Bilgisayarım yavaşladı :(

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve F@T!H tarafından 26 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. F@T!H

F@T!H Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Sorunun hard disc ten olduğunu düşünmüştüm ama eve gelince çalıştı.
    Ama bilgisayarım eskisi kadar hızlı değil.
    Bilgisayarımda hiç bir virüs yoktur dünden itibaren yavaşlamaya başladı örnek verirsek.
    Bilgisayarı açıyorum windows kısmı doluyor çizgi kısmı ekran siyah bir süre sonra açılıyor.
    Bu sabah ise disc okuma hatası diye bir uyarı aldım tamirciye gittim sordum hard disc'de sorun olduğunu söyledi.
    Evde açılmıyordu orada açıldı bilgisayar eve gittim tekrar açıldı.
    İlk başta hızlı açıldı sonra nedense gene yavaşladı hiç bir program müzik resim vb. dosya indirmedim.
    Hafıza sorunu yok yeterince boş yerim var. Masa üstü fazla dolu değil.
    7/24 açık olan bilgisayarım neden böyle bir şey yaptı çözemedim aşırı zorlamadan olabilir mi ?
    Çözüm olarak ne yapabilirim ? Çok ta fazla bilgisayardan anlamıyorum.
    Aklıma 2 fikir geldi bunları yapmayı düşünüyorum sırasıyla.
    1.Format attırmak.
    2.Hard disc almak.

Başka yapabileceğim bir şey var mı ?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 19:18 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 19:12 ----------

Windows xp unutmadan söyleyeyim.

2. captctlk

captctlk Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    bilgisayarı güvenli modda çalıştırıp(eğer çalıştırabiliyorsan) sistem geri yüklemesi yapabilirsin mesela :)

F@T!H bunu beğendi.
  3. F@T!H

F@T!H Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Çok fazla anlamıyorum bilgisayardan o dediğin işlemi nasıl yapabilirim ?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 19:39 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 19:37 ----------

Format çözüm olur mu bu arada ? Format çözüm olucaksa hiç uğraşmıyım format attırayım ?

4. jan1

jan1 Üye

Beğenileri:
    377
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Ankara
    3 yıldır BFTRi ye yazıyorum ilk defa bilgisayar konusu gördüm :).
    İnternetten hdd scan adlı programı indir kur çalıştır .hdd ne kadar zararlı oldugunu gôsterir.Benım pc dede öyle hata vardı hdd hatası %30 bozuk çıktı.hala kullanıyorum.eger %40 felan çıkarsa degistir.eger formatla çözmek istiyosan format atarken eski windowsu silmeyip d ye kur.Ama format atarken disk hatası verirse hdd artık kurtulamaz

F@T!H bunu beğendi.
  5. F@T!H

F@T!H Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    En iyisi 1 gün daha bekliyim belki düzelir düzelmezse 1 format attırayım gene aynısı devam ederse mecbur hard disc alıcam yeni.

6. caga

caga Üye

Beğenileri:
    155
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Capua
    .Bilgisayarın eski olabilir yavas yavas çöp oluyo makineler benimki çöp mesela gecen yıl mavi ekran vemeye basladı donanımsal sıkıntılar cıkmaya başlıyo yaşlandıkça yani sistemsel değil yaşlanıyo makineler tamiri kendi parasını cıkarır duruma geliyo.Artı havalar sıcak çok ısınırsa makine zorlama yapıcaktır.

F@T!H bunu beğendi.
  7. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Combofix ile tarat bakalım

hasanateş, F@T!H ve CranTz bunu beğendi.
  8. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Hard diskte bad sector oluşmuş olabilir. Bilgisayarı açtığında okuyucu kafa hard diski tarar tarama esnasında okuyucu kafa bad sectore denk gelirse okuma ya durur yada sekteye uğrar. Okuma durursa PC açılmaz , sekteye uğrarsa bir müddet takılır sonra yeniden devam eder.

Bad sectörler bir nevi ölü hücreler gibidir tamiri malesef yoktur.

celeron ve F@T!H bunu beğendi.
  9. CranTz

CranTz Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ordu
    Fazla ısınma olabilir veya solucan gibi şeyler varsa combofix öneririm. Birde Görev Yöneticisinden arka planda çalışan .exe lere bak bilmediklerini kapat

F@T!H bunu beğendi.
  10. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    eğer daha dün format atmadıysan ve bugün pc imde hiç virüs yok eminim diyorsan zaten bu işten hiç anlamadığın belli oluyor. anti virüs programın varsa unut onu en fazla%20sini yakalar önce bir format at. bakalım yazılımsal bir sorun mu eğer düzelmez ise hd de sorun olmuş olablir:) usb girişeri tam çalıyor mu eğer onlarda arıza varsa arızalı olanı bul sök bide öyle dene. son olarak işlemcin çok ısınıyorda olablir.

