Bir Porsiyonda En Fazla Kaç Gram Protein Alınmalıdır

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve BeachBoy tarafından 7 Ocak 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 61 üye.
  1. Chomoloko

Chomoloko Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Scotland
    Son düzenleme: 5 Kasım 2012
  2. BlackMamba24

BlackMamba24 Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    bana biri şunu söyleyebilir mi ? Mesela 30 gr protein aldım diğer alacağım 30 gr proteini kaç saat sonra almalıyım ? mesela idmandan cıktım whey içtim eve gelip yemek yerken protein tüketsem vücut alır mı ? 4 saat falan diyorlar da cidden 4 saat mi ?

3. murat1997

murat1997 Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Lise Ögrencisi
    Yer:
    İzmir
    Saolun bilgiler için.

4. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    Prof.Dr.Metin ÖZATA

"bu profun yazısını okumuştum oda Günlük protein ihtiyacı kg başına 1 gramdır. Eğer aşırı egzersiz yapan bir kişiyseniz bu 1.5-2 gram/Kg a kadar çıkabilir." diyordu
    yani 70kg lık bir sporcu 2 gr dan günlük max 140 gr çıkıyor
    gözüm korktu şunların kesin zararsız tartışmasız zararsız ve sağlıkdır denilen bir cinsini ne zaman bulacaklar acaba
    o zaman hiç tartışma olmazdı

5. kbsy23

kbsy23 Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    viyana
    yanlız ilk mesajda bahsedilen sınır whey proteinle ilgili. 30 gramdan fazla kullanmanın katkı vermeyeceği yazıyor ama doğal besinler konusunda farklı düşünüyorum.

bir öğünde tavuk yiyerek 70 gram protein alırsanız bunun 40gramının boşa gideceğini düşünmeyin çünkü uzun sürede sindirilen bi besin. vücuda bir anda girdiği yok. 35gr-35gr 3 saat arayla alsak belki daha fazlasını kullanırız ama kafa yormaya değecek kadar fark olacağını düşünmüyorum.

Alper19891 bunu beğendi.
  6. cekon

cekon Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    şimdi ben haftada 6 gün vg yapan biriyim kilom 80 kafam karıştı protein alımım sabah 8-9 ve antremandan sonra kullandığım protein optimum bir porsiyonda 24 gram var yani toplam 48 gram protein ediyor genelde proteini böyle kullanılması tavsiye ediliyor ben bu şekilde vücudumun istediği kadar protein almış olurmuyum ? orda 1.5 - 2 diyor kilo başına bu benim kullandığımdan çok fazla ve ben her seferinde tavuk yiyemiyorum

7. matakara

matakara Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba,
    Yanlış anlamadıysam bahsedilen günlük toplam alınması gereken protein miktarı.
    Yani whey+besinlerden. Siz sadece whey'i hesaplamışsınız.
    Gün içinde 2 ölçü whey harici yediklerinizden protein almıyor olmazsınız diye düşünüyorum. Onlar ile beraber bir ortalama değer hesaplayıp eksiğinizi daha doğru tahmin edebilirsiniz.
    Her gün tavuk yiyemiyebilirsiniz ama sanırım sabah yumurta yada akşam yumurta ve lor gibi bir şeyler ile günlük protein eksiğini kapatmak sizin gibi 6 gün spor yapan biri için zor olmamalı eğer zor ise de 6 günü gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Laf aramızda siz 6 günü her halikarda bir gözden geçirin :)
    İyi antremanlar.

maietnigri bunu beğendi.
  8. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Bu bilgiyle yabancı forumlarda dalga geçiliyor, haber vermek istedim. Ve bu yanlış bilginin burada sabitlenmiş başlık olması herkes için işleri zorlaştırıyor. İngilizcesi olanlar için bu hatalı bilginin düzeltilmiş haliyle ilgili 2 link veriyorum: Top Ten Fasting Myths Debunked (Major Update Nov 4th) | Intermittent fasting diet for fat loss, muscle gain and health
    Is there a limit to how much protein the body can use in a single meal? | Wannabebig

Ne yazık ki uzun uzun tartışacak takatim yok. Zaten kimsenin okuduğu da yok. Linkleri okuyun, zaten tartışacak bir şey de yok. Günde 1 veya 2 öğünde bütün protein ihtiyaçlarını gideren insanlarla günde 6 öğünde protein ihtiyacını gideren insanlar arasında hiçbir fark oluşmuyor. Bu bilgi eskiden kalma yanlış bir bilgi ve çoktan tarihe karıştı.

Belki bir merak edip okuyan olur diye yazayım dedim.

snpdgg, maietnigri ve Dubur bunu beğendi.
  9. _Ersin_

_Ersin_ Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    Bana bu yatmadan önce protein almama olayı mantık dışı geliyor.

Uykuya dalmadan 3-4 saat önce hiçbir şey almadık, en az 8 saat de uyuduk diyelim. Toplam 11-12 saat vücut besinsiz kaldı. Antreman yaptığımız günleri de hesaba katarsak, yıkıma uğrayan kaslar gece iyice dağılır.

Bence yatmadan 1 saat önce casein veya en az 100 gram lor peyniri zorunlu olarak alınmalı.

10. respect24

respect24 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    16.00-18.00 arası antreman yapiyorum . Ardından 30 dk sonra protein agırlıklı tavuk gogusu , hindi , vb şeyler tüketiyorum. Bu süreçden sonra vücutta bir uyku hali oluyor . Bi agırlık cöküyor . Yemekten sonra ne yapmaliyiz?

11. Aydın Yıldız

Aydın Yıldız Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    ''Bir öğünde en fazla ne kadar protein sindirilebilir?'' konusu gerek doktor gerek 2000 Mr.Universal olmuş bir hocamla konuştum.Bu sporcunun kas kütlesine,vücüt tipine ve daha bir çok faktöre göre değişkenlik gösterebiliyor.Ronnie Coleman'ın Youtubeta ki videosunda bir öğününü 7 ölçek protein tozu kullanıp içtiğini gördüm.Protein tozunun içeriğine baktığımda ortalama porsiyon başına 22 gr protein barındırıyor.Ortalama 140-150 gr protein almış bulunmakta.Bu düzeyde bir sporcu yalnızca 70-80 gr sindireceğini bilmesine rağmen neden bu kadar yüksek bir protein içeceğini öğün olarak hazırlasın?Kaldı ki bu insanlar bir değil bir kaç doktorla birlikte çalışıp kendi anotomilerini incelemeleri sonucunda bu kanıya varıyorlar.Kısacası,şu insan şu kadar sindirir bu bu kadar sindirir demek doğru değildir.Yorumlarda okuduğumuz gibi günlük tüketilmesi gereken 500gr tavuk göğsünü tek bir öğünde tüketmek yerine öğünlere dağıtmak hepimizin tercih ettiği yoldur.

Teşekkür ederim.

12. savasbaris

savasbaris Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Eskisehir, Turkey
    Tek seferde aldginiz proteini vucudunuz alabildigi kadar yani ortalama 25 ile 35 gr arasnda alir geri kalan kismini idrar yoluya disari atar. O yuzden protein alimi yukleme tabiriyle 3 4 saat araliklariyla alinirsa daha etkili olur.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. Aydın Yıldız

Aydın Yıldız Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    Yanılıyorsun dostum.Mesajımda açıkladığım gibi bu kişinin var olan kas kütlesine,genetiğine vb. faktörlere göre değişkenlik gösterir.Bir vücüt geliştirmeci düşün birde sıradan spor yapmayan bir insanı.Sence hangisinin kasları protein sentezine daha açık olur?Tabikide vücüt geliştiricisinin.Bu yüzden bu tarz genellemeler yapmayı doğru bulmuyorum.

14. savasbaris

savasbaris Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Eskisehir, Turkey

Protein sentezi tabiki kisiden kisiye degisir normal bir bb yapan 80 kg x kisinin kilo basina 1.5 gr yada 2.0 gr toplamda 120 yada 160 gr gunluk protein ihtiyaci vardir. Anlatmak istedgm bu 120 yada 160 gr proteini tek seferde alirsan hic bir ise yaramaz gerek yağa donusur gerek idrar yoluyla atarsn ama protein alimini gun icerisine bölersen vucut daha iyi sentez yapar ve kaslari daha iyi besler.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

15. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Esasen hepimizin yaptığı bir yanlış var. Bu genel olarak Türk aile yapısının beslenme şekliyle alakalı birazda. Spordan çıkıyoruz, suplemetleri içiyoruz, eve gelip yemeğe oturuyoruz, Allah ne verdiyse yiyip kalkıyoruz. Biraz sindirim için zaman vermek gerekiyor. Birde yemekle uyumak arasındaki zamanı iyi ayarlamak gerekli.

16. KeremAydın

KeremAydın Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    28
    Vücut fazla proteini asla idrarla atmaz dostum yok boyle bi hikaye. İdrarda protein bulunmaz .bulunursa hastalıktır zaten o. Kaldı ki fazla protein yağ a da dönüşmez. Şöyle düşün; mikro yırtıklarla dolu bir kas var. Ve vucuduna 60-70 gram protein giriyor. E sizin dediğinize gore 30 gramı boşa gidiyor bunun. Vücut bu yırtıkları kapatmak adına kullanmak yerine neden yağa donustursun ? Boyle bir lüksü yol vücudun. Ki uzun süredir bi oturuşta 250 gram et yiyorum . yağ oranım %11
    --- Mesaj birleştirildi, 13 Eylül 2014 ---
    Kaldı ki hadi biz sporcuyuz bazal metabolizmamız oldukça yüksek. E Türkiye deki et tuketimi gayet yuksek. Bi oturuşta 250-300 hatta 400 gram yiyoruz. Senin dediğine bakılırsa herkesin yağ torbası olması gerekir.

Son düzenleme: 13 Eylül 2014
    hsnsylk ve SCHWARZXXL bunu beğendi.
  17. savasbaris

savasbaris Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Eskisehir, Turkey
    Kardesim o zamam sen bi oturusta kilonun iki kati proteini al sonra gun boynca protein alma. Bu sporda beslenme birden fazla yemek degil az az 6 7 ogun yemektir. Ama sen yinede bu konuyu bi arastir derim

18. Mustimusti

Mustimusti Üye

Beğenileri:
    408
    Ödül Puanları:
    63
    Oglen ve aksam yemeginde 200-250 gr et tuketiyorum.bunye meselesi fazla takilmamak lazim 100gr 150 gr yada 400 gr,herkes istedigi kadar yer bi ogunde.
    Ama ne yalan soyliyeyim bi oturusta yarim kilo et yemek yerine 2 ogunde yemek daha cazip geliyor.
    6 ogun yiyp 100 er grm yemekle bi oturusta yarim kilo yemek ikiside benim bunyeme uymadi.

19. KeremAydın

KeremAydın Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    28
    Ben zaten bi oturuşta alın demedim ki. Elbette 2 ye 3 e bolup yemek daha cazip. Ama bu sentezlemeden değil öğünlerin daha kolaylasmasi için. Gidip bi oturuşta 400 gram et yenirse öğün atlanması kacinilmaz olur. Az az ve sık yemek esas olduğu için böyle. Saygılar...

20. ciko nat

ciko nat Üye

Beğenileri:
    418
    Ödül Puanları:
    73
    vucut ıstrse bı anda 200 gr proteın alsın her turlu sentezler gun boyu kullanır fazlasıda calori aşımında yag olarak gerı doner

Sayfayı Paylaş