Beslenmede kalori alımı ve protein miktarı ilişkisi -soru-

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve _Huldaerus_ tarafından 17 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. _Huldaerus_

_Huldaerus_ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Öncelikle merhaba, aralıklarla da olsa yaklaşık bir yıldır forumu takip etmekteyim.
    Bir çok insan gibi ben de spora başlama aşamasında takılıp kalanlardanım.
    Bundan 1 sene kadar önce iş yoğunluğundan devam edemediğim bir spor salonu üyeliğim vardı ve ancak 1 ay kadar düzenli olarak devam edebildim.
    Bu süre içerisinde gözle görülür bir değişim yaşamaya başlamıştım ancak devamını getiremedim ne yazık ki.
    Dün akşam itibariyle evde tekrardan başladım ve bu sefer devamını getirme konusunda da kararlıyım (çalışmayı ay başında sabaha kaydırabileceğim ancak) 3-4 ay içerisinde taşınmayı düşündüğüm için de şu anda bir salona yazılmadım.

Şu anda 1,69 boy, 82kg ve karın-bel bölgesinde oldukça yağlanma var (kas/yağ oranı veriler maalesef elimde yok ve çelik metreyle ölçü almaya çalışmıyorum hiç :))

Benim aklımı kurcalayan ve sizlerden yardım istediğim ilk konu şöyle;
    Öncelikle yağlardan kurtulmak için diyete başlamayı düşündüm ancak kas gelişimini sağlamak için sıkı beslenmek gerektiğini biliyorum. Bir miktar kilo verip yağ oranımı %12-15 seviyelerine düşürmek, bu sırada kas kaybı yaşamamak yada yapabilirsem inşa etmek ilk hedefim. Burada düştüğüm çelişkiyi eminim bir çok kişi daha önce düşmüştür. Daha önce çok kısa süreli de olsa spor yapmış olmamadan ötürü ilk iki hafta haftada 4 gün olmak üzere tüm vücut antrenmanı şeklinde yapıp ilk başlandığında yaşanan hamlıktan kaynaklı kas ağrılarını atlatmak istiyorum. Bununla birlikte beslenmemi programlamaya kalktığımda ise almam gerektiğini düşündüğüm protein miktarı ve diğer karb. ve yağ (tümüne macro deniyor sanırım) ile almam gereken kaloriyi (1900-2100 kcal) karşılaştırdığımda neredeyse aralarında hiç bir fark kalmıyor hatta üzerine de çıkıyorum 150-250 kcal kadar.

Size aşağıda bugün yediklerimi liste olarak da göstereyim, sizce bu şekilde yavaş yavaş mı kilo vermeliyim (spor ile birlikte kalori eksiği oluşacağı için verebileceğimi düşünüyorum, ne kadar doğrudur bilemiyorum şu anda) yoksa başka bir öneriniz olur mu amacıma ulaşmak için? Örneğin kütle için ayrı define. için ayrı bir dönem mi daha uygun olacaktır? Kütle kazanırken bu yağları yanımda gezdirmek zorunda mıyım? o_O

Sabah kahvaltısı:
    Uyanır uyanmaz 1 tatlı kaşığı fıstık ezmesi-bal karışımı
    2 tam 1 beyaz yumurta + 100gr yağsız kaşar omlet
    Yarım dilim kepek ekmeği

Öğle yemeği
    Yarım porsiyon zeytinyağlı kereviz yemeği
    Yarım porsiyon dana kavurma (porsiyon yaklaşık 150gr kadar diye tahmin ediyorum)
    1 dilim çavdar ekmeği
    Orta boy kasede limonlu ve sirkeli yeşil salata

Ara 1
    Ton balığı, yağı süzülmüş olarak 52gr denmiş
    100gr yağsız sütle yulaf ezmesi

Akşam yemeği
    Fırınlanmış kabak-patlıcan-domates-patates (2 tepside toplam 4 patates vardı orta boy)
    Bundan orta boy bir tabak yedim.
    150gr tavuk göğsü, tavada yağsız olarak pişirdim

Ara 2
    100gr lor peyniri
    100gr yulaf ezmesi, yoğurt ile hazırladım.

Yukarıdaki programı sabah antrenmanına göre elbette düzenleyeceğim ama yediklerim yaklaşık bu kıvamda olacak. Protein miktarını daha da arttırmam gerekiyor gibi geliyor ancak o zaman da aldığım kalori iyice artacak.

Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.

2. Linea

Linea Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    28
    Ton balığını her gün yeme civa açısından iyi olmaz her gün tüketmen.

3. _Huldaerus_

_Huldaerus_ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Haklısınız, bunu örnek olarak yazdım zaten.
    Haftada 1-2 defadan fazla yemeyi düşünmüyorum, bu öğün için haftada 3-4 gün tavuk 1-2 gün de kırmızı et koymayı düşünüyorum şu anda. 3'ünü farklı günlere bölerek monoton hale gelmemesi önemli benim için :)

Sayfayı Paylaş