Beslenmemdeki sorun nedir

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve ugurguven tarafından 18 Nisan 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. ugurguven

ugurguven Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Üni-öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Bahçelievler
    Arkadaşlar aslında beslenmeyle ilgili bir çok bilgiye sahibim.Son 2 senelik dönemimde bu konuyla ilgili baya bir aşama kaydettim kilo verme ve alma adına :)

Şimdi ben günlük almam gereken proteini,karbonhidratı,yağı,vitamin minerali doğru bir şekilde oranlıyarak alıyorum.Günde 6 öğün tüketiyorum.3-3,5 litre arası su tüketiyorum.Yeşil çay kullanıyorum günde 2 bardak.

Şekerden uzak,beyaz undan uzak,tuzun fazlasından uzak,gereksiz yağlardan uzak bir beslenme stratejisi izliyorum.Komplex karbonhidrat,saf protein,iyi huylu yağlardan bir beslenmem var.

Bu beslenmemide vücut geliştirme ve cardiolarla destekliyorum.Amacım kas geliştirmek ve kütle almak olduğu için kilo alıyorum soru burda başlıyor 66 kg iken yüzüm normal ancak bu kilonun üstüne çıktığım zaman mesela 69 a çıkmıştım artan kol,göğüs,omuz vs gibi ölçülerin yanında yüzmde topluyor.

Aslına bakarsanız bu durum hoşuma gitmiyor.Bende yüzde kilo almanın genelde vücutta su tutulması yada yağlanma olarak alındığını okumuştum.Belkide yanlıştır.Yani tuzu nerdeyse hiç tüketmeme rağmen düzenli kardiyo yapmama rağmen bu olay oluyor.Çok aşırı bir yağlanma olsa midedeki six packleride göremem sanırım ama onlar duruyor.

Bu sorunum genetikmidir sonuçta bölgesel kilo alma mümkün deil bunu biliyorum.Bu konuda bana yardımcı olurmusunuz ? teşekkür ederim.

2. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    herşeyi çok mükemmel tatığınnı anlatmışın bize de inanmak düşüyor bunun yerine saat saat yediklerini yazarsan daha objektif davranabiiriz.

bir diyetisyene danışın genetik olabilir de olmayabilir de kullandığınız iaçlar var mı bunları h
    Bu sorunum genetikmidir sonuçta bölgesel kilo alma mümkün deil bunu biliyorum.Bu konuda bana yardımcı olurmusunuz ? teşekkür ederim.ep diyetisyeninizle konuşun.

3. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Programını yazmadan yorum yapmak mümkün değil; fakat netteki before-after fotoğraflarına baktığımda yağ ve sulardan kurtulduklarında kişilerin yüzlerinin küçüldüğünü görüyorum.

Daha sağlıklı yorumlar için lütfen programınızı yazın.

İyi sporlar.

4. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Forumda hep konuşuruz bölgesel yağlanma veya kilo alma yoktur diye.
    Yani bu cümleden kastımız, "kendi isteğinizle" ve bilinçli olarak program dahilinde belli bir bölgedeki (mesela yüz) yağ miktarını azaltıp artırmanız mümkün değildir.

Ancak "genetik" özellikler sonucu ve sizin kontrolünüzde olmayan vücut tepkilerine bağlı olarak bölgesel yağlanma veya yağ yakma gerçekleşir.
    Bunu kontrol etmek ne yazık ki bugünkü bilgilerimiz ve teknik dahilinde mümkün değildir.

Sizin ufak kilo alımlarında yağlanmanın yansıdığı ilk bölgenizin yüzünüz olması da genetik özellikleriniz sonucudur kanımca.

deep_fly, Coyote, ugurguven ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. fitnessist

fitnessist Üye

Beğenileri:
    437
    Ödül Puanları:
    73
    bonatschi çok güzel açıklamış zaten ben de bir şey eklemek istiyorum.

beslenmende bir yanlış yok. basit bi kuralı gözden kaçırıyorsun bence, her nekadar; yağsız, tuzsuz, karbonhidratsız beslensende sonuçta hacim alıyosun. hem kilo alıp hem yağ yakmak aynı anda mümkün olamayacağı için (yeni başlayan sporcular ve istisnayi durumlar hariç) yağlanman kaçınılmaz!

definisyon bunun için var. minimum yağlanarak idealindeki kütleye kavuştuktan sonra kurursun ve yüzünde dahil bütün vücudunda ki ödemden kurtulursun.

bu kadar basit aslında işin ucu yine sabra çıkıyo sabretmeyi öğrenmemiz lazım ..

ugurguven bunu beğendi.
  6. ugurguven

ugurguven Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Üni-öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Bahçelievler
    evet en iyisi yine kütleye gidip sonra yağ yakımı gerçekleştirmek.Beslenmeyi yazmaya gerek duymuyorum konu anlaşıldığı için bilindik ve burda yazılı olan şeyler zaten.

7. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    ugurguven, beslenmendeki yanlışısı sormuşsunuz; fakat daha sonra konuyu sen de anlamayıp başka bir cevapla konuyu kapatmışsınız.

Mesajları tekrar dikkatli dikkatli okudum ve sorunu " bölgesel yağlanmaya" bağlamışsınız.

Fakat bahsettiğiniz gibi bir beslenme programıyla yağlanmanız çok ama çok zor.

Benim yaşam şekli haline getirdiğim bir yeme alışkanlığım var ve spora tekrardan başladığım şu 2 ayda 0 cardio ile kilomu muhafaza ederken belim 2 cm inceldi.
    (Verdiğim 15 günlük ara ile birlikte)

Beslenmenizdeki yanlışı sormuşsunuz; ama sonra çok başka yerlere gidip bulk beslenmesinden kaynaklanan yağlanmaya bağlamışsınız olayı.

Bu zaten açık, bulk beslenme planıyla yağlanmak normaldir.
    Anormal olan sizin gibi sıkı bir beslenme programı uyguladığını söyleyen birinin yağlanması.

Yağlanmakta zorluk çekmeyen biri olarak bu söyledikleriniz bana mantıklı gelmiyor.

Eğer aldığınız cevaplardan tatmin olduysanız benim bu yorumumu göz ardı ediniz.

İyi sporlar.

8. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    üşenmeyin madem soruyorsunuz beslenmemde birşey var diyorsunuz . o zaman mükemmel olduğunu düşünmeyin ve bize saat saat yazınsizin gözünüzden kaçan birşey varsa yardım edebilelim siz objektif olmazsanız biz nasıl olabiliriz ki

9. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    bence yapmanız gereken beslenme programınızı yazma cunku buız bu forumda ıyı beslenıyorum dıyıpte gunde 3 ogun 1.5 ekmek yıyen ınsanlar gorduk

10. ugurguven

ugurguven Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Üni-öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Bahçelievler
    teşekkür ederim konun kapandığını sanıp hiç bakmadım bile ancak kapanmamış.Beslenme programımı yazarım sorun değil.Aslında üşenmekle alakası yoktu bunu yazmamamın sebebi hepinizin bildiği şeyler olduğundan dolayıydı.Forumda gelişme dönemi karbonhidrat,protein oranlarını aldım ve beslenmeyi aşağı yukarı ona göre çıkardım.

Günde 20-25 tane fındık ve 1 elma yiyorum. solgar omega3 kullanıyorum.
    3-3,5 LT SU. saatler bazen 30-45 dakika arası oynıyabiliyor.Oranlarıda mümkün olduğunca doğru yazmaya calıstım.Saygılar

08:00=2bardak su+1 bardak meyve suyu

08:30=1 bardak protein tozu(optimum %100 whey). protein=24
    2 dilim uno kepek ekmeği. karbonhidrat=20

09:30=100 gram yulaf ezmesi karbonhidrat=60
    6 adet haşlanmış yumurta(5 beyaz 1 tam) protein=21

12:30=100 gram kepekli makarna karbonhidrat=70
    100 gram tavuk göğsü protein=30

15:30=150 gram kepekli pirinç veya yine kepekli makarna karbonhidrat =105
    dardanel light poşet ton balığı 2*70 gram protein=30

17:30-veya 18:00=antreman 45dk-1 saat.

19:00=1 bardak powerade karbonhidrat=15
    20 dk sonra optimum protein+su. protein=24

20:30=brokoli veya semiz otu veya enginar+
    100 gram tavuk göğsü veya hindi göğsü protein=30
    50 gram kepekli makarna karbonhidrat=35

23-23:30=LOR PEYNİRİ VE YATIŞ.
    toplam protein=160 toplam karbonhidrat=305 karloride sanırım=3000-4000 arasıdır.

Gelişme dönemi karb alımı=4-6 arası 70*4,4=308 benim aldığımda 305

gelişme dönemi protein alımı=1,5-2 70*2=140 benim aldığım 160 burda biraz fazlalık var

haftada 1 veya 2 gün kırmızı et yerim ızgara şeklinde.

Son düzenleme: 23 Nisan 2009
  11. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Beslenme programı aslında güzel duruyor; fakat güne başlangıç kısmına biraz yorum yapmak istiyorum.

Meyve suyunun kalitesi, yani doğallığı arttıkça içindeki fruktoz oranı da artar. Fruktoz vücut tarafından zor kullanılan bir şeker, bu yüzden yağlanmaya yol açma riski fazla sabah öğünü olsa da.

Kalitesiz meyve sularında glikoz oranı daha fazla oluyor; ama dediğim gibi yine de içinde fruktoz var.

Diğer bir konu, sabah öğünleri çok parçalanmış geldi bana.

Güne direk yarım litre suya karıştırılan protein tozuyla başlanıp ardından yulaf ezmesine eklenmiş bir miktar balla devam edilebilir. Tabi bunun yanında yumurtalar ile birlikte.

Güne hemen meyve suyu içerek başlamanın mantığını biliyorum, vücuda basit şeker sağlamak vs vs... ama teoride çalışan şeyler pratikte her zaman doğru olmuyor, kaldı ki yukarıda fruktoz ile ilgili açıklamaları yaptım.

2. dikkatimi çeken şey ise antrenman öncesi öğün fazlalığı.

Gün içinde alınan karbonhidratların büyük bir kısmı antrenman öncesi alınıyor.

Antrenman sonrasına baktığımızda ise toplam 50 gramlık bir karbo görüyorum.

Bence bu kas gelişimi açısından da yanlış, beslenme açısından da.

Tahmin ediyorum, antrenman için günün tek uygun saati o, öğrencilik durumu varsa bu çok olağan, kendimden biliyorum :)

Fakat vücut açken beslemek lazım. Bunun da en yoğun olduğu zaman antrenman sonrası. Uykuya daldıktan sonra zaten o açlık hali azalıyor.

Dolayısıyla " Antrenman sonrası yiyemedim, bari antrenmana kadar yiyebildiğimi yiyeyim, glikojen depolarını doldurayım" mantığı malesef yağlanmaya karşı oluşturulmuş bir beslenme programına uygun olmaz.

Bu şekilde vücuttaki kas oranını da artırmak zor. Bu konuya da değinmek istiyorum; çünkü kas oranı arttıkça vücudun enerji harcayan başlıca elemanları da artmış oluyor.

Dolayısıyla bazal metabolizma hızı da artıyor.

Aslında bu beslenme programındaki sorun antrenmanın akşam saatlerine denk gelmesinden kaynaklanıyor.

Bunu değiştirmek mümkün ise kahvaltı kısmı için yaptığım yorum ile birlikte antrenmanı 12:30'daki öğünden sonraya alarak sorun çözülebilir.

Eğer antrenman saatlerini değiştirmek mümkün değilse, o zaman bulk ve definasyon olarak programı 2 ye ayırmak en mantıklısı.

Öyle yapılacaksa yukarıdaki beslenme programına antrenman sonrası daha sağlam öğünler ekleyip (karbonhidrat bakımından), definasyon dönemi için düşük karbonhidratlı bir diet tercih edilmeli.

Off günlerde neler yapıldığını, antrenman programını görerek daha net yorumlar tabiki yapılabilir.

Ama beslenmeden kaynaklanabileceğini düşündüğüm problemlerle ilgili yorumlarım bu yönde.

İyi sporlar :)

12. ugurguven

ugurguven Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Üni-öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Bahçelievler
    antreman program saatini malesef değiştirme imkanım yok.Beslenme sorununu hernekadar okula yemeklerimi götürerek çözsemde antreman için 12:30 da malesef cıkamam okuldan.

Aslına bakarsan beslenmede cokda bi farklılık yok yani direk olarak yağlanmaya yol açacak.

antreman programıma gelince 1 gün on 1 gün of şeklinde antreman yapıyorum.1.gün=göğüs 2.gün=biceps-triceps 3.gün=sırt-kanat 4.gün=omuz 3 gün üst üste mide çalışıyorum.1 gün ara veriyorum.haftada 2 kerede cardio yapıyorum.

13. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Ağırlık antrenmanlarının sonuna interval cardiolar eklemek yağ yakımına katkıda bulunacaktır. Zaten interval cardio uzun süreli olmadığından zamanını da almaz.

Off günlere de 45 dakikalık yağ yakımı için cardiolar eklersen yağlanmayı bırak, yağ yakmaya bile başlarsın.

Ben off günlerde birşey yapmıyorum.

2 gün çalışıp 1 gün dinlendiğim için vücudu tamamen nadasa bırakıyorum off günlerde.

Yanlış ağırlık antrenmanlarını o kadar odaklanmış ve sert yapıyorum ki, bir de 2 güne bir olunca,cardio'ya gerek kalmıyor.

Eskisinden daha fazla yiyorum, tabiki düşük yağ oranıyla.

Ama benim antrenmanlarım genelde gün ortasında, 14:30 civarı.

O yüzden yediğimi yakacak zamanım oluyor ve antrenman sonrası o tamir modu vücuda çok enerji harcatan bir durum. Belki bir avantajım da odur.

Mesela dün yaptığım antrenman 1,5 saat sürdü, 750 kcal harcamışım ve yarısı yağ.

Şöyle bir bakarsa 40-42 gr yağ yakmışım.

Yaklaşık 2 aydır bu tempoda çalışıyorum ve 74 olan kilomu hala muhafaza ediyorum, aradaki ufak kaçamaklarla.

Karın kasları hergün daha belirgin olmaya başlıyor ve belim hızlı bir şekilde olmasa da sürekli inceliyor.

Yani ufak ufak yağlardan kurtulup kas ekliyorum.

Antrenman sistemini bu şekilde kurma şansın yoksa cardioları artırmak en mantıklısı.

14. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Uğur merhaba vaktini alacağım ama birkaç sorum var.

1. Gelişme döneminde kaç gram yağ aldığını hesaplamamışsın. Bunu da hesaplaman gerekmiyor mu? Günlük Kilo*1gr doymamış yağ öneriyorlar bunu uyguluyor musun?
    2. Gelişme dönemi için on günlerindeki beslenmeni yazmışsın peki dinlenme günlerinde bu oranları nasıl düzenliyorsun aynen devam mı yoksa karbonhidratı azaltıp proteini arttırarak mı devam ediyorsun.
    3. Çalışma biçimini anlamadım Pazartesi-salı vs. olarak yazabilir misin.
    4. Vitamin ve mineral alımını ne ölçüde yapmam gerekiyor bunu nasıl hesaplıyorsun benim beslenme programım da aşağıda ki linkte yazılı. Ben vitamin mineral beslenmeme hiç dikkat etmiyorum bana önerilerin nelerdir? https://www.bodyforumtr.com/vbforum...rbonhidrat-tavsiyeleriniz-t24663.html?t=24663

Sayfayı Paylaş