F@T!H bunu beğendi.
  11. superhero

superhero Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    13
    Advanced System Care indirip derin tarama yap disk v.s birleştirip biraz performansı arttırır kullanılan programlardan gereksiz ram harcayanları kapat.Bunları deneyip sonucu bildirirsen çözüm üretmeye çalışabiliriz.

F@T!H bunu beğendi.
  12. captctlk

captctlk Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    açılırken devamlı F8 tuşuna bas secenek gelir

F@T!H bunu beğendi.
  13. F@T!H

F@T!H Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Durum şöyle şimdi şuan açılıyor bilgisayarım ama hani windows xp kısmı çıkıyor ya orada biraz bekletiyor ve bilgisayar açıldığından toparlanması yaklaşık 1 dakika alıyor.
    Aşırı zorlama olabilir 7/24 açık bilgisayarım çünkü işte son bir kaç gündür dinlensin diye açmıyorum fazla.
    Virüs olma ihtimali 0 Bizim burada Kaspersky kullanılır genelde. Ben lisanslı almıştım 2012.
    Şuan açılıyor ama dediğim sorun var. Format kesin çözüm olucaksa şuan gidip attırayım vayadır format attırmıyordum 1-2 ay olmuştur.
    Hard disc 'de alırım sorun değil ama dosyalarım filmler müziklerim var onları aktarıcak kadar hafızası olan flash disk 'im yok.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 08:10 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 08:07 ----------

Bilgisayarım çokta eski olduğunu sanmıyorum 2 yıl filan oluyor alalı.

14. jan1

jan1 Üye

Beğenileri:
    377
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Ankara
    başlat/çalıştır/msconfig/başlangıç
    Burdan messenger gibi Bildigin programların tikini kaldır .Başlatma daha hızlı olur
    Bildiklerini kapat yoksa neden ses gelmyor felan olur

15. F@T!H

F@T!H Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    http://f1207.hizliresim.com/z/v/b4820.jpg

Hangilerini kaldırmalıyım ?
    Bu arada format kesin çözüm olursa götüreyim bari 2-3 saat sonra alırım en azından.
    Evde yapabilceğim bir şey yok sanırım bu resimi upload etmek tam 2 dakika mı aldı 10 saniye bile sürmüyordu önceden.

16. Lady.V.Vivien

Lady.V.Vivien Üye

Beğenileri:
    323
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Istanbul
    yorumları okumadım ama aynı sorun bende de vardı, videolar gif gibi çalışıyordu aşırı bir kasma vardı yani. advanced system care ve ram cleaner diye iki program yükledim ve onlar halletti belki sana da yardımcı olur.

F@T!H bunu beğendi.
  17. ModiXvoorN

ModiXvoorN Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    28
    Sen ne yaptın da PC birden yavaşladı. Mutlaka hatırlamadığın bir şey olmuş olmalı PC sistemleri öyle durduk yere yavaşlamazlar + çalışan bir sisteme de dokunulmaz bunu da bilmen gerekir.

Büyük ihtimalle bunun sebebi windows update lerin açık olmasından dolayıdır çünkü OS arka tarafta güncellemelerini sana sormadan yapar ve yükler akabinde bu tür yavaşlama, donma,takılma ve kasılmalar , çökme. . .. gibi problemler ortaya çıkabilir.

Format çözümdür evet, fakat ilerleyen süreçte sen gene aynı sorunla karşılaşacaksın eğer bilinçli bir şekilde windows update lerini kapatmazsan veya gereksiz yazılımları bilgisayarına yüklemeyi kesersen.

Sen yaz ben yardımcı olurum sana.

F@T!H bunu beğendi.
  18. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    windosws un updateleri girişte kasma yapmaz ama :). büyük ihtimal hd de sorun var. ama arkadaş bir yanılgı içinde kasperski 2012 kurdum asla virüs giremez demiş komik. daha öncede dedim o ancak piyasanın bildiği virüsleri algılar.

F@T!H bunu beğendi.
  19. F@T!H

F@T!H Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Sorun çözüldü attırdım formatı :) Virüs giremez dedim gayet doğru bir söz.
    Benim girdiğim siteler belli.
    Facebook
    Bodyforumtr
    Youtube
    Gittigidiyor
    Hizliresim
    Bu 4 site dışında hiç bir siteye girmiyorum. Ve hiç bir program müzik film indirmiyorumda.
    Polemik olmasın lütfen tartışmak amaçlı söylemedim bu şekilde kullanıyorum bilgisayarımı çünkü knight oynuyorum yaklaşık 7000 tl lik beramusta çarım var o riski göze alamam.

20. CranTz

CranTz Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ordu
    Sorun çözülmüş fakat söylemeden geçmeyeyim dedim.

Advanced System Care bence gereksiz bir program tamamen zarar,bilgisayarı kat kat dahada yavaşlatıyor hiç önermem.

Sayfayı Paylaş