Bilek Güreşi Yapıyor musunuz?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve CENTAUR tarafından 14 Şubat 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 105 üye.
  1. CENTAUR

CENTAUR Guest

Selam arkadaşlar, bilek güreşi yapıyor musunuz? Bu konuda çabuk gaza gelenlerdenmisiniz,

'Yapıyordum ama eklem ağrılarından bir hafta antrenman yapamıyorum o yüzden yapmıyorum' gibi sözleri duyar gibiyim,

Eğer çokta fazla problem yaratmıyorsa, iyi bir ısınma ve uzun bir süre ön hazırlıkla bu problem azaltılabiliyor.

Örneğin ben kol veya biceps antrenmanın peşinden, yorgun ve iyi ısınmış kaslarla normalde yendiğim arkadaşlarla bilek güreşi yapıyorum, çoğunlukla yeniliyorum, yendiğimde oluyor, ama böyle yapınca sakatlanma olmuyor çok az bir sızlama dışında ve son zamanlardada kol antrenmanının dışında sadece iyi bir ısınmadan sonra denk güçte arkadaşlarla bilek güreşi yapınca çok az bir eklem sızısı dışında sakatlanma yaşamadığımı gördüm.

Önkol kaslarını yeni yeni çalışmaya başladım sırf bu yüzden bir hedefim var, bir rakibim onun için uğraşıyorum, bilek güreşindede haraketin yönü, sinir sistemi adaptasyonu, aktiviteye katılan maksimum kas gurubu ve müsabaka tekniği gibi konularda eksikleriniz varsa güçlü ve büyük sırt kaslarına ramen hiç barfix çekmediği için barfix çekemeyen arkadaşların durumu gibi sizden daha kuvvetsiz birine yenilmeniz veya kendinizi sakatlamanız muhtemeldir.

Aşağıya bu konuyla ilgili çok güzel bilgiler bulunan forum başlığımızın linkini koydum, bu konudaki deneyimlerinizi ve düşüncelerinizi bu başlığa yazarsanız sevinirim :) .

https://www.bodyforumtr.com/forum/viewtopic.php?t=5351&highlight=bilek+g%FCre%FEinin+tekni%F0i

Saygılar.

2. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    Lisede yaniliyordum hep . daha sonra body ye başlayınca nbein yenen elemanların hepsine çaldım hem sağ hem sol kolda .şimdilerde sakatlık korkusu eklem ağrısı oluşabilir diyerek yapmıyorum ama kendime güveniyorum .Teklif edende pek olmuyor zaten :D

3. boxer

boxer Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Ben de lisedeyken yenilirdim hem de benim biceps treceps bölgesi rakiplerimden iyi olmasına rağmen , yani bileklerim güçlü değildi bükülüyordu hemen , dershanedeyken de aynı muhabbet yine yeniliyordum bir gün dershanedeyken arkadaşın biri bileklerimizi birbirine yapıştırarak bilek güreşi yapalım dedi işte o günden sonra yenildiğim arkadaşların hepsini yendim çünkü o şekilde direk bicepslerin gücü ortaya çıkıyor arkadaşlar o zaman Concentration Curls 20kg 8 tekrar 4 set yapmaya başladım o şekilde kimseye yenilmedim.

4. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    bilek güreşinin bilekle alakalı olduğunu sanmıyorum..omuzdaki kolun rotasyon hareketini sağlayan (flexor ve Zülküf hocam detaylı açıklayabilirler) rotator cuff kaslarıyla daha ilişkili olduğu kanaatindeyim.zira bilek güreşinde kendi bileğinizi bükmeye çalıştığınız kısımda ön kol ve bilek devreye girebilir ama çok iş omuza düşüyor diye düşünüyorum..bu konuda bi yanlış anlaşılma var..hocalarımızda meseleyi adınlatırlarsa sevinicez..

cudjex ve skilful bunu beğendi.
  5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
  6. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Teklif eden olursa yapıyorum. Çok uzun süredir yenilmedim...

7. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    uzun süedir ben de bilek güreşi yapmıyorum. diez in verdiği linkteki bilek güreşi görüntülerinde bilek güreşi yapan eleman bedeninin ağırlığını kullanıyor. yani rakibinin kolunu bedeninin ağırlığı ile aşşağıya indiriyor. bilek güreşçilerinin tekniği bu. ama bizim okulda salonda yaptığımız bilek güreşi yarışmalarında kimsenin bedenini sağa sola yatırmasına izin vermiyoruz. sadece kol ve önkol gücü kullanılıyor. bence beden kullanılmasına izin verilmemeli......

