Birkaç sorum var bakarmisiniz?(koşu ve bacak çalışması ile ilgili)

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve EMN tarafından 16 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. EMN

EMN Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Merhaba.bugün arkadaşımla koşuya gittik.yaklaşık 2.5 km tempolu koştuktan sonra son 100 m yi depar attık.bu sırada bacağımın üst tarafında bi gerilme oldu birşey yırtılır gibi çekildi.Şimdi de ayağımı yere basıyorum hareket ettiriyorum ama ağrı oluyor.diğer sorunum ise hızlı kosamiyorum bugüne kadar hep üst vücut çalıştım bacaklarım incecik kaldı acaba koşamamamın sebebi bu mudur?Son bir sorum daha var hem hergün koşu yapıp hem de 1 gün ara ile bacak çalışılır mi?Şimdiden teşekkürler.

2. ferhat95140

ferhat95140 Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    28
    Ağrı kasın çalıştığını gösterir.
    Daha hızlı koşmanın bence kondüsyonla ilgisi var.
    Hergün koşu yapma önermem kas
    küçülmeleri görülebilir fazla kosudan dolayı.
    Hergün koşmakla bacak çalışırsın ama amacına bağlı.Kas yığını bacak istiyorsan salona gitmen şart

EMN bunu beğendi.
  3. EMN

EMN Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Bu ağrı normalde karşılaştığım kas ağrısı değil böyle bi tarafımız morarıp üstüne bastırdığımızda oluşan ağrı gibi.birde ağrıdan önce bi gerilme oldu o bölgede.

4. ferhat95140

ferhat95140 Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    28
    Fazla zorladığın için olabilir.Bendede aynı şey oldu 2güne kadar geçiyor.

EMN bunu beğendi.
  5. SweeneyTodd

SweeneyTodd Üye

Beğenileri:
    200
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Kas ağrısı(DOMS) iyi, eklem ağrısı kötü. Koşmak darbeli bir egzersizdir ve yanlış/eksik teknikle eklemlere zarar verebilir. Bir kaç gün ara verip durumu gözle, devam ederse mutlaka doktora git.

acaba koşamamamın sebebi bu mudur?
    Maratoncularda Coleman bacağı görmüyoruz değil mi? Mutlaka bacak kaslarının durumu koşma performansını belirler ama bacaklarının kalın ya da ince olması değil konu. Bu konuda ilgi alanına göre kısa/uzun mesafe koşucu antremanlarını araştırmalısın.

Son bir sorum daha var hem hergün koşu yapıp hem de 1 gün ara ile bacak çalışılır mi?
    Bacak koşu ile çalışmaz ağırlıkla çalışır. Koşu bir tür kardiyodur. Fazla yaparsan bacaklarda overtraining/fazla çalışma olur ve bacak yapacağım derken, bacaklardan kas kaybedersin. Şurada dayanıklılık koşucularının başına gelenlerle ilgili bir makale var.

EMN bunu beğendi.
  6. EMN

EMN Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    teşekkür ederim.aslında arkadaşlarıma diyorum 1 gün ara ile koşalım böyle kaslara zarar veririz diyorum dinlemiyorlar.1 km koşuyorlar 10 dk dinleniyorlar sonra tekrar koşuyorlar koşu arasında durup esneme yapıyorlar kaç kere uyarıyorum ama dinlemiyorlar birde dalga geçiyorlar. :)

7. M£RT

M£RT Üye

Beğenileri:
    114
    Ödül Puanları:
    0
    Beyler hergün koşmayla kas küçülmesi ne derece oluyor biliyormusunuz? Bence sizin dediğiniz kadar abartı bir şekilde kas küçülmesi gerçekleşmiyor neden böyle düşündüğümü Usain Bolt un vücuduna bakarak anlayabilirsiniz.

8. SweeneyTodd

SweeneyTodd Üye

Beğenileri:
    200
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Her gün de koşsan kaslara zarar verebileceğini sanmıyorum. Makaledeki adamlar 64 günde 4488km koşmuş öyle kas kaybetmiş. Bence her gün koşmadaki problem eklemleri darbe sonucu hasarlamak. Her gün kardiyoda sorun yok, her gün koşmada sorun var(tekniğin çok iyi değilse, nadir bile olsa ayağının tarağına değil topuğuna düşüyorsan).

EMN bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş