BIR KAS GRUBUNU HAFTADA KAC KEZ CALISTIRIYORSUNUZ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Desperado tarafından 4 Temmuz 2005 başlatılmıştır.

BIR KAS GRUBUNU HAFTADA KAC KEZ CALISTIRIYORSUNUZ?

1. 1 kez

52,2%
  2. 2 kez

32,7%
  3. 3 kez

8,3%
  4. 4 kez

2,7%
  5. 5 kez

4,1%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 277 üye.
  1. Tan___

Tan___ Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    özel bir fitness salonunda çalışıyorum
    Yer:
    mersin
    haftada 5 antrenman yapan arkadaşları merak ediyorum.hiçmi yorulmuyorlar hiçmi performansları düşmüyor hiçmi sakatlanmıyorlar....

kas grubunun 1 defa yada 2 defa çalıştırılması birazda vücut yapısıyla alakalı değilmi.mesela benim vücudum yağlanmaya müsait bu yüzden kas gruplatımı haftada 2 defa çalıştırıyorum....

Son düzenleyen: Moderatör: 5 Kasım 2008
  2. vandeta2006

vandeta2006 Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    İZMİR
    istiosan 7 gün çalış bu iş beslenme,dinlenme ,çalışma ve en önemlisi genetik.eğer potansiyelin varsa zaten vücudun sana söyler. önemli olan vücudunun dilini bilmek,aynanın karşısına geçtiğin zaman,idmanlarda ağırlığın altına girdiğin zmaan vücudun sana eksik yerlerini gösterir eğer sen de vücudunu dinleyebiliosan haftada hangi adeleye kaç kere girmen gerektiğini anlarsın;)

3. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Haftada 5'i hatta bazı süreçlerde hergün (7de 7) çalışıyordum önceleri. Bu dinlenmesiz çalışmalarım aylarca sürdü. Yorulmadım, performansım düşmedi ve sakatlanmadım. Ama böyle devam etseydim ne olurdu bilmiyorum. Ancak başta bu forumdakiler olmak üzere VG hakındaki bilgilerim birden artınca bir çok şeyi yanlış yaptığımı anladım.

Şunu söyleyeyim, eğer insan musaitse ne kadar sürer bilmem ama senelerce haftada 5 gün rahatlıkla çalışabilir. Bundan hiç şüphem yok. Ama kaç sene sürdürebilir orasını kestiremem. Risk artabilir ama sadece risk artar yoksa bence sakatlanılacak diye birşey yok çünkü dinlenmeli çalışmada bile risk var. Performans düşüşü ise olabilir. Ama bunun tam tersi bir görüşte olabilir performans düşmez bilakis vücudun direnci artar ve dinlenmemeye alışan vücut dinlendirilerek çalıştırılırsa, dinlenmeye alışan bir vücuttan daha iyi verim alır (?)

Yorgunluk konusunda ise eski bildiklerimle bu forumdan öğrendiklerimi birleştirince yorgunluğu unuttum. Zaten artık dinlene dinlene çalışıyorum ihtiyaç hissetmediğim halde. Doğrusu budur diyerek. Bırakalım yorgunluğu bence bu forumdaki bilgilerle uzun bir aradan sonra çalışılmaya başlandığında hamlık ağrısı bile çok büyük ölçüde düşecektir.

4. vandeta2006

vandeta2006 Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    İZMİR
    gaddar kemal arkadaşımızın dediği haftada 5 defa bir kas grubunu çalıştırmak yanlıştır.yani ben öle anladım sen de senelerce 1 haftada 5 kere aynı kas grubunu mu çalıştırdın??

5. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Özellikle kol antrenmanını 1 sene kadar hemen hergün yapardım. Yanlıştır ama yaptık. Yine sırt ve bacağıda sık çalışıyordum. Şimdi ki kafam olsa değil sık çalışmak sırt bacağı özel bir değişiklik olmadıkça aynı güne bile almam. Bilgi sporu olduğunu bile bile bilgisizce yapmanın bana ne faydası oldu bende merak ediyorum, ama görmediğimi düşündüğüm zararları ilerde çıkmaz.

Ben sadece özellikle genç yaşlarda bir kaç temel kaideye dikkat ederek hergün çalışmanın insanı yormayacağına dikkat çekmek istedim. Yormuyorsa yapalım demek istemedim, öyle anlaşıldıysam düzelteyim.

6. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    İnşallah ilerde çıkmaz demek istedim. Diyememişim, düzelteyim.

7. ibocu

ibocu Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    benim sorum şu;
    ön kol vbe arka kol aynı anda girilirmi ve ve omuz ve gögüsten sonra biceps ve tripses uygun mu?

8. Wolf_Kanuni

Wolf_Kanuni Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Ön kol ve arka kol tabi ki aynı gün girilebilir. Genel olarak cevap vermek gerekirse triceps ve biceps de omuz veya göğüsten sonra girilir (sonuçta 2 kas grubu çalıştıracaksan bir büyük, bir de küçük kas grubu çalıştırman tavsiye edilir) ama tabi programa da bağlı. Örneğin göğüs ve triceps'i aynı gün giriyorsan, yanlış yazılan bir programla triceps kasını "overtrain" yapman mümkün.

9. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Aradım ama bulamadım. Forumda bir başlıkta açıkça yazılmış kas grupları ve dinlenme süreleri.

Küçük kas gruplarını 48, büyük kas gruplarını 72 saat dinlendirmemiz gerektiği yazıyor.

Unutmayın kas çalışırken değil dinlenirken gelişir. Bir kas grubunu 2 den fazla çalıştırmanın bir manası olduğunu düşünmüyorum.

Ayrıca bu çalışma şiddetine göre de değişir. Çok ağır çalışan kendini limitlerine kadar yoran birisi kaslarını daha fazla dinlendirebilir.

İyi çalışmalar arkadaşlar.

10. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    sleepy dinlenme süresini vermekte hakslısın fakat bazı sistemler bu tezi çürütmektedir.haftada 3-4 gün aynı kasın çalıştığı durumlarda söz konusu olabiliyor fakat mevcut hareket sayısı tamamen değişmelidir.forum ortamındaki genel antrenman kullanım şemasına bakacak olursak seninde yazdığın gibi haftada 2 geçilmemeli.

11. DumanG

DumanG Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    sazan gibi atladim ne var bende bes yapıyorum ya :) daha ilk 3. ayim oldugu icin alt yapi olmasi için profesyonel bi bi programin disinda hergün bütün kaslari çaliştiriyorum. Basımda dogrtu düzgün hoca olmadigi icin herseyi deneme yanilma yöntemiyle çözmeye çalısıyorum o konuda bu sitenin bana çok faydasi oldu bende tek kas grubuına gecmeyi düşünüyorum artik ama hala endime bi program yazmak kadar yetenekli ve bilgili olduğumu düşünmüyorum. bukonuda bana yardim edicek ve yönlendiricek bi aradaş olursa büyük sevaba girer :)

okadarda acinilicak durumda degilim aslinda endiselenmeyin :) sadece herhangi bir kas grubuyla istedigimizi kendi kafamiza gore çaliştirabilirmiyiz ? yada hangisini hangisiyle çaliştirirsak daha fazla bi performans aliriz yada sizin onerdiğiniz biseyler olabilirmii merak ettigim bu sadece ben kendi programimi kendimde yaparim :) bide bunlari yaparken tek kas grubunu kac ayrı hareketle ve kac set çalişmaliyim bu konudada bildiklerinizi benimle paylasirsaniz sevinirim

hıc paylasımcı olmuyosunuz arkadaslar ya :S

Son düzenleyen: Moderatör: 7 Ocak 2009
  12. djburakgs

djburakgs Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Üsküdar
    sende biraz sabretmeyi öğrenmelisin....

her gün aynı kası grubunu çalışmak geliştirmez hatta kası yakarsın... kasa dinlenme de gereklidir.... kafana göre program yapabilirsin ama herhangi bir bilgin olmadan program yapman yanlış olr. sen en iyisi yeni başlayanlar ve antrenman:body building & fitness bölümündeki sabit konuları iyice incele. sana çok yardımcı olacaktır....

aneximandros bunu beğendi.
  13. dogan

dogan Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    [.bnde programımı yazim sizde bnm programıma yorum yazın.
    pzt göğüs+biceps+karın
    salı ara
    çarş. omuz+triceps+karın
    perş. ara
    cuma göğüs+kanat+karın
    cmt. omuz+triceps+biceps
    pzr. ara
    yorumlarınızı bekliyorum.teşekkürler[/QUOTE]

iyi ama bacak hiç yok

14. djburakgs

djburakgs Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Üsküdar
    iyi ama bacak hiç yok[/QUOTE]

benim çok eskiden kullandığım bi programdı... bana bu program bayağı bi ağır geliyordu... tabi bu herkes için aynı değildir . bu işi ne kadardır yapıyorsun ?? beslenmen nasıl? bu programa göre çok sağlam protein alımı yapman lazım.... peki alabiliyormusun ???

15. fatihiskender

fatihiskender Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    muhasebe
    Yer:
    karadeniz
    buna programmı demişsiniz.

bence bu programsızlık durumudur.

16. ciara

ciara Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    omuz+tricep+abs (çok set az tekrar ağır kilo 1. hafta) (az set çok tekar hafif kilo 2. hafta)
    chest+bicep+kalf (az set çok tekar hafif kilo 1. hafta) çok set az tekrar ağır kilo 2. hafta)
    bacak+sırt (çok set az tekrar ağır kilo 1. hafta) (az set çok tekar hafif kilo 2. hafta)
    bir defa çalışıyorum, bileşik hareketlere daha çok önem veriyorum, bench presste ve dipte hem omuz hem göğüs çalışıyor mesela, clean and press hem bacak hem omuz çalışıyor, deadlifte sırta destekleyici yine bacaklar çalışıyor.
    ağır derken 3-4 set 6-10 tekrar
    hafif derken 2-3 set 8-12 tekrar

Son düzenleme: 20 Ocak 2009
  17. Battemberg

Battemberg Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Pazartesi: Göğüs-Biceps
    Sali: Sirt-triceps
    Çarşamba: Omuz-Bacak
    Perşembe: Off
    Cuma: Göğüs-Biceps
    Cumartesi:Sirt-Triceps
    Pazar: Off
    bu program nasil acaba? daha önceden haftada 1 kez çaliştiriyodum bir kas grubunu ve hiç hacim alamadim açıkcası. Bide bu programimi denesem diyorum. Değişik önerisi olan varsa duymak isterim. Şimdiden teşekkürler.

18. berkeralp

berkeralp Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    boy : 1.73 kilo :75

p.tesi-perşembe : göğüs 4 ayrı hareket , biceps 3 ayrı hareket ; 12-10-8-6 --- 10-8-8-6
    salı-cuma : omuz 4 ayrı hareket , triceps 3 ayrı hareket ; 12-10-8-6 --- 10-8-8-6
    ç.şamba-c.tesi : kanat 4 ayrı hareket , bacak 4 ayrı hareket ; 12-10-8-6 --- 15-15-15-

forumu haftada en az 21 saat okuyorum programıda kendim çıkardım eleştirilerinize açığım.

19. berkeralp

berkeralp Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    tekrar

bu programı kaçar set ve kaç tekrar halinde uyguluyorsun?- artan pramitmi uyguluyorsun ?

20. nitrik oksit

nitrik oksit Yeni Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    5 gün mü yuh overtraining olmuyormusunuz arkadaşlar

Sayfayı Paylaş