herıld bunu beğendi.
  8. CENTAUR

CENTAUR Guest

Bilek güreşinin bilekle alakalı olmadığı konusunda seninle aynı fikirde değilim, omuz eklemine rotasyon yaptıran (üst ekstremite uyluğuna deniyordu galiba :roll: ) kasların kuvvetlendirilmesi konusunda haklasın, yinede bana biraz omuz, önkol, biceps, biraz triceps ve parmakların bir zincirin halkaları gibi çalışıyor gibi geliyor, yinede tabi bende bu konuda uzman değilim . Bu konuda bi yanlış anlaşılma var..hocalarımızda meseleyi adınlatırlarsa sevinicez

9. boxer

boxer Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Evet aynen katılıyorum en önemli halkayıda bilek oluşturuyo , biceps çok güçlü olsada bilek büküldükten sonra iş bitiyor.

10. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Bilek güreşi elbetteki bilekle alakalı, ancak bilek yegane unsur değil.
    Bunu daha önce bir yerde yazmıştım, güç ilk önce sırttan çıkıyor, sonra omuzlarla önkola iletiliyor.
    Zaten profesyonellerin abanma hareketi sırtta üretilen gücü omuzlar üzerinde ele taşımaktır.
    Bilek güçsüz olursa, elbette sırtta üretilen güçle rakibe karşı abanırken bileğiniz geriye düşecektir.
    Zincirin en zayıf halkası mantığı geçerli.
    Bilek ve el gücü, rakibin abanmasına dayanmak için çok önemli.
    Ben bilek güreşi yapmayı geçen senenin sonunda çok fena bir sakatlık geçirince bıraktım.
    İnsan üstü güce sahip rakibim, bilek eklemlerimden çok enteresan bir ses çıkmasına neden oldu.
    Şuna eminim, daha güçlü olsaydım, onu gene yenemezdim, ama kolumu bileğime yakın bölgeden kırabilirdim.
    Bilek güreşi herşeyden önce acı kuvvete dayalı bir spor, bence bir insanın bileği güçlüdür ya da değildir.
    Tabii ara dereceler vardır, ancak bileği yapısal olarak güçlü birisinin çalışmayla düzelebileceğine inanmıyorum.
    Vücut geliştirmede opsiyon daha fazla, ama bilek güreşi tam olarak genetik yapıyla alakalı diye düşünüyorum (tabii çalışmak zarar vermez!)

11. CENTAUR

CENTAUR Guest

Geçmiş olsun karasan, bilek güreşinde normal üstü güçlü insanların olduğu ve bunun yetenek olduğu konusunda çok iyi bir konuya değindin.

'Güç ilk önce sırttan çıkıyor, sonra omuzlarla önkola iletiliyor' bu çarpıcı bir tespit, yalnız burada bicepsinde atlamamak gerek değil mi neticede zincir sözkonusu olunca önemli halka diye bişey yok ;) .

İzlenimlerime göre hem kuvvetli hemde çok iyi bilek güreşi yapanlarda ortak bir özellikte iri kemikli olmaları ve bilekleri iskelet olarak kalın yani bilek eklemleri de kalın, belirgin görülebilen bilek eklemleri buna oranla dirsek ve omuz eklemleride kuvvetli olsa gerek bununla beraber diğer bir etkende çok uzun boylu olmamak.

Şu varki creatin kullanırken eklem sakatlanması riskinin azaldığını biliyordum ve bilek güreşi yaptıktan sonrada gerçekten azıcık bile dirsek eklemlerinde ağrı sızı yaşamadım.

Senin sakatlanma olayını öğrenince benimde cesaretim kırıldı biraz, hiç uğraşmasammı acaba?

Saygılar.

12. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Bir çocukluk arkadaşım var adı Muhammed.Hayatında body,spor olayını geçelim eline dumbbel bile aldığına şahit olmadım.Buna rağmen en azından 1 yıl sağlam body yapmış derecede atletikliği ve definasyonu vardı ve hala var.175 boylarında 65-70 kg civarlarında bu arkadaşımda öylesine acı bir kuvvet var ki kendisinin nerdeyse 2 katı olan,kocaman vücutçuları bile show yaparcasına pata küte indiriyordu!Güç zaten genetik bir olay body de,ama sağlam bi beslenmeyle vs. le normal genetikli biri genetiği iyi olan ama beslenme gibi şeylere dikkat etmeyen birine yetişebilir,hatta geçebilir ama aynı şey kesinlikle bilek güreşinde geçerli değil.Genetiği iyi olan birini çatlasan da patlasan da bilek güreşinde indirmek çok ama çok zor sana kesinlikle katılıyorum Karasan ;)

13. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Karasana ben de unutmadan geçmiş olsun diyorum.Bi ara ben de çok meraklıydım,amatör turnuvalara falan katılırdım ama ne çok iyi ne de çok köütüyümdür bilek güreşinde.Deminki anlattığım gibi istisna arkadaşlar haricinde spor yapmayan insanları genelde yenerim.

