Bilek güreşi sonrası ağrı!!

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve DinamiC tarafından 3 Haziran 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. DinamiC

DinamiC Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Selam arkadaşlar....
    Bendeki gelişmeyi gören illada bilek güreşi yapmak istediler.Bende tamam dedim güzel hoş yaptım fakat kolum üçgündür ağırıyor.Doğru düzgün antrenman edemiyorum o kolla.Hatta biraz ara vermeyi düşünüyorum kolumun ağrısı geçene kadar mesela 1 hafta felan ama sanmam 1 hafta dayanabileceğimi antrenman bağımlılık yaptı gitmesem olmuyor...Sizin bu konularda tecrübeniz varsa yardımlarınızı bekliyorum.Önerdiğiniz birşey varmı? ara vermelimiyim,vermessem olmazmı?
    şimdiden teşekkürler...

2. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Bence Bench press yerine, makinelelerde calis eger calisacaksan. Dinlenmeni tavsiye ederim.

3. JöNTürK

JöNTürK Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Tekirdağ
    Aynı sorun bendede var arkadaşım bilek güreşini cok sewiyorum ama yaptımmı ağrıdan duramıyorum..en iisi birkaç gün dinlen gecer merak etme ama bidaa yapma çünkü bilek güreşi ile body ters olaylar..

4. DinamiC

DinamiC Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bir daha yapmak mııı :D sanmıyorum.Beni dövmeye kalksalar yine yapmam zaten yapsam antrenörüm beni dövcek :D
    evet ikisi farklı şeyler farkındayım,başka bir konuda da belirtmiştim zaten.Eğer bilek güreşine meraklıysan despo bilgi vermiş dayanıklık bölümünde oraya bakarsın zaten görmüşsündürya neyse...

5. zafer.ergen

zafer.ergen Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    bendede aynı problem vardı fazla zorlamadan antrenmanlara devam ettim zamanla geçiyor.Ama en önemli şeyi yazmamışsın yendinmi?

6. snow

snow Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Vlalah benim tercihim benim bıranşım bilek güreşi bence o okulunu kremle iyice bir ovala ver sar 1 2 gün dinblensin gecer bende maçlardan cıkınca hep sarardım sarmasan 1 2 hafta geçmez zaten idman yapammasın aynı agrıları ben halen çekiyorum hatta 1 2 hafta bile idman yapmadıgım oldu agrı yapan kollar bilek güreşi yapma agreısı geçene kadar .....

7. scorpiontr

scorpiontr Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    vala bende bilek güreşini sevyorum yeni başladım. bi abimiz var onun sayesinde bilek güreşi hastalığına kaptırdım suanda kollar falan gelişmeye başladı bakalım ilerki günlerde turnuvalara bile katılabilirim. bu arada başka bilek güreşcileri varmı bu forumda acaba.?

8. BFK

BFK Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bilek güreşi ağrısı ?

Arkadaşlar forumdada bu tarz konular açılmış fakat ağrının neden olduğu nası engelleneceği yazılmamış bilek güreşi benim için ayrı bir zevk ama bazen o ağrılar oluyor bilek güreşi yaptıkdan sonra 2-3 saatte geçiyor peki bunun sebebi nedir nası engelleyebiliriz

9. yiğitcanharmancı

yiğitcanharmancı Yeni Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Bilek güreşi sakatlanmaya en çok yol açan spordur. Bu ağrıların sebebi de tendonlardan kaynaklanır. Ağrı varken veya geçtiken kısa süre içinde güreş yapılmamalı, berabere durumunda da bilek zorlanmamalıdır. Ters hareketlere ve pozisyona da dikkat edilmelidir. Çünkü kas veya tendonda oluşan bir sakatlığın tedavisi mümkün olmayabiliyor. Tedavi olsa bile kol hiçbir zaman eskisi gibi olmuyor, bilinçli güreşmeyi bilmek çok önemli.

