Bir poşet için..

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve Bureaucracy tarafından 17 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 22 üye.
  1. Bureaucracy

Bureaucracy Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    Arkadaşlar bu sabah tatsiz bir olay yaşadim.sabah mutlu bir şekilde uyanmiştim..markete gidip gazetemi ekmeğimi alip güzel bir kahvalti yapmayi düşünmüştüm..kalktim gittim markete.gazetemi ekmeğimi aldim..markete girdim.market sahibinden bir tane poşet istedim aldiklarimi koymak için..bana ters ters bakti.tekrar istedim.olmaz dedi.vermek istemedi..bende ver tamam artik uzatma dedim.başladi bağirmaya bana.sen bu poşetin ne kadar olduğunu bilio musun yazik günah bilmem ne...bağirdi çağirda bana.bende ona ben senin müşterinim niye bağiriyosun dedim?bu susmak bilmedi.bende sinirlendim ver diosam verceksin dedim adama.adamin yaşi hürmetine farkli bir tepki vermedim.tam ben çikarken bu poşetin tanesi şu kadar diye söylenmeye başladi.bende dayanamadim döndüm parami ver dedim.aldiklarimi biraktim bir hişimla çiktim..adam sabah sabah moralimi bozdu 10kuruşluk poşet için.insanlari anlamak gerçekten çok zor arkadaşlar ben gerçekten bazi şeyleri anlamakta güçlük çekmeye başladim..

2. sivasli

sivasli Üye

Beğenileri:
    256
    Ödül Puanları:
    73
    :) bu olay bizim kucuk esnafta cok var.ona sorarsan o hakli :) icinden diyorki aldigin bi gazete bi ekmek posete ne gerek var elinde tasisana diyor

Bureaucracy bunu beğendi.
  3. m.o.k

m.o.k Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sales
    Yer:
    Denizli
    En iyisi böyle durumlarda sakin davranıp umursaz bi şekilde karşındakiyle muhattap olmamak en iyisi bu bence.Çünkü ne oluyorsa ne başlıyorsa böyle ufak sorunlardan başlıyor uzatmamak gerek.

4. Bench Press

Bench Press Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Özel güvenlik görevlisi
    Yer:
    İstanbul
    Bizim fırıncı vardı böyle yapan.2 tane hamur alırdım.Poşet isteyince '2 hamur 2 ekmek demek' derdi.2 ekmek için poşet verilmezmiş.Küçük esnafa acımıyorum ben.Bayağıdır da uğramıyorum zaten.Yaşasın hipermarketler.

5. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Zor bir durum. Benim de hemen tepem atar böyle durumlarda. Sinirlerine hakim biriymişsin. Adamla bu kadar tantana edebilmişsin. Aslında ne kadar kültürlü, bilgili ve görmüş-geçirmiş olursan ol karşındaki insanın algı kapasitesine göre itibar görürsün... O yüzden seviyene uygun insanlarla takılmak bu ömrü güzel geçirmek adına yapabileceğin ilk şey olmalı. Öyle 3 kuruş için ne kavga edenler, birbirini bıçaklayanlar gördüm. Düşmanın bile kültürlü olmalı; cahilin algısı da, düşüncesi de, faydası da ceviz kabuğunu doldurmaz...

*BaRMaN*, Berkthagar, zhu.zhq ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  6. Bureaucracy

Bureaucracy Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    Sonrada küçük esnaf ağliyor biz bittik diye.böyle insanlar biter..müşteriye değer diye bir şey kalmamiş.ben birde belki 30 yaş küçüğüm adamdan..davranişini ben hala anlamadim.poşet bu ya.ben ona ayda kaç lira kazandiriyordum şimdi kapisindan geçmem.tanidik esnafa sordum az önce kendisini çok iyi şeyler söylemediler zaten.ters biriymiş.bana uzak allaha yakin olsun:)

7. Kan Mevsimi

Kan Mevsimi Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Isparta
    Ne ınsanlar valla ılk defa duyuyorum. Sen ıyı yapmıssın ama baska bırı olsa bu kadar sakın kalmazdı nedemek ya ben alıs verıs yaptım elımde mı tasıycam poset verecek elbet. Ben ılk defa boyle bır market gordum baskaları hıc cekınmeden kendı katar yanı bu marketler acaba bu ay kac poset gıttı dıye hesap mı yor..aakıl almaz valla...

