsinizdir bu seferde arazide belirli parkurlarda teknik çalışırsınız yürüyerek inemediğiniz yeri bisiklet üstünde iner hale gelebilirsiniz,teknik parkurlarda en büyük sır korkunun ne olduğunu unutmaktır.

Savaşcı bunu beğendi.
  13. dallix

dallix Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    1.kısa mesafe içinde her sporcu tek tek salınır ve zamana karşı en iyi dereceyi yapmaya çalışır milisaniyelerin önemi vardır.ZAMANA KARŞI YARIŞI DENİR.

2.aynı kategori ve yaşta sporcular aynı anda en az 30 km lik bi parkurda aynı anda yarışır,kopmalar ilk dakikada yaşanır, sporcunun kalitesine göre 1. ile sonuncu arasında 40 dk fark olabilir.noktadan noktaya

3.bi parkur belirlenir ve o parkurda 3-5 tur arası tüm sporcular tur atar bu yarıştada sporcu kalitesine göre 5 turluk yarışta 1. sonuncuya 5 tur bindirebilir. teknik isimlerini unuttuğum için kusuruma bakmayın:D

orkunberk ve Savaşcı bunu beğendi.
  14. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    saol.. yani maraton ve 100 m gibi...

15. YSF-JOSEPH

YSF-JOSEPH Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    İstanbul gibi bi yerde 100-200 km yol gitmek çok zor trafik çok arazi yok denecek kadar, keşke bizim memleketde (konya) olsaydım

ya abi bide bu bisikletinde tutkuluları varmış valla görünce şaşırdım ya adamlarda milyarlık bisikletler var bisikletlerini görünce ürktüm valla

16. dallix

dallix Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Protein tozu kullanmıyolar bisiklet sporcuları e tabi para fazla gelince bisiklete yatırıyolar:D

işin şakası bi yana makinan sağlam olmazsa bi hiçsin bu sporda.

17. YSF-JOSEPH

YSF-JOSEPH Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    yavaştan bendede bi sevda başladı bu spora başta çok sıradan bişe geliyodu, yarıştan sonra ordaki ortamı görünce çok değiştim

18. dallix

dallix Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    o atmosferde 100 milyar paran olsa o paranın tamamını bisiklete yatırabilirsin:D dikkat et,bu arada bendede 3 milyarlık bi makina var sağlam işimi gördü halen tık demedi ama 1 seneden tık demeye başlar

19. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Kesinlikle çok doğru söylemişsiniz. Bende bisiklet ile uzun bir zaman uğraştım ve bisiklet uzerinde istanbul-edirne arası ve birde istanbul-iğne ada arası bir ultramaraton turu gerçekleştirdim.

İkinci parkurum oldukça zordu ve yaklaşık 100 km yide laktik asit faktörüne karşı pedal çevirerek aldım.

Burada gözden kaçan en büyük sorun, Yüksek kadanslı pedal çevirme tekniğinin uygulanmasıdır. Bir dakikada çevrilmesi gereken pedal miktarı ortalama 100-90 Rpm/dakika den aşağı düşmemelidir.

Bunun sebebi, vücudumuzda çok zor kasılan beyaz kas liflerinin çalışmasını sağlamaktır.

Bacak kaslarını aşırı zorlamadığından dolayı böylece yağın yakılması gerçekten yüksek kadans tekniği ile çok daha efektif ve başarılı oluyor.

Yağı çok iyi bir şekilde enerjiye çeviren bir vücut yapısı sayesinde, ortalama 15-20 saatlik sürüşler neticesinde çok aşırı derecede enerji yakılmaktadır.

Gelelim kısa parkurlara, Kesinlikle bisiklette yüksek şiddet antremanları ve kesinlikle yüksek kadanslı çevirme tekniği şart.

Ben 100 km lik bir antreman yapımına asla katılmıyorum. Zamanında yaptıgım antreman sistemim triathlon sisteminin aynısıydı ve böylece çok mükemmel bir form yakalamıştım.

Eğer kısa bir parkur gidilecekse orneğin 6 km. Antremanınız olağanca şiddetli ve 25-30 km yi asla geçmemelidir.

Triathlon tarzı bir antreman uygulanacaksa, kaldıki bu antreman sistemi kasları tersine çalıştırarak bir bisikletçinin sahip olabileceği en yüksek form değerine sahip olmasını sağlar.

Benim önerim, çok şiddetli 10 km lik bir bisiklet idmanıdan sonra 10 kmlik yüksek sprintlerle beraber orta şiddetli koşmaktır ve ayrıca guzel bir yüzme antremanıda ekleyebilirsiniz.

cünkü bisiklet demek sadece bacak demek değildir, bedeninizde olağanca gereksiz ağırlık azalmalıdır ve vücudun glikojen depolama yeteneği arttırılmalıdır.

Kısaca bisikletinize bir KADANS( Dakika pedal çevirme deviri) ölçen bir yol bilgisayarı yada bir km saati almanız şart.

Ayrıca bisiklet ile yokuş antremanları yapılmasıda gerekiyor.

Kesinkes, Kadans değerine mutlaka dikkat etmenizi öneririm.

20. dallix

dallix Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    :D standart antrenmanlar dediğiniz gibi 25-30-40-50 km olur doğru,fakat vücut 1 sene sonra o kadar fazla antrenman ve acı çekmek istiyoki ayda 1 de olsa uzun yola vuruyosun kendini.ben daha çok dağ bisikletinde iyiydim ve standart antrenmanlarım 30-35 km lik belirli parkurlarda belirli temponun ve nabzın altına düşmeden hem teknik hem dayanıklık antrenmanları yapardım,coyote çok güzel bi hatırlatma yaptı bu sporun olmazsa olmazlarından olan nabız saati ve km saati temin edilirse çok daha verimli antrenmanlar yapılabilir.

Sayfayı Paylaş