Bilek güreşinde kasların önem sırası

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve xFurkanx tarafından 16 Eylül 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. xFurkanx

xFurkanx Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    2-2,5 aydır bilek çalışıyorum yenemediğim kişileri yenmeye başladım fakat nedense uzun süredir omuz çalışmış kişileri yenemiyorum.
    Sizce omuz ne derece önemli ve kasların önem sırası nedir ?

İshak01 bunu beğendi.
  2. FakurElmuslim

FakurElmuslim Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    13
    Bende bilek güresiyle uğrasiyorum kas sirasi olarak parmak ,ön kol, biseps ve omuz .Triseps biraz bilek guresinde side press denilen poziyonda iş yapiyor.Şunu iyi bilmelisinki parmaklar burada cok önemli mevcut barlar tutumaklari ince ve parmaklara yeterince baski yapamadigi icin agirlik bicepse biniyor.Nasil parmak calışırım dersen kalin tutamakli barlar ve el yayları etkili olur.benim arastirmama göre bu tür barlari ve bilek guresi ekipmanlarini satan turkiyede biryer var.
    Iyi calismalar

svmszcck ve İshak01 bunu beğendi.
  3. antijen

antijen Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Nerede satılıyor?

4. FakurElmuslim

FakurElmuslim Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    13
    ''Tuğrabozan'' diye aratırsan cıkar ordan mesaj atarak bilgi alabilirsin.Bidiğim kadarıyla facebook sayfalarıda var.

antijen bunu beğendi.
  5. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bilek güreşinde en önemli olan olaylar :

-trapez
    -pençe ( parmak , kavrama vb)
    -eklem ve ligament -tendon dayanımı
    -ve tabi ki kasılmayı sağlayacak " elektrik akımını " yüksek mitarda oluşturmak ....

svmszcck ve xFurkanx bunu beğendi.
  6. Savino89

Savino89 Üye

Beğenileri:
    212
    Ödül Puanları:
    53
    Kavrama kuvveti çok önemli bunuda barfiks barına kavlu bağlıyıp tutunup asılı kalarak geliştirebiliriz .

7. alesko

alesko Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    bilek güreşinde genelde basketbolcuların çok iyi olduğunu sölemek isterim. Sebebi ise topu tek elleriyle kavrayabilmek ve topu ellerinden kaybetmemek için yaptıkları bilek ve parmak kuvvetlendirici antrenmanları var. Ama bilek güreşinde en çok kullanılan kas karındır. Dikkatlice bir bilek güreşi izlersen adamların kollarını kitleyip yan karınlarıyla birbirlerini indirdiklerini görebilirsin. Ayriyetten özel bir taktik istersen rakibin işaret parmagı ve başparmağı arasında kalan bir boşluk vardır,bileğini kavradıgında sende kendi orta ve işaret parmagınla o bölgeye bastırıp kuvvetini kesebilirsin :) Hatta sıkınca hafif yukarıya doğru cıkan bir kas dokusu(adını tam bilmiyorum). (Lise yıllarımda hiç yenilmediğimi belirtmek isterim. Sporcu okulundaydım :D)

8. xFurkanx

xFurkanx Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Trapezin önemli olduğunu hiç duymamıştım.Kuvvet nasıl trapeze devrediliyor ? Biraz açarmısın ?

9. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Öneriniz üzerine merak edip aradım, tesadüfen iletişim bilgilerini buldum ve yay geçen gün elime ulaştı.
    Öncelikle tatmin edici bir yay olduğunu belirtmeliyim. Ciddi rakamlarda serbest ağırlıklarla çalışmama, düzenli bilek antrenmanları yapmama, her antrenmanın sonunda barfiks demirine asılmama rağmen nizami kapamayı ancak orta seviyede başarabildiğimi söyleyeyim de gerisini siz hayal edin. Bilhassa bilek güreşi ile ilgilenen, pençe kuvvetine önem veren arkadaşların çok işine yarayacağını düşünüyorum.

Son düzenleme: 25 Ekim 2014
    svmszcck ve antijen bunu beğendi.
  10. ßeast

ßeast Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    columbu diğer parçalar ne işe yarıyor acaba? Bir de fiyat belirtebilir misin?

11. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    En üstteki siyah profil, yayın kollarını belirli bir noktadan sıkmak amacıyla gönderilmiş, yani onu ortaya koyup kapatıp çektikten sonra sıkmaya başlıyorsunuz. Hemen altındaki yeşil kol vidalı, kabzeyi uzatıp negatif tekrarlarda kapatmaya yarıyor. Altındaki 2 adet siyah parça ise baş parmak kuvvetlendirmek için, kollara geçirilip vidalanıyor ve baş parmak antrenmanı yapılıyor. Lastikler ise antrenman sonunda parmaklara geçirip terse açma egzersizi için gönderilmiş. Bunlar Burak beyin açıklamaları, kendisi üretimini ve satışını yapan kişidir, kendisi bu işle oldukça ilgili, çok yardımcı oldu. Ben 135 TL' ye satın aldım, siparişi alıp öyle üretiyor, fotoğraftaki kendi yayım, aynen o şekilde geldi.

12. ßeast

ßeast Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Teşekkürler.

13. antijen

antijen Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    5-6 çentikten sonrasında tam sıkmak çok çok zor olabilir ama bence zaten 5-6 çentikten sonra tam sıkılacak olursa o yay deforme olmadan uzama miktarından fazla uzayıp deforme olur.

14. FakurElmuslim

FakurElmuslim Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    13
    üzgünüm ama bu dediğiniz hatalı bir tespit esas itibariyle yay çeliklerinin mukavemetleri diğer çeliklere oranla cok daha yüksek olur.Bunu biraz açıklayacak olursak Bütün malzemeler uygulanan kuvvete bağlı olarak 2 tür davranış gösterir.Bunlardan birincisi elastik deformasyon 2.si ise plastik deformasyon.Sizin dediğiniz deformasyon olması için (Yani malzemenin deforme olup ekstra uzaması için) Plastik deformasyon olması gerekir ki bunu yapcak kuvvet pekte elle yapılacak bir kuvvet değildir.Siz yayı her sıktığınızda yay eski halini alır yani elastik bölgede kalır bu yüzden yayda uzama olması söz konusu değildir.

15. antijen

antijen Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Benim dediğimden farklı bir şey söylememişsiniz. Gördüğüm kadarıyla tutma yerlerinin uçları arasındaki mesafe 7-8 cm kadar. Yaylarla bir vakit uğraşmış biri olarak son çentikte o yayın (7-8 x 1,3-1,4 (buradaki 1,3 ya da 1,4 son çentik ve tutma kısmının en ucunun merkeze olan mesafeleri oranının yaklaşık değeri) 10-11 cm daha uzaması lazım ki ben bu kadar uzayınca plastik deformasyona uğrayaca ğını düşünüyorum. O kadar kuvvetli birinin olup olmaması meselesi değil bu. Eğer zaten o yayı son çentikte sıkabilecek kimsenin olmadığı düşünülmüşse yük koluna o kadar çentik koymanın bir lüzmu yok. Yayı son çentiğe alıp kuvvet kolunu da mengene sayesinde birbirine değirirseniz bana göre o yay deforme olacak.

16. FakurElmuslim

FakurElmuslim Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    13
    Senin dediğini yaptım öncelikle yayı sıkılmamış haliyle ölçtüm sonra 10x10 nu 2 elle kapattım ve sonraki halini ölçtüm.Fakat yayda herhangi bir uzama yoktu.@columbu senin yayda böyle bi durum varmı.

17. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Denemedim, açıkçası merak ta etmiyorum, yayın deforme olma ihtimali de vardır, olmama ihtimali de. Yay deforme olursa, en kötü ihtimalle bir paket sigara parasına yenisi temin edilir, önemli olan düzeneğin faydalı olup olmadığı. Bırakın 10 x 10' u, 8 x 8i nizami halledeyim her ay yeni bir yay almaya razıyım.

FakurElmuslim bunu beğendi.
  18. antijen

antijen Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Deformasyon olmadıysa yay gayet kaliteliymiş.

Sayfayı Paylaş