Bilgisayar Programı- Beslenme Takip

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Lightnin tarafından 27 Şubat 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. Lightnin

Lightnin Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar

Forumda uzun uzun, besin değerleri listeleri gördüm. Ki sürekli ben de baktığım için, arayıp bulup hesaplamak zor ve uğraştırıcı oluyor.

Peki bir program yazsak ve buranın içerisinde listeleri oluştursak... Oradan neleri yediğinizi kaç gram yediğinizi girdiğinizde size ne kadar kh, protein, yağ, vitaminler, mineraller... aldığınızı gösterse. Daha da detaylandırıp içerisinde farklı özellikler eklenebilir, beslenme program kaydı gibi.

Açıkçası ben ihtiyaç duydum ve iyi olacağını düşündüm. Sizlerin de ilgisini çekerse, böyle bir program yazabilirim.

Fikirlerinizi merak ediyorum.

Jacklifter, cece1, capcupmacit ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. brhmcr

brhmcr Guest

Bir donem forumda excel tabanli bir dosya yapilmisti bununla ilgili olarak. Siz farkli tabanli bir sey mi dusunuyorsunuz?

3. Lightnin

Lightnin Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    C# ile yazacağım. Excel bence uğraştıyor. Marka, ürün çeşidi seçenekleriyle ürünü seçip, listeye ekleyecek. Yan kısımda ise direkt besin değerleri gösterilecek. Eğer fikir tutulursa, istenilen farklı özellikler de eklenebilir.

4. brhmcr

brhmcr Guest

En onemli olani input' un kolay girilebilmesi olmali programa, mumkunse ebsin ekleme ekrani olmali ve gerekli degerler yazilmali, kabaca bir taslak yapabilir misiniz?

5. Lightnin

Lightnin Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Tabi bir tasarım taslağı oluşturayım. Amaç olabildiğince pratik hale getirmek. Olabildiğince kullanışlı şekilde tavsiyelerinizle tekrar şekillendirebiliriz. Şimdi bir taslak oluşturayım.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 16:06 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 15:37 ----------

Basit bir şekilde giriş ekranı bu şekilde tasarladım.

Input(girdi) alanını da çok pratik şekilde aynı görünümle yapabiliriz. İçerikte neler olması gerektiğinin listesini çıkarmak gerektiği için şimdi basitçe yaptım. Ekleme ekranında tüm içeriğin(kh,protein,yağ,b6,b12,c,şeker,tuz...) uzun bir listesini yapar karşısına değerler girilir, boş olanlar 0 sayılır. Ürün, marka, tür adı da girildiğinde listeye eklenmiş olur.

Ayrıca üste bir de ayrıntılar sayfası ekleyip, birkaç pratik bilgiyi de oraya koymak iyi fikir olabilir.

Son düzenleme: 27 Şubat 2013
    Jacklifter, Psychosocial, Zerk ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  6. ayberk123

ayberk123 Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    0
    buna benzer bıseyı matlab de bende kendıme yapmıstım yedıgım besınlerın kodlarını yazdgım o gun aldıgum proteın k.h cıktı olarak verıyorda hatta kayıtlar olusturup donemsel grafıklerle beslenmemı kontrol edıyordum ama senınkı cok daha guzel ve mantıklı olmus bız burdan sana gereklı dataları yollayabılırız.

Lightnin bunu beğendi.
  7. Lightnin

Lightnin Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Grafik fikri de güzelmiş. Henüz pek kafa yormadım açıkçası, ama yollarsanız incelerim. Geliştirilebilir tabi, bir limiti yok. Eğer beğenilirse, ki kendim için kullanmayı istiyorum zaten, hemen yapmaya başlarım. Kullanıcıların fikirleriyle de eklemeler yaparız.

Açıkçası ürün liste ve içeriklerini bir notdefterinde tutmayı düşünüyorum. Böylece sonradan eklenenleri paylaşanlar olursa kolaylıkla kullanılabilir.

Başka fikri olan, program hakkında görüşleri olan varsa lütfen paylaşsın.

Pulbiber072 ve wallcroft9'69 bunu beğendi.
  8. white-21

white-21 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    emre
    Yer:
    istanbul
    dostum böyle bir program yaparsan süper olur hatta kişinin kilo boy bel ölçülerini girdiğimizde bize yağ kas oranını verirde birde örnek beslenme listesi çıkartırsa daha da iyi olur..

Son düzenleyen: Moderatör: 27 Şubat 2013
  9. brhmcr

brhmcr Guest

yag kas oranini sacma sapan orantiliyarak hesaplayan onlarca hesap makinesi mevcut. Boyle bir seye zaten gerek yok.

ornek beslenme programi da biraz abartili neye ve kime gore :) hangi amaca hizmet edecek?

10. -RevoLt-

-RevoLt- Üye

Beğenileri:
    459
    Ödül Puanları:
    93
    bence de gerçekten çok mükemmel olur.eğer böyle bir program yaparsan gerçekten çok müteşekkir olurum kendi adıma.

öoğu üyenin de işine yarayabilir.fakat şöye bir durum var.besin değerlerini doğru gösteren bi kaynak var mı?yani bir çok site var internette besin içerikleri yazan ama hangisi doğru hangisi yanlış nereden anlayacaksın?bi de gidip yanlış içerik göstereni koyma da :)

Lightnin bunu beğendi.
  11. Lightnin

Lightnin Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    İlginize teşekkür ederim.

Marka ürünlerini kendi üzerlerinde yazanlardan alabiliriz. Fakat en nihayetinde diğer ürünlerde farklılık olacak. Yaklaşık değerden çok uzak olacağını sanmıyorum. Fakat tek tek kontrol etmek gerekirse, baya zaman alır. Bu yüzden bu bilgileri bilgisayarda program, bir not defteri dosyasına kaydetsin diyorum.

No:1

Gıda Çeşidi: Hayvansal Gıdalar
    Gıda: Deniz Ürünleri
    Marka-Ürün: Palamut
    gram/kcal = x

Vitamin İçeriği
    A=x
    B12=x

...

Şeklinde her ürünü not alsın. İsteyen kişiler hem programdan yeni ürün ekleyebilsin, hem de oradaki ürünleri kontrol edip üzerlerinde oynayabilsin.

Bu sayede o not defteri dosyası paylaşıma da açılırsa, herkes bir şeyler eklediği sürece geniş bir katalog olur. (Programdan kolaylıkla ürün ekleyebileceksiniz, not defterine girip eklenmesine gerek yok, orası sadece kayıtlar, ama oradan da düzenleme yapabilirsiniz. Ayrıca başlangıç olarak kataloğu da geniş tutacağım)

Yağ oranı hesapları genelde üstün körü. O yüzden eklemeyi düşünmedim. Ama istek olursa, saçma sapan da olsa ekleyebiliriz. Bana sorarsanız ciddi olmadığı için koymayalım derim.

Zerk, Pulbiber072, wallcroft9'69 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  12. -RevoLt-

-RevoLt- Üye

Beğenileri:
    459
    Ödül Puanları:
    93
    gerçekten çok güzel olur.mükemmel bir fikir bi ara benim de aklıma geldi program yazmak/yazdırtmak ama çok üşengeç olduğumdan yazmadım.sizi sonuna kadar destekliyorum :)

Lightnin bunu beğendi.
  13. DeliMavi

DeliMavi Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    8
    mükemmel düşünmüşsün Lightnin :) bu sporu yapan birine bu ne kadar yararlı olur tahmin bile edilemez bence çok faydalı olur çalışıp yaparsaan şimdiden kolay gelsinn

Lightnin bunu beğendi.
  14. Chomoloko

Chomoloko Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Scotland
    gercekten guzel olur..
    fakat ben yurt disindanim ve kulanabilirmiyim ?

urunler besin degerleri vs?

Lightnin bunu beğendi.
  15. Lightnin

Lightnin Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Yurtdışında durum farklı tabi. Fakat marka ürünleri dışındaki bilgiler değişmez, yine de market ürünlerine ne yapabiliriz bilmiyorum. Programı yaptıktan sonra, eğer marka belirtirseniz sitesinde yer alıp almadığına bakarak oradan girebiliriz. Ya siz kendiniz ekleyeceksiniz.

Bir de besin değerleri olarak özellikle bu konuda bilgili forum üyelerimizden, hangi besin içeriklerini eklememiz gerektiğini oluşturabilirsek sevinirim. Vitamin ve mineral içeriğine kadar.

16. nofear

nofear Üye

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    C dersini bu hafta almaya başladık ben de uğraşacağım bu konuya :)

17. Lightnin

Lightnin Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Bunu bu forumdan öğrendiklerime karşı bir teşekkür olarak yapacağım ve bunu gönüllü olarak yapıyorum. Sadece kendim de kullanabilirdim, fakat ben buraya geldim konu açtım, sizlere sordum, aceleyle bir taslak yaptım. Bu ne iş, ne de bir görev. Benim de bir hayatım ve işlerim var. Bu aralar vaktim çok sıkışık, uğraşmaya vakit bulamadım. Yargıya varmadan önce biraz düşünün...

Ek olarak en son besin içeriği olarak nelerin eklenmesi gerektiğini sormuştum. Kalor, karbonhidrat, protein, yağ, şeker, tuz, lif dışında. Hala cevap beklemekteyim.

Son düzenleme: 2 Mart 2013
  18. -RevoLt-

-RevoLt- Üye

Beğenileri:
    459
    Ödül Puanları:
    93
    vitaminler olabilir.amino asit profilleri olabilir.
    besinler. n e t

buraya bak istersen :)

ve ayrıca yukardaki arkadaşı da hiç kaale almaya bile gerek yok.

Son düzenleyen: Moderatör: 2 Mart 2013
    Lightnin bunu beğendi.
  19. Lightnin

Lightnin Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkür ederim :) Site tam bilgi yuvasıymış.

20. -RevoLt-

-RevoLt- Üye

Beğenileri:
    459
    Ödül Puanları:
    93

aklıma başka eklenebilecek bi seçenek gelirse yazarım. :)

Son düzenleme: 2 Mart 2013

Sayfayı Paylaş