Beslenme seklim

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve madzombie tarafından 29 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. madzombie

madzombie Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba,

Ben uzun bir süre ara verdikten sonra tekrardan başladım ancak ufak bir sorunum var. Sürekli kilo alıyorum ve göbek çevresinde sürekli yağlanma var.
    Kendimce bir diyet yapmaya başladım ama ne kadar mantıklı bilemiyorum. Çünkü bir yandan da enerjimi kaybedip performansımı düşürmek istemiyorum.

Çalışan biri olduğum içinde öğlen yemeklerine pek dikkat edemiyorum.
    protein ve karbonhidrat ağırlıklı oluyor.

Akşamlarıda sebze ağırlıklı besleniyrum. Ancak spora saat 20:30 - 21:00 gibi gidiyorum. Öğlen tükettiğim protein gıdalarının bu konuda bir yararı olur mu ? Proteinler vicuttan ne kadar sürede atılıyor ?

Spordan 30 dk. Önce Sağlam içerikli bir tane multi vitamin birde Ultimate Nutrition kre-alkalyn alıyorum.
    Spor döndükten sonrada sağlam bir meyve girişimde bulunuyorum. Gece meyve tüketmek zorundayım çünkü başka zamanım kalmıyor hemde spor dönüşü acıkan karnımı bir şeklilde meyve ile bastırıyorum.

Akşamları meyve tüketimi bu açıdan çok mantılı mı dır ? Bildiğim kadarıyla mevye şekeri vücuda geç karıştığı için kilo yapmadığı yönünde.

2. galois91

galois91 Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Eskişehir
    Anlatımın beslenme şekilini açıklamaya yeterli değil ama en azından birkaç yol gösterici öneride bulunmak istedim.

Kilo aldığınıa göre aldığın kalori miktarı tükettiğinden fazla... Düzgün (hangi saatte, ne kadar, ne yediğinin) bir beslenme listesi oluştur... Yaklaşık kalori ihtiyacın ile bu listeyi karşılaştır. Alman gerekenden fazla olanları da bu listeden çıkar.

Bunun dışında vücuda alınan protein atılmaz. İhtiyaç olan nerede ihtiyaç varsa orada kullanılır fazlası yağa dönüştürülüp saklanır. Ancak öğlen vakti alınan proteinin akşam 20'den sonra yapılan sporla pek bi bağlantısı olacağını düşünme...

Yeterince meyve-sebze tüketen birinin vitamin desteğine en azından başlarda ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum ama mutlaka Multivitamin kullanmak istiyorsan sabah kahvaltı ile alman daha faydalı olacaktır.

Ayrıca başlangıç için Kre-alkalyn kullanımının da gerekli olduğunu düşünmüyorum. Bunun yerine Whey protein kullanımı başlangıç adımı olarak daha mantıklı...

Spordan hemen sonra düşen kan şekerini toparlamak için kana hızlı karışan basit karbonhidrat tüketimi de gerekli.... Tabii antrenman geç bittiği için miktara dikkat etmekte fayda var. Çok abartmamak koşuluyla meyve tüketimi mantıklı...

Dediğim gibi düzgün bir günlük beslenme listesi oluşturur ve burada paylaşırsan yardım etmek kolaylaşır...

3. madzombie

madzombie Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Oldukça düzensiz gibi gelsede şu şekilde bir beslenme şeklim var ;

Sabahları :

- Salata (Domates, yeşilbiber, salatalık, limon, Bir kaşık zeytinyağ)
    - Kibrit kutusundan biraz fazla beyaz peynir
    - 5 adet Siyah zeytin
    - 3 dilim beyaz ekmek
    - Bazen az miktarda Sucuk

Öğlenleri :
    (En sağlıksız öğünüm. Genelde aşağıdaki listeden birini seçiyorum)
    - Burger King :)
    - Porsiyon Köfte
    - Parça tavuk, patates kızartması ve kola
    - Kumpir

saat 16:00 gibi bir tane maden suyu

Akşamları :

- Sebze + pilav veya makarna

Spor dönüşü :
    - 3adet incir, Bir salkım siyah üzüm, 3 adet erik veya şeftali
    veya
    - Karpuz, kavun.

Yukarıdaki gibi bir listem var ancak akşam yatarken ki protein ihtiyacı içinde süt tercih ediyorum bu yeni yapacağım bişey.

Whey proteinlerde sadece protein yok sanırım içeriklerinde mineraller ve karbonhidratlarda var. Vitamin hapı ile kullanımında bir sorun olur mu ?

kre-alkayn piskolojik olarak daha iyi hisettmemi sağlıyor. Ben 15-16 yaşımda başlamıştım bu spora ancak 19 yaşında bırakmak zorunda kalmıştım şimdide 23 yaşındayım. Eski performansıma ulaştığım düşünüyorum ve kendi kilomuda zorladığım için bazı hareketlerde :) biraz kullanmak istiyorum.

Bildiğim kadarıyla bir servisinde 2 kapsül almak gerekiyor ancak ben tek kapsül kullanıyorum ve spor olmadığı pazar günlerinde hiç almıyorum.

Yukarıdaki beslenme şeklim biraz yanlış gibi geliyor. Bu konuda fikirlerinizi alabilir miyim ?

Teşekkürler

4. wolfmen

wolfmen Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    MERSİN
    protein sadece spordan sonra faydalıdır baska zaman alınca faydasızdır gibi bir düşünceye saplanma.. biliyoruz ki kaslar dinlenme esnasında gelişir.. bugunun öglen yemegi icin konusayım dün verimli bir çalışma yaptın ve bugun sabah peynir ile baslayıp (bence yumurta da ekle) öglende protein alarak desteklemeye devam ettin diye düşün...yani verimli spor yaparsan aldıgın protein devamlı sana yarayacaktır (abartmamak şartıyla) bu arada proteinden maksimum yararı antreman sonrasında görürsün oraya da ekleyebilirsen protein agırlıklı bir seyler ekle yok ekleyemıyorsan imkanın varsa whey öneririm..meyva ve sebze ile beslenmeyede devam et saglıklı beslenmiş olursun..
    öncelikle bir karar vermelisin bu karar ben yagları eritecem ise calısmana kardioyuda kesinlikle eklemelisin ki bu konuyada forumda bayagı bir deginilmiş.. yok ben bulk olacam daha şişecem daha sonra kardiyo yaparım diyorsan o da senin bilecegin iş...
    krealkayn bence gereksiz su an çunku sen günlük protein ihtiyacını karsılayabilyormusun acaba? önce buna yönelik beslen derim....

Sayfayı Paylaş