Bir kaç soru

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Calendil tarafından 20 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Calendil

Calendil Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mühendis
    Merhabalar, ben spora başlayalı 5 hafta oldu kafama takılan bir kaç konu var yardımcı olabilirseniz sevinirim.

1- 1.86 boya 62 kiloyum, Progainer kullanıyorum. Açıklaması "yüksek karbonhidratlı kilo aldırıcı" şeklinde. Kullanım şeklim spordan 1,5 saat önce ve spordan hemen sonra su ile yatmadan önce süt ile spor yapmadığım günler de 2 öğünden sonra süt ile. Ben yanlış anlamadıysam bu bana enerji sağlamak amaçlı, yani spordan hemen önce kullanmak mantıklı ama spordan hemen sonra daha çok protein ağırlıklı şeyler almam gerekmez mi? ve özellikle yatarken bu kadar karbonhidrat girişi doğru mu? tamam içerisinde whey de var ancak ana maddesi karbonhidrat.

2- ilk ayım dolduktan sonra buradan okuduğum "yeni başlayanlar için Max-OT programı" doğrultusunda programımda değişiklik yapmak istedim. Antranörüm "maksimum yüklenebilme proramı için yeteri kadar kuvvetli değilsin henüz. Sen çamursun önce seni vazo haline getirmeliyiz ki üzerini işleyebilelim" diyor. Bunu destekleyen ve desteklemeyen bir çok kişi ile karşılaştım. Özellikle antranörümün ketum tutumları beni biraz tedirginliğe itti. Sizce hızlı kütle yapmak için Max-OT proramına hemen geçiş doğru mudur yanlış mı?

3- ikinci soru ile biraz bağlatılı olarak sizce kas gruplarının her iki günde bir çalıştırılması mı daha iyi yoksa her antrenmanda farklı kas gruplarına özelleşmek mi? (Hızlı kütle yapmak için, parçalama ile ilgilenmiyorum.. henüz:))

4- Antrenmanlar ile gelişen vücutta bir kas grubunun diğerlerine nazaran daha güçsüz kaldığını tesbit ettiğinizde ne yaparsınız? Peki hacimsel gelişimin yetersiz kaldığını tesbit ettiğinizde ne yaparsınız?

5- Araklıkta inşallah askere gidiyorum (spora başlayalı 6 ay olmuş olacak) 6 aylık askerlik süresince ne kadarlık bir gerileme muhtemeldir?

Uzun sorularıma zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Son düzenleme: 20 Temmuz 2008
  2. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    1 - idmanda karbonhidrat kaybi olur onun icin idman sonrasi da lazim (forumda bkz. glikojen depolari)

2 - ketum tavirlar baslangicta bence de iyidir, cin olmadan adam carpmaya gerek yok, belli bir birikim = idman

3 - vucut yapina, altyapina ve amacina gore degisir

4 - o kisma konsantre olur biraz daha yuklenilebilir ( yeni baslamis birisi icin gecerli degil )

5 - ariza bir yere dusmezden vucuda askerlik kadar guzel gelen bir sey yoktur, yemek uyku idman hepsi duzenlidir bu nedenle sisman giden zayif doner, zayif giden toparlar :)

basarilar

3. Calendil

Calendil Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mühendis
    Bu lafı ettiği için bazı yerlerde insanların ağzı burnu kırılıyor.. Kullandığınız uslubun kabalığının farkında olarak mı yaptınız bilmiyorum, ama "ketum" kelimesini ne için söylediğimi bile tam olarak bilmemenize rağmen bu kadar ağır kelimeler kullanmamalısınız.

4. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    öncelikle forumla aşina olun yani konuları okumayı deneyin..
    bunların hepsi defalarca konuşuldu..
    Ayrıca kurallar gereği açıklayıcı başlık seçmelisiniz..

son olarak imzamdaki linke bakınız..birçok sorunun cevabı mevcut..

desperados ve bonatschi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş