biceps ve tricepsin dış tarafı nasıl çalıştırılır

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve mtyk tarafından 5 Nisan 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. mtyk

mtyk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    biceps ve tricepsin dış tarafı nasıl çalıştırılır , hangi hareketleri nasıl yapmamız gerekir? yardım ederseniz sevinirim.weightlifter

2. BBBeast

BBBeast Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Biceps ve triceps'lerin bölge bölge çalışmasını gerektirecek en önemli durum ortada büyük kütleli bir kol olması. Yoksa brachialis, lateral triceps vs... grupları spesifik olarak çalışma çabası çok yersiz. Temel kol egzersizleri biceps ve tricepsinizin dış kısmı için yeterli olacaktır.
    Kolay gelsin.:)

Akay bunu beğendi.
  3. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    yarışmaya mı gireceksiniz? eğer yarışma gibi durum söz konusu değilse bbbeast ın dediği gibi temel hareketler yeter. kol gibi küçük bir kas için bu kadar izolasyona gerek yok.

Coyote ve BBBeast bunu beğendi.
  4. The Answer

The Answer Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    hammer curl yapılması gerektiği forumda tartışılmıştı ama

5. mtyk

mtyk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    estetik bi kol için yarışmaya girmek gerektiğini düşünmüyorum.yinede sağolun tşkr edrm

6. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Dış biceps: z-bar curl
    hammer curl(içe doğru hareket ettirecek şekilde, bu hareketi en iyi tek kolla sırayla çalışarak yapabilirsiniz)
    konsantrasyon
    double biceps dumbell curl

dış triceps: lying triceps extension(düz bar)
    push down(düz bar)
    french dumbell press
    lying triceps extension(düz bar ters tutuş)
    şimdilik hatırladıklarım bu kadar.

Antrenman sürelerimiz genelde 3 ay süreli 5 er idman şeklinde olur. Antrenman programlarımızı değiştirirken simetri-asimetri ve iç-dış gibi noktaları göz önünde bulundurarak yaparız.

7. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Deathlifter, dusuncelerini beyeniyorum gerçekten. ikimizde aynı yolda ilerliyoruz sanırım.

İzolasyon hareket hiç kullanmıyorum ve çok iyi bir gelişim yakaladım.

BBBeast bunu beğendi.
  8. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    forumda bakarsak, genelde sorunların çoğu kollara yönelik, nası estetik biceps yaparım triceps yaparım, ölçü alırım gibi. aslında bu sporda kollar önem olarak sonradan gelen kas grubu zaten diğer hareketlerde çalışıyorlar, bu sporda çok tecrübeli olup çok az kol çalışması yapanları gördüm 1-2 hareket ile işi bitiriyorlar çok da detaya inmiyorlar.

ama insanlar şurada haklılar, buna bir şey diyemem, yaz da yaklaşıyor, iyi bir kol kası olduğu zaman dar ve kısa bir tişört ile dikkat çekebiliyorsunuz, beğeneliyorsunuz, buna kesinlikle bir lafım olamaz herkes bir şekilde beğenilmek ister. hatta hiç bacak kası istemeyip kol göğüs omuz yeter diyenler de var bu da kişinin tercihidir saygı duymak lazım. siz iyi bacak kası yaparsınız, sağlam beliniz olur ama bunu gösteremezsiniz. ama iyi bir kol kasını göstermek kolaydır. bu yanlış bir şeydir demiyorum, tekrarlıyorum herkes beğenilmek fark edilmek ister.

ama benim sitemim şu ki, insanlar kol ile bu kadar haşır neşir oluyor, dergilerde forumda devasa biceps parçalı triceps makaleleri çok rağbet görüyor ama bu sporun temeli olan
    deadlift squat gibi hareketler çok ihmal ediliyor. onlarca kol sorusu varken deadlift e yönelik squat a yönelik çok az soru ve başlık olması üzücü bence çünki asıl baba hareketler bunlar ve gelişim göstergesi de barbell curl de yaptığınız kilo veya kol ölçüsü değil squat veya deadlift teki yaptığınız ağırlık ile kilonuzun oranı. mesela yabancı üniversitelerde özellikle amerika da vg üzerine birçok çalışma var birçok antrenman tekniği, supplementin verimi nasıl ölçülüyor? kilo ve squat, deadlift oranı ile. gelişim ölçüsü de keza aynı şekilde. onlarca çalışma gördüm, kişi beginner mi intermediate mi advanced mi pro mu onun ölçüsü deadlift squat ın kilo ile oranı. hiçbir çalışma ne kol ölçüsüne ne de dambıll curl de yapılan ağırlığa bakıyor.

biz eğer temel hareketlerin hakkını verekek yaparsak zaten kollarımız bileklerimiz de gerektiği şekilde gelişecek.hakkıyla yapılan bir deadlift ile bilekler çok güçlenecek, güçlü bilekler ile daha ağır dambıllar ile kol çalışabileceğiz, squat ile salgılanan gh ile kollarımız otomatikmen büyüyecek.

soruyu soran mtyk üstüne alınmasın, ben salonda çok gördüm, adam ne bacak çalışıyor, squat deadlift ten haberi yok ama z barı şurdan tutarsam böyle olur burdan tutarsam böyle olur diye bir sürü biceps hareketi giriyor halbuki bicepse harcayacağı araştırmaya yönelik eforu bu saydığım temel hareketlere ve onlarn varyasyonlarına ayırsa çok daha fazla gelişecek. squat diyoruz envai çeşidi var, deadlift diyoruz envai çeşidi var ama insanların fazla ilgisi yok bunlara.

9. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Neden yok biliyormusunuz. Sebebini ben söyliyim size hemen.

Hocalar bu hareketlere özendirmiyor. Herkez salonda bana deli gözüyle bakıyor. Neden? Salondakilere bu hareketlerin önemini anlatmaya başladıktan sonra, hoca bile bana ters davranmaya basladı.

yanımda makale götürüyorum sırf cocuklar bilgi sahibi olsun diye, bilimsel veriler hoca okuyor anlıyor ama, kimseye önermiyor.

idman kağıdında deadlift üzeri karalanmış ve yerine Ters mekik yazılmış. Kendi programıma kocaman harflerle deadlift yazdım bende.

Bu arada kendim 75 kiloyum 140 kg deadlifte giriyorum. 60-70 kg full squat giriyorum.

Kaldıki adamlar squat yapacam diye dizlerini dahi kırmıyolar. Cok komik görüntülerle karşılaşıyorum.

Kimsede ya dostum bu yanlıştır demiyor.

Cok trajik durumlar var salonda evet. İnsanlar inanmak istemiyorlar.

Bende bıkmam usanmadan anlatiyorum cunku uğraşmayı severim.

Eninde sonunda bu hareketleri yapanların sayısını arttırıcam.

metinalkan, ammocihe, BBBeast ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  10. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    güzel şeyler yazılmışta unutulan birşey var; squat ve deadlift herkesin yapmak istediği hareketler değil. hele hele bu işi yaz geliyor forma girmem gerek diye görüpte salona koşanlara anlatmak hem gereksiz hem de zaman kaybı. kimse sırtına kilo alıp hem kiloları hem de kendi bedenini indirip kaldırmak istemiyor. ayriyeten her iki harekette zordur. yeni başlayanların yapacağı hareket değildir. özellikle deadlifti yeni başlayanlara önermem. bu hareketleri senelerdir salonlarda ter döken bizim gibi amele ;)) takımı yapabilir.

biceps konsuna gelince, dar tutuşlar dış bicepsi önemli ölçüde geliştirir. dış triceps için de pushdown önemli bir egzersizdir...

11. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    Sizin hoca gene iyi,
    Bizim hoca daha yeni başlayanlara deadlift ,Ayakta Enseye press,Squat veriyor
    Şükür etmek lazım genede thums:

12. SUPER HUMAN

SUPER HUMAN Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    SAĞLIK ÇALIŞANI ve PERSONAL TRAİNER
    Yer:
    İSTANBUL
    Adaş sana katılıyorum...
    Arkadaşımız ilk önce genellikle antrenman programına compound hareketleri eklemelidir zira bu hareketler her başa etki ederler. Bu durumda bir yandan kütle koyarken bir yandan da her böygeye vurdurmuş olacak. Yeterli hacmi yakaladığı zaman birkaç izole harekete yer verebilir.

13. Desperate81

Desperate81 Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    squat yapamıyorum cunku sag dizim agrıyor yaparken deatlifti ise ne kadar ugrastıysam tam anlamıyla beceremiyorum

14. netugur

netugur Üye

Beğenileri:
    101
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    gsm - bilişim
    Yer:
    istanbul
    dizinde genel bir sorun mu var ? yoksa sadece squat yaparken mi ağrıyor ? eğer sadece squat sırasında ağrıyor ve normal yürüme ve koşma sırasında bir ağrı yoksa muhtemelen hareketi yanlış veya ağır kiloyla yapıyor olabilirsin. bu hareketi yapmak istiyorsan ilk başta çok hafif kilo veya kendi ağırlığınla bir süre yapıp harekete iyice adapte olabilirsin. şöyle ki ; çömelip kalkarken dizlerinin ucu dikey olarak ayak parmak uçları ile hizalı veya çok az geçmelidir. eğer bu dengeyi tutturabilirsen dizlerine binen yük azalır. inme ve kalkma sırasında mutlaka kalça kaslarını sıkarak harekete dahil etmelisin. gerekirse başta hiç ağırlık kullanma ama çömelirken inebildiğin kadar in. kolay gelsin.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 13:18 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 13:10 ----------

deadlift için başlangıç pozisyonu , teknik olarak dikey çizgi üzerinde inip kalkman gerekiyor aynı lift gibi :) vücut duruşunu bozmadan bar bacaklarına hafif sürtecek biçimde. umarım bu iki harekete de alışırsın. kolay gelsin.

resim alıntıdır : www.localsgym.com

15. Desperate81

Desperate81 Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    normal zamanda kosarken basketbol ya da futbol oynarken bir sorun yok ama squat ve leg press yaparken sag diz kapagımın sol ust kosesi agrıyor

16. netugur

netugur Üye

Beğenileri:
    101
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    gsm - bilişim
    Yer:
    istanbul
    ilginç bir durum. basket ve futbol oynarken de dizlerine çok fazla yük biner , istersen bir doktora görün , belki de daha önce aşırı zorladın ve o bölgede problem oluştu.

Sayfayı Paylaş