Bilgili arkadaşlar lütfen yardım vücut protein yakıyor sanırım

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Aliriiiza93 tarafından 26 Nisan 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Aliriiiza93

Aliriiiza93 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Girne
    Arkadaşlar merhabalar , öncelikle hepinize iyi Akşamlar benim bir açıklamam birde sorum olacak bu konu hakkında bilgisi olanlar lütfen açıklarsa sevinirim.
    Şimdi 10 gün önce %13,9 yağ oranım mevcuttu . Bugünkü ölçümümde %14.4 çıktı ve yaklaşık 200 gram kastan kaybetmişim 300 gram yağ almışım . Arkadaşlar günde 3 öğün alıyorum ben ara öğünde kullandığım meyvelerine öğünüme katıyorum . Şimdi arkadaşlar yaklaşık 20 dakika hergün 10 dakika Koşu 10 dakika tempolu yürüme yaparım programa girmeden önce yaklaşık orada 150 kalori civarı harcarım her öğünümde yaklaşık 130 140 gram protein alıyorum 90 100 gram kadar karbonhidrat ve gün içinde yaklaşık 10 gram Max yağ alıyorumdur. Yaklaşık çalışmalarım 1 saat sürüyor atıyorum saat 1 de uyanıyorum 2.5 ta yemek yiyorum 4 gibi gidiyorum spora 6 gibi bitiriyorum glutamine içip eve geçiyorum ve Max 45 dakikada 2. Öğün yiyorum ve yaklaşık 2.5 saat sonra 3. Öğünü yiyorum fakat uyuduğum saat 3.30 4 ü buluyor 1. Öğünümde 200 gram falan ya Göğüs fileto yada 200 gram dana yiyorum. 2. Öğün , 1. Öğünde tavuksa yediğim 2. De dana yiyorum 3. Öğünde mutlak balık yiyorum . Gücü hissediyorum basarken bench press alette ve sıkıştırmada 30 ise şuan 46 basıyorum . Fakat hala anlamadım nasıl kas kaybı OLDUĞUNU bu beslenme ile ve nasıl yağ aldığımı 10 gün dürüm yense Full imkanı yok 300 gram yağ alınmaz . Siz söyleyin arkadaşlar benim vücudum yoksa karbon - protein - yağ falan düzenindemi yakıyor ben mi anlamadım ? Bir yardımcı olun

2. Semih64

Semih64 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Kas yaktığını falan sanmıyorum dediğin gibi bir öğünde 130 gr Protein 'alabiliyorsan' ki sanmıyorum o kadar olduğunu. fazla Protein yağ olarak depolanır

3. Semih64

Semih64 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    200 gr tavuk en fazla 50 gr Protein yapar kafanı bu kadar takma rakamlara öğünlerini artır 5 öğün gibi vücuda bir öğünde yüklenme ara ara ver vücudun ihtiyacını

4. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    mümkün değil.herzamanki gibi cevap aletin hatası.öğün değil de toplam 130-140 gram protein alıyorsanız bu rakam bile gaaayet iyi,kas falan kaybı olmaz merak etmeyin.

ayrıca ben gerçekten ölçü aletlerini gereksiz buluyorum ve hayatımda 1 kere bile herhangi bir ölçü aleti kullanmadım.aynada gördüğünüz şekil ve idmanlardaki ağırlıklar kıstas olmalı.

doxux ve Created By Loss bunu beğendi.
  5. Aliriiiza93

Aliriiiza93 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Girne
    Bende inanamadım , bacaklardan kaybetmişim , alıyorum dostum 130 140 gram rahatlıkla . Yediklerimi yazdım zaten , soru şu acaba vücut mu tek öğünü sindiremeyip yağ yapıyor yoksa alet cidden Hatalı mı :)