Centaur;önkol kemiği çatır çatır kırılıp ta aylarca kolu alçıda gezen insanlara şahit oldum gerçekten ve bu durum beni bu bilek güreşinden bi hayli soğuttu,sen anladığım kadarıyla çok meraklısın aman diyim dikkatli ol :) Hatta ben öyle arada bir yapınca baktım rakibi indiremiyorum öyle kalıyor,kontrollü bi şekilde gücümü azaltıp kendimi bırakıyorum ve yeniliyorum.Çünkü uzun süre zorlamak Karasan'ın da benzerini yaşadığı gibi sakatlığa hatta önkolu çatır çutur kırıp aylarca spordan uzak kalmaya yol açabilir ki bunu kimse istemez.Baktınız rakip çok yaman;yavaşça bırakın yenilin gitsin,öyle risklere girmeye gerek yok.

Uzun boy ve kemik konusunda da haklısın Centaur,ben mesela 1.80 boyundayım ama bacaklarım,özellikle kollarım çok uzun hatta 1.90 lık bazı arkadaşlarımdan bile uzun :).Zaten genelde bilek güreşi yaparken sıkıntı yaşanırdı ister istemez çünkü rakiplerin kolları hep kısa kalıyo vs.Uzun kol bence dezavantaj ve üstte de belirttiğim gibi kolları sakatlığa ve kırılmaya çok daha elverişli...

14. boxer

boxer Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Geçmiş olsun Karasan.Evet bence Zfrskr nin dediği gibi yenileceğimizi anlayınca gücümüzü birden kesmeden yavaşça bileğimizi yere indirmeliyiz.

helof bunu beğendi.
  15. oric

oric Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Kol ne kadar uzun olursa rakibe o kadar lehte kaldıraç görevi görüyor. O yüzden kısa ön kol her zaman avantajlı

16. Mpoison

Mpoison Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Triceps kuvveti kşideki hacim vs vs hepsi bi yana bilek güreşindeki en önemli unsur kör noktalarda bulunan ön kol kaslarını calıştırmaktır...
    Rastlayabileceğiniz şeylerden biride zayıf yada normal yapıda olan brinin iri ve kaslı gözüken birini yenmesidir şaşırılacak bişey yok bench press barbell ve diğerleri bu önkoldaki kuvvet gerektiren kaslara tam olarak etki etmez o yüzden çok kaslı gözüken biri öl ihtişamlı fiziğie sahip olmayan biirine yenilebilr...
    Bilek güreşinde alayına kafa tutmak isterseniz tek tavsyem şu olur yaklaşık 100 cm lik bir sopanın ortasına orta uzunlukta bir ip bağlayıp ipin ucunada gücünüze göre kilo bağlamalısınız olağanüstü güçlü olmayanlar için 5 kg idealdir bu techisatı salonları ii tanıyanlar bilir...tamamen forearm patlatıcısıdır düzgün bir calışmayla bilek güreşinde herkese meydan okuyabilrsiniz...

17. CENTAUR

CENTAUR Guest

Bahsettiğin aleti hiç görmedim, tam olarak nasıl çalışılıyor anlatabilir misin, hatta foto çekip buraya koyar mısın desem çok şey istemiş olur muyum acaba?.

Teşekkür ederim.

18. Mpoison

Mpoison Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Burda sopa benim kullandığmdan kısa durumda onu söylemek istiyorum...
    Olayında yapılış esasına gelince;sopayı omuz izasından aşağı doğru tutmadan(biraz aşağı olursa bişey olmaz) kollar dümdüz ilerde sadece bilekleri kullanarak makara şeklinde yukarı sarıcaz ardından yukarı gelen ağırlığı aşağı doğru yine bileklerle tersine kıvırıcaz yani hemen aşağı salmıycaz makarayı cekreken nasıl bileğimizle kıvırdıysa indirirkende elimizle kıvırarak calışıcaz ve indiricez ...

sadece 5 dk lık calışmayla elimizdeki acının ne safhada olduğunu anlayabiliz..Düşnün artık

Azi, Body06, batgun ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  19. kliwaj

kliwaj Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    evet yukardaki alet felaket bişey birkere deneyim dedim ön kol adelelerini felaket yakıyor

20. mudkicker

mudkicker Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Kesinlikle bilek güreşindeki en önemli şey tekniktir... Bu yüzden profesyonel anlamda bu sporla ilgilenenlerle yapmayın derim. 32 CM kolu olan birine 50 küsür cm kolla yenilmek cidden moral bozuyor.

Sayfayı Paylaş