Biceps Sakatlığı mı?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Body_ tarafından 28 Nisan 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Body_

Body_ Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar,

Arkadaşlar 1. resimde bicepsimin ortasında çizik var. Ama sıkarken veya serbestken bir bozukluk yok sanırım?

Bir kaç aydır var bu. Ağrı var mı diye sorarsanız güç kaybı veya ağrı vs herhangi bir belirti yok sadece bicepsin estetiğini bozan bir durum..

Sizce bir doktora gözükmeli miyim? yoksa kas geliştikçe orası kaybolur mu?

Ekli Dosyalar:

2. Furko2424

Furko2424 Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    emin değilim ama bence kaslar parçalandığından öyle duruyor antremanına devam et 2 ay sonra filan düzelmez ise doktora git

Body_ bunu beğendi.
  3. wallcroft9'69

wallcroft9'69 Üye

Beğenileri:
    214
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Death Valley
    ben de emin olmamakla birlikte herhangi bir sorun yok diyorum sadece üst biceps eksiği var omzun ön tarafına ve bicepsin üst kısmına vuran hareketleri denerseniz kaslar hacimlendikçe o açık kapanır ve normal bir hâl alır benim de (ayne 3. fotoğraftaki gibi) üst biceps eksiğim var fakat yaklaşık 4 haftadır o bölgeye ağırlık vererek çalışıyorum ve yol kat edip kasa hacim verdikçe normal bir biceps hâli alıyor kolum ama yine de içiniz rahat etmiyorsa bir doktora görünmekte fayda var derim.

Body_ bunu beğendi.
  4. Duke Nukem

Duke Nukem Üye

Beğenileri:
    91
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yüzme
    Biceps antrenmanında concentration curl hareketi varsa ya iki haftada bir son hareket olarak gir, ya da programından çıkar derim. Onun yerine dar tutuş barbell ya da dışa doğru dumbell curl e ağırlı ver. Bicepsin fazla içeri girmiş gibi görünüyor.

Body_ bunu beğendi.
  5. dr_ortho

dr_ortho Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Parsiyel rüptür gibi duruyor. Bir Ortopedist'e gidersen muayene sonrası MRG isteyecektir. Ancak total değil de parsiyelse tedavide sonucu çok değiştirmeyecektir. Yani MRG sadece ayrım için. Yakın zamanda olduysa zorlayıcı aktivite kısıtlanabilir. Akut dönemi atlattıktan sonra güçlendirme egzersizlerine başlanabilir. Ancak dediğim gibi bunları parsiyel olduğunu varsayarak söylüyorum. Ayrım muayene + MRG'dir. İzmir'de iseniz yardımcı olabilir.

Saygılarımla.

Danny Boy bunu beğendi.
  6. tigerrr

tigerrr Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    2. Üniversitesini okuyor
    parçalı kas işte neyi dert ediyosun anlamadım. buna bakılırsa her yağsız kasın çiziği var

Body_ bunu beğendi.
  7. Body_

Body_ Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Yanlış anladınız galiba omuzda veya eklemlerde hiç bir ağrı yok. Güç kaybı da yok.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 11:18 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 11:01 ----------

Hayır bicepsi ortadan kesiyor ya o yüzden bir an şüphelendim. Tendon yırtığı olabilir mi acaba diye?

Tüm arkadaşlara teşekkürler...

8. dr_ortho

dr_ortho Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Mrg denince genelde eklem akla geldiğinden düşüncenizi anlayabiliyorum. Ancak "biceps partial rupture MRI view" diye aratırsanız google görsellerde muayene sonrasında görüntülemede Mr tercih edildiğini göreceksiniz. Hatta sadece "biceps rupture" diye inceleyerek kendi kolunuz ile karşılaştırmanız olası...

Danny Boy ve Body_ bunu beğendi.
  9. Body_

Body_ Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0

ama dediğim gibi güç kaybı ağrı vs yok.. sadece duruşu böyle? o zaman bir doktora gözükeyim ben.. çok teşekkürler kolay gelsin..

10. dr_ortho

dr_ortho Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Fotoğrafta bir toparlanma var ama muayenesiz zor kesin soylemek. Biceps parsiyel rüptür olsa da fleksiyona katkısı supinasyona olduğundan daha az olduğu için farketmek zor oluyor. Ama tedavide bir sey farketmeyecek çok fazla...

Body_ ve Danny Boy bunu beğendi.
  11. Body_

Body_ Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Tedavide farketmeyecek derken ? Çok mu önemli bir şey bu kolumdaki rahatsızlık? Yani biceps rüptür olduğuna emin misiniz hocam?

12. dr_ortho

dr_ortho Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Görünüşte kasın karın kısmında toparlanma olduğu için benziyor ancak muayene veya mrg olmadan kesin birşey kimse söylemez. Parsiyel yani kısmi ise tedavide farklı birşey genellikle yapılmıyor. Yani aşırı önemli birşey değil ama bir ortopediste gözüküp sonucu burada yazarsanız herkes için bilgilendirici olur. Daha da önemlisi birşeyi atlamamış oluruz. Saygılarımla.

Body_ bunu beğendi.
  13. Body_

Body_ Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Sağolun hocam en yakın zamanda bir doktora gözükeyim o zaman. Teşekkürler...

Hocam bir de yeni bir konu açmayayım. Bir şey sormak istiyorum?

Supradyn bana kütle kazandırır mı?
    Kemiklerin kütle kazanması için herhangi bir ilaç var mı?
    Bir de hocam balık yağı doktor tavsiyesiz kullanılır mı?

Teşekkürler..

14. dr_ortho

dr_ortho Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Öncelikle bu tür bilgiler genel tıp eğitiminde anlatılmayan, pek çok doktorun özellikle spor hekimliği veya özel takım hekimliği gibi bir işle uğraşmıyorsa genelde bilinmeyen şeyler. Aslında kati bir cevap da yok :) Yani sadece kişisel fikirlerimdir, sadece tavsiye niteliğindedir. Kaldı ki buradan tıbbi bilgiler vermek gibi bir haddim olamaz.

Supradyn benzeri multivitamin + element takviyeleri, başka bir emilim sorunu vs yoksa, normalde vücudun gereksiniminin arttığı hastalıktan iyileşme, gebelik gibi zamanlarda takviye olarak kullanılabilir. Yoğun fiziksel aktivite de buna dahil edilebilir. Aşırı kullanımlarda hipervitaminozlar tanımlanmış ama oldukça uzun süre kullanma ile oluşuyor. Yani mücize beklemeden kullanılabilir, ancak kas yapımından ziyade genel destek amaçlı bakıyorum. Protein kullanımı gibi ne kadar çok alırsam o kadar çok kütle olur diye düşünmemeli. Artan ihtiyacı karşılamak amaç. Belki bu işi profesyonel anlamda yapan üyelerden daha iyi bilenler bile olabilir.

Kemik iyileşmesi üzerinden bu soru genelde soruluyor bizlere. Ancak özellikle genç erkek hasta ek bir hastalık yoksa kemik gelişimi için besin veyai laç önermiyoruz. Ancak kortikosteroid kullanımını kemik yapısını bozuyor. Bunun dışında zaten bu forum üyelerinin çoğunun yaptığı yüklenmeli fiziksel aktivite kemik dayanımını fazlası ile arttırıyor. Kilolu bayanlarda osteoporozun daha az olmasının bir sebebi de bu zaten. Yani kilo arttıkça kemikler yıllar içinde "kuvvetlenmek zorunda" oluyor. Ancak diğer taraftan eklemler harcanıyor.

Balık yağı konusu kendi bölümümde hiç kullanmadığımız birşey. Bu soru üzerine biraz baktıklarım ve genel bilgiler üzerinden yazacağım. Solgar vs şirketlerin ilaç olarak değil de "besin takviyesi" olarak sattıkları Sağlık Bakanlığı'ndan onaylı olmayan ve reçete edilemeyen preperatlar olduğu gibi normal ilaç sınıfında olanlar da var. Temelde omega 3 ve vitamin E gibi içerikleri sebebiyle faydalı. Bazı ilaçlarla etkileşebiliyor. Ancak sınavlar içim öğrenciler, sporcular vs kullanan bir çok kişi oluyor. Alınabilir, danışmakta fayda var ancak yine etkileri konusunda mucize beklememeli.

Gayet yuvarlak hatlarda kaçamak cevaplar verdim ancak eğitimimizde dahil olmayan bu tür sorularda mesleksel olarak bu tür yönlendirmeleri kendi hastalarıma bile yapmıyorum.

Saygılarımla.

Son düzenleme: 1 Mayıs 2012
    Body_ bunu beğendi.
  15. Body_

Body_ Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Çok teşekkür ederim hocam sağolun gayet güzel cevaplar... Tekrar teşekkürler...

16. dr_ortho

dr_ortho Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Var gelişme? Gerileme? Bir yere gösterdiniz mi?

17. BK

BK Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Bence bir sorun yok. Zaten dışarıdan çizgilenme yapacak bir hasarlanma olsaydı, çok ciddi ağrı güç kaybı vs vs olurdu. Yağsız olduğunuz için, hatlarınız ortaya çıkıyor, hepsi bu.

18. dr_ortho

dr_ortho Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Ne oldu acaba. durum nedir?

19. dr_ortho

dr_ortho Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Son durum nedir?

20. bulent1

bulent1 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    kendi görüşüm; bir şey yok kolun ince zaten hatlı o yüzden, örn vermek gerekirse bazı kişilerde üst göğüs zor hacimlenir. bazılarında biceps o bölge zor hacimlenir zamanla düzelir merak etme mesela benimde biceps bazı hareketlerinde çok ufak bi boşluk gibi bişey oluyor o bölgede biceps sıkmadığım zaman.

Sayfayı Paylaş