Bilek Güreşinde Baskıyı Biceps-Omuz ve Sırt Kaslarına Devretmek ?

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve WhoSGoingTOSaveWORLD tarafından 30 Nisan 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. WhoSGoingTOSaveWORLD

WhoSGoingTOSaveWORLD Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Sizlerde de durum aynı mı bilmiyorum ama spor yapanlara bilek güreşi teklif eden çok oluyor.Kuvveti omuz ve bicepse çektim mi genellikle rahat kazanıyorum.Fakat bazı kişilerde tüm ağırlık bilek eklemime biniyor.Önkollarım da uzun , bu da bir etken sanırım.Bilek güreşi konusunda taktik ve önerilerinizi bekliyorum : )

2. -Parliamo-

-Parliamo- Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Ataşehir/İstanbul
    Şayet tek bir maç yapılacak ise. Omuzunu bileğine yakın tutup daha rahat bir maç çıkarabilirsin, karşındaki kişide güçlü ise ortalama 1 ay kolun ağrıyabilir :)
    Ağırlığı bilekten ziyade senin de dediğin gibi omuz ve biceps e yükle.
    Bir de her zaman rocky taktiği uygulayacaksın, senin elin rakibinin baş parmağının hafif üzerinde olmalı:D

WhoSGoingTOSaveWORLD bunu beğendi.
  3. WhoSGoingTOSaveWORLD

WhoSGoingTOSaveWORLD Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Omuzu bileğe yakın tutmak haricinde omuz ve bicepsi devreye sokmak için başka uygulanabilecek yöntem var mı ? : ) (Dik durmak ,eğimli durmak,sağa-sola yatmak vs... )

4. -Parliamo-

-Parliamo- Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Ataşehir/İstanbul
    Maçı mutlaka ayakta yapın, şayet oturarak yaparsanız masada büyük ise, rakibe pek yaklaşamıyorsun dikkat etmen gereken bu. Biceps günlerinde bileklerini en azından tek hareket 4 set çalıştırırsan, bilek güreşinde daha rahat olursun.
    Onun haricinde pekte şöyle yaparsan daha iyi olur diyemeyeceğim

5. alvel

alvel Üye

Beğenileri:
    207
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu-Öğrenci
    off bilek güreşi kol ağrım geri geldi:)
    bende bilek güreşine meraklıyım bizim salonda sık sık yaparız hemde 1 den fazla kez çalışmandan önce sakın bilek yapma güç kalmaz
    ondan sonra eğer bilek güreşi masasımı ne diyeyim orda yapıyorsanız aşağı doğru eğilip kolunu çekenler vardı çok etkili bi yol
    başka diyebileceğim 5 sn den fazla bi noktada sabit kalmayın yaptığın kişiyle uzun süre çok kötü bi ağrı bırakıyor salona falan gidemezsin gitsen 2 kg kaldıramazsın ve bilek güreşi çoğunlujla kemiklerle alakalı yani genetik :) biraz teknik çok az da bilek çalışmak

6. murat2

murat2 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    Bilek güreşi için bir çok antreman mevcut bilek deyip geçmemek lazım.Yapacağın antremanı söylüyorum'bildiğim kadarıyla.

1 - Şınav
    2 - Yumruk üstü şınav
    3 - El topu
    4 - Biceps çalışması
    5 - Ağırlık ile bilek çalışması
    6 - Sırt + Omuz Çalışması
    7 - Haftanın 1 veya 2 günü mutlaka bilek güreşi

1-2 ayda bayağı etkisi olur günlere böl antremanları
    Şınavları çekebildiğin kadar çekiyosun
    El topunu set olarak sık.
    Biceps sırt omuz çalışmaları max kuvvet çalışması
    Bilek güreşinide şöyle 100 kilolarda senden yaşça büyük biriyle yapmanı tavsiye ederim bayağı zorlasın hatta o basmasın sen onu devirmeye çalış zorladıkça zorla :) dikkat et sakatlanma yani bırakacağın yeri bil.

Ayrıca beslenmene çok dikkat et, Süt, yoğurt, yumurta mutlaka tüket hergün :)

7. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
    Bu forumda daha önceden benzeri bir konu açılmıştı alvel tarafından orayıda okumanı tavsiye ederim farklı şeyler yazmayacağım
    Bilek güreşinde 6 temel teknik vardır
    1- Side pressure:
    Yana doğru yaptığımız basınç direkt olarak mindere ve rakibin başparmağının üzerinden içe büküş yapılarak uygulanır.
    2- Toproll: Yana doğru yaptığımız basınç direkt olarak mindere ve rakibin başparmağının üzerinden içe büküş yapılarak uygulanır.
    3- Hook: Basınç maçında ise hamle içeriye doğru rakibin koluna doğru uygulanır.
    4- Post: Yükleme tekniği ise yine rakibin parmaklarına doğru geriye doğru yükleyerek uygulanır.
    5- Shoulder roll: Rakibin koluna doğru,omuzumuzla rakibimize doğru yapılan basınçtır.
    6- Drag hook: Rakibimizi içe büküp ardından kendi tarafımıza doğru sürülerek yapılır.
    Senin Uzun kollu olduğun için Drag Hook u daha iyi kullanbileceğini düşünüyorum Rakib bileğini içe büküm kendine çekim omuz yani vücut ağırlığınıda ekleyerek yatırmak aksi halde kolu kısa olan adam Merkez i Uc a daha yakın olduğu için daha az enerji sarf eder ve avantajı artar bu şekilde onun avantajını dezavantaja çevirirsin

8. alvel

alvel Üye

Beğenileri:
    207
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu-Öğrenci
    işte bu harika bi yol çünkü aynı şeyi ben yapıyorum ve gördüm yararını türkiye derecesi olan bi bilek güreşçisi var salonda 2 elimle asılsam kımıldamıyor o basmıyor ben basıyorum sonra o biraz sertçe çarpıyor:) her kolda defalarca yapıyoruz üst üste kollarında çok sızlama olur
    tabi bunu antreman başlangıcında yaparsan bişey kaldıramazsın daha o gün

9. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
    Bilek güreşi içinse eğer idman çokta doğru değil açıkçası daha iyi bir antrenman yolu izlenebilir Örneğin sıradan bildiğimiz dumbell yada barbell press yerine alışılmışın dışında vücudun zaten alışık olmadığı şekilde idmanlar gerek biraz barfiks ,amud da bunlara dahil size Dünya şampiyonumuz engin terzi nin antrenman günlüğünü özet geçeyim sadece hareketler olarak
    2 set dinamik hammer tam açarak
    2 set dinamik hammer yarım açarak
    3 set lastikle statik rotasyon
    2 set lastikle yukardan hammer gerdirme
    2 set lastikle hem yukardan hem aşağıdan hammer gerdirme
    2 set döner barfiksle dinamik bilek
    2 set döner barfiksle statik bilek
    4 set yan omuz
    -----------
    2 set düz yerde barfiks.
    3 set yuvarlak barda dinamik barfiks
    3 set yuvarlak barda statik barfiks
    --------
    Antrenmanlar da çalışılması gereken ağırlıklar ne kadar olacağı konusunda buradan net bir ağırlık söylemek istemedim. Bunun sebebi ise bu kişinin anatomik yapısıyla alakalı olan bir olaydır. Kişi herhangi bir sakatlanmaya meydan vermemek için bu ağırlıkları bir uzman kontrolünde yapması en doğru olanıdır
    4 set yumruk üstü şınav
    4 set üst omuz
    4 set triseps
    Bunlar sadece 1 haftalık idmanının özeti... Ama ne gerek var kardeşim bukadar diyorsanız ve dumbelları bir süreliğine yere koymamaya kararlısanız dumbell ile birkaç genel hareket
    Barbell writs curl,Radial flexion,Ulnar flexion,Reverse barbell curl,ve yine olmazsa olmaz parmak ve bilekler için Towel pull up anlayacağınız üzere havlu ile barfiks çekme

ve unutmadan ekliyeyim pek çok bilek güreşçinin idmanında yoktur olmamasıda normaldir zaten fakat fitness yapıyorsanız eğer fiziğiniz bir bilek güreşçisine oranla buna daha yatkın olduğu için altın hareketlerden biride amud dur amud un getirisi ile gelen önkol kaslarının bileklerin ve omuzların dayanıklılığı gözle görülür derecede :D

10. Muafız

Muafız Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    yaşım 20 bu yaşıma kadar bir çok farklı spor dalıyla ilgilendim bilek güreşinde şampiyonluklarımda var allaha şükür deviren çıkmadı daha

bilek güreşi çok farklı antremanlar ister kardeşim mesela duvarın karşısına geçeceksin iki elinle ittirebildiğin kadar ittireceksin daha duvarı yıkmak nasip olmadı ama çok güzel bir kuvvete sahip oluyosun ondan sonra kapı kenarlarına 4 parmağını takıcaksın beton olan kısma çekebildiğin kadar çekeceksin öyle bi psikolojin olmalı ki sanki duvar çekince elinde kalacakmış gibi çekeceksin ve bu durumda baya bi süre çekmeye devam ediceksin bir kaç kapının tahtası elimde kalmıştı ondan sonra havluyu ıslatacaksın sıkabildiğin kadar sıkacaksın son damlası akana kadar sıkmaya devam barfiks demirine asılı kalıcaksın kollar yorulana kadar durmak yok. kireçle alçıyı bi leğene döküp az su ekleyip beton olana kadar pençenle yoğuracaksın çok pis can yakar :) bunun dışında ben 3 yıldır Sayokanla uğraştığım için ve osmanlı tokadına küçük yaşdan beri merakım olduğu için her fırsatta tokat çalışması yaparım duvara demir gibi bileklerin olur ilk başlarda ellerin acıyor ama sonra duvardan çıkardığın ses çok ürkütücü bir boyut kazanır . ayrıca omuza sırta tricepse sırta bacaklara geçiş yapabilirsin bu saniyelik bi geçiştir rakibin bacaklar çok kuvvetliyse seninde bacaklarını çok iyi kullanmam lazım önce bi rakibini süz ve gücünü nerden alıyor ona bak uzun süre bilek güreşi yapınca rakibin gücü nerden aldığını anlayabiliyosun. ayrıca yumruk atarken nasıl yerin kuvvetini adama vuruyosak bilek güreşindede yerin kuvvetini kullanmak gereklidir kardeşim ayakların yere sağlam basmalı ayrıca bel kaslarınıda ciddi manada kuvvetlendirmen lazım. elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum kardeşim bu konuda bilgim baya fazla övünmek için değil yanlış anlaşılmasın özel sorusu olanlar varsa bilgim nispetinde yanıtlamaya çalışırım .. Saygılar.

gll bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş