BFTR Sosyal Bilinç?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve zigbog tarafından 5 Eylül 2009 başlatılmıştır.

Böyle bir girişime destek verebilirmiydiniz?

1. Evet, sürekli bulunmaya çalışırım.

77,8%
  2. Evet ama sadece hafta sonları.

oy sayısı 0
    0,0%
  3. Evet, ayda bir de olsa gelmeye çalışırım.

11,1%
  4. Malesef, çok yoğunum.

11,1%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    Arkadaşlar hepinizinde gördüğü gibi, çevremizde çok fazla fastfood yemek yiyen, sağlıksız beslenen, sigara-alkol ve dahada ile gidersek uyuşturucu kullanan gençler var. Bu sorunun üzerine öylece düşünürken sorunun aslında, bilgi ve arkadaş çevresinden özenilen(sürü piskolojisi) tavırlar olduğunu gördüm.

Ve akmıla şöyle bir şey geldi(bir motor forumda yapıldığı gibi ama biraz farklı bir sosyal aktivite). BFTR'yi bir adım daha ileri götürerek, İllerde forumdaki bilgili hocaların önderliğinde gruplar kursak. Mesela "BFTR İzmir Grubu" gibi. Hem forumdaki üyeler tanışmış olur hem BFTR'yi sanal ortamdan daha da öteye taşıyacak bir dostluk ortamı oluştruruz. Çünkü gerçektende büyük bir site ve eğer böyle bir işe başlanırsa başarılı olunacağından eminim. Asıl amacıma geliyim;
    Yukarıda da belirtiğim gibi sigara-alkol-uyuştrucu denen şeyler tamamen sürü piskolojisi ve gençlerin kendindeki bir eksikliği gidermek/saklamak amacı ile başlıyor. Yani özenmek sorunun başı, madem özenmek ile başlıyor. Bizde illerde kurduğumuz BFTR grupları ile okulları gezip hem bi söyleşi şeklinde geçlerle sohbet edip onları spora yönlendiririz hemde söyleşiye gelecek sportif vücutları görüp özenmelerini sağlamış oluruz. Forumda bazı buluşma çağrıları oluyor, belliki forumdan böyle bir işe girişecek çok gönüllü çıkar. Bunun dışında geziler ve toplantılarıda düzenli olarak yaparız. Sporcular olarak bence Türk gençlerine karşı bir sorumluluğumuz var gençleri spora yönlendirerek kötü yaşam tarzlarından kurtarabiliriz. Kevin Hogan'ın bir kitabında da yazdığı gibi spor ve sosyal yaşam insanların ilerde başarılı bir kariyer yapmasında büyük önem taşır.
    Ben böyle bir şey düşündüm ama birde işin arka yüzü var. Sonuçta insanlar çalışıyor böyle bir aktvide olsa katılabilirmiyiz?

Son düzenleme: 5 Eylül 2009
    Cloud, SEZER YZL ve cexenes bunu beğendi.
  2. cexenes

cexenes Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    Güzel düşünmüşsün gençleri spora yönlendirmek yapılabilecek en güzel şeylerden biri benim desteğim tamdır bu konulard****eşke bir nebze olsun böyle bir çalışma yapılsa.

zigbog bunu beğendi.
  3. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    Konuyu okuyan arkadaşlar konu ile ilgili düşüncelerini yazarlarsa ve ankete oy veririlerse bir neden yapılıp yapılamayacağını en azından öğrenmiş oluruz ;) Lütfen herkes olumlu olumsuz düşüncelerini yazsın.

4. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Bende Izmırlıyım mesela vakıt buldugumda sızlerle vakıt gecırmek tartısmak paylasmak guzel olabılır..

zigbog bunu beğendi.
  5. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    zaten geziler falanda düzenleriz yani izin günüzü bu işe ayırmak istemeyebilirsiniz ama bu zaten tatil gibi olucakthums:

6. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Body building toplumda yanlış ve eksik tanınıyor, Aynı şekilde body buldingçilere de toplumda iy bakıldığını düşünmüyorum. Bu konuda genelleme yapacak kadar da farklı ortamda bulunmamış olmama rağmen çevremde benim sporuma ve benim vücuduma iyi bakmadıklarının farkındayım. Bu benim bireysel kararlarımı etkilerimiyor elbet; ama neden aykırı görüldüğünü de anlayabilmiş değilim. Bazı çevrelerin body buildingçilerin artistlik peşinde olduğunu, hava atmaya odaklı bir uğraş olduğunu düşündüklerini siz de bilirsiniz. Zaten vücudunuzla çevrenizde fark yaratmanız dikkat çekecektir; ama bu bireysel tercihtir ve kabullenilmelidir. Farklılıkları dışlamak toplumun genel özelliği olabilir; ama bireye saygı diye bir şey vardır. Herkes kendi hayatını yaşar. Özgür ve farkındalığı yüksek bireyin de topluma uymak adına kendi doğrularından taviz vereceğini sanmıyorum. Sadece toplumdan saygı bekler ve bu saygıyı görmelidir...
    Sağlık açısından bakarsak da body buldingçiler güçlü kabul edilebilir; ama sağlıklı görünmezler. Biraz iriyseniz steroid konusunda gözünüzün yaşına bakmazlar. Protein tozu alırken görseler büyüme iksiri içtiğinizi düşünürler :) Tek işinizin vücut yapıp millete çaka satmak olduğunu düşünürler. Tüm bu ithamlardan kurtulabilmenin, bu sporu ideal olarak görmese bile saygı duymasını öğretebilmenin tek yolu da bu sporu onlara tanıtmaktan geçer. Bu bağlamda çalışman bu zamana kadar haksızlığıa uğrayan body buildingcilere büyük bir iyilik olsa gerek. Okullarla, özellikle orta öğretim ve üniversite düzeyinde seminer şeklinde body bulding antrönörü tarafından ya da bilimsel verilerle desteklenmiş etkili slayt sunularıyla bunu yapabilmek çok iyi olur. Ama okullarda seminer ayarlamanız hiç de kolay olmayacaktır. Çünkü -öğretmen olduğum için biliyorum- öğretmenlerin ve muhtemelen okuldaki idari kadronun bu spora iyi bakmadıkları aşikar. Siz de duymuşsunuzdur " bu sporla uğraşcağına çık yarım saat koş ya da halısaha maçı yap" diyeni. İşte bu zihniyeti yok etmek için eğitim kurumlarında yetki sahibi kişilerin bu sporla haşırneşir olması gerekecektir. Bu bağlamda bu sporla uğraşan genç arkadaşların iş hayatındaki kariyerleri, devlet memuru statüsündeki arkadaşların kurumundaki etkinliği ve yetkisi gelecekte bu spora olan bakışı belirlecektir. Bence asıl görev biz ve bizim gibilere düşmektedir. Bu bilince sahip bir bakan ya da üst düzey memurlar olsa eğitim kurumlarında bu etkinlikler kolaylıkla ayarlayabilir, gerekli merciden de istediğiniz desteği edinebilirsiniz.
    Bu arada çalışmalarınızı destekliyorum. İstanbuldayım ben. Bu sporu insanlara doğru tanıtabilmek adına çalışmalarda gönüllü olurum. Özellikle olayı eğitim açısından ele almandan da çok memnunum. Umarım elde tutulur birşeyler yapabiliriz...

Cloud, yabanci, zigbog ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    bende ıstanbuldayım ve bu tur bır calısma olursa seve seve katılırım ama senelerdır bır bulusma bıle ayarlanamadıkı boyle bır calısma olsun ben bıraz umutsuzum bu konuda

zigbog bunu beğendi.
  8. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    Evet dediklerinize katılıyorum, bodybuilding diyince adamların aklına hemen şırınga, hormon geliyorduh Bundan sonrada artık ne yapsanız buna bi neden giydirilmek isteniyor. Başım ağrıyo deseniz hormon kullanıyosundur ondandır gibi saçma sapan laflar duymayan yokturkafa_

Bu işe girmemin nedeni kesinlikle bunları yıkmak ve gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutarak spora yönlendirmek. İzin konusunda haklısınız ama ilk önce tanıdık okullanrdan başlayıp sonra etraftaki okullana emsal göstererek bu işi daha da kolaylaştırabiliriz.

Evet arkadaşlar kafamdaki yapı böyle ama bununla kalmamak ve bunun ötesinde geziler, görüşmeler, arkadaşlık ortamı ve hatta bir klüp olabiliriz diye düşünüyorum. ;)

SEZER YZL, arkadaşımın dediği gibi forumda fazla talep yok. Bunu konunun yanlış anlaşılmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Arkadaşlar, olay sadece okulları gezmek değil olay aslında bu sporu yapan arkadaşlarımızla tanışıp grupça etkinlikler yapmamız bunlar yukarıda yazdığım gibi olucak.

Yönetimdem hiç cevap gelmedi? BFTR adına oluçağı için son söz yetimden gelir ben sadece fikiri sundumthums:

9. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    bu grupca bulusup etkınlıkyapama mevzusuna bırcok kısının neden katılmadıgını anlamak aslında guc degıl burası sanal ortam ve ınsanlar bunun gercege tasınmasını ıstemıyorlar bıde olayın su yonu var cogu forum bulusuyor ma onların yaptıgı sporda gosterıs yok sımdı bız bulussak vucudu zayıf olan bırı bulusmaya gelmeye cekıncektır buyuk ıhtımal tabıı kımse hava atmıyor ama bazıları boyle dusunucektır

zigbog bunu beğendi.
  10. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    Benim çok yanlış bulduğum bir düşünce. Motosiklet forumlarında da böyle buluşmalar yapılıyor kimsenin motor cc'im ufak, benim motor 300 görmüyor diye gelmediğini görmedim. Haklı olmabilirsin ama bence bu düşünceden sıyrılmak gerek. Bende yeni başlayan bir vg'ci sayılırım ama bu tam tersine benim daha bilgili insanlarda sohbet edip taktik almam gerektiğini gösterir. Bende unudumu kaybetmiyor değilim:( Sanırım bu iş olmıyacak yönetim bile yanaşmadı.

Böyle bir girişim olmaz ise bile, tanışmak amaclı İzmir'deki arkadaşlarla buluşabiliriz. Ben böyle bir şey olursa kaçırmam doğrusu:D

SEZER YZL bunu beğendi.
  11. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Dusunce cok guzel, ben sahsen boyle bir organizasyonda yer almayi cani gonulden isterdim ama yurt disinda oldugum icin boyle bir olusuma maalesef fiziksel olarak destek veremiyorum. Forumdaki Istanbullu arkadaslar ile boyle bir olsum icerisine girebilirseniz biz elimizden gelen destegi gosteririz. Bu tip durumlarda mutlaka lider vasifli birinin one cikip, 'tamam, ben bu isi halledecegim" demesi lazim, yoksa fikir muhtemelen bu sayfada curuyup gider. Organize olup, is bolumu yapip, bir de lider secip bu isin altindan kalkabilirsek harika olur. Ickiden/sigaradan kurtardigimiz bir Turk genci bile olsa, bir kisiye bile "ya bu spor guzel sey bende ufaktan basliyim antremanlara" dedirtsek fark yaratmis oluruz. Herr turlu proaktif girisimi yonetim uyesi olayim olmayayim destekliyorum.

bonatschi, zigbog ve D.Wolf bunu beğendi.
  12. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    ilk buluşma için az sayıda kişi olmalı ve tanısıp sonra daha cok kişi cagrılabilir. birden topluca buluşmak cok iyi olmayacaktır diye düşünüyorum.

bu hafta sonu istanbul da olanlar için ben de katılabilirim. 19-28 eylül arası da izmir de ailemin yanında olacagım. izmirli olanlar varsa, onlarla da tanısabiliriz orada.

zigbog bunu beğendi.
  13. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    aneximandros, evet yurtdışından çok üyemiz var biliyorum ama destek olduklarını bilmekde bir şeydir. Zaten burada İstambul'dan 5-10 üye İzmir'den 5-10 üye daya başka yerlerden bu sayıda üye çıkar ise oralarada açılır. Lider olayını ben seve seve yapabilirim fakat bu görevi bu konuda daha bilgili, özellikle spor hocalığı yapmış bir kişi olursa daha iyi olacağını düşünüyorum. Neden spor hocalığı yapmış/yapıyor çünkü genç arkadaşla iletişimi iyi ve spor salonlarına yarın öbürgün başlancak olduğunda orada da yardımcı olabilir. Spor hocası olan arkadaşlar için aslında bu iyi bir şey. Tabiki çıkıp spor salonumunuz budur gelin denmez ama bir şekil salonunda müşterisinde artış olur. Tabiki bunlar İzmir için ordaki kişilerin ve yönetimim onayı ile secilir.

D.Wolf, İstanbul'daki buluşmanın Hasan TAHSİN'i sen olabilirsin bencethums: İzmir'de de senin geldiğin bir gün buluşma yaparız. Kimse gelmesede ben tanışmak amaçlı gelirim thums:

Destek veren bütük arkadaşlara tekrar teşekkürler....;)

14. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    arkadaslar 12veya13 eylulde ıstanbul da bulusmamız var katılacak olanlar buraya mesaj atarlarsa sayıyı belırlemıs oluruz
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/bulu-al-m-g-r-t5996.html?p=219791#post219791

su anda katılanlar

1.sezer yzl
    2.Cloud
    3.jarhead
    4.jarheadın arkadası

ben bakırkoyu onerdım am anadolu yaksından gelıceklere kolaylık olsun dıye taksım meydanını daha uygun gordum

zigbog bunu beğendi.
  15. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    SEZER YZL, Görüşmede fotoğraf çekebilirseniz buraya da koyarmısın;)

SEZER YZL bunu beğendi.
  16. Cloud

Cloud Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    İstanbul
    böyle birşeyin olması cok iyi olabilir özellikle orta okul ve lisede (kendimden biliyorum :D)özentilik yada arkadaş ortamında birşeylere baslıyor insan bizim okul'a hiç birşey bilmeyen birsürü insanın gelip abuk subuk konularda konustugunu hatırlıyorum ben her zaman spor yapmayı cok isteyen biriydim lisedede ama teşvik eden bir arkadaşım veya bir tanıdıgım yoktu simdi benim lise zamanımda böyle birşey bizim okulda yapılmıs olsaydı kendi adıma eminim sigaradan ve alkolden uzak durmaya o zaman baslardım böyle birşey istanbulda yapılıcak olursa bende elimden gelen yardımı yapmaya calısırım..

bu arada istanbul bulusmasında salvadore_xp ve d.wolf'ta katılırsa güzel olur zaten cok kalabalık degiliz 5veya 6 kisi.Resim cekip koyarız inş. zigbog konu içinde teşekkürler:)...

zigbog bunu beğendi.
  17. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    Rica ederim, ama bu işi yaparsak hep birlikte yapıcaz BFTR ailesi olarakthums:
    Yani bende sizlere teşekkür ederim;)

D.Wolf İstanbul ve İzmir görüşmelerine gelicek sanırım. Sözü aldım kaçarı yok:p:D

Tam umudumu kaybettiğim anda, bu gelişme beni sevindirdithums:

SEZER YZL bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş