Beslenmenizde Çorbayı Eksik Etmeyin

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve virtual_sky tarafından 22 Eylül 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. virtual_sky

virtual_sky Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Evet arkadaşlar, burada size diyeceğim, öğünlerinizde çorbayı eksik etmemeye çalışın.

Çünkü çorba, kilo almak veya "özellikle" vermek konusunda yardımcı öğelerden biri.

Kilo vermek isteyenler: öğünlerden önce içilen çorba, midenin bir kısmını doldurarak tokluk hissini daha çabuk yaşatıyor.

Çorba içenler, içmeyenlere göre beşte bir daha az kalori alıyormuş.
    Ancak bu noktada içtiğiniz çorba da önemli.

Kalorisi düşük olan çorbalar tercih ediliyor (örneğin sebze çorbaları).

Aksine, kilo almak isteyenler de çorbayı, ana yemekten sonra içmeli.

Kalorisi yüksek olan çorbalar bu noktada tercih ediliyor (örneğin kremalı çorbalar).

Şimdi konunun biraz daha ayrıntısına giriyorum. Çorba çeşitlerinin sağladığı artı faydaları sıralamak gerekirse:

**Mercimek çorbası içtiğinizde kuru baklagil tüketmiş olur ve posa alımınızı da artırmış olursunuz.

**Yayla ve yoğurt çorbasında ise kalsiyum alırsınız.

**Sebze çorbasıyla vitamin ve mineral deposu bir yemek tüketmiş olursunuz.

**Domates çorbası içtiğinizdeyse domates, içerdiği likopen ile sizi kansere karşı korur.

**Et suyu ve tavuk suyuyla çorba hazırladığınızda yağ ilave etmenize gerek kalmaz. Küçük et ve tavuk parçacıklı çorbalar enerji verir tok kalmanızı sağlar.

**Çorbalara pirinç, bulgur veya şehriye eklemek ise, besin değerini arttırır.

Saygılarımla...

shownodese, umutn ve unreal bunu beğendi.
  2. pashacan

pashacan Üye

Beğenileri:
    352
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul - bakırköy
    yazdığın faydaların dışında bazen yumurta pilav makarna tavuk rutinlerine çok bağladığımda bağırsaklarımın düğümlenmiş gibi olduğunu hissediyorum.dolayısıyla öğünlerde corba icebilmek bu anlamdada rahatlatan bi faktör dye düsünüyorum

bilgiler icin tesekkürler

virtual_sky bunu beğendi.
  3. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    salatayıda bunlara ekleyelim. aslında yeşillikleri her turlusunu her ogunde(çiğ olarak) alabiliriz ve yarardan başka bişiy sağlamaz. ben rokayı tavsiye ederim.

Sayfayı Paylaş