8. Bureaucracy

Bureaucracy Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    evet adam hesap yapıyor.bunun tanesi ne kadar bilior musun dedi.bu poşetler kiloyla satılıo ya:) bence adamın hastalığı bu.ben üzerine gitmedim yoksa çok kötü şeyler olabilirdi.cahille cahil olmamak lazım.dediğim gibi bana uzak Allaha yakın olsun.fakat bu kafayla giderse batar.ona acımamda ailesine çocuklarına yazık olur..

9. ozleyis

ozleyis Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    0
    Marketlerdede bu işi zamanla öyle bir değiştirdiler ki, insanları uyuta uyuta yaptılar sonunda. eskiden poşet dolu olurdu ve kasiyer herşeyi doldurur hazırlardı. Sonra süpermarketler eleman gibi kasaların yanlarına bide poşetlere dolduran bi kaç stajer koydular, böylelikle kasiyer artık sadece para almaya başladı. Sonra onlar da gitti artık insanlar kendi dolduruyo poşetlere aldıklarını. Sonra baktılar insanlar az az koyuyo poşetlere bu sefer alttan bir bir çıkarmaya başladılar poşetleri

omerbay ve Bureaucracy bunu beğendi.
  10. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    ya en iyisini yapmışsın binlerce küçük esnaf vr sanki poşet kıtlığı var senden para alıyorsa verecek. bende olsam aynısını yapardım...

11. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    ironik bir durum. diğer arkadşaların dediği gibi umursamamak en iyisi.

obsesif, agresif insanlar esnaflık yapmamalı.

12. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    sizlere katılıyorum..istisnalar vardır fakat genelde tüm küçük marketler , bakkallar vs aynı zihniyette..

bakkala giderdim cips almaya (bodyden önce ;) ) bakkal ; "patatesin kilosu 1 lira adamlar küçük paket cipsi 1 liraya satıyorlar" diyor..insan sattığı malı kötüler mi..kötü ise satma..satıyorsan kötüleme..daha sonra da marketten alıyorsunuz unuttuklarınızı bizden alıyorsunuz diye şikayet ederdi..

zamana ayak dirememek ve ayak uydurmak gerekli tüm mesleklerde..yani bırakın müşteri memnuniyetini müşteri beklentilerinin ötesini yakalamak kavramı var artık..
    örneğin belgesellerde görürsünüz..çarıkçılar, nalbantlar,semerciler vs hep mesleğin gerilediğinden talep olmadığından bahseder hayıflanırlar..
    çarıkçı isen modern ayakkabılar üzerine kafa yor,nalbant isen metal tamirinden anlıyorsan traktör , kazayağı vs tamiri işlerine gir, köy yerlerinde çok ihtiyaçtır bu işler..al bi kaynak makinesi , oksijen kaynağı işte sana müşteri..

küçük esnafa , esnaf sanatkarlar odaları mutlaka kalite, müşteri memnuniyeti gibi konularda eğitimler vermeleri lazım..

bakkallar şunu anlamakta zorlanıyor sanırım..ben vatandaş olarak neden daha eski malı daha pahalıya alayım ve bırakın hoşgeldin denmeyi selamım bile alınmasın!

kredi kartlarını kapattırmadan önce çok işlek küçük bir marketten alışveriş yaptım.visa ile ödemek istedim..birkere çekti olmadı ikinciye çekti somurtmaya başladı..herçektiğimde 50kuruş telefon ücreti alıyor cebi arıyor muhabbeti yapmaya başladı..
    genelde tavrım elimdeki malları adamın eline verip birdaha uğramamak üzere çıkmaktır..
    ama hatunun istediği birşeydi neyse dedik cevabını verdik aldık malı çıktık..

bu tür hareketleri kesinlikle sineye çekmeyip tepki koyup protesto etmek lazım..
    yıllardır bırakın dükkanına girmek selamı kestiğim esnaf vardır aksi hareketlerinden dolayı..

yapılan araştırmalara göre memnuniyetini anlatanlar 8 , memnuniyetsizliğini anlatanların sayısı 20 imiş..(kaba anlatım oldu detayları hatırlamıyorum) kalite toplantılarından birinde anlatmıştı hoca..

Son düzenleme: 17 Mayıs 2009
    SpiTTLe ve Bureaucracy bunu beğendi.
  13. CosaNostra

CosaNostra Üye

Beğenileri:
    191
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir - Karşıyaka
    Bende her sabah kalkar gazete ve ekmeğimi almaya giderim.Hatta yanımda köpeğim bile olur ki ben gazete ve ekmek alırken oda dükkanda rafları koklar.Market sahibi abimizde sağolsun sesini çıkarmaz çünkü bilir ki bir zarar vermez etrafa.Mutlaka poşet verir ama ekmeği gazeteye sarmak gibi pislik bir adetim vardır.Bende poşeti almam hiç bir zaman.Ve her zamanda o markete giderim.Birşey alıcaksam önce oradan alırım.

Senin durumunda yapılacak en iyi şeyi yapmışsın.Hakkını söyleyip bırakıp gitmişsin.Devamı gelse emin ol olay çok daha büyür saçma sapan yerlere gelebilirdi.Şuan kendisine sorsan hala kendini haklı görüyordur.Esnaf ama insan ilişkileri sıfırmış.

DuE ve Bureaucracy bunu beğendi.
  14. Bureaucracy

Bureaucracy Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    zaten genelde bakallardan alışveriş yapan biri değilim.acil şeyleri alıyorum..ekmek gazete gibi..genelde hipermarketleri tercih ediyorum.çünkü çok daha ucuz ve güvenilir oluyorlar.ve seçme şansın oluyor..sürekli aldığım x meyve sunun fiyatı hipermarkette 1.5l civarı iken bakallar sana bunu 2 liraya veriyor.ve daha bir çok şeyi çok pahallıya satıyorlar..bu kazıklanma duygusuda onlara olan acıma duygusunu yok ediyor.böyle giderse önümüzdeki 10 yılda bakalların geleceğinin olmadığını düşünüyorum..çünkü marketler zinciri adı altında bir çok hipermarket mahallemize kadar inmiş durumdayken kimse bizim kibirli esnafı çekmez.çekmemelide zaten.gene dönüp dolaşıp ülkemizin en büyük sorununa geliyoruz..eğitim..bu ülkede bu sorun çözülmedikten sonra biz daha çok tartışırız..

15. Bench Press

Bench Press Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Özel güvenlik görevlisi
    Yer:
    İstanbul
    Amcamın bakkal dükkanı vardı.Müşteriye kül tablası fırlatmışlığı vardır. :p
    Selamını almayan nemrut suratlı bakkallar azımsanacak sayıda değil gerçekten.Sonra AB bizi niye istemiyor diyoruz. :D

16. Bureaucracy

Bureaucracy Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    evet birde selam almayanlar var.günaydın diosun cevap yok.çıkarken hayırlı işler diosun cevap yok.

canavar bunu beğendi.
  17. aLexmk

aLexmk Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    Ben genelde öyle abur cubur fln aldığımda bakkallardan poşet istemem adam zorla poşete koyar :D Yani herşeyde olduğu gibi küçük esnaf büyük esnaf olayı değilde İnsan olup ,olamamakla alakalı ? O bir poşetin hesabını yapanlar kimbilir ondan bundan kısıp parasını neylerle çarçur ediyor..Bu devirde "İyi İnsan" bulmak gerçekten çok zor.

Son düzenleyen: Moderatör: 20 Mayıs 2009
  18. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    bosver almadigin iyi olmus dogayi kirletmemis oldun =)

19. Powerofdreams

Powerofdreams Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya-Ankara
    İnsanlar değişti artık...Bende çoğu zaman alışverişimi hiper marketlerden yapıyorum.5 lt su ve 2 nescafe alıyorum karttan çektiriyorum :D Öğrencilik işte :p

Aynı komforu bakkal versin Orayada giderim.Onlarıda anlıyorum işlelerine gelmiyor ama ben kendi işime geleni yapma durumundayım ;)

20. gencebayorhan

gencebayorhan Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    geçen gün bakkala girdim.bi kadın ve 2-3 tane kız vardı 20li yaşlard****epekli makarna var mı dedim. kızlar gülmeye başladı.bi tanesi dönüp onun da mı light ı nı yiyenler var.ne takıntılı kilo meraklısı tipler var diye söylenmeye başladı. erkek olsa kırılan burun kemiği yüzünden 3 ay burnunda çelikle gezecekti.ama 20 yaşında kıza bi laf söylesen sapık asılıyo derler,bağırsan kabaiayı olursun. o sana laf söyler susarsın,kadın erkek eşitliği olur bunun adı!

Sayfayı Paylaş