Bilek Güreşi Yapıyor musunuz?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve CENTAUR tarafından 14 Şubat 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 105 üye.
  1. latisumus

latisumus Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bana ne kadar inanmasanda sana karşı bi düşmanlık hissetmiyorum sende kendine göre haklısın tabiki de. inanıyorum ki iyi birisinde. ben burda herkezle arkadaş olmak bişiler paylaşmak istiyorum. beni banlıyolar ben yinede sizinle arkadaş olmak için bi çaba gösteriyorum. bi kötülüğüm dokunuyorsa söyleyin. yani kardeş kardeş yaşamak varken bu şiddet niye ben onu anlamıyorum. bu siteyi ne güzel kurmuşlar allah razı olsun. ve ben burda kimseye inanmamazlık yapmadım kimsenin evesini kırmadım. banada bu şekilde davranılmasını isterim.unutmayın her yalanın bir sonu her doğrunun da bi kanıtı mutlaka vardır. beni dışlamak yerine benden bu kanıtları istemeniz daha doğru olur bence diye düşünüyorum. sevgili kardeşim schwarzxxl

2. latisumus

latisumus Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    evdede internet olduğu için evden camda vücudumu gösterebilirim sana sevgili kardeşim SCHWARZXXL ve ben internet cafe işletiyorum diğer cafe sahipleride arkadaşım bu yüzden istediğim cafeden giriyorum

3. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    kivanc79 kim diyen sendin ne oldu?
    Kardeşim diye bana hitap edecek samimiyete de sahip değiliz.

İstenilmediğin yerde durmamak diye bir şey vardır. İyi niyetliysen onu uygula yeter. Ki değilsin. Kendince dalga geçiyorsun da asıl senin durumun vahim. Sonuçta forumda bol miktarda tecrübeli adam var seni yalanlayacak. Gereksiz kirlilik yaratmadan efendi gibi terket forumu.

4. chernobille

chernobille Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben bütün mesajları okuduumm aranıza hoşgeldim b ua rada SCHWARZXXL bu sinir nerden geliyoo latisumus sana hepp dostça yaklaşıyoo mesajları hepp saygı çerçevesi içerisinde sen maşallah direk giriyosunn böle olamzkiii burda bişeleri paylaşıp örenmek için bulunuyoruzz

5. arda

arda Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    chernobille kardeşim hoş geldin aramıza. ve gerçekten arkadaşlık dostluk kalmamış artık. bu siteye daha seviyeli daha saygılı kişileri almak gerek. bu da mümkünmü bilmiyorum.

6. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    lutfen konuyu uzatmayalim,latismus arkadasimiz artik aramizda yok.

7. chernobille

chernobille Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    nieee yokk banladın mı

8. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Forumda ne yazık ki nick kirliliği oluyor, olmayacak sallama ifadeleri yazan kişiler acaba nasıl bir ruh halindeler ki bu spora 10larca yılını vermiş insanları kafalayabileceklerini zannediyorlar.

Bunu yazmamın sebebi aynı kişi ve arkadaşlarını bıkıp üşenmeden bin tane yeni nick ile konuyu uzatmamaları.

Konumuza gelince birincisi bilek güreşi için yapılan curl hareketlerının çok fazla bir etkisi yoktur. Çünkü bilek güreşinde biceps sadece kaybetmeye başladığınızda faaliyete girmeye başlar.

Ben bodye başladıktan sonra memleketimin insanının klasik bu bodyciler fostur şişmedir, yok bizde bir tornacı rüstem abı var bileğini kimse bükemez lafları yüzünden programıma önkolu ciddi bir şekilde aldım. Haftada 2 gün bar ile close grip sehpada dirsekten bileğe kadar kolları yapıştırdığımız ve ağırlığı aşağı saldığımız hareketi 7-8 set yaptım.Hareketin ismini şu anda hatırlayamıyorum ,yaşlılık işte hatırlayan olursa memnun olurum:)
    Ama asıl bilek güreşi için işe yarayan hareket bir ağırlığı ip ile bir sopaya bağlayıp daha sonra ayakta kolları öne uzatarak sopayı çevire çevire ağırlığı yukarı çıkartıp sonra aynı şekilde geri bıraktığım hareket oldu. Bir sarıp boşaltmayı 1 set sayarak aklıma geldikçe bazen hergün 3-4 set yaptım.

Bilek güreşi dayanıklılıktır güçle birlikte, bu yüzden önkola haftada 3-4 gün yüklenebilirsiniz.

Bu işin güç ve dayanıklılıkla ilgili kısmı. Teknik olarak ise naçizane bir kaç tavsiyem olacak bu işi ciddiye alanlara :

İlk olarak her türlü rakipli sporda olduğu gibi kendine aşırı güvenli oturun rakibinizin karşısına , iddialı sözler söyleyin, elini tuttuğunuzda sertçe kavrayın ve ileri geri bir tartın.
    Başladığınız anda bileğinizi muhakkak kendinize doğru biraz kırın, bırakın adam yenildikten sonra yok büktün yok bilmemne diye mızmızlansın, mızmızı kimse umursamaz herkes sonuca bakar.
    En önemli nokta basınç uygulayacağınız bölgedir. Gücünüzü dıştan içe uygulamayacaksınız, serçe parmağınızın altındaki noktadan hafif kıvrılmış bileğinizle rakibin başparmağının gerisine bileğinin yanine YUKARDAN AŞAĞI basacaksınız. Burası çok önemli yukardan aşağı basacaksınız, yanı en güçlü olması gereken kasınız bileği kıvırabilmek ve kavrayış için önkol daha sonra yukardan aşağı basabilmek için triceps.

Karşınızdaki adam sizinle aynı güçte olsa dahi avantajını kıvrılmış bilekten dolayı kaybedecek ve başparmağın arkasında bileğin yanındaki kemiğe bastıkça canı acıyacak ve gücünü kullanamayacak.

En çok karşılaşılan durum yendiğiniz adamın elinin masaya vurmasına 7-8 cm kala sadece elini yukarda tutarak yenilmemek için direnmesidir. Bunun için
    bilek güreşi masalarındaki gibi masanın üstüne 5 cm kalınlığında bir kitap vs koyunki baştan ,son dakikada adamı bitirmek için debelenmeyin. O adam 1 hafta kolunu kullanmadan durabilir ama sizin 2-3 gün sonra antrenmanınız olacak, bu yüzden bir bilek güreşi müsabakasını fazla uzun tutmamaya özen gösterin.

Diyelimki karşınızdaki adam sizi yeniyor, o zaman eliniz adamın avucunun içinden kaydırın ve konsantresini bozun. Tekrar tutuştuğunuzda yeni bir şansınız olacak. Siz haftada 4-5 gün önkol çalıştığınız için dayanıklılığınız muhtemelen rakibinizden iyi olacaktır, gücü çokta olsa rakibiniz süre uzadıkça avantajını kaybedecektır. Yenerken kısa tutup antrenmana sakatlanmamayı düşünebilirsiniz ama eğer yenilecekseniz o kolu gerekirse orda bırakmalı
    ve sonuna kadar direnmelisiniz.

Bu bilgiler özellikle yukardan aşağı bileğe basma konusu kolay kolay kimsenin size söylemeyeceği konulardandır, çünkü bu işiyapanlar sırlarını ifşa etmek istemezler, bende bilek güreşi meraklısı bir büyüğümden öğrenmiştim , babamdan:)

KemiK, Body06, zoparrat ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  9. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Bu avcıları çok geride bırakan hikayelere zaten hiç girmiycem,çünkü Saydam'ın da dediği gibi böyle insanlara cevap vermemek en iyisi.Ben de o yüzden hiçbirşey yazmadım.

Bilek güreşine zamanında merak salmış ve bazı basit turnuvalara katılmış birisi olarak Masteer e katılmakla beraber bilek güreşi maçında çok fazla şans zorlamamama düşüncesindeyim.Çünkü bizzat gözümün önünde çatır çutur önkolu ortadan 2 ye kırılıp ta aylarca kolu alçıda gezen insanlar oldu.Bilek güreşinden soğumamın temel nedeni de budur.Zaten maçtan bi süre sonra o adamı yenip yenemeyeceğimiz az çok ayyuka çıkar.Baktık olmuyor,kolu kontrollü bi şekilde birdenbire bırakmayarak gücü azaltarak maçı bitirmek en doğrusu.Çünkü birden bırakırsak yine bi arkadaşımın yaptığı bilek güreşinde olduğu gibi pat diye eliniz masaya yapışır ve elinizin o narin tarak kemikleri kırılabilir.Ee bu da antremanların uzun bi zaman aksaması ve emeklerin boşa gitmesi demek olur ki bunu kimse istemez :)

10. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Zfrskr,

Tabii benim bahsettiğim sonuna kadar dayanma konusu gözünüzün kestiği size denk güçte kişiler için geçerli, yoksa bu konuda yeni olupta oturaklı kişilerin karşısında hırs yapmanın alemi yok, velhasıl insan kendi sınırlarını her zaman bilmeli ama yeterli önhazırlığınız varsa bu konuda bir geçmişiniz varsa kolunuz falanda kırılmaz.Burada boğaya özenen şişip patlayan kurbağa olmayalıım yeter:)

11. tunaahmet

tunaahmet Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar hepiniz bir tekniktir diyorsuunuz da bide ondan bir şeyler söyleseniz ya yoksa çok mu gizli? eyvallah

12. CENTAUR

CENTAUR Guest

Rakibin elini çok sıkı kavra, baş parmağının altını tüm gücünle sıkarken aynı anda bileği bükerek yüklen, yine aynı anda omzunu öne al, omzunu ve vücudunu eline yaklıştırıp aban, sonra alta alıp yüklen, elini dıştan içe doğru rotasyon yönünde çevirmeyide deneyebilirsin bu rakibin parmaklarını açabilir.

13. bodycucu12

bodycucu12 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    150 kilo 70 kilo hiç farketmez. bilek güreşi yaptığınız ve teknik olarak değil güç olarak yerinden dahi kımıldatamadığınız adamlara dikkat edin. hatta denemesini yapın mezura muhakkak salonda vardır. sizden kilo olarak zayıf fakat bilek güreşinde zorlamayı dahi beceremediğiniz adamın tabi bu arada pazunuzun da adamınkinden büyük olduğunu hatta ezici üstün olduğunu varsayıyorum ölçüm alın. ön kolunuzu bileğinizi bükerek en kalın yerinden ölçün sonra sizi yenen arkadaşınızdan rica edin ve onun ön kolunu ölçün. büyük ihtimal şuraya yazıyorum bu yazımı unutmayın sizin önkolunuzdan daha büyük ve definisyonlu çıkacak. adamın önkolu sizin önkolunuzdan daha yağsız hatta yeşil damarları dışarı pörtlemiş olduğu halde sizin önkolunuzdan daha kalın çıkacak.

ahmetkb bunu beğendi.
  14. bodycucu12

bodycucu12 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    tabi işin içinde teknik olmadan sizi sadece gücüyle ezen adamlar için kastettim. yani farkında olmasak da sizden ufak tefek bisebsi nerdeyse sizin yarınız kadar olan fakat sizden çok kuvvetli olan zorlayamadığınız adamların ön kolu çok kalın çıkacak. bizzat bilekçilerin arasındaydım. niyazi kurtu tanırsınız. yemin ederim hiç abartmıyorum temel reis gibi ön kolu vardı. ve sıfır yağ. ön kolda yağ yoktu... yani bir şekilde bilek güreşiyle ilgilenen arkadaşlar pazu ölçüsünden çok ön kol ölçüsüne önem verecekler.

15. bodycucu12

bodycucu12 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    bir de arkadaşlar ilgilenenler bilek curlun yanında benc sehpasında duran barı dar tutuş yaparak iki elleri ile yuvarlasınlar muazzam ön kol yapar. esası ipin ucuna ağırlık asıp onu yukarı ve aşağı sadece bilekleri kullanarak indirmek ve çıkarmak. ama bardada gayet iyi oluyor. iki elinizle oturarak barın altına yatmadan dar tutuş aralar 20 30 cm olsun isteğinize göre de ayarlayabilirsiniz. barı sadece el bilekleri kullanarak yuvarlayıp döndürün ağırlık hafifse ekleyin. bilekleriniz muazzam yanacak ve şişecek.

