Bir Yerden Başlamak İçin ??

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve Aslıca tarafından 23 Mart 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Aslıca

Aslıca Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Selamlar Arkadaşlar;

Uzun zamandır üye olmadan dışardan takip ediyorum sizleri.Tamamen bilgilendirici, yanlış bildiklerimizi düzeltici,kaliteli ve sistemli bu siteyi inşa edenleri tebrik etmek isterim. Ayrıca; yıllardır devam eden sorunuma yardım edebilirsiniz diye düşündüm.

30 Yaşında 1 çocuk annesiyim.
    Hamilelikten önce uzun süre spor salonlarında aktivitem mevcuttu. Fakat hamilelik çocuk evlilik iş hayatı herşey birbirine girdiğinde yaklaşık 30 kg birden aldığımı gördüm.

Boy: 1,68
    Kg : 86 (şu an )

65 kilo ile hamileliğim başladı.70 kg ile sona erdi.Doğumdan 6 ay sonra tartıldığımda 97 kg olduğumu gördüm. 11 kg diyet ve evde fiziksel aktivitelerle verdim.Fakat gerisi kolay olmuyor.Silbaştan defalarca başlamama rağmen bir türlü gerisi gelmiyor. Hayat şartlarım zamanımı çok kısıtlayıcı.Ayrıca çok yoğun geçiyor.Diyet ve egzersiz aynı anda yaptığımda yorgun düşüyorum ya da isteksiz oluyorum bir hafta on gün sonra ya da 2-3 kilo verdikten sonra herşey başa dönüyor.Evde koşu bandı,twist ,step tahtalarım aktivite cd lerim var. Evime yakın ya da işyerime yakın bir spor merkezi yok. Evde uygun bir diyet ve aktivite önerebilir misiniz ?Ayrıca bunu sadece kilo vermek amaçlı değil kendimi yorgun hissetmemek zinde olmak sporu hayatıma tamamen kurmak için de istiyorum.

Yemeklerim çok düzensiz.Sabah kahvaltı ve öğle yemeği işyerinde geçiyor.Akşam yemeği öyle böyle geçiyor.Yani ne bulursam misali. Ve asıl sorunum şekerli tatlı yiyecekler aslında. Abur cubur diyebiliriz. 65-70 kg idealim.

Ne yapacağımı bilmez durumdayım.Kendimi nasıl motive edip sonuna kadar devam edebilirim. Spor isteğimin yok olmaması için neler yapabilirim?Sizler artık bazı şeyleri çok iyi biliyorsunuz.Yardımcı olabileceğinizi düşündüm.

2. asliok

asliok Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Benzer şeyler benim başıma geldi. Ben zayıflama konusunda herkesin bir kırılma noktası olduğunu düşünüyorum. 5 yıldır kilo vermeye çalışıyordum ama bugünlerde netice almaya başladım. 1 gün bile diyeti sürdüremezken şimdi nerdeyse 1 ay oldu. Devamını da getireceğim. Bence insan diyet yaptığını unutturmalı bünyesine. Diyet psikolojisi başarısız olmana yolaçar. O yüzden dışardan yemek yemek, ve makarna pilav harici bence istediklerinden tadımlık ye. Doyduğun anda bırak. Yavaş yavaş vermeye başlayacaksın. Kendini çok kısıtlama. Mantık çerçevesi içinde istediklerini ye. Yeter ki miktarını iyi belirle.Tabii ki baklava falan ye demiyorum. Anladın demek istediğimi. Sonuçta kaşar peynirli, jambonlu koca bir sandviç bile yiyebilirsin. Akşam da dengelersin bunu. Kolay gelsin :)

Aslıca bunu beğendi.
  3. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    burada paylaşılan bir youtube channel vardı. slav bir kadının yaptığı egzersiz videoları. bodyrock.tv olması lazım adresin. youtube'da bu isimle arayabilirsin. onun gösterdiği egzersizler genelde zamana karşı yarışılan türde. kendine hedefler koyup motive olabileceğin nitelikte egzersizler. ve çok çeşitli olduğu için tekdüze de değil.

diyet konusunu ise kesinlikle düzene sokmalısın. diyet konusunda ilk başlarda inatçı olursan, bir süre sonra herşey düzene girer. en kötü halinin bir fotoğrafını çekip buzdolabına ya da abur cubur yediğin diğer yerlere as mesela. yardımcı olacaktır.

