Beslenmem ( Anoreksiya )

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Hakan4961 tarafından 31 Mart 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Hakan4961

Hakan4961 Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Merhaba bodyforumtr üyeleri . Öncelikle konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim ve konunun kapanmamasını ve uygun bölüme taşınmasını istiyorum . 1 hafta önce konu açmıştım gelen bir yorumda anoreksiya düşüncesinden kurtulman lazım gibi bir yorum geldi . Anoreksiya : Kilo almaktan korkar, şişmanlık onlar için kabus gibidir.Eski kilolarına yada çevrelerinde görünüm olarak beğeni kazanan kişilerin kilosuna inmek için hedef belirler,gün içinde farklı zamanlarda tekrar tekrar tartılırlar. Toplum içerisinde ufak porsiyonlar tüketirler,aç olsalar bile tok olduklarını söylerler.Kısa sürede çok fazla kilo verirler.Normal miktarda besin tükettikten sonra mide bulantısı veya şişlik hissederler.

Özellikle altını çizdiğim bölüm tam beni anlatan şey ya da ben mi öyle zannediyorum bilmiyorum . Günde 2 öğün yiyorum , sabah 10:30 - akşam 18:30'da olmak üzere , 1 haftadır sabah kahvaltısında yarım ekmek yiyorum , akşam evde ne varsa artık . Altta son 4 günde tükettiğim besinler var . Yemek yedikten sonra pişmanlık duygusu oluyor , sanki çok yemişim gibi hissediyorum . Sizce yediklerim fazla mı .

Sabah kahvaltısı
    2 yemek kaşığı lor peyniri
    1 domates
    yarım ekmek

Akşam
    Evde yapılan yemek ( 1 tabak )
    1 küçük kase yoğurt
    Soğan
    --- Mesaj birleştirildi, 31 Mart 2016 ---
    http://hizliresimyukle.com/image/M8f0
    http://hizliresimyukle.com/image/M8fH
    http://hizliresimyukle.com/image/M8f4
    http://hizliresimyukle.com/image/M8fC
    http://hizliresimyukle.com/image/M8f7
    http://hizliresimyukle.com/image/M8fF
    http://hizliresimyukle.com/image/M8fp
    http://hizliresimyukle.com/image/M8fr

Son düzenleme: 31 Mart 2016
  2. FitnessMerdo

FitnessMerdo Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    43
    Kahvatını sıkı etmeni öneririm hiç yemiyorsun sanki yediklerin 1000 kalori bile değil 1 tane ara öğün ekleyebilirsin gece yatarken yeme

3. Hakan4961

Hakan4961 Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Öncelikle cevap verdiğin için teşekkür ederim . Hiç kalori hesabı yapmadım , 9 gündür böyle besleniyorum , saat 18:30'dan sonra ağzıma su'dan başka hiç bişey girmedi . Yarın aç karna tartıya çıkıcam ona göre kalori hesabı yapıcam . Benim merak ettiğim kilo mu korumak için kaç kalori almam gerektiği .
    Boy : 1.80
    Kilo : 61.7

4. Hakan4961

Hakan4961 Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
  5. ArL

ArL Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    28
    1)Yedikleriniz gerçekden çok az.

2)4 yıl anaroksi nevroza hastalığıyla yaşadım sizin durum biraz daha ciddi galiba hocam.
    Bence bi psikolojik destek alabilirsiniz bahsettiğiniz konu hiçde hafife alıncak bi konu değildir. Ama korkulcak bi durumda değildir.Ben bu hastalığı bi gün bu kompleks geçer diye umursamadan 4 yıl yaşadım. Yanlış beslenmeler sonucu yaşadığım rahatsızlıkları yazıp sizi karamsarlığa itmek istemem ama bence müdahale edilmeli.

Hakan4961 bunu beğendi.
  6. DrHyde

DrHyde Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Anestezist
    Yer:
    İstanbul
    Aklıma furiouspete geliyor anoreksiya dendiğinde, bu arkadaş da aynısını yaşamış, çok etkileyici bir hikayesi var ve şu anki fiziği mükemmel ötesi.
    bu demekki bu hastalık aşılabilir, üstesinden gelinebilir birşey, en önemlisi psikolojik destek, forumları geçip bir uzmana danışmanızı tavsiye ederim.​

Hakan4961 bunu beğendi.
  7. Hakan4961

Hakan4961 Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkürler hocam . Önerebileceğin bir şey var mı hocam ve ya boy ve kiloya göre kaç kalori almam gerektiği hakkında bir fikrin .
    --- Mesaj birleştirildi, 2 Nisan 2016 ---
    Cevabınız için çok teşekkürler . Furious Pete'ye az baktım eğer o durumdan şimdiki haline gelebilmişse gerçekten büyük bir iş başarmış . İnşallah kendi çabalarımla bunun üstesinden gelebilirim kardeşim , yoksa ailemin tabiriyle zayıflıktan ölcem heralde .
    Beslenme içinde önerilerin varsa iyi olur . Kaç öğün yemeliyim sabahları kahvaltıya ekleyebileceğim doyurucu yiyecek her türlü yardımını beklerim kardeşim .
    Kardeşim önerin varsa çok iyi olur günlük kaç öğün yemem gerektiği hakkında , sabah kahvaltısında doyuruculuk bakımından iyi olan sebze falan , her türlü yardımını bekliyorum .

Son düzenleme: 2 Nisan 2016
  8. ArL

ArL Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    28
    Hocam bi kere sizin kendinizi yersem kilo alırım düşüncesinden sıyırmanız gerekiyor eğer bunu aşamassanız çok sıkıntı yaşarsınız.
    2. olarakda interde herhangi bi siteden kalori cetvelinden ihtiyacınız olan kaloriyi hesaplayın(bunlar hiç bir zaman tam cıkmaz ama aşşağı yukarı uygun değerlerdir denebilir) ve eğer kilo vermek istiyorsanız almanı gerekn kalorinin 250-300 kalori altında beslenin.
    Şimdi bu anoreksiyayla alakalı bazı şeyler söylemek istiyorum.
    -Tahminin günde 20 30 kere aynaya bakıyorsunuzdur yada ayna karşısında 10 15 dk vakit geçiriyorsunuzdur bunu bir şekilde aşmanız lazım dediğim gibi anoreksi nervoza hafife alınca bi hastalık değildir.
    -İnsanlara kulak asmayın insalar iyisin de deseler kötüsünde deseler kulak asmayın hedef koyun ve hedefinize emin adımlarla ilerleyin
    -Başladığınız diyetleri bilinçli ve sağlıklı bi şekilde hazırlayın (unutmayın öncelik ince fit olmak değil sağlıklı olmak) ve diyetleri uygulama da kararlı olun
    -Spor yapın kardiyo antremanları ve evde workout programları sizin için yeterli olacaktır ( spor vücudunuzdaki dopamin seviyesini arttıracak ve sizi psikolojik olarak rahatlatacak ayrıca vücudunuzun daha hızlı toplamasını destekleyecektir.)
    -Günde 8 saatden fazla uyumayın 6 saatin altına da düşürmeyin geceleri ayakta geçirmeyin.
    -Yedikleriniz size vicdan azabı çektircek olabilir ama unutmayın yemeden sağlıklı olmazsınız.
    Beslenmeyle alakalı tavsiyelerim:
    - Sabahları 50-75 gr yulaf 2 yumurta 100 gr lor peynir yiyebilirsiniz
    *Öğlen ve akşama karışmıyorum kalori cetveline göre aşağıda yazcaklarıma göre kendiniz hesaplayıp ayarlayabilrisiniz.
    -Ara öğün kullanmayın ( bunu bi çok diyetisyen ara öğünü destekler eski bi hasta olarak ben ara öğünü kesinlikle desteklemiyorum)
    -Ufak açlık krizleri gelecektir bunlara hazırlıklı olun ama unutmayın almanız gerek kaloriyi alırsanız bu krizler size herhangi bi zarar veremez)
    -Şeker ve beyaz un tamamiyle hayattan çıkartılıp tuz da max 3-5 gr sınırlaması getirlmelidir

**Bu iş bi pskiyatriyede gitseniz bikaç diyetisyene de gitseniz sizde bitiyor kendinizi ikna edin dediklerimi uygularsanız başarılı olcağınıza inanıyorum zaten zamanla kendi tarzını oluşturacaksınız unutmayın eğer bu süreçten kurtulabilirseniz ömrünüzün sonuna kadar fit yediklerine dikkat eden bilinçli biri olabilirsniz. Bu hastalığa meydan okursan adamı geliştiriyor :)

9. Hakan4961

Hakan4961 Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Hocam çok teşekkürler . Dediklerinizi uygulamaya çalışcam , inşallah bu işin üstesinden gelebilirim :)

10. sergen turaman

sergen turaman Üye

Beğenileri:
    268
    Ödül Puanları:
    73
    abi aynııs bende var galiba lan..DD:D:D ben yiyorum ama biraz pişmanlık oluyor yüzüm kilo almışmı diye bakıp duruyorum varmı bende acaba

11. Hakan4961

Hakan4961 Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Bu durumun benzeri bir şeyini bende yaşıyorum kardeşim malesef :)

Sayfayı Paylaş