Bilimsel Şekilde Boy ve Bodybuilding

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve berkaykry tarafından 22 Haziran 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. berkaykry

berkaykry Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar şimdiden söyliyim daha önce böyle bir konu açılmış olabilir fakat şuanki babambaşka bir konu olacağından eminim.

Tonlarca araştırmaların sonucunu özetledim ve bilimsel olarak durdurmaz yada yavaşlatmaz sonucuna vardım bilakis hala teoride bunun mümkün olabileceğini düşünmekteyim. Bulduğum verileri size listeleyeceğim ve bunları okuyup birde sizin düşüncelerinizi rica ediyorum.

KARŞI GÖRÜŞLER
    -Squat ve Deadlift boyu etkilemez , çünkü boy için EN ÖNEMLİ hormonu limit düzeyde salgılatıyor , Human Growth Hormone(HGH). Bu hormon uzamayı destekleyen en önemli faktördür.
    -Ağır kaldırmak boyu etkilemez , çünkü yine HGH en çok 2-4 tekrar ve 15-20 tekrar arasında salgılandığı tespit edilmiş. Fakat 15-20 %35 daha geride durarak HGH ve Testosterone hormonları 2-4 şiddetinde en üst düzeyde salgılanıyor. Ağır kaldırmak boya pozitif etkisi olduğunu bile söyleyebiliriz tabi bu tekrarlar Compound yani Temel egzersizler için geçerli.
    -Eğer Squatta , misal olarak NİZAMİ 100 kilo basıyorsunuz kilonuz da 70 (%80 nini kullanırız squatta, dolayısıyla 156 kilo). 156 kilo boy için fazlamı tehlikeli geliyor ? O zaman şunu dinleyin , biryerden her atladağınızda veya süratli koştuğunuzda kilonuzun 9 katı bir ağırlık yiyorsunuz büyüme plaklarına. Evet tam 9 katı çünkü yerçekimi vsvsvs gibi durumlar buna faktör. Şimdi 156 kilo çokmu geldi gözünüze ?

KABUL EDEN GÖRÜŞLER
    -Squat ve Deadlift boyu etkiler , çünkü boy uzamasını sağlayan büyüme plaklarını zedeler ve boy uzaması durur.
    -Ağır kilolar boyu etkiler , çünkü yine aynı şekilde özellikle temel egzersizler ağır yapılır ise büyüme plakları hasar görür.
    -Özellikle Squat kaçının , çünkü diz kapaklarındaki ve omurgadaki büyüme plakları en önemlisi ve bunlar hasar alırsa
    boyunuz cüce gibi olur.
    -Hiçbir Push yötenmli egzersizi ve ağır Pull hareketlerini 19 yaşının altındayken UYGULAMAYINIZ !

Bilimsel olarak görüşler bunlar , siz ne diyorsunuz ?

SnycnYcl bunu beğendi.
  2. ozan1234

ozan1234 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Minder , serbest stili güreşçi.
    Bence gayet mantıklı karşı görüşler, boy uzaması genetiktir senin uzayacağın limit 180 ise sen 180e kadar uzarsın ha öle ha böyle , basket ve halter sporuna bakarsak haltercilerin zaten ordaki çalışan kişinin boyu en fazla 170 olucaktır ağır sporu ile uğraşınca 167 168 kalıyor boyu bu en fazla buda, baskette adam zaten 190 2 metre olucak noluyo basket oynuyo 190 yerine 192 193 oluyor insanlar sanmasın 180lik adam ağır kaldırınca 170 boyla kalcağını kandırmasınlar herşey genetik yapısı.

3. mayiaskaquestion

mayiaskaquestion Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    28
    Bence ağır girilmediği sürece plakları falan etkilemez,günlük hayatımızda da çömelme,zıplama,poşet taşıma gibi hareketler yapıyoruz

4. gentleman55

gentleman55 Üye

Beğenileri:
    99
    Ödül Puanları:
    38
    örnek arnold

bakici29 bunu beğendi.
  5. ozan1234

ozan1234 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Minder , serbest stili güreşçi.
    Aynen öle cevabın üstüne konuşmamak gerek daha.

6. SnycnYcl

SnycnYcl Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Marmaris
    Şimdi bir çok vücut geliştirici mankenlere bakıyorum.Örneğin Jeff Seid spora 12 yaşında başlamış tam gelişme çağı değil mi ? Bu adam şuanda 20 yaşında falan.8 yılda gelişimi bu düşünceyi savunanlar için durması gerekmez mi ? 1.83 boyunda şuan.12 yaşında 1.80 boyunda olmadığı için bende boy kısaltıcı boy durdurucu bir yanı olmadığını düşünüyorum buna inanıyorum inşallah da öyledir :) Sadece Jeff Seid değil buna örnek Marc Fitt,Greg Plit'te verilebilir.
    --- Mesaj birleştirildi, 22 Haziran 2014 ---
    Hep bir halterci örneği veriliyor.Fakat haltercilerle bodybuilding programları arasında çok büyük fark var.
    Naim Süleymanoğlu
    1988 Seul Olimpiyatları'na Türkiye adına katılabilmesi için Türk hükümetince Bulgaristan'a 1 milyon dolar ödenerek gerekli izin alındı. Bu olimpiyatlarda Süleymanoğlu 60 kg koparmada sırasıyla 145 kg, 150.5 kg, 152.5 kg, silkmede 175 kg, 188,5 kg, 190 kg, toplamda da 320 kg, 339 kg, 342.5 kg kaldırarak 6 dünya 9 olimpiyat rekoru kırarak muhteşem bir zafer elde etti ve böylece Türkiye'ye olimpiyatlar tarihinde güreş dışında ilk altın madalya kazandıran sporcu oldu.

Şimdi bu kilolarla rekor kıran biri sizce bizle aynı antrenmanı mı yapıyordur ? Bu ağırlıklar normal bir insanın bırakın kaldırmayı yerinden oynatamayacağı ağırlıklar değil mi yani bir Haltercilikle,Bodybuilding yada Fitness yapan birini karşılaştırmak saçma geliyor bana.
    Burda konu bodybuilding olduğu için karşılık verdim bu şekilde.Yanlış anlamayın lütfen.

Son düzenleme: 22 Haziran 2014
  7. berkaykry

berkaykry Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    Doğru söylüyosun.
    Ya zaten halterciler kısa olmalı çünkü uzun adamın hareket mesafesimi daha kısadır ve kolaydır yoksa kısa adamın mı ? Bu sefer halter boy kısaltır fasa fiso diyorlar fakat bir basketbolcu kısa olursa başarılı olamaz bu yüzden basketçiler uzun haltercilerde aynı şekilde.

SnycnYcl bunu beğendi.
  8. SnycnYcl

SnycnYcl Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Marmaris
    Aynen öyle örneğin her basketbol liginde boy sınırlaması var.Halterde de bence aynı şekilde boya göre halterci oluyorlar.Zaten halterde dengede çok önemli uzun birine göre kısa biri daha dengelidir bu açıdanda önemi var.Sadece demek istediğim ikisini bir kefeye koyup yorum yapmamak gerekir yani.Bodybuilding ve Halter apayrı dallar.Biz sadece BodyBuilding olarak düşünelim daha çabuk ve daha anlaşılır cevaplar bulabiliriz bu sayede.
    Edit : Halterdede boya göre oluyolar dedim ama uzun halterci örneğide vardır herhalde ama kısa biri kadar başarılı olacağını zannetmiyorum.

Son düzenleme: 22 Haziran 2014
  9. Kaanbey

Kaanbey Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kartal / İstanbul
    Kısaltmak durumu söz konusu olamaz ama boyun uzamasına engel olabilir diye düşünüyorum o yüzden squat egzersizini hafif kilolarla tam nizami ve yavaş yapıyorum.Beslenmede çok önemli bu arada günlük protein,karb,yağ,vitamin mutlaka karşılanmalı, low carb veya bu tarz zararlı diyetler yapılmamalı..
    yaş 17 boy 1.73 civarı

10. berkaykry

berkaykry Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    Aynen var ama başarılı değiller o kadar. Evet ayrı dallar fakat yoldan geçen birine sorsan onun düşüncesi nedir işte onu yansıttım ben ama doğru düşünemiyorlar düz mantık hareket edip yanlış bilgilendiriyor hep bodybuilding ten soğutuyorlar insanları.

SnycnYcl bunu beğendi.
  11. Kaanbey

Kaanbey Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kartal / İstanbul
    HGH hormonu daha çok uyurken salgılanır uyumadan 2 saat önce son öğününüzü yemiş olun.Son öğünde süt ve süt ürünleri tüketmeyin (HGH hormonunun efektif çalışmasına sebep olur).
    Ağırlık antrenmanından sonra gh hormonu normalden 6 kat fazla salgılanıyor.İnsülini tetiklemediğiniz sürece salgılanmaya devam ediyor o yüzden ant. sonrası basit şeker tüketmeyin.

12. clades

clades Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    28
    ne demek basit şeker tüketmeyin kardeşim forumda 50 konu var antrenmandan sonra basit şeker alın diye

13. Halbmond

Halbmond Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Yatmadan once Sut urunu tuketmeyin yazmisin ama akabinde hotmonun efektif calismasinu saglar demissin. Ne demek istiyorsun

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

14. Kaanbey

Kaanbey Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kartal / İstanbul
    Boş konuşmuyorum burada clades seçim senin istediğini yap güzel bir üslup ile söyleseydin neden böyle yapılması gerektiğini açıklardım.

Süt ve süt ürünleri gh hormonunun salgılanmasını azaltır.

15. berkaykry

berkaykry Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaş doğru söylüyor aslında aç kalmak tabi bu aç kalmaktan kasıt , oruç tutmak örneğin , hgh yi yüksek tutmana sebep olur ama ne yaparsan yap sentetik şekilde hgh almazsan genetik boy olayını 2-3 santim den fazla aşamazsın buda bir gerçek.

16. Hammer0

Hammer0 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    güzel cevap

17. cli0gt

cli0gt Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Vücut geliştimeyi bilimsel olarak araştıran biri olarak şunu diyebilirim ki basit şekeri çok takmanıza gerek yok çünkü amatör olarak yapıyoruz bunun hakkında bir çok yabancı makale okudum.Geçenlerde forumda bilgisine çok güvendiğim abilerimize sordum onlarda aynı şeyi söylediler basit şekere gelene kadar takılacak çok şey var.Antreman sonrası basit şeker alan bir grup kas gelişimini olumlu etkilediğini bir grup olumsuz etkilediğini savunuyor size kalmış bir şey.Yatmadan önce süt olayı ise daha çözemediğim bir konu bu konuyu da araştırdım fakat yine iki karşıt görüş var.Bir grup diyor ki casein de sütten üretiliyor yatmadan 1-2 saat önce içmek sorun olmaz.Belki yüksek kilolu kişilerde bir sıkıntı olur diyor.Bir grup ise kesinlikle tüketmeyin büyüme hormonu salgılanması düşer diyor bu konuda daha detaylı bilgisi olan biri açıklama yapabilir mi acaba ?

18. berkaykry

berkaykry Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    Konu bu değil ama yinede aydınlatayım. Sütün HGH yi düşürdüğü gibi bir kanıt daha tam olarak ortalıkta yok. Sadece varsayım ve deneyim (!) ile yola çıkıp atılan bir söyletidir bu. Gece yatmadan önce 1 bardak , sabah kalkınca 1 ve idmanda önce 1,5 saat önce 1 su bardağı kadar alınan sütün patlyayıcı güce ve toparlanmaya olan etkisi araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır fakat yarım yağlı falan değil bildiğin yağlı süt. Fakat bu olay cut döneminde değil bulk döneminde uygulanması lazım. Cut döneminde işi zorlaştırdığı söyleniyor tabi buda bir söylenti yine.

19. cli0gt

cli0gt Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Anladım teşekkür ederim.Ben affına sığınarak bir soru daha sormak istiyorum.Kutu ile açık süt çok fark eder mi ? Yani düzgün açık süt bulmak çok zorluyor beni kullanımı da zor oluyor.Bir bilgin var mı bu konuda ?

20. berkaykry

berkaykry Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    Elbet farkediyor ama yinede o açık süt eğer gerçekten %100 doğal değilse hiç kaynatıp o kadar şeyi öldürmenin gereği yoktur birkaç bakteri türü yüzünden. Kutu süt alıp soğuk dik gitsin. Ha ama eğer keçi sütü ele alalım. Hayvanın soluduğu havadan tut içtiği su ve yediği karaçalıya (en çok karaçalı sever o şirin hayvan) kadar herşey doğalsa onun elinle sağdığın sütünü rahatlıkla kaynatıp içebilirsin ve arkana bile bakmazsın yararlar konusunda şüphen olmaz.

Sıralama şudur süt konusunda :
    Doğal kaynatılmış süt > Kutu sütten > nettüğü belirsiz %100 doğal olmayan kaynatılmış süt. Yardımcı olduysam ne mutlu bana.

Sayfayı Paylaş