16. bodycucu12

bodycucu12 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    ayrıca gittiğiniz salonda bilek çalışırken yalnız olmaya gayret edin. ve niyazi kurttan biliyorum temel çalışma prensibi hamer kasını scat masasında çalışın kaldırabileceğiniz en büyük dambılı alın ve hamır kasını çalıştırın. çünkü masada rakibinizi kendinize çekerek kolunu açmak serbest. yani rakibin bileğinizi kendinize çekerek de bilek güreşi yapıyorsunuz. ve scat masasında yine tek dambıl max ağır kilo ve bilek kesinlikle kırık olacak 6 7 tekrar kaldırın indirin tek dambıl. bilek bükük olacak ve kol tam açılmayacak. yarım açı çalışacaksınız. çünkü amaç bisepse kan yollamak değil ön kolu şişirmek. etrafınızda insan olmamasına dikkat edin dememin sebebi, bilek güreşi çalışmalarını bilmeyen kişi size gelip muhtemelen: sen ego tatmini yapıyorsun eline ağır dambıl almışssın ama kolunu tam açmıyor 45 derece açıyorsun ayrıca bileğin de 45 derece kendine dönük oysa bilek dümdüz olmalı!!!! diye akıl verecek. aslında kendince doğru söylemiş olacak. çünkü bilek kırık ve kolu masada tam aşağı indirmeyip hatta çok ağır dambılı 10 15 cm kaldırıp indirmek biseps için uygun değil. kırık bilek ve max 45 derece kol indirmek tamamen ön kol ağırlıklı ve bilek güreşi çalışması. zaten 40 ila 45 kiloluk tek dambıl kullanan arkadaşlar çok rahat çıkar. bu kiloyu zaten nizami indirmek değil amaç bileği kırarak ve ağırlığı dirsek masada tutarak tartmak.

WStrongest ve (silinen üye bunu beğendi.
  17. gim

gim Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben de bi arkadaşla bilek güreşi yapmıştım, bileğini oynatmam imkansız gibiydi ve dahası bileğim çok büküldü. adamda pazu denen birşey yoktu aslında önkoluda çok normaldi en fazla benimle aynıdır ama çat diye vuruyor adam yere. yenilince kendimi çok güçsüz hissetmiştim ve çok moralimi bozdu. o arkadaş aynı zamanda dalgıçtı. acaba daldığı için bi fiziksel güçmü ediniyor fazladan. yani ka değilde sadece güçleniyordur. siz nediyosunuz?

18. CENTAUR

CENTAUR Guest

Vallahi tanıdığım çok fena bilek güreştiren biri var hemde öyle böyle değil, ondada dalğıçlık vardı aynı zamanda judo, biraz atletizm falanda var hem akademi mezunu ve okuldayken bilek güreşinde 1. leri, dereceleri varmış yani bilemiyorum oda benimle olçü ve kas yoğunluğu bakımından aynı idi fakat aynı bahsettiğin gibi madara olmuştum, dalgıçlıkla ne kadar alakası var bilemiycem ama bence böyle çok fazla kafaya takmaya gerek yok eminim o bahsettiğin kişi eklem kalınlığı bakımından da iyidir çünkü benim dikkat ettim şey bilek eklemleri kalın olanlar hep avantaj sahibi oluyor.

19. BusinessCLass

BusinessCLass Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    bodye yeni başlayan biri olarak izlenimlerimi söylmem gerekirse kilom 63 boyum 1.74 an itibariyle. bilek güresinde kendi kilomdakilere zaten yenilmiyorumda 70 - 75 kiloluk bodycilerle bilek güresi yaptığımda başta hepsi senle ne yapacağız diyorlar daha yeni başladın body ye bizi yenmen imkansız diyorlar ama sonrada onlarla yaptığımda ve herbirini birer birer indirdiğimde hepsi sus oluyorlar. belki ben onlar kadar güçlü olamayabilirim ama bilek güreşine gelince işler değişiyor. her ne kadar fazla kilolu olmasamda önkol kaslarım oldukça iyi durumda bu sporda bicepslerin ne kadar büyükse o kadar daha iyisin diye bir yeterli bir tespit olmayacaktır. ama sanırım ilk önce bu genetikle alakalı birşey olsa gerek

20. kubys81

kubys81 Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    0
    bu bılrk guresını bukadar takmayın kafaya bılek guresı teknık ısteyen bır konuymus kuvetle olmuyormus bunu cok ıyı anladım.3 hafta once bu konuda tecrubelı bır arkadasla bılek guresı yaparken humerus kemıgımı kırdım (bıcepsın baglı oldugu kemık) sımdı kolum alcıda ve 4 ay bole gezecem yanı dıcem odurkı herseyın tenıgını bılmek gerekıyor kaba kuvet ve asırı zorlanma basımıza cok buyuk dertlae acabılıyor

Sedif bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş