Beslenme-supplement kullanımı hakkında

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve redlion999 tarafından 3 Mart 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. redlion999

redlion999 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Merhabalar. Yaşım 20 boy 1.70 kilo 81.

3 ay gibi bir süredir düzenli salona gitmeye çabalıyorum bazı günler uymasa da haftanın 5 günü ordayım.

Amacım kilo vermek sonra vg.Kasların artışı kalori harcanmasını da arttıracağından ona da çalışıyorum ancak büyük kaslar yerine fit vücudu tercih ederim..

Size sormak istediğim birkaç konu var.

1-beslenme programım tahmini aşağıdaki gibi (yan yana olanlardan sadece 1'i alınıyor)

kahvaltı:
    Peynirli omlet, haşlanmış yumurta, special k tahıl gevreği+süt
    Whey protein(ilk kalkınca)
    Öğle:
    Sebze,makarna,sulu et yemeği
    yoğurt
    belki bir meyve

Antrenman öncesi(1 saat):
    Yağsız-tuzsuz makarna

Antrenman sonrası:
    Whey Protein(1 ölçek 300ml su)

Akşam:
    Izgara-Haşlanmış Et,Ton balığı
    1-2 dilim eti form kızarmış kepekli ekmek
    yoğurt
    1 Meyve

Yatmadan:
    Süt,peynir

not:süt-peynir-yoğurt light

Bunlar tahmini yediklerim genel olarak akşama doğru karb. ve yağ alımını azaltmaya çalışıyorum. Beslenme programımda neleri değiştirmem gerekli. Ara öğün pek alamıyorum dersler arasında zaman pek olmuyor.

Diğer sormak istediğim supplement kullanımı hakkında.

whey proteini nasıl kullanmalıyım?

1 ölçek sabah kalkınca 1 ölçek ant. hemen sonrası kullanıyorum.

Bunun yanında hangi supplementi kullanmalıyım?

Elimde bir hevesle aldığım ama sonra nasıl kullanmam gerektiğini anlayıncaya kadar bir köşeye kaldırdığım l-carnitine ve glutamine var.

Finansal açıdan pek sorunum yok o yüzden en iyi verimi alacağım supplementleri ve kullanım şeklini yazarsanız sevinirim.(kilo vermek öncelik)(Hayır supplementlerin mucize yaratmadığını biliyorum ama biraz yarar sağlar diye düşünüyorum)

Diğer sormak istediğim şey ise çalışırken setler arasına ne kadar süre koymam gerektiği ve diğer harekete geçişimin ne kadar sürmesi gerektiği?

1. seti bitirdiğimde 2. seti tamamlayamayacağımı fark ettiğimde ne yapmalıyım?Dinlenme süresini uzun tutup aynı yada üstü ağırlıkla mı çalışmalıyım yoksa ağırlığı azaltıp seti tamamlamalı mıyım?

Kardiyoyu elimden geldiğince uzun tutmaya çalışıyorum.Başlangıçta 30dk 6-7 km hızda yürüyüş bitiriş te 20 dk 6-7 km hızda yürüyüş yapıyorum.. Kardiyo ve ağırlık çalışmasını aynı gün yapmamda çok büyük bir sorun var mı? Birde ağırlık çalıştığım günde HIIT şeklinde çalışmam bir sorun oluşturur mu?

Evet biraz uzun sürdü ancak elimden geldiğince takıldığım sorunları net anlatmaya çalıştım. 1 saatten fazla sürdü yazmak o yüzden 10 dk nızı ayırıp cevap verirseniz çok sevinirim.

2. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    3 ay bu spor için daha yeni sayılır şuan için beslenmene dikkat etmen yeterli olacaktır. Ama yazında whey kullanmaya başladığın yazıyor. Şimdiki gibi sabah ve idmandan sonra kullanman kafi. Glutamin kullanmana şuan için pek gerek yok. Setler arası bekleme süresi çalışma programımıza göre değişir süpersetlerde bekleme süreleri çok kısadır , bazı düşük tekrarlı güç programlarında ise 2-3 dk ara verilebiliyor. Senin düzeyindeki bir sporcu için ortalama 45-70 sn arası dinlenmen yeterli olur. Gruplar arasıda 3-5 dk dinlenebilirsin. Uzun ve yorucu bir kardiodan sonra ne kadar ağırlık çalışabilirsin orası biraz soru işareti tabi. Hele ki HIT şeklinde çalışma zaten vucudu zorlayan bir sistem.

3. redlion999

redlion999 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Çok teşekkürler.

whey proteini pek düzenli beslenemediğim için kullanıyorum en azından gece 8 saat proteinsiz kaldıktan sonra protein seviyesini kendine getirir, spordan sonra kullanımda kaslarda kayıp yaşamamak için.

Beslenme programında nelere dikkat etmeliyim ya da neleri değiştirmeliyim? ara öğün olarak kuru üzüm-kuru kayısı yesem diyorum,çok seviyorum paket bitiririm sanırsam o yüzden pek bulaşmıyorum. onun yerine eti form,special k türevi şeyler yiyebilir miyim? yersem ne kadar yemeliyim?

Bu superset kavramı tam olarak nedir?Birde bekleme sürelerini söylemişsiniz ancak yağ yakımı için çok set az ağırlık mı yoksa tam tersi mi iyidir?

Kardiyoyu önce yapmamdaki sebep birkaç yerde ağırlık antrenmanından sonra yapılan tempolu yürüyüş veya koşunun kaslardan harcadığını duymuş olmam. Eğer böyle bir olay söz konusu değil ise antrenman sonrası yapmak benim işime gelir.

Yukarda sormayı unuttuğum bir şey de kardiyo sırasında eğimli tempolu yürüyüş yapsam nasıl olur? Geçen denediğimde sonuç pek iyi olmadı. sağ bacağım (diz kapağının bir karış üstü) 2 kere sanki iğne batırılmış gibi acıdı. Vücudumu dinlemeyip zorladım ve en son güçten kesilip tökezledim. Eğer zamanla geçerse ve fizyolojik açıdan bir sorun yaratmaz ise daha fazla kalori yakımı için eğimli yürümeyi tercih ederim.

Şimdiden teşekkürler.

4. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
  5. redlion999

redlion999 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    İlginiz için teşekkürler ancak onları okudum daha önce..
    Sanırsam beslenmeye devam edeceğim bu şekilde.. Bir tek ara öğün lerde protein bar alıp yemeyi düşünüyorum.
    3 ay daha devam ettikten sonra whey,glutamine,bcaa,amino,creatine kombinasyonunu kullanmayı planlıyorum.

Şuan için tek soru kaldı. Cardiyo antrenmandan önce mi yoksa sonra mı yapılmalı?

Sayfayı Paylaş