"bir ögünde 30gr dan fazla protein alma" Doğrumudur ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve OvO tarafından 17 Kasım 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. OvO

OvO Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    kayseri
    nette araştırırken gordum forumdada bi kac yerde gordum
    "vücüt bi ogunde en fazla 30gr protein sentezleyebilir" tarzında bilgiler var.
    1. si bu bilgi dogrumudur ?
    2. si bi oturuşta yarım kilo tavuk yiyen vg ciler var 500gr tavuk gogusunde nerden baksan 100gr protein var .
    ya bu adamlar yanlıs biliyo ya bu bilgi yanlış .

2. thetramp

thetramp Özel Üye

Beğenileri:
    2.368
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Elektrik-elektronik mühendisi
    Yer:
    manisa
    en fazla 30 gr diyemeyiz tabiki daha doğrusu genel bir miktarda belirlenemez,bu kişiden kişiye değişir, ancak şöyle söylenebilir aşırı miktarlarda alındığında bir miktar kullanılmama durumu oluşabileceğinden en iyisi protein alımını gün içine yaymaktır, bu yüzden vg ile uğraşanların günlük beslenmesi genelde 3 öğün olmaz hep ek öğünler yada ara öğünler yaparız..

OvO ve (silinen üye bunu beğendi.
  3. Bob Paris

Bob Paris Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Ben günde 3 öğün yapıyorum ve her öğünüm de 50 gr alıyorum ,

Anabolik almıyorsam da yine 3 öğün ama bu kez 30 gr alıyorum öğün başına ,

Pozitif nitrojen dengesi sağlansın , alınan protein çeşitli olsun yeterlidir ,

Bu durum kişiden kişiye değişir adam var 60kg adam var 80 kg tabi ki de daha fazla fazla proteine ihtiyacı olan genetik olarak müsait olan daha çok alabilir ,

Ama sık öğün var ise mesela 6 öğün 20-30 gr alınır zaten fazlası gereksiz olacağı için

4. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    Istanbul-Southampton-Moscow
    bu konuyu ayrıntılı olarak tartışmıştık max bir öğünde alınacak bir değer yok isteyen istediği kadar tüketir gün içinde alınan toplam miktar önemli birçok beslenme sisteminde bir öğünde 90-100gr protein alındığı olur
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/g-n-inde-al-nan-t62584.html?t=62584

ancak asıl önemli olan kaslarımızı uygun zamanlarda besleyebilmektir bu nedenle gün içine yayılması en uygunudur

not: okumadan etmeden saçma sapan alakasız makaleler paylaşmayın yine lütfen

Son düzenleme: 17 Kasım 2012
  5. serdar2

serdar2 Üye

Beğenileri:
    532
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Purchase
    Yer:
    Avusturya
    bayagi bi arastirdim bu konuda interntte. Bu tamami ile bir hurafedir konusunda genelde birlesiyor uzmanlar ve fitness siteleri.

Benim dikkat ettigim sey proein hic bir sekilde ziyan olmuyor, Vucudumuz bir sekidle onu kullaniyor. Onemli olan vucudumuzun buna ne kadar ihtiyaci oldugudur. 17 yasinda futbol oynayan biri ile 60 yasinda jogging yapan birinin protein ihtiyaci ve sindirimi 30 gramla SINIRLIDIR diyemeyiz.
    Benim mantigma gorede 50 60 gram proteine kadar rahatlikla sindirilebilir, bundan sonrasi ise yag olarak depolanabilir veya hazimsizlik yapabilir. Ama kesin bir limit yoktur.
    Genelde vucudumuza giren ogun degilde , gunluk alinan protein miktarinin hesaplanmasini onermisler.

mverel bunu beğendi.
  6. Head__Bangers

Head__Bangers Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Sağlık Sektörü
    Yer:
    İzmir
    günlük protein ihtiyacı spor yapan bir bireyin örnek olarak 180 gram alırsak bunu 60 gram olarak 3 öğündemi vucuda sokmak mı yararlı yoksa sürekli protein sentezi olması açısından 30ar gramlık 6 öğün olarak almasımı yararlı...sen aslında kendi soruna kendinde cvp vermiş gibisin bana göre...ben örnek olarak 180 dedim ama eğerki bunu 250 gramda örnekleyebiliriz doğal olarak tüm gün boyunca bu proteini almak için sporcu 30 gramın üstüne çıkıcaktır.. ama eğerki 30 gram die gerçekten bir şey söz konusu ise 250 gram protein alan sporcu hemen hemen her 1.buçuk satte 30ar gramlık protein alması gerekicektir bu kadar kısa süredede daha sindirim tamamlanmadan almakta ne kadar doğrudur oda tartışılır bence..benim görüşlerim düşüncelerim bunlardır...saygılar...

Sayfayı Paylaş