Biceps Triceps ve Omuz Kaslar Haftada 2 gün Çalışılır mı?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve error37 tarafından 2 Ocak 2011 başlatılmıştır.

Biceps,triceps ve omuz kasları haftada 2 gün çalışılır mı?

1. Çalışılır

78,0%
  2. Çalışılmaz

22,0%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 38 üye.
  1. bydarkness

bydarkness Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    tabiki çalışılır

2. ayberk123

ayberk123 Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    0
    tabıkı calısır kesınlıkle calısır dıyen arkadaslar sızlere bır sorum bende ara tatılde vakıt oldugundan bole bı calısma dusunuyorum ama kafamda su soru var ;

pazartesı gogus bıceps
    salı omuz
    car kanat sırt trıceps
    per bıceps
    cuma omuz bacak
    cumartesı trıceps

bu calısma programı hazırlamıstım kendıme ama gogusde zaten omuzlar yoruluyor mesela bıde onun ardından gogus gırılmez dıye okudum forumda bıgılıbı abımızden . kucuk kaslar 2 kez calıstırılır da buna uygun program yok bence yada bana oyle gelıyor :)

3. murad1

murad1 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar tecrübemi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yaklaşık bir yıl sırt bacak çalıştım ve bacaklarım hiç gelişmedi. Son 3 ay biceps bacak çalıştım ve gözle görülür gelişme yaşadım. Nihayetinde pantolonlar baldırdan olmuyorlar.:D

Netice, herkes bacak sırt tan verim alıyor diye bacak sırt çalışırsan benim gibi boşa kürek çekmiş olursun 3 aylık periyotlarla çeşitli kombinasyonlar denenmeli.

Şimdi benim omuz ve triceps zayıf , haftada iki kere 3 er gün aralıklarla çalıştırmayı düşünüyorum sonuç ne olacak bakacağım.

Yukarıda tecrübeli bir arkadaş herkesin kaslarının yenilenme süreleri farklıdır demiş çok doğru bir tespit. Mesela benim bacak kaslarımın onarım süresi en az 4-5 gün , hali ile ben haftada iki kere bacak antrenmanı yapamam. (ancak kimyasal besin alıp bu yenilenmeyi hızlandırmam gerek, 150 kiloluk adamların yaptığı gibi midelerine bakın karın kasları yok ilaçların yan etkisi)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 13:13 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 11:45 ----------

Arkadaşım kişiden kişiye değişir. Benim bicepsler gelişti. Tricepsler daha az gelişti.

Göğüs / biceps

Omuz / triceps

Biceps çalışırken örneğin en yüksek kaldırabildiğim ağırlığı bırakır bırkmaz 4 ve ya 5 ikloluk dambıllarla max tekrar yapıp sonuna kadar yakıyordum. Bu çalışma sonuç verdi...

4. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    İki büyük adelenin aynı gün girilmesi zaten tavsiye edilmiyor, belkide beslenmeyi iyi yapamadın. Birde böyle düşün.

5. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Biceps en fazla 2 kere çalıştırılmalı bence sonucta sırt çalışırken de biceps ler çalışıyor.

1 kişi bunu beğeniyor.
  6. tigerrr

tigerrr Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    2. Üniversitesini okuyor
    Bir kas grubu yani biceps, triceps, omuz, kanat, göğüs vs. haftada en fazla 2 kez çalıştırılmalıdır.

3 kez çalıştırmak o kas grubunu geliştirmez. Ve boşuna yorarsınız. Bu sporda en önemli kurallardan birisi budur.

7. xmrg008

xmrg008 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Çok mu az mı konusunda benim ölçütüm kaslar çalışırken ağrıyacak kasılacak tabii aşırı olmamk kaydıyla ve kasılma antremandan 1 saat sonra geçecek. Eğer ben kaslarımı ağrıttım ve 2 gün sonra geçmediyse o kası ağrı geçene kadar çalıştırmam. Ağrı geçtikten sonra ise çalıştırdığımda aynı derecede bu sefer ağrı olmaz ve hacim konusunda daha verimli olur. Yağlı biri olmama rağmen kol ve omuz kaslarım 1.5 haftada belirmeye başladı.

İşte sen programı internetten alığın gibi uygulamyacaksın. Deneyceksin verim almazsan üzerinde oynamalar yapacaksın. Bir çok arkadaş 5 ay çalışıyo gelişme alamıyor. Eğer vg çalışırken suyun çıkıyor ve kaslar kasılıyorsa bil ki verimli çalışıyorsundur. Tabi verim alıyım derken kasları yırtma tehlikesi var ona dikkat etmelisin.

8. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Önemli olan kasa yüklenecek haftalık yük. İdmanlar arasında eşit dinlenme aralığı bırakılacaksa bir mahsuru yok, hatta doğal vücutçular için çoğu zaman daha bile iyi olduğu söylenir. Ama şahsen omuz için haftada 1 kere yeterli diye düşünüyorum. Sonuçta çoğu idmanda yine çalışıyor. Push/pull tüm egzersizlerde omuz yine aktif.

Kollar için bence 2 hareket biseps, 2 hareket triseps girilebilir. 3 veya 4 set. Büyük kaslar için 3 hareket olur. Haftalık yükü çok arttırmamak lazım. Tabi böyle bir programda mümkün olduğunca izolasyon hareketleri ya son harekete saklanmalı ya da programda sayıları az tutulmalı.

technical1967 ve khephnes bunu beğendi.
  9. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    antreman burda çok önemli
    eğer sırt antremanın ağırsa bicepsler çalışır
    sonra tekrar biceps çalışmak onları yorar beslenme ihtiyacı hasıl olur
    peki bu beslenmeyi o kaslara sağlayabilecekmisiniz?
    hadi sağladınız gereken dinlenmeyi nasıl sağlayacaksınız?
    hadi bunuda başardınız vucudun bir dengesi var
    bacak vs çalışmanızda gerekmeyecekmi genel gelişim için
    yani bunları başarmak için çok prof ve bilinçli olmak gerekir
    imkansız demiyorum
    ama önce bi kendinize şunu sorun
    temel reis gibimi olmak istersiniz Arnold gibi mi?

mustabeen bunu beğendi.
  10. culpa

culpa Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İzmir
    bunun için yeni başlamanıza gerek yok birinci antremanda ana kaslar diğer antremanda ince detaylar ile uğraşabilirsiniz yararlı bile olur

11. TheSingleWolf

TheSingleWolf Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Adana
    Çalıştırılır.Uyku düzeni ve beslenmen iyi olursa çalıştırılır :)

12. RUMMER

RUMMER Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Cidden boyleyse calisilir

13. GodBlessStoya

GodBlessStoya Yeni Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    İkisi gibi de olmak istemem.

14. Zer0

Zer0 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Arkadaşlar bu haftada 1-2 çalışma konusu daha çok yaptıgımız antremana,beslenme ve dinlemeye bağlı.Beslenmeyi ve dinlenmeyi şuanda göze almazsak zaten yeni başlayan birisi 1.ayında tek hareketten her bölgeyi haftada 3 gün çalıştırıyor.Bench press,barbell curl gibi hareketleri haftada 3 kere yapıyor ama tek hareket ve 3 set.

Başka bir varyasyon ise,genellikle 2.aylarında yeni başlayanlar haftada 2 kere her bölgeyi çalıştırırlar.2 hareket ve 3'er setten.Antremanlar çok ağır değildir,bu yüzden 2 kere çalışılabilir;ancak bu ileri seviye için farklı olabilir.Kimisi haftada 1 gün ağır idman yapar küçük kas gruplarında (biceps,triceps) verim alır,kimisi haftada 2 gün yapar verim alır.Büyük kas grupları ise genellikle haftada tek gün çalışılır.Bu genellikle set ve hareket sayısına bağlıdır.

İlerlemiş tecrübeli bir sporcu gögüsde 5 harekete kadar çıkacaktır,hareketleri de 3-4 set yapacaktır.Böyle ağır bir idmanı haftada 2 gün yapmak zaten gelişimden çok zarar sağlayacaktır.Omuzda da böyle,ağır presslerin altına girilir.Ancak yeni başlayan birisi (3 ayın altında) pek ağır bir idman yapamayacagından dolayı haftada 2 çalıştırabilir diye düşünüyorum ben.Yanlışım varsa düzeltiniz.

Saygılar

Son düzenleme: 21 Aralık 2012
  15. teamst

teamst Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    istanbul
    Beslenme eksiksiz ise 1 gün ara yeter bu kaslara fikrimce.

16. Verminaard

Verminaard Üye

Beğenileri:
    105
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    Çalışılır bence de ama özellikle omuzların ne kadar narin olduğu ortada acele etmemek gerek.

17. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    yeni başlayanlar haftada 3 gün , orta dereceliler 2 gün , ileri düzey vg ciler haftada 1 gün çalıştırmalıdır.

Sen 3 gün çalıştırabilirsin ama aşırı zorlamamalısın

18. Body06

Body06 Üye

Beğenileri:
    203
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Benim mantığıma uyan ve uyguladığım yöntem ve tavsiyem şu;

Hepimizin bildiği gibi bu spor sabır sporu.
    Ha deyince kaslar ne yazık ki yapılmıyor.
    Beslenme, antrenmanın kalitesi ve dinlenme hatta genetik faktörler bu sporun içinde.
    Bu yüzden her kas grubunun haftada bir defa kaliteli bir şekilde çalıştırılması -özellikle yeni başlayanlar için- bununla beraber, beslenme ve dinlenmenin hatırı sayılır bir durumda olması kanaatindeyim.
    İki kere çalıştırma yapmanın, ilerlemiş sporcular için gerekli olduğu düşüncesindeyim.
    Sonuçta belli bir süreden sonra kaslar artık değişiklik istiyor, şaşırtılmak istiyor.
    Bu durumda beslenme ve idman şekilleirnin değiştirilerek uygulanması vücuda daha fazla fayda katacağı düşüncesindeyim.

19. soniqq

soniqq Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Neden haftanın iki günü aynı kas gruplarına odaklanmak yerine her kas grubuna bir gün ayırıp onları adam akıllı çalıştırmıyorsunuz? En azından bir deneyin bir şey kaybetmezsiniz. Kazanırsınız.

20. ccann_

ccann_ Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    28
    Ben 4-5 aydır haftada her kas gurubunu 2 kez çalıştırıyorum ama umduğum sonucu alamadım şimdi her kas grubunu haftada bir kez çalıştırıp 3-4 hareket yapmam daha yararıma olacakmıdır sizce ?

Sayfayı Paylaş