Aslıca bunu beğendi.
  4. Aslıca

Aslıca Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    asliok ve SCHWARZXXL arkadaşlara teşekkür ederim.http://www.bodyrock.tv adresinde videolar mevcut. buna benzer birçok video da bende var.belli bir plan kurmam lazım.bırakmadan bıkmadan plana uymam gerek.uzun süreçli olmalı. yani bi yerden başlıyorum bugün ama ne sonuç getirecek bilmiyorum.

5. netugur

netugur Üye

Beğenileri:
    101
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    gsm - bilişim
    Yer:
    istanbul
    merhaba

ilk önce beslenmenden başlaman gerekir. iş hayatı insanın beslenme ihtiyacını çok kısıtlıyor. sadece doymak için yenilen kalorisi çok besini çok az olan yiyecekler yağ oranını hızlıca arttırırken , aynı oranda seni güçsüz düşürüyor. bu konuda mutlaka uzman yardımı almalısın. geçen akşam tv de dr. stress i gördüm. adam 50 kilo vermiş ve günde 6 öğün yiyerek. sabah 5 te kalkıp kahvaltı yapıyormuş. uzman gözetiminde bir yıldan az bir zamanda bunu başarmış. çeşitli kan analizleri ile kişiye özel diyet uygulanan bir sistemden bahsetti. ayrıca hem diyet hem spor yapacaksan , kalori düşük besleyiciliği , protein , aminoasit , ve mineral zenginliği olan yiyeceklerden tüketmelisin. biliyorum bunları yazmak kolay uygulamak zor , ancak giden sağlığı ne iş ne para ne de başka birşey geri getirmez. bunu devamlı göz önünde tutmalısın.

sağlıkla kal.

Aslıca bunu beğendi.
  6. Aslıca

Aslıca Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    desteğin için teşekkür ederim. birçok tahlil yaptırdım.aslında biçok adımı kendi başıma attım.neyin ne olduğu hakkında da az çok fikir sahibiyim. fakat bu işi daha iyi bilenlerin sizler gibi arkadaşların da fikrini almak istedim.tahlillerim hepsi normal seviyede çıktı.en çok şekerim olabilir ya da hormonal bir sorun olabilir diye düşündüm ama çok şükür herşey normal çıktı.doktor tavsiyesi ise tamamen hayat şartlarımı değiştirmem yönünde oldu.yani 'diyet değil yeme alışkanlıkları değişmeli ve sporu hayatına kurmalısın.işe gidiyor gibi ya da herhangi zorunlu bir şeye ayırdığın vakit gibi her gününe yaymalısın 'dedi. açıkcası benim için ilk 15 gün çok önemli.gerisi gelir biliyorum ve sürekli olur. ama o ilk 15 günü aşamıyorum.biraz sabırsızlık ve pesetme gibi aslında manevi sorun sanırım.umarım bu sefer olacak.

7. Kurt_Coban

Kurt_Coban Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    kilolu halinde seni en çok rahatsız eden şeyi (etrafın baskısı, özgüven düşmesi vs) bi kağıda yaz ve cebine koy. sonra diyetini ve sporunu bozacağın iradenin zayıfladığı an o kağıdı cebinden çıkar ve oku, seni tekrar o şekilde rahatsız etmesine izin ver. ve başladığın işi yarım bırakma. iyi şanslar..

Aslıca bunu beğendi.
  8. Aslıca

Aslıca Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    bahsettiğinizi bir defa yaptım.kilolu halimle rahatsız olduğum durumları bir kağıda,normal halimle mutlu olduğum durumları başka bir kağıda yazmıştım.6 kg verdim ama sonra o kağıdı çöpe attım.uzun zamandır aklıma gelmemişti.teşekkür ederim.daha detaylısını tekrar deneyeceğim.

kağıdı çöpe atma sebebim,bana çok küçültücü geldiği içindi. neden insanlar görüntüye bu kadar değer verirler ve baskı durumuna geçip saygı dahi duymazlar.mantığım bunu normal haldeyken de almazdı.işte onlar için değil de kendim için yapmak istediğim için çöpe attım o kağıdı

9. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Aslıca Foruma Hoşgeldin ;)

Seni çok iyi anlıyorum; ben de kilolu bir bayanım; boy 1.65-kilo:67, ve artık inan çok sıkıldım.
    Kilo vermem gerek, çünkü bu şekilde mutlu değilim.
    Sen de mutsuzsun ki buraya yazmışsın . . .
    Yağlar çok can sıkıcı :) öyle değil mi ?

Özgüveni olumsuz yönde etkiliyor

Bende de motivasyon sorunu var; ve çok iştahlıyım

Hayatıma yeni bir yön vermeye başladığım bugunlerde sanırım bununla da mücadelenin bir yolunu bulucam ;)

Spor salonuna yazılsan nasıl olur ?

Önce hem spora git hem istediğin şekilde beslen

Spora alıştıktan sonra, kalori denen illetin ne kadar zor yakıldığını makinalarda gözlerinle gördüğün için zaten istesen de az yemeye başlıyosun

Ben motivasyonumun tükendiği anlarda böyle bir metod geliştirdim; hem yiyip hem spor yapmamaktansa hem yiyip hem spor yapmak daha mantıklı.

Kendini motivasyona kanalize etmek gibi birşey...

Bir de neden yediğini keşfetmek önemli bence; örneğin ben ne zaman sıkılsam, üzülsem yemeğe veririm kendimi ve inan bu yemek yemek olamaz; başka birşey... Sonradan o kadar şeyi nasıl yediğime ben bile şaşıyorum !!!

Senin böyle psikolojik değilse sebebi, dikkat etmen daha kolay olabilir.

Spora gitmek sana evden ve işten farklı bir ortam yaratacak; onun için sosyal yönünü de düşün; sonuçta eğlenceli birşey, değişik insanlar !!! thums:

Kendime bu konuda çok yardımcı olamıyorum ama umarım sana olmuşumdur bir nebze,

Sevgi-yle :)

Aslıca bunu beğendi.
  10. terkiflimak

terkiflimak Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    28
    beslenmeni düzenlersen mutlaka kilo verirsin tabii düzenli egzersizde olacak ....
    işe karbonhidrat ve şekeri azaltmakla başla gerisi gelecektir....

Aslıca bunu beğendi.
  11. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Şimdi banyoda dişlerimi fırçalarken geldi aklıma Aslıca :) ; başka önemli bir nokta da hemen sonuç beklememek. Ben geçen sene Mayıs ayında spora başlamıştım, ve de diyete :) memlekete gittiğimde -birkaç ay sonra- babaannem beni tanıyamadı; fıstık halime geri dönmüştüm :) çok güzeldim.

Şimdi düşünüyorum, hemen mi olmuştu hayır; zaman ile atmıştım vucuttan yağları...Ama çok disiplinliydim; forumda bulabilirsin bir probis bile yerken vicdan azabı çekiyordum ve ağır spor yapıyordum.

Yani sonunu düşünmeden sadece sporumu yapıp diyetime aşırı dikkat etmiştim

Tam olarak şuanda sana yazraken de tekrar motivasyon kazandığıma farkındalık geliştirdim :D Güzel oldu, yardım etmeyi çok seviyorum :) Yaşasın ! Gene 55 olabilirim :D Benim elimde

12. Aslıca

Aslıca Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Setenay ilgine teşekkür ederim.:))

Spor salonuna yazılma gibi bir imkanım yok.çünki bir günüm şöyle geçiyor.

06:30 kalk,hazırlan,evi topla
    07:00 çocuğu uyandır,sütünü içir,giydir,hazırla
    07:30 evden çık çocuğu okula bırak
    08:00 iş başı
    18:00 iş çıkışı
    18:10 çocuğu al eve git
    19:10 evde ev işleri yemek bulaşık çocuğu ertesi güne hazırla ödevlerini yap
    21:30 çocuğu uyut
    22:00 kalan işleri toparla ek işlerim oluyor zaman zaman gece yarısına kadar onlarla ilgileniyorum.sonra bir bakıyorum saat 12-1 olmuş.

hafta sonları çok daha yoğun geçiyor.hafta içi yetişemediğim herşeyi hafta sonuna attığım için evden dışarı adım dahi atamıyorum ayrıca en çok hafta sonu yoruluyorum diyebilirim. işte tüm bunların arasına yaklaşık 1 saat egzersiz koymam gerek.bu da saat 22 den sonra olabilir ancak.ve ayrıca sabah da kalkma saatimi 05:30 a çekip 1 saat de ordan ayırmalıyım.koşu bandında günde en az 1 saat geçirmem gerek. ayrıca yarım saat de aerobik türü egzersiz koymalıyım.sizin cevaplarınıza göre hepsini programlamak istiyorum.umarım yapıcam bu sefer

terkiflimak arkadaşın da bahsettiği gibi bu arada şeker ve karbonhidratı kesmem gerekecek.sıkılmadan yapabilmek için önce spor sonra yeme tarzımda ufak ufak değişiklikler yapmalıyım.

setenay 55 olma gibi hayalim yok aslında:)).65 olsam benim için çok ideal.çünki görünüş itibari ile 65 en orantılı kilom diyebilirim

Son düzenleme: 24 Mart 2010
  13. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Aslıca,

Rica ederim

İnan ama hep böyle bir hayatım olsun istemişimdir... biliyor musun !
    Hayatın anlamı aile değil mi . . .

Çok Şanslısın, Sanırım Genç Yaşta Anne Olmuşsun,
    Çok özenilesi bir şey :) Bütün sevgini çocuğuna aktarıyorsundur şimdi, ne mutlu sana !

Bir yandan da hayat mücadelesi; çalışıyorsun :)

Bence sen güçlü bir kadınsın, bu kadar şeyin arasında kilo vermek istemen bence bunu ispatlar; salmamışsın kendini, mücadelen var.

Belki yaparsın belki yapamazsın ama unutmamamız gerekir ki en uzun yolculuklar bile ufak bir adımla başlarmış ;)

İnsanın istedikten sonra elde edemeyeceği hiçbirşey yoktur, yeterki yürekten istesin

Kilo mevzuuna gelince ha 55, ha 65; önemli olan senin kendini nasıl gördüğün :)
    65 olunca mutlu hissediyorsan, hedef belli o halde :)

Dua edeceğim Senin İçin :)

14. terkiflimak

terkiflimak Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    28
    Aslıca günlük yaşantını inceledim ya sabah çok erken yada akşam çok geç spor yapacaksan bana kalırsa akşam çok geç koşu bandında 2 saat geçirmektense sabah aç karnına yarım saat interval koşu yap.... çünkü gece boyunca vücut kaslardaki glikojen depolarını boşalttığı için sabah aç karnına yapılan egzersizler için gerekli enerji direk olarak yağlardan karşılanıyormuş.... ben denedim gayet de iyi bir sonuç aldım seninde alacağına gönülden inanıyorum....

15. netugur

netugur Üye

Beğenileri:
    101
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    gsm - bilişim
    Yer:
    istanbul
    doğru , bende tv de birkaç uzman doktordan aynı şeyi duydum. sabah 5-6 civarı yapılan aerobik egzersizlerde ( koşu , hızlı yürüme vb. ) yağlardan enerji olarak çok kullanılıyormuş. şunu da göz önünde tutmak lazım ; eğer nabız ölçer özellikli koşu bandı varsa maksimum yağ yakımı için nabız aralıklarına göre egzersiz yapıp maksimum fayda sağlanılabilir.

16. Aslıca

Aslıca Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Genç yaşta derken 26 yaşında anne oldum setenay:)gerçekten şanslıyım bu açıdan.evliliği sadece ve sadece böyle bir duygu için kesinlikle tavsiye ederim.hayatın tüm yüküne karşılık aldığım sürekli hediyem benim çocuğum.tabi çok zor gerçekten kendini ve tüm önceliklerini bir kenara atıyosun.onu kendi hayatına kuruyosun .senin hayatın diye bişi kalmıyor:)) ama değer.

güçlü bir kadın mıyım bilmiyorum ama gerçekten kendimi kötü hissediyorum son zamanlarda.güç böyle bir şey değil sanırım.hep aynı şeylerin olması ve bazı şeylerde kötü sonuç almak en sonunda kendini suçlamak vs. ama herşeyden öte yüzümü günde en az birkaç defa güldüren çocuğum var.onun için ve kendim için onun da bizdeki alışkanlıkları kazanmaması için genel anlamda bir değişiklik olmalı benimki.

duaların için ayrıca teşekkür ederim.:))

terkiflimak sabah erken saat bana da çok mantıklı geliyor.akşam çoğunlukla çok yorgun oluyorum.bunu deniycem mutlaka başlıcam .

netugur nabız ölçer mevcut.bunu da yazıyorum listeye :)

17. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Ne mutlu size

Ben de bebeğim olsun istiyorum, genç anne olmak istiyorum

Genç, bakımlı, güzel anneler var ya hani onlardan ...

Polonya'ya gittiğimde gözüme çarpmıştı, sokakta alışveriş merkezlerinde manken gibi hatunlar, ellerinde bebekleri ... Genç yaşta anne olmuşlar, çok güzeldi çok anlamlı

Anneliğe, bebeklere hep önyargım vardı öncesinde

Farklı bir perspektiften bakınca insanın önyargılı olduğu konulardaki bakış açısı değişebiliyormuş demek ki

Artık bebekleri seviyorum, ama ağlayanları ve mızmızları değil tabii, o ayrı :)

Yaşla da alakalı sanırım

Neyse, offtopic olmasın, şöyle düşün sadece sen; motivasyon kaynağın bebeğin
    Sağlıklı olasın ki onunla daha sağlıklı daha uzun bir ömür geçirebilesin

Onu yalnız koymayabilesin, tüm ömrün boyunca koruyup kollayabilesin

Gün gelecek sana ihtiyacı olucak, akıl danışmak isteyecek, içini dökmek isteyecek...

Kilon olduğu sürece sağlığın hep daha riskli olucak

Biz belki hep estetik kısmıyla ilgileniyoruz ancak kilo birçok hastalığı tetikleyici bir unsur

18. Aslıca

Aslıca Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Genç, bakımlı, güzel anneler var ya hani onlardan ... değilim işte ben :)) yani şöyle hem ev hanımı hem iş kadını arası karışık sanki bulaşık önlüğünü çıkarıp işe koşmuş gibi bi halim var sürekli.:)açıkcası çok genç de görünmüyorum gözünde nasıl canlandırıyosun bilmiyorum ama bu hale gelmemin sebepleri var tabi.

sağlığım için evet çocuğuma sağlıklı bir anne olabilmek.ve ne kadar acı ki kendime baktığımda çocuğum bile bana bakarken hayranlıkla bakıyor.aslında ben onun böyle görüntüye önem vermesini asla istemem.konuşmalarım da hep bu yöndedir.ama o bile o çocuk haliyle tüm bunların maalesef farkında.annesi ile arkadaşının annesi arasındaki farkı biliyor.ama yine de onun gözünde en güzel anne benim.biliyorum.bunu hep korumaya çalışıyorum.yine de işte kendimi daha iyi hissetmek istiyorum artık...

19. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    ben de ben de ben de ben de ben de ben de :)

kendimize bu anlamda da güvenimizin gelmesi şart

minietek giymek istiyorum, göbeği açık giymek istiyorum, streç kot çekmek, dar etek giymek istiyorum
    onun için çok spor, az yemek diyorum ;)

20. Aslıca

Aslıca Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    :))))))))))))evet çok spor az yemek .bu sefer olacak

Setenay bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş