Biceps Hareketlerinde kolların karıncalanması

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Morphling tarafından 2 Ocak 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Morphling

Morphling Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar aslında bu sorun bir yıldır var.Özellikle cont. curl ve scott curl hareketlerinde ön bileğimden dirsegime kadar olan bölge umarsızca karıncalanıyor.(Wrist Flexors bölgesi)
    Dediğim gibi 1 yıldır var, birtürlü geçmedi genellikle hareketlerin ilk 2 setinde başıma gelmekle birlikte karıncalanma hissinden başka olumsuz bir etkisi yok.(kollarda güç kaybı vb. birşey yok.)
    İlk zamanlar koluma kan gitmedigi için karıncalandıgını düşünüyordum fakat 1 yılda damarların genişledigini düşünmekteyim.
    Problemin kaynağı ne olabilir, ne yapmalıyım?

2. akekilli

akekilli Üye

Beğenileri:
    167
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Istanbul
    İlginç bir durum. Benim daha çok uyuduğumda eskisine göre (spor yapmadan önce) karıncalanma oluyor kollarımda. Ya çok derin uyuyorum. Ya da damarlar büyüdüğü için bir fizyolojik değişiklik.

3. yiğitcanharmancı

yiğitcanharmancı Yeni Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Nedeni dolaaım bozukluğu, onun da nedenini öğrenmek için mutlaka doktora gitmelisin.

4. Morphling

Morphling Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Teşekkür ederim biraz korktum şimdi.Dedigim gibi bu olay yanlızca o iki harekette ilk setlerde başıma gelmekte.Ha birde hammer curl yaparken her tekrarda damarım pıt pıt oluyor konuyla alakası varmadır bilemem ama?

5. yiğitcanharmancı

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Damar pıt pıt ederken nasıl? anlamadım. Çoğu insanın dirseğindeki damar tam ısımadığından çok sinir bozucu pıt pıt sesler gelebilir. Sanki oradaki damar kesilicekmiş gibi dirseğe oturur. Bu tür sesler en çok fransız press, hammer curl gibi hareketlerde başımıza gelir.
    Eğer bahsettiğniz şey bu değil, damar kol içinde ses getiriyorsa oradaki dolaşım bozukluğından kaynaklanabilir. Saygılarımla

6. Morphling

Morphling Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Tam bicepsin üzerinden geçen damar.Ayrıca yanlızca sinir bozucu sesler çıkarmanın ötesinde damar atıyor.Zonkluyor yani.
    Hammer curlu hep sona bıraktıgım için ısınmadan yaptıgımı zannetmiyorum.
    Dolaşım bozuklugu ne kadar ciddi olabilir? Dedigim gibi tek problemim biceps egzersizleri sırasında bilegimle dirsegim arasında olusan karıncalanma.

7. yiğitcanharmancı

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Çok ciddi bir duruma benzemiyor. Belli ki sadece kolda zorlanma olduğunda böyle bir sorun ortaya çıkıyor. Fakat kronik hale gelmiş. Doktora gitmekte fayda var, ama ciddi bir durum değil bence.

Morphling bunu beğendi.
  8. Morphling

Morphling Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. En yakın zamanda bir doktora danışmaya çalışırım.

9. xy

xy Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Benim de ellerim uyurken çok karıncalanıyor artık. 1 yıl oldu başlayalı bb'e. tam bilek kısmımda damar tıkalı sanki hep ve bileğimi belli bir pozisyona getirip karmaklarımı da kastığımda baya bir tıkanıyormuş gibi oluyor. Bunu bir şeye uzanırken fark ettim. Acaba dengesiz yüklenmeden mi ? Sağ kolumda daha fazla bu ve tek dambılla biceps çalışırlen sağ omzumdan bir damar sıkışıyor kan gitmiyor sanki :D Damar açıcı fln mı almamız lazım bilgi sahibi olanlardan yardım bekliyorum. Doktorların bir şey yapacağına inanmıyorum.

10. yiğitcanharmancı

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Eğer uyurken kafanızın altına kolunuzu koyuyorsanız elleriniz karıncalanır.

Sağ omuzdaki damar sıkışıyor derken ne demek istiyorsunuz, sancı mı giriyor yoksa uyuşma mı oluyor.

11. xy

xy Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sancı giriyor, sanki damar sıkışıyor gibi. Ellerin uyuşmasının yatış pozisyonuyla alakası biraz olabilir ama önceden öyle yatıldığında olmuyordu. Damar açıcı gerekli olmazsa olmaz bir şey deil umarım bu tür durumlarda. Ne yersek yada ne alırsak bu önlenir.

12. shownodese

shownodese Üye

Beğenileri:
    253
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    gayrimenkul danışmanı
    Yer:
    kocaeli
    bu karıncalanma bende baya ciddi koltukta otururken kolumu yasladığımda bile karıncalanıyo bacaklar ım da öyle bide sol arka kolum idmanda karıncalanıyo ama o daha ciddi galba çünkü tendonum ağrıyo biraz tırsıyorum çok ısıtıyorum ama ne fayda

13. yiğitcanharmancı

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Bende de bu sorun yatarken oluyor, ama çok eskiden olmuyordu. Eğer büyüme çağındaysanız kafanızın ağırlaşmasından dolayı artık kolunuz uyuşabilir. Yatış poziasyonuza dikkat edin, karıncalanma olmamalı. Sonuçta kolunuza kan yetersiz bir şekilde gidiyor ve bu da kangrene yol açabilir.

Onun dışında idmanda olan, kolunuzdaki damar ağrıları tıkanıklarla ilgili değildir diye düşünüyorum. Çünkü eğer o bölge tıkansaydı kol beslenemeceğinden ağırlık elinizden yere düşerdi. Ayrıca damarınız tıkansa mutlaka kalbe de ağrı yapar.

Showdonese, xy ve morphing'in sorunu; büyük olasılıkla boyun fıtığı başlangıcı. Doktora gidip EMG çektirmelisiniz.

14. shownodese

shownodese Üye

Beğenileri:
    253
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    gayrimenkul danışmanı
    Yer:
    kocaeli
    abi ne diyosun ya bu sıralar fıtıkla başım dertte zaten bide boyun mu çıktı şimdi

Sayfayı Paylaş