6. iron beauty

iron beauty Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Merhaba,yaptığın bazı yanlışlardan bahsedeceğim biraz,eğer eksiklerim ve yanlışlarım varsa arkadaşlar ve bilenler beni düzeltirler
    1.Neredeyse hiç yağ almıyorsun.sırf sende değil,forumun genelinde yeni başlayanlarda bir yağ fobisi var.Kilo başına 1 gr sağlıklı yağ tüketmelisin(zeytinyağı,kuruyemişler vb.)
    2.Sanırsam kardiyoyu ağırlık programına geçemeden yapıyorsun anladığım kadarıyla,tam tersi cardiyoyu ağırlık antrenmanı sonuna al.
    3.Boyunu ve kilonu bilmiyorum ama 90 100 gr karbonhidrat bana çok az geldi.Diyette olsan bile bir erkek olarak daha fazla karbonhidrat tüketmelisin.Eğer aldığın kalori miktarını çok fazla düürürsen metabolizman yavaşlar yağ kaybı zorlaşır.Ayrıca yeterli miktarda karbonhidrat almadığından vücudun yakacak bir şey bulamayıp enerji elde etmek için kaslara saldırıyor olabilir.
    4.saat 1 de uyandığını yazmışsın.Uyku düzeni bu sporda çok önemlidir özellikle gece uykusu.
    5.Hegün koşu yaptığını yazmışsın.Kardiyoyu haftada 3-4 e düşürmen ksa kaybını engelleyecektir.
    Bunların dışında tüketeceğin karbonhidratları antrenmandan önce ve sonraya yaymaya çalış.Ayrıca kasları bacaktan kaybetmen gayet normal.Eğer sen vücuduna yeterli enerjiyi sağlayamazsan vücut öncelikle bacak sırt göğüs gibi büyük kas gruplarına yönelir enerji temini için.Yani kısacası kas kaybetmen gayet normal.

doxux ve stalaze bunu beğendi.
  7. Aliriiiza93

Aliriiiza93 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Girne
    Öncelikle teşekkürler ilgi alakan için fakat , yağ almamamın sebebi daha fazla kalorisi yüksek olduğu için atmamın zor olacağı , kesinlikle hergün Fıstık yiyorum kuruyemiş namına , yeni başlamadım 5 Yıldır bunun içindeyim fakat adam gibi yapmadım 5 ay 6 ay yapıp 6 ay bıraktım cardioyu en sona alacağım bundan sonra onun Püf noktasını bilmiyordum işin açıkçası sadece ısınma bâbında giriyordum asıl cardiom 30 dakika net Koşu 15 dakika eliptik 15 dakika bisiklet ve Full karın haftada 1 ara ile fakat programa pazartesi geçiyorum bu süre içerisinde sadece her Bölgeyi çalıştırdım pazartesiden sonra 3 gün cardi 3 gün vücut olacak . Yani metabolizma yükselt ve insülini hoplat gitsin karbonhidratı yakamazsam sıkıntı orada başlar bu sefer yalnız şurda bir sorunumuz var hepimizin karbon bittiğinde genetikte yağ yakılmaya başlanır , aksine bende kas yakımı yapmış yani ya makine cidden bozuk yada protein sızdırmam var evet uyku biraz problem bende çünkü uyuyamıyorum. Bu Yüzden geç yatıyorum geç kalkıyorum . Dediklerini dikkate alıcam teşekkürler :)

8. iron beauty

iron beauty Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Bazı konularda yanlışların var hala vücudunda olaağanüstü şeyler olduğunu düşünüyorsun ama ben sana bir kez daha farklı açılardan anlatacağım yanlışlarını.
    1.Öncelikle sen bir erkeksin.Oturduğun yerden yaklaşık olarak 2000 kcal. yakarsın.Zaten sert şiddetli bir antrenman da yaparsan 800-900 Kcal ekstradan yakmış oluyorsun.Bir de cardiyo yapıyorsun.Eğer kas kütlesi almak istiyorsan bu bütün yaktıklarının 200-500 kcal üstünde beslenmen gerekir.Bu açıdan bakarsan senin kafadan 3000 kcal üstünde almn gerekir.
    2.Günde max. 10 gr yağ aldığını yazmışsın.Kas kütlesi ve yağ yıkımı için en önemli faktör testesterondur.Eğer sen yeteri kadar yağ tüketmezsen testesteron seviyen düşer.Bu da kas alımını engeller.
    3.vücudumuza alacağımız her besinin kalorisini atmamız gerektiğini düşünüyorsun ama yanılıyorsun.Bizler besleniyoruz,ama kalorileri atmak için değil kalorileri kullanmak için.Bizler araba gibiyiz nasıl araba benzinle hareket ediyorsa biz de protein yağ ve karbonhidratlar sayesinde enerji topluyoruz.
    4.İnsülinden bahsetmişşsin.Basit şeker tüketirsen tabiki insülinini hoplatırsın.Ancak bulgur kepekli makarna yulaf gibi kana yvaş karışan lifli karbonhidratlarla beslenirsen şeker kanına yavaş yavaş karışır ve kasların gereken enerjiyi bu sayede yavaş yavaş toplar,böylece kas kaybetmezsin.
    5.Eğer nabzın çok yüksekse (genelde ağırlıklık antrenmanlarında ve yanlış yapılan cardiyoda nabız çok yüksek olur) karbonhidratlar bittiğinde,yani glikojen depoların boşaldığında vücut yağ yakmaz,kaslara saldırır.Açıkçası bunun bilimsel nedenini tam olarak açıklayamam beslenme uzmanı değilim ama hocamın söylediği kadarıyla bu durumda vücut yağlardan önce kaslara saldırır.By yüzden cardiyo yapmak için koşu önerilmez,bu yüzden antrenmandan önce ve sonra kaliteli karbonhidratlar tüketilir ki kasları antrenmanda ve antrenmandan sonra besinsiz bırakmayalım.
    6.Evet antrenmanlar sayesinde metabolizmamız yükselir.Ancak sen vücuduna antrenman yaptığın halde gerekli enerjiyi vermiyorsan vücudunun metabolizması yavaşlar vücut besin gelmiyor diye yağları depolamaya çalışır ve kasları yakar.Yani gün içinde az az ama sık sık yemek yemen lazım.Bir de şu açıdan bakacak olursak ne kadar yemek yersek o kadar kas kütlesi alırız ve ne kadar kas kütlesi alırsak o kadar metabolizmamız hızlanır ve yağ yakma potansiyelimiz artar.
    7.Öyle 30 dk cardiyo sonra 15 dk eliptik ordan da 15 dk bisiklet yapılmaz.Cardiyo yapacaksan 25 dk max 30 dk yapacaksın HİiT tarzı.Fazlası kas ve zaman kaybıdır.
    8.Sen 5 yıldır bu sporun içinde olduğunu söylüyorsun ama 5 yıllık bilgiye sahip değilsin.Burda konu açmadan önce internetten biraz araştırma yapmanı tavsiye ederim.

9. zeo64

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    bahsettiğiniz şey antrenmandan sonraki katabolik etkiden kaynaklanıyor.antrenman sonrası basit karbo alırız ki insülini hoplatalım,bu da katabolik etkinin önüne geçsin.

genel olarak doğru öneriler veriyorsunuz konu sahibinin okuması lazım.fakat benim anlatmak istedigim dediği gibi yeteri kadar protein alan ve nispeten düşük kalorili beslenen bir kişinin 10 günde hem o kadar kas kaybedip hem de o kadar yağ alması mümkün değil.makine ölçüsünün yanlış olduğunu bu yüzden söylüyorum.bu haftalarca yapılacak çalışma sonucunu kısa sürede fakat makinenin verdiği ölçüden bağımsız,beslenmesindeki eksikleri araştırarak düzeltebilir.bu konuyla ilgili son 1 haftada sadece ben kaç mesaj yazmışımdır Allah bilir,forumdaki bir çok üstadın da benden kat kat fazla katkıda bulunduğunu düşünürsek,tek yapılması gereken doğru birkaç konuyu bulup okumak.

iron beauty bunu beğendi.
  10. FoReVeR_S.F

FoReVeR_S.F Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    ölçüm muhtemelen yanlış olabilir ama bu şekilde karbonhidratı kesersen proteinleri karbonhidratsız tek olarak alırsan hem kaslara tasınması zor olur hemde proteinler enerji olarak kullanılır benim sana tavsiyem en az kgx1.5 karb kgx .75-0.8 yağ ve aynı proteinde devam etmen haftada 2 gün agırlık antremanından önce daha fazla karb al antremana gitmeden yağ yakımın hızlanacaktır.

11. iron beauty

iron beauty Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Öncelikle cevabın için teşekkürler böyle tartışma konusu olunca forum daha keyifli bir hal alıyor :) Aslında o katabolik etkinin önüne geçebilmek için basit şeker alıp insülinimizi hop diye yükseltmemize gerek yok.Antrenmandan sonra içilen bir protein tozunun bile katabolik etkiyi azaltacağını düşünüyorum.Ama tabi ki ben de bu katabolik etkinin ortadan kalması için yeşil elma gibi doğal şekerleri anTrenmandan sonra tüketiyorum.Ayrıca insülinihoplatırsak antrenman sayesinde arttırdığımız growth hormonunun seviyesini azaltırız.Bu konu hakkında Savaş cebeci'nin bir videosu vardı.Belki izlemişşsindir.Yanlış anlama bu konu hakkında şöyle böyle bilhiliyim demiyorum.Sadece araştırıp öğrendiğim şeyleri burada paylaşıyorum.
    Gel gelelim kas kaybı meselesine...Evet makine yanlış hesaplamış olabilir.Tanıtanın makinesinde yağ oranım %5 çıkmıştı bir keresinde :D Ama arkadaşın beslenme ve antrenmanını değerlendirsek kendisi kas kaybı için güzel bir ortam hazırlamış,beslenme yok düzenli dinlenme yok ve bol cardiyo var.Açıkçası tecrübelerime göre kas yıkımının kas alımına göre daha kolay bir olay olduğunu düşünüyorum.He,diyebilirsin sen bayansın kas yakımın kaçınılmaz,arkadaşın durumuna bakıcak olursak 10 günde kas yıkımı ve yağ yakımı olur mantıklı geliyor bana.Ama tabiki ne kadar alıp ne kadar vermiştir onun hakkında yorum yapacak bir bilgiye sahip değilim.
    Bu beslenme konusunda senin de dediğin gibi beslenmeyi bilmeyen bir sürü yeni üye var.En çok da insanlarda bir yağ fobisi var.Ben de zamanında beslenme konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığımdan her ne kadar iyi antrenman yaptıysam da gr yol alamadım ve 1 yılım boşa gitti.Bu yüzden ben de özellikle bu konuda insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum ama insanların raştırma yapması lazım.Sonuçta bize de bu bilgiler havadan inmiyor biz de zaman ve efor harcıyoruz ya da bilgilerimizi kendi vucudumuzda test ediyoruz arkadaşlarda bu yollara başvururlarsa daha kesin bilgilere ulaşacaklardır.

12. zeo64

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    şöyle ki,o wheylerin bir çoğunun içinde de basit şeker var.

tabi hormonların dengesi önemli,amaçlarımıza göre insülinle oynarız.definisyonda farklı bulkta farklı.özellikle ileri seviye sporcularda kütle kazanımı için insülin seviyesine,ne zaman artış azalış yaptıracağımıza önem vermek lazım.mesela ben bulktaysam ve büyümek istiyorsam idman sonrası basit şekerimi ve bir miktar proteinimi alırım kısa süre içinde.growth kaybına önem vermem çünkü aynı zamanda yağ yakımı önceliklerim arasında değildir o dönemde.ve gün boyunca da insülini olabildiğince yüksek tutmaya calısırım.ayrıca unutmamak lazım ki en anabolik hormon insülin.

fakaat,her şeyi en ince ayrıntısıyla yapmaya calısırsak da her ne kadar bu spora aşık insanlar olsak da hepimiz amatör sporcularız.hayatı çok zindan etmeye de gerek yok.bu yüzden teorik bilgimizi bilelim fakat pratikte tam anlamıyla işletemeyince çok sıkıntı da yaratmayalım.bu lafım aynı zamanda konu sahibine de.tamam yanlışlar yapıyorsun fakat ben hala nolursa olsun öyle bi protein alımıyla(ve görüyoruz ki karbonhidrat alımın da çok düşük değil yani aşırı düşük kalori alımı yapmıyorsun)10 günde öyle bir kas kaybı olacağına inanmıyorum,olamaz da zaten.kafaya takılacak pek bir şey yok yani.tek yapman gereken beslenmeni olabildiğince düzeltmek ve gerisi zamana kalıyor.

13. sonquit

sonquit Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    Samsun
    Ölçüm cihazi arizali olabilir 10 gün gibi kisa bi sürede o kadar yaglanip kas kütlesi kaybetmen cok zor ama arkadaşların da dediği gibi karbo ve yağ alimin düşük bence yer fıstığı tuketebilirsin ve diyette değilsen gunde 2 2,5 su bardagi bulgur tuketebilirsin mesela diyetteyken 1 su bardagina cekebilirsin. Bana hocamin önerisidir gunde yarım çay bardağı hakiki zeytinyağı iciyorum ısıya maruz kalmadığı sürece zarari yok. Tabi herkesin vücut yapisi farklıdır bana iyi gelen sana gelmeyebilir önemli olan senin vucudunu iyi tanıyıp ona gore hareket etmen en iyi ölçüm cihazı da aynadir bana gore :)

