Biceps Tenosinoviti

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve TheKoch tarafından 1 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. TheKoch

TheKoch Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle herkese iyi forumlar sizinle 4 senelik body tecrübem sonunda başıma gelen sakatlığı paylaşmak istiyorum;
    sene 2010 yaz ayı(hangi ay olduğunu unuttum) tek dumbell pullover hareketi yaparken dikkatsizliğim ve sol dirseğimi gereğinden fazla aşağı indirmem sebebiyle sol omzum döndü ve sakatlığım başladı ertesi gün SSK ya gidip film çektirdim incinmiş dedi doktorlar ve günde 4-5 kez buz koymamı,dinlenmemi söylediler 20 gün boyunca ama ben body aşkı varya her geçen gün forumdan düşecem ya 3 gün dinlenip buz tedavisinide kesip antremanlara tekrar başladım,antremanlar da hersey yolundaydı T-bar row.mac. hariç diğer egzersizlerin hiç birinde herhangi bir ağrım olmuyor aradan 3-4 ay gecti bu sefer sol omzum ile sağ omzum arasında gözle görülür bir fark olduğunun farkına vardım ve biraz daha kendimi,kaslarımı dinlediğim zaman çalışma esnasında sol omzum ile sağ omzum arasındaki yanma hissinin ve acı hissinin farklı olduğunu tespit ettim.
    Bu aradaki fark düzelsin diye sağ omzumu hiç çalıştırmadım sakat omzumun daha çok üzerine gittim tek dumbell ile yapılan hareketlerin çoğunu uyguladım 3-4 ayda bu sekilde bir çalışma yaptıktan sonra herhangi bir düzelme olmadı.Sol omzuma yönelik yaptığım egzersizlerden sonra sanırım daha çok üstüne gitmiş oldum ve sakatlığımı ilerletmiş olcam ki sol omzum ciddi şekilde ağrımaya ve kıtlamaya başladı,askerlik zamanımda geciktiği için sakat sakat askere gittim (15 ay uzun dönem) aradan 5 ay-6 ay gecti hala ağrıyor omuz askerliğimin 9. ayında izne gelip MR. çektirdim bir özel hastahanede ve bana biceps kasının kısa baş seviyesinden itibaren ödem olduğunu sadece ufak basit bir majezik,muscoril gibi kas gevş. ilaçlar kullanmamı ve omzumu dinlendirmem gerektiğini söyledi oradaki ortopedi doktoru sonra ben askere geri döndüm ilaç kullanmama rağmen hala gecmemişti omuz ağrı çarşı izinlerimde internete girip gerek buradan gerek diğer sitelerden bilgi edindim ve ceşitli tedavi yolları izledim bunlar;
    sıcak-soğuk tedavi(Sarıkamış'ta istediğim zaman buz bulabiliyordum o yönden çok şanslıydım:) ) Dolgit,voltaren kremler ve evden götürmüş olduğum 2'şer kiloluk dumbellarımla rotator cuff güçlendirme hareketleri bu şekilde askerliğimin sonuna kadar omuzumu iyileştirmeye çalıştım ama maalesef olmadı sanki hepsini boşuna yapmış gibiydim.Askerlik bitti ama omzumun sakatlığı hala gecmemişti.Evime geldiğim zaman 2. gün ilk işim tekrardan baska bir özel hastahaneye gidip tekrar MR. çektirmek oldu 2012 temmuz ayında 2.MR'ımı çektirdim ve oradaki doktorlar bana biceps tenosinoviti,bicipital olukta ödem var dediler,tedavi olarak sadece ama sadece 1 ay boyunca buz tedavisi uygulamam gerektiğini yanında ısrarla hocam ilaç v.s kullanmayacak mıyım dememe rağmen hayır önemli bir şey yok diyip sadece buz uygula dediler.1 ay boyunca elime hiç dumbell almadım ve her gün günde 5-6 kez buz uyguladım 40 gün sonunda tekrar gittim hocam gecmedi diyince bana SEF 1gr.antibiyotik yazdı sonunda ve dolorex+muscoril kullanmamı söyledi bu sefer antibiyotik oldugu için cok sevinmiştim moralim yüksek seviyeye cıkmıstı bu ilaçları da 15 gün boyunca kullandım,ağrım %50 azalmıştı eskisine göre gercekten çok iyiydim ama sonuçta ağrı devam ediyordu ve 15 gün önce yine gittim doktora hocam ilaçlar bitti şimdi nasıl bir yol izlemeliyim diye sordum düşündü düşündü ve sana ödem giderici ve ağrı kesici bir iğne vuralım mı dedi omzunun içine vuralım hocam vuralım dedim :) neyse hoca sağolsun iğneyi hazırladı ve benim omza celestone isimli kortizonlu iğneyi vurdu buz tedavini uygulamaya devam et dedi şuan aradan 15 gün gecti ve ilk askere gitmeden önceye göre ağrılarım %85-%90 gecti diyebilirim ama 15 gün sonra tekrar MR. çektircem ve ödemin içeride kalıp kalmadığına bakcam elime şuan korkudan dumbell alamıyorum sadece donuk omuz olmamak için ve hareket kısıtlılığı yaşanmaması için ufak açış hareketleri ve rotator cuff güçlendirme hareketleri yapıyorum burada benim almış olduğum ders ve bu sekilde bir sakatlığı yaşamış arkadaşların almasını istediğim mesaj bir yerinizde ağrı ya da sakatlık varsa çalışmayı ağrının üzerine gitmeyi kesinlikle kesin sakatlanmalarda ilk tedavi yöntemi çok önemli çünkü ilk tedaviyi düzgün şekilde yaparsanız,sakatlığınız ilerlemiyor ve iyileşiyor ama benim gibi sakat bölgenizin üzerine gidip 4-5 ay da bir doktora giderseniz gerçekten uzun bir dönem sakatlığınız devam edebiliyor benim 2.5 yılımı çaldı bu sakatlık sizin çalmasın dostlar.
    Benim sitedeki dostlardan ricam celestone isimli iğneyi kullanan veya bu sekilde kortizon iğne tecrübesi olan arkadaslar kendi tecrübelerini sakatlıklarının düzelip düzelmediklerini,iğneyi ne kadar sıklıkta kullandıklarını ve kaç günde etkisinin tam olarak devam ettiğini yazarlarsa çok sevinirim tekrardan iyi forumlar dostlar...

Prometheus676 ve Dexter_Morgan bunu beğendi.
  2. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    Geçmiş olsun. Ben 5 gün önce ilk omuz sakatlığımı yaşadım ve hemen tedaviye başladım, sizin gibi rotator cuff egzersizleri yapıyorum hafif. Uzun süre bu sporu yapıyorsanız bu sakatlık kaçınılmaz olur sanırım. :( Doktorunuz buz tedavisini 1 ay boyunca yapmanızı mı söyledi? Ben kaslar sıcakken yapılmalı diye biliyorum da.

TheKoch bunu beğendi.
  3. TheKoch

TheKoch Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkür ederim sağolun :) doktor 1 ay buz tedavisi verdi evet ama sıcakken ya da soğukken uygula diye bir şey söylemedi ben kendisine sordum hocam hafif ağırlıklarla güçlendirme egzersizleri yapmamın sakıncası var mı diye kendisi de hiç bir şekilde hareket yapmamamı ve dinlendirmemi söyledi...

Dexter_Morgan bunu beğendi.
  4. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    Kaslar sıcakken yani sakatlık anı ağrı hissetmezsin ya o anda yapılan buz tedavisi ödem tutmayı engelliyor o açıdan demiştim :) tabi belli bir müddet sonra kanı büzüştürmek için buz tedavisi mantıklı duruyor.

TheKoch bunu beğendi.
  5. TheKoch

TheKoch Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    En önemlisi sakatlık gerçekleştikten sonraki ilk 3 gün sakatlığın ya da ödemin oluşmasını ve büyümesini bu ilk 3 günde engelleyebiliyorsunuz...

6. doctor

doctor Özel Üye

Beğenileri:
    157
    Ödül Puanları:
    53
    tam 1 aydır bende aynı sorunu yasıyorum 15 gun fizik tedavi ve nsaid kullandım ancak pek faydası olmadı 3 hafta sadece kardio ve mekik bacak egz. yaptım gecen hafta tekrar üst vucut hareketlerine başladım yarı kilo ve altında ancak zorlandım genelde buz ve nsaıd yanında lokal kortızon uygulanabilir tek sefer cok sorun olmaz ancak sık steroid enjeksiyonu tendonun kopmasına yol açabilir ayrıca antibiyotiklerin tedavide hıc yeri yok ben eger gecmezse tek seferlik enjeksiyon dusunuyorum ancak ehil ellerde yapılmalı o yuzden araştırıyorum su anda. yardımcı kasları güçlendirmek lazım tamamen bırakmak tekrar başlarken sorun yaratabilir diye düsünüyorum kısaca
    buz nsaid bandaj istirahat ve steroid dahada geçmezse artroskopik cerrahi seklinde tedavi algoritması

TheKoch bunu beğendi.
  7. TheKoch

TheKoch Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Geçmiş olsun dileklerimden sonra dediğiniz gibi enjeksiyon sayısı arttığı zaman tendonların kopma ihtimali var ve bu konuda enjeksiyonun doğru yere yapılması çok önemli bnm ilk enjeksiyonumdu ve şu an hafif ağrı var eğer tam anlamıyla düzelmezse ikinci enjeksiyonuda düşünüyorum fakat onun için araştırıp bulduğum çok güzel bir fizik tedavi merkezi var ve tahminen değil de iğne yöntemi ile tam ödeme,iltihaba yönelik enjekte yapılabiliyormuş ve bu da başarı oranını %50 den %90 a kadr ciddi bir seviyede arttırıyormuş İstanbul da iseniz fizik tedavi merkezinin ismini sizinle paylaşabilirim...

8. doctor

doctor Özel Üye

Beğenileri:
    157
    Ödül Puanları:
    53
    tsk sanada geçmiş olsun the koch ikamet antalya. bakalım meslektaşlara habersaldım bekliyorum

9. TheKoch

TheKoch Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Forumda as55 isimli arkadaşın mesajlarını da takip ettim gerçi onun ki daha ağır bir tabloymuş söylediğine göre ama o kortizonlu iğnelerden haftada 2 kez olmak üzere 2 hafta kullanmış ki toplam 4 adet ve şuan da hiç bir probleminin olmadığını yazmış inş. biz o kadar kullanmak zorunda kalmayız...

Dexter_Morgan bunu beğendi.
  10. TheKoch

TheKoch Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Evet dostlar cuma günü çektirmiş olduğum MR sonucumu bugün aldım ve sonuç: biceps ve triceps kaslarında effüzyona saptanmadı, sonuç: sol omuz normal MRG. sizin de anlayacağınız gibi 2.5 sene sonra omzumda ödem kalmamıştı çok şükür.Ancak ben çok şaşırdım çünkü artık eskisi gibi kıtlamıyor ve daha rahat sağ koluma ve yukarıya kaldırabiliyorum ama hafif bir ağrı var içeride doktora hocam spor yapabilir miyim dedim ve kendi çıkardı MR röntgenlerini kendide baktı o da evet artık bir sakıncası yok 1 ay boyunca ısıt yavaş yavaş sonra başlayabilirsin dedi.Şimdi ufakda olsa bir ağrı söz konusu bunu 2.5 seneden beri o bölgedeki kasların zayıflamasına ve hiç hareket ettirmeme bağlıyorum 1 ay boyunca 2 günde bir olmak üzere omuz kaslarımı açış hareketleri ve rotator cuff güçlendirme egzersizleri ile tekrardan güçlendirmeye ve Diez hocamızın dediği gibi kan pompalayarak oradaki hücrelerin yenilenmesini,canlanmasını sağlayacağım 1 ay sonra tekrardan sonucu sizlerle paylaşmak üzere hoşçakalın...

11. harlem79

harlem79 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    otomotiv mühendisi
    Yer:
    edirne
    Bende omuz sakatlığı yaşadım ve sakatlıkla ilgili sunu tavsiye edıyorum onemsemeyıp calısmaya devam edersenız ılerde hıcbır hareketı yapamaz duruma gelıyorsunuz örn.benim sakatlıgımda biceps braki kasının uzun bası ıncelmıstı bende sadece shoulder neck press hareketını yapamıyordum fakat yaklasık 1 ay sonra yapabıldıgım sadece bırkac hareket vardı ne kanat ne omuz ne göğüs nede pazu yapabılıyordum sonra bır ay ara verdım ve hersey yoluna gırdı yanı body askınız sakatlıgınızın onune gecmesın...

TheKoch bunu beğendi.
  12. Znk

Znk Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Bende biceps tendonu sivi toplamis doktor oyle dedi 1 krem.ve 3 hap verdi 1 hafta gecti agri sizi zorlanma yok gibi suan ama yirtilmasindan korktugum icin spora gidesim yok 1.5 yildir yapiyorum.bu sporu varmi tavsiyeleriniz elime 1 haftadir ağırlık almadigim icin zorlanip zorlanmiyacagimi bilmiyorum ama nornal gundelik hayatta normal hissdiyorum rontgen felanda cekmedi doktir eliyle bastirip su toplamis dedi sadece 1 hafta spor yapma.tekrar gel dedi yarin bir daha gitcem.bakalim tavsiyeleriniz varmi

Sayfayı Paylaş