10. BFK

BFK Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Nelere dikkat etmeliyiz kolun yanlış duruşundan kaynaklanan bir ağrımı engellemenin yolları nelerdir teşşekürler

11. yiğitcanharmancı

yiğitcanharmancı Yeni Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    -Hızlı hamleler yapmak
    -Bileği fazla büküp dirseğe bastırmak
    -Uzun süren bilek güreşlerine devam etmek risklidir

Pozisyon ve teknik kişiye göre değişir. En doğru ve risksiz oturuşunuzu kendiniz belirlemelisiniz. Örn ben yan oturduğumda kolum kısa olduğu için yenildiğimde omzum ters dönüyor. Bu omzumun çıkmasına neden olabilir.

Eğer bilek güreşçisiysek bu tip şeyler vız gelebilir. Ama biz bodyciyiz, bu hususlara dikkat etmeliyiz.

BFK bunu beğendi.
  12. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    BFK

Başlığınızı ilgili konuyla birleştirdim.
    Bundan sonra lütfen forumda arama yaparak ilgili başlıklardan devam ediniz.

saydam bunu beğendi.
  13. YSF-JOSEPH

YSF-JOSEPH Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    bende bilek güreşini genelde çok dikkatli yapıyorum çünkü daha öncede çok duydum ağrı yaptığını ama geçen gün arkadaşın ısrarı üzerine yaptım kolumu sabit tutuyorum arkadaş indirmeye çalışıyo ama indiremiyo sonra iki eliyle birden bi bastırdı bende direnince çok kötü oldu

14. BFK

BFK Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    elimden geldiğince dikkat ettim ama aynı sorun gene var valla artık yapmıyıcam bilek güreşi falan antremanlarım aksıyor :(

15. alperkaan

alperkaan Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    ben de biceps ve önkol hareketlerinde çok zorluk çekiyordm ağrı sırasında :)

16. lord___707

lord___707 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    bilek güreşi belli zamanlarda bir çoğumuzun yaptığı bir aktivite olmanın yanında erkekler arasında bir güç ispatı ve yenme içgüdüsünün vücutta salgılattığı bazı hormonların harekete geçmesinden dolayı manevi bir haz veren sporlar arasında yer alır :))

uzun süreli güreşlerde kaslar gücünün üzerinde dirence ve gerilime maruz kaldıklarında ağrımaları çok normaldir. vücüt geliştirme yada biceps triceps geliştirmek bilek güreşi yapmakla eş tutulmamalıdır. bilek güreşi yapanlar farklı kol çalışma hareketleri yapmakla birlikte kolun direncini arttırmak içinde farklı ve etkili antremanlar yapıyorlar.
    bilek güreşi sonrasındaki bu ağrı genelde biceps ağrısı olur ve bir hafta 10 güne kadar sürebilir. bir tavsiye vermem gerekirse ; bilek güreşi yaparken genelde kaslar hep soğuk olur ve ani güç yüklenmelerinde kasılırlar hatta zarar bile görebilirler . bu zamanla ciddi problemlere dönüşebilir . o yüzden kolumuzu biraz ısıtıp öyle bilek güreşi yapmamız daha akıllıca olur diye düşünüyorum.

Ocensers ve diez bunu beğendi.
  17. ataduyan

ataduyan Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    herkes kol ağrısı diyor ama ben geçen hafta yaptım (10 arkadaşla arka arkaya) benim önkol ve önkoldan ziyade omzum çok kötü ağrıdı heleki omzum zaten biraz problemli bide bilek güreşi yapıp akşamada göğüs basınca 1 hafta çektim omzumdan korkudan elime dumbell bile alamıyom (omuz sakatlıkları malum) ama anntemanımıda aksatmamam lazım bakalım tekrarlamaz inşallah.
    acaba başka arkadaşlarında bilek güreşi sonrası omuzlarında ağrı oluyomu?

18. DenizKendigelen

DenizKendigelen Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Deniz
    Yer:
    istanbul
    kardes sen bir ara anapolonla sustanonu katmistin daha halen yasiyormusun,yoksa oldun mu ?ya :D

19. Fıraddi

Fıraddi Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Konya
    Uzun yıllardır bilek güreşi yapan birisiyim. Ve bu berbat ağrıyı çok iyi tanıyorum. Bu ağrının sebebi tıbbi olarak tespit ettiğim kadarıyla tendinit, veya bursit. Tendonların zedelenmesinden kaynaklanıyor.

Bilek güreşi sırasında, bilek güreşi yapmayı ister bilin ister bilmeyin tendonlara çok fazla yük biniyor. Özellikle sürekli bilek güreşi yapan bilek güreşçiler - ne kadar çok sakat pozisyonlara girmeselerde- hep aynı tendonu zorlaya zorlaya bu berbat ağrı yavaş yavaş yer yapabiliyor. Hele ağrı devam ederken çivi çiviyi söker yada fazla zorlamıcam vs. gibi mantıklarla bilek güreşine devam eden zavallı bilek güreşçisi kendisini nefes nefese bırakan ve bir saat boyunca hayattan kopartan berbat bir ağrıyla baş başa kalabilir. Ayda yılda bir yapanlarda ise kolay kolay böyle bir ağrı oluşmaz, bilek güreşini yanlış şekild eyapsalar bile 1 kaç maç tendonlarının ciddi manada sakatlanmasına yetmiyor. 40 dakika sızlatan bir ağrı yaşar, 3-5 gün üst vücut vücut idmanı yapmaz kurtulur.

Gelelim bu ağrıdan kurtulmak için neler yapmak gerektiğine:
    1- En önemlisi, ısınmadan yapılan bilek güreşi bu ağrının en temel sebeplerinden bir tanesidir. Hatta diyebilirim ki ısınmadan yapılan 1 bilek güreşi ısınarak yapılan 50 bilek güreşinden daha cok tendona zarar veriyor.
    2- Teknik bilmeden aşırı hızlı bir şekilde maça başlamak. Hele birde ısınmadan böyle hızlı girersen maça geçmiş olsun; bir kaç maçta tendonu sakatlarsın.
    3- Bütün bunlara dikkat etsen bile aşırı şekilde aynı kas grubu ve tendonu dengesizce zorlamakta aynı agrıya sebep olabilir. Mesela ısınmaları yapsan herşeye dikkat etsen bile bir kaç ay aynı teknik ile maça girince bir süre sonra tendondaki hasar tam iyileşemeden tekrar tekrar zorlanınca büyüyerek ağrıya sebep olabiliyor. Fakat bu bilek güreşi ile profosonel ilgilenenlerin başına gelen bir durum

Bu saydığım 2 şeyden sakınırsan kolay kolay tendon ağrısı çekmessin. Gelelim bu ağrı olursa ne yapıcaksın. El cevap istirahat ediceksin. Asla! :D bilek güreşi yapmıcaksın. Ne kadar süre? en az 1 ay. Tendonlar yavaş iyileşir, adele gibi değildir. iyileşmeden tekrar tekrar zorlarsan bu sefer 1 ayda falanda tam geçmeyip bir kaç maçta tekrar nüksedip yer yapma tehlikesi var. Fakat bilek güreşi değilde normal body idmanlarına devam edebilirsin. Bunun içinde bu ağrıdan sonra en az 3 gün ya da 1 hafta istirahat et body idmanlarına devam et. istirahat olmaksızın ertesi gun body yapsan triceps bile çalışssan agrı nükseder. Velhasıl üstüne gitmiceksin kardeş dinlenceksin.

20. mahmut18

mahmut18 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Kollarınız mükemmel mekanizmalar siniri eklemi kası derken bu sporda ve hayatta çok önemli yeri var. Bilek güreşi gibi saçma sapan bi sporla bunu riske atmaya değmez. Ben bilek güreşinde kolunu kıranları görüyodum aman bizim başımıza mı gelecek diyordum fakat gerçekten ne olduğunu anlamadan çat diye birden bire kırılıyor ondan sonra spora 5 6 ay ara vermeniz gerekiyor değer mi hiç ? Siz siz olun sakın bilek güreşi yapmayın rakip kim olursa olsun bi anlık bi mücadele için 1 yıl pişmanlık yaşamayın. Ki kırık sırasında siniri kesme gibi bi risk de var Allah korusun kolunuz felç kalır. Adamı yenmeme 1 cm kala kolum kırıldı bunun rakip güçlüymüş güçsüzmüşle alakası yok. Ki yenemedğim insan yoktu bi anda oluveriyor dikkat edin. Aklınız varsa bundan sonra yok yapmıyorum ben deyin çekilin benden söylemesi.

Sayfayı Paylaş