14. iron beauty

iron beauty Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Tabiki biz pro sporcular değiliz ayrıntılara takılmamıza gerek yok sonuçta bu işin kuralı antrenman yapmak beslenmek ve dinlenmek.Ayrıca kas kütlesi alımı sadece protein alımına da bakmıyor.İstediği kadar protein alsın yeteri kadar yağ ve karbonhidrat da tüketmezse kas kaybı kaçınılmazdır.arkadaşın günlük kalori alımını hesaplarsak ortalama rakamlarla;
    150 gr protein 600 kalori
    100 gr karbonhidrat yazılmış 400 kalori
    max 10 gr yağ aldığını yazmış ki her ne kadar yağsız beslense de günde 10 gr dan daha fazla yağ aldığını düşünüyorum.30 gr da yağdan gelse 270 kalori.
    600+400+270=1270 kalori eder.Sedanter bir bireyin bile günlük kalori ihtiyacı bundan fazladır.

15. zeo64

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    ben zaten proteinle büyürüz demedim.sadece 10 günde böyle bir kaybın mümkün olmayacağını söyledim.

ayrıca arkadaş 3 öğün yediğini ve her bir öğünde 150gr protein 100gr karbonhidrat aldığını söylemiş,tek öğün değil.

16. Prisonbreakx

Prisonbreakx Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Ya ne cok takiyosunuz sole seylere. Her vucut farklidir en mantikli olani vucudunu dinlemektir. Benim gunluk aldigim kalori 2000 fln ve 100 kilo squat yapiyorum. Bende dogustan istahsizlik var fazla yiyemiyorum.

17. iron beauty

iron beauty Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Evet orayı atlamışım ancak her öğün 150 gr protein alacağını zannetmiyorum.Günlük alınacak bir miktar olduğu için aklımda öyle kalmış.Ayrıca zaten ben de arkadaşa evet sen 200 gr kas vermişşindir de demedim.Yorumlarıma bakarsan da ne böyle bir şey dediğmi görürsün ne de ayrıntıya girdiğimi.200 gr kas vermenin ya da almanın biz amatör sporcular için çok da bir önemi yoktur.Bahsettiğimiz miktar 200 gr.Zaten kas alımı istikrarlı bir şekilde olmaz iniş çıkışları vardır.Tekrar ediyorum ben yorumlarımda sadece öneride bulundum ve kas vermiş olma ihtimalinin nedenlerini yazdım, kesin bir şekilde 200 gr kas vermişsindir demedim.ilaveten ayrıntıya falan inmedim zaten bilmem o kadar detay bilgileri ,yazdıklarım vakit ayıran herkesin öğrenebileceği temel şeyler.

18. Aliriiiza93

Aliriiiza93 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Girne
    Doğal şeker alıyorum yeşil elmadan ekstra birşey yok yalnız şuan ben hem yağ verip hem ağırlık basıyorum benim garibime gidende 10 günde kas kaybının minimum yerine 200 olup 300 de yağ alınması açıkçası growth a pek bakmamamın sebebi yağ vererek ağırlık basarak min kas kaybı yaşayıp yağ kaybetmek ben tam tersi olunca şaşırdım işin açıkçası , zeo Haklısın dostum Protein sabit karboyu 150 yapıp birazda zeytinyağından yağ alayım diyeceğim fakatta bunları bu sefer yakamam sıkıntı olur bana bulk olsaydı bunların nerdeyse 1.5 katı bile fazla alırdım ama bulk değil kas kaybı çok oldu düzenli beslenmeye dönüştürüp daha çok dinlendireceğim . Testesteron 'u da tabiki karşılıyoruz yetecek kadar , eski sporcu arkadaşlar bilirler

19. iron beauty

iron beauty Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    D
    Dediğim gibi kaloriyi yakamamak korkma ye sen sporcusun normal insanlardan daha çok kaloriye ihtiyacın var zaten diyet döneminde de normalde vücudunun harcadığı kalorının 200-300 kalori altı alman yeterli olacaktır yemekten korkma doğru antrenman ve yeterli beslenme olduğu sürece min kas kaybedersin ve yağ yakarsın.Bu arada makinen hatalı olma payı yüzünden çok sık da ölçüm aldırmanı tavsiye etmem 2 ayda 1 falan yeterli olacaktır diye düşünüyorum,arkadaşların dediği gibi en iyi ölçü aynadır.Başarılar

Sayfayı Paylaş