bir türlü çözülmedi!Olmuyor

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve das tarafından 25 Ekim 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. das

das Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar ben kas olayını bir türlü çözemedim.benim vücudum sanki kas yapımına karşı gibi ne yaptıysam bekledğim bir gelişme olmadı..

iki tane merak ettğim sorum var.

ben 1.77 boy 57 kloyum.

8 ay yakın savunma ve arada sırada düzensiz olarak body yaptım.ama az bir şekilde gelişme oldu.ne yaptıysam işe yaramadı.Emeğimin karşılığını alamadım.Acaba düşünüyorum benim vücudum kas a karşı mı:)

2. bir sorum

ben hergün şınav mekik çalışmam vücuduma katkısı olur mu yada hergün çalışmanın zararı olur mu.şınav mekik de yapıyorum ama çok az etkisini gördüm.

Benim vücudumu tanıyamadım.ne yapcam allah aşına bir yardım edin

2. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Yazmış olduğun mesajdaki tüyolar zaten neden kas gelişiminde başarısız olduğunun işaretlerini vermiş..

Her gün kasları çalıştırmaktan bahsetmişsin.
    Kasların idmana ve beslenmeye olduğu kadar, dinlenmeye de ihtiyacı olduğu gibi çok temel bir bilgiyi edinmemişsin.

Kas gelişiminde bana kalırsa bahsedilen bu 3 faktörün (idman, beslenme, dinlenme) dışında unutulan çok önemli bir faktör daha var: Bilinç

İlk 3 temel faktörün hakkıyla uygulanması bu 4. bilinç faktörüne bağlıdır.
    Diğer değişle bilinç, ilk 3 faktörü anlamlı kılan öğedir.

Bilinç faktöründen başlayarak, kas geliştirmenin diğer 3 faktörünü iyice öğrenmelisiniz.
    Forum da bunun için mevcut.

Daha sonra kas gelişiminizi yine forumla gururla paylaşırsınız, biz de forumdan öğrendiklerinizi uygulamanız sonucunda yaşadığınız gelişmeden ayrı bir onur duyarız.
    Başarılar.

nika, Draqo, helof ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. Hu53Y!n

Hu53Y!n Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İst
    bonatschi üstat çok doğru demiş. Bu arada hergün şınavın yararı olurmu dersen evet kesinlikle olur. Ben 15 yaşında başladım bu spora -şu an 15 yaşındayım zaten- Bundan önce evde düzenli şınav,mekik falan çekerdim. Fakat bir o kadar da beslenmeden bihaberdim ! Buna rağmen bilhassa omuz hatlarım daha belirginleşti, yürürken daha dik yürümeye başladım, kalıplı bir insan çıkıverdim bir anda. Kas olarak ise pek bir gelişme olmamıştı. Çünkü beslenmeden bihaberdim dediğim gibi ve işin çoğu ayrıntısını bilmediğim için pek bir gelişmede beklenemezdi.

Zaten bütün gün demir,kum,çimento falan taşıyan inşaat işçilerine bakarsan daha çok kol kaslarının geliştiğini diğer kas gruplarında bir gelişme olmadığını göreceksin.Yine aynı şekilde beslenmeleride buna elverişli değil.Sadece bu örnekten yola çıkarak ne denmek istediğini anlamışsındır umarım thums:

4. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    bonatschi üstat cidden iyi söylemiş :) şimdi ben hemen hemen bir aydır body yapıyorum ahkam kesmek saçma olur ama çok okudum bu konuda. bide bende senin gibi uzun süre yakın savunma çalıştım. yaklaşık 6 yıl boks , taekwondo yaptım milli olarakta. Bu dallarda bize yapılan antrenmanlar genellikle body'de definasyon diye tabir edilen , kasların tonusunu arttırmak sıkılaştırmak amaçlı antrenmanlardı. Yani , az ağırlık çok tekrar mantığı gibi düşünebilirsin. Bu yolla kasların dayanıklılığını arttırıyorduk ve çok ağırlık az tekrara göre kat kat az hacim ve güç kazanıyorduk. Özetle bizim antrenmanlarımızın amacı şuydu :

ÖRN : Bir body'ci , direkt dediğimiz yumruğu attığında karşı tarafa 70 newton kuvvet uygular. Bir boksör 40 Newton kuvvet uygular. Ama bodycinin 6. roundun sonunda vurduğu direkt 30 newtona düşüyorsa boksörünki 40 newtonda kalmaya devam edecektir. bunun sebebide kasların kondisyon ve dayanıklılık kazanması. fakat bu antrenman durumunda hacim kazanılmaz.

-Şınav'la neden hacim kazanmak zor ? :
    Şınavda sabit ağırlık söz konusu aslında. Vücut ağırlığın. Belli bir süre boyunca kasların daha önce şınav çekmediğin için şoka girecekir ve gelişecektir. ama kasların adaptasyonu çok gelişkindir. bu ağırlığa adapte olacaktır ve bu ona sıradan gelecektir. "bu ağırlık için yeterliyim. gelişmeme gerek yok." diyecektir. E sende , kaslarım alıştı gelişmiyo , oturayım kilo alayım dicek değilsin heralde. Şınav daha çok kaslarının dayanıklılığını , kondüsyonunu , tonusunu arttırır bu yüzden.

Kendi cevabını kendin vermişsin. Düzensiz olarak body yaptım demişsin. Düzensiz antrenman direkt olarak = düzensiz beslenme demektir. Çalışmaların boşa gider. Düzenli çalışmaya ve düzenli beslenmeye ihtiyacın var çünkü çok zayıfsın kilo olarak.

*Dipnot : Body'i bilinçli ve gerçektende muhteşem bir sabırla yapan kişiler , boksör örneğinden nasiplerini almayabilirler. Bu kişiler çok nadirdir. Kaslarını hem çok yüksek ağırlıkla güçlendirir hemde az ağırlıkla çok tekrarla dayanıklı ve stabil hale getirirler. Hayranlık duyulası insanlardır. Peygamber sabrı söz konusudur.

nika bunu beğendi.
  5. das

das Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar çok teşekkür ediyorum bilginiz için.Başka arkadaşlar varsa benle paylaşırlarsa çok sevinirim

6. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    ALPEREN bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş