BESLENME ve BÜTÇE

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve bodyekrem tarafından 27 Mart 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. bodyekrem

bodyekrem Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar,

kendime bi program hazırladım forum sayesinde. yalnız bu protein için alınacaklarda parasal olarak işin içinden çıkamadım.

Günde ortalama fiyatlar ;
    15 yumrta = 3 lira (60 gr protein)
    1 adet 80 gr ton balığı + 160 gr ton balığı = 4,5 lira (35 gr protein)
    100 gr tavuk = 1 lira (35-40 gr)

Toplam günlük : 8,5 ytl X 30 gün = 255 ytl

aylık 255 ytl gibi bi ortalama çıkıor. Sadece protein alımı için. Ben işin içinden çıkamadım. Sizler nasıl yapıosunuz bu işi. Yoksa ben mi bi yerde yanlış yapıorum ?

2. operation

operation Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    0
    130-135 gr. protein için günlük maliyetin 8.5 ytl.

Oysa 148 gr. protein daha ucuza mal edilebilir.Örneğin;

4 yumurta(2 sarılı) 18 gr. 30 adedi 6 ytl. adedi:0,20
    100 gr. diet b.peynir 20 gr. 500 gr.kutu 100 gr. fiyatı:1
    1 lt. diet süt 30 gr. adedi:0.80
    400 gr. tavuk göğsü 80 gr. 100 gr. adedi:0,4

Toplam 148 gr. protein maliyet:5 ytl. ayda 150 ytl eder.

(Fiyatlar BİM market baz alınarak hesaplanmıştır.)

Ayrıca 1 kutu ekonomik ürünlerden protein tozu seçersen sorunun kalmaz.Karbonhidrat para değil zaten.

Son düzenleme: 27 Mart 2008
    silviya bunu beğendi.
  3. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Salona ve supplementlere verdiğin para da cabası.
    Bu da bu sporun cilvesi. Ne kadar Paran ve Azmin varsa O kadar kasın var.

4. enaunkark

enaunkark Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0

Şu kısmı tekrar yazabilirmisin biraz daha açık olarak, sanki birbirine girmiş gibi ne 20gr. ardından 500gr. kutu 100gr yazmışsın birşey anlamadım.

5. operation

operation Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    0
    Bana göre profesyonel düşünmeyeceksek masrafı o kadar da fazla değil(İlaçlara ve yanında alınacak ürünlere para dayanmaz).Hatta en az masraflı spor diyebiliriz(özel kıyafete ve ekipmana ihtiyaç duymazsınız,ortalama salon fiyatı da 80 i geçmez).
    En azından çalışan biri için.Çalışmayan biri de sigarayı bırakırsa sorunu ortadan kalkar.

Hesap yukarda.Ayda 150-200 ytl. arası beslenme,80 de salon.Fazla fazla hesaplarsak 300 eder. ytl.Başka? E zaten spor yapmasak ta gıdamıza 300 den fazlası gidecek bundan eminim(Döneri tostu hamburgeri vb.).Ya haftasonları geceleri yenen paralar?Aylık sigara masrafımız?İddia sayısal loto at yarışına vb. gidenler?Bunlardan vazgeçersek bir supplement parası artar gibime geliyor.

Kısacası kusursuz bir vücut için zengin sporudur,evet.Ama amatör düşünenler için maliyet diğer sporlara göre oldukça aşağıda.

6. operation

operation Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    0
    enaunkark bende senin nickinden ve cümlenden birşey anlamadım.

7. enaunkark

enaunkark Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Nickim, eski dünyalardan kötü kalpli bir büyücünün adı (FRP) ;)
    Cümlemde senin yazdığın cümlenin aynısı :lol:

Bak şöyle direk alıntı yapıyorum senden " 100 gr. diet b.peynir 20 gr. 500 gr.kutu 100 gr. fiyatı:1 "

8. operation

operation Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    0
    Beslenmeden az çok anlayan birinin ''100 gr.'' diet peynirin ardından gelen 20 gr. ın, içerdiği protein olabileceğini ve matematiği ortalama düzeyde olan birinin de peynirin kutusunun 500 gr lık oldugunu ve cümlenin başında geçen '' 100 gr'' ının da 1 ytl ye tekabül ettiğini anlaması gerekirdi diye düşünüyorum.

Orada yazılanların birtek senin tarafından anlaşılmamasını da, nickinin anlamı ve üslubun dolayısı ile yadırgamıyorum.

9. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    alınancak birşey yok operation, iyi niyetlisin yardımcı olmaya çalışmışsın. enaunkark sadece anlamadığını ifade ederek daha açık yazar mısın demiş, birbirimize daha anlayışlı olmalıyız.

operation bunu beğendi.
  10. künefe

künefe Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Valla ben de bişi anlamamıştım.Büyütülecek bir olay değil saol açıkladığn ve yardımın için.

operation bunu beğendi.
  11. operation

operation Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    0
    Haklısınız, dün yoğun ve stresli birgündü çalıştığım yerde. Acele ile yazdığım için çok açıklayıcı gelmemiş olabilir. Ama kısa anlarda acele ile birşeyler yazıp yardımcı olmaya çalışırken bir de böyle bir yanıt gelince(üslup ters geldi) bende aynı hataya düşerek gereksiz üslupla, gereksiz mesaj atmışım.

Sağduyulu yaklaşımınız için teşekkürler tekrar.

12. enaunkark

enaunkark Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Operation ben kimseye ters bir üslupla yazı yazmıyorum forumda sen yanlış anladın sanırım beni. Senin yazdığın üslup yüzünden buraya tekrar yazı yazmayacaktım ama bu mesajından sonra kötü niyetin olmadığını anladım. Ayrıca matematikte calculus1-2 dersi veren biriyim bu konuyu eleştirmeyelim alınırım ;)

13. enaunkark

enaunkark Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Birde FRP konusunda biraz araştırma yapmanı öneririm, yani nickim Gandalf yada Sauron olsaydı onlara da nasıl bir nick böyle diyecektin sanırım.

Hem FRP insanı rahatlatır, böyle stressli olduğun zamanlarda rahatlarsın. Ama biraz karışıktır FRP baştan uyarayım zor gelebilir ilk başta anlamak.

14. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    konuya dönecek olursak operation'ın söylediklerine katılıyorum..
    bu spor maliyetli gözükebilir..
    ancak yaşam şeklimize etkilerini bir bütün olarak düşünüp ondan sonra maliyet analizi yaparsak, bu spor maddi açıdan da insana bir çok avantaj sağlar..

Fast-food tüketiminin, içkinin, sigaranın kısacası dengesiz beslenmenin maliyetini hesaplarsak, vücut geliştirme sporu ile oluşturduğumuz sağlıklı yaşam biçiminin bütçemizi ne kadar rahatlattığını anlayabiliriz..

Bunlar dışında olaya çok daha geniş bir açıdan bakarsak, sporsuz hayatın yol açtığı sağlık sorunları nedeniyle yapılan doktor, ilaç harcamalarından da büyük oranda kurtulmamızı sağlıyor bu spor..

Kısacası maliyet hesapları yaparken olaya tek bir açıdan bakmak çok yanlış.. Sporla beraber değişen yaşam biçimimizi ve buna bağlı maddi getiri-götürüleri bir bütün olarak ele almakta fayda var..

operation ve burakula01 bunu beğendi.
  15. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    1 kg tavuk gögüsü 8-10 ytl arası oluyor markaya ve sezona göre değişiyor . öncelikle kaç kg sin. ne kadar kullaman gerekiyor. ortalama bir sporcu için beslenme örnek olarak yazayım.

450 gr tavuk 4.5 ytl 110 gr protein
    3 jumbo yumurta(65-70 gr adet) 75 ykr 21 gr protein
    500 ml light süt 1.25 ytl
    toplam 6.5 ytl
    sadece proteine harcadığın para oluyor günlük. belki bi miktar daha arttırılır. 100 gr daha tavuk gögsü aldın diyelim geliştinde 1 ytl daha koy . 7.5 ytl olur anca burger king den bir menü ediyor . 225 ytl aylık olur en fazla . tabii toz falan kullanmazsan. tozuda hesaplamıştım 290 ytl den 10lbs optimum whey in 1 scoop u 1.9 ytlye geliyor 24 gr protein içeriyor. umarım yardımcı olabilmişimdir.

tatt bunu beğendi.
  16. ulasmen

ulasmen Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    veteriner fakültesi öğrencisi
    ya zaten aldıgımız diger urunlerin içindeki proteinide hesaba katarsak mesela aldıgımız karbopnhidratların içindede protein var mesela 100gr pişmemiş makarnada 11.26gr protein var ben oturdummu 300gr ı rahat yiyorum 33 gr da ordan :D

17. MT

MT Üye

Beğenileri:
    1.054
    Ödül Puanları:
    0
    Makarnadaki protein hayvansal protein değil. Dolayısıyla günlük aldığın protein hesabına katılmıyor.

saydam bunu beğendi.
  18. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center

ulasmen yine ayni hatayi yapiyorsun ustte mt de uyarmis seni,lutfen kesin bilmedigin konularda yorum yapma veya forumla iyice asina olmadan yorumlar yapma.

19. silviya

silviya Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    umarım soruma kızmazsınız mümkün olduğunca okumaya çalışıyorum da okuduğum konularda henüz rastlamış değilim.şimdi bu proteine body yapma açısından değilde vücudun günlük ihtiyacı olan besinleri alıp düzenli dengeli beslenme açısından baktığımızdada yine alınan bitkisel kaynaklı proteinlerin hiç bir önemi yokmu? yani protein hesabı yaparken sadece hayvansal ürünlere karbonhidrat hesabı yaparken sebze meyyve tahıla mı bakcaz?misalen çok az bir miktar olmasına rağmen sütten(aklıma ilk gelen süt oldu) almış olduğumuz karbonhidratı adamdan saymicaz mı?

20. fehmican

fehmican Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    bitkisel proteinlerin vücut proteinine dönüşme oranı %40 ise etlerde bu rakam % 80 civarıdır.yumurta ise %100 olarak kabul edilir.bu yüzden vücut geliştirmeciler kalitesi düşük olan bitkisel proteini saymazlar ama bu bitkisel proteinin faydası dokunmaz demek değildir.

silviya bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş