Beslenme Programımda Neler Doğru;Neler Yanlış

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve pauloakenfold tarafından 16 Şubat 2007 başlatılmıştır.

1. pauloakenfold

pauloakenfold Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tekniker
    Yer:
    İstanbul
    Selam Arkadaşlar;

Sizlerle kısaca beslenme programımı paylaşmak istiyorum.Bana yanlışlarım vede doğrularım hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

Sabah:
    1 dilim uno kepekli ekmek üstüne light beyaz peynir
    6 adet haşlanmış yumurta beyazı
    100 gr meyveli müsli(Light Süt ile)
    1 bardak sıkma portakal suyu+B vitamin kompleksi

Ara öğün(Saat 10:00)
    1 adet uno kepekli ekmek arası kaşarlı tost

Öğlen:
    Çorba
    Kırmızı yada Beyaz Et(100Gr)
    Salata+Yoğurt(Cacık)
    Antreman günleri Pilav yada makarna(Off Günlerde ALmıyorum)

Ara Öğün(Saat 15:00)
    1 adet uno kepekli ekmek arası kaşarlı tost
    1adet Muz(Antreman Günleri sadece)

Antreman Günleri(Saat 17:30)
    2 Adet GNC AminoBurst 3000

a)Akşam(Saat 21:00)Bu bölümde eğer antremana gittiğim günler salonda yemek şansım oluyor.Onuda 6 adet haşlanmış yumurta beyazı ve 2 adet Aminoasit tableti ile gideriyorum.Ve sonra evde bişey yemiyorum.

b)Akşam(Saat 18:30)
    Antremana gitmediğim Off günlerde ise yağsız hafif nar ekşili yeşil salata ile 1-2 adet kızarmış yağsız tavuk göğsü ve yetmezse 5 adet haşlanmış yumurta beyazı.Bu arada protein tozum bittiği için proteinlere doğal yoldan ulaşma yolunu seçtim.Birkaç hafta sonra tekrar pro toz alıp takviye yapacağım.

yukardaki beslenme programında düzelmesi gereken neler varsa yazarsanız çok sevinirim.Bir diğer sorunum bir antremanım bir diğerini tutmuyor.Bunla ilgili enerji versin diye diete antreman günleri muz ekledim.Antremanda enerji için neler yapılabilinir?

Vücut Ölçülerim
    Boy:1.84
    Kilo:83
    Abdominal bölgede orta dereceli yağlanma mevcut Yan bel bölgesi dahil.

Şimdiden Teşekkürler.
    Sevgiler
    Süheyl Fırat

2. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.910
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Londra
    sevgili pauloakenfold

beslenme programını çok başarılı buldum.. gerçekten bu programa disiplinle uyuyorsan harika bir vücut inşaa etmiş olmalısın.. izninle değinmek istediğim birkaç nokta var..

kahvaltıdaki protein alımın sadece 6 yumurta akı ile sınırlıysa yetersiz geldi.. (süt aldığını da belirtmişsin ancak ne kadar tüketiğini bilmiyorum) günün ilk öğünü olan kahvaltıdaki protein alımı diğer öğünlere kıyasla daha önemlidir çünkü vücut gece boyu oluşmuş katabolik etkiden çıkmak isteyecektir..

antrenman sonrası 6 yumurta akı ve amino aldığını söylemişsin.. ancak bana kalırsa protein alım miktarını biraz daha artırabilirsin..
    mesela eve gidince (1.5-2 saat sonra) 30-35 gram casein türü protein içeren bir öğün daha almanda yarar var.. mesela lor peyniri iyi bir tercih olabilir..

antrenmana gitmediğin günlerde ise en son öğünün 18.30'da mı? eğer öyleyse yatmadan evel 1 öğün daha eklemelisin.. bu da yukarda söylediğim gibi casein türü protein alımı olabilir.. böylece yavaş emilim ile geceleyin oluşabilecek katabolik etkiyi azaltmış olursun..

bunlar dışında programını çok olumlu buldum..
    tabi ki çok güzel denecek program yoktur çünkü her program insanın kendi vücut tepkilerine göre şekillenir.. sana fazla gelen karbonhidrat miktarı bana yeterli gelmeyebilir.. bu nedenle kendi vücut sesini dinleyerek programında her zaman değişiklikler yapmaya açık olmalısın..

son olarak ise şunu belirtmek isterim: belli periyotlarla programındaki kalori miktarları ve besin türlerinde oynamalar ve değişiklikler yapmalısın ki vücut tek bir programa alışıp gelişim doğrultusundaki tepkilerini azaltmasın..

kolay gelsin

3. pauloakenfold

pauloakenfold Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tekniker
    Yer:
    İstanbul
    Bonatschi Arkadaşım;

Yorumların için çok teşekkür ederim.Yanlız anlamadığım casein türü protein demişsin.Bu konudada beni aydınlatırsan sevinirim.Bu arada bu beslenme programını 1 aydır uyguluyorum ve gerçektende dışına hiç çıkmıyorum.Bu arada 18:30dan sonra hiçbişey yemediğim doğru.Fakat ben zaten abdominal bölgedeki yağlardan kurtulmaya çalıştığım için senin verdiğin akşam yatmadan önce öğününü uygulamaya korkuyorum.Yağ almadan yağ yakmayı kafaya koydum :)

Sevgiler

Süheyl

4. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.910
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Londra
    peynir veya süt gibi süt türevli protein kaynakları casein içerir ve bu tarz protein kaynakları tüketildiğinde kana geç karıştığından vücudu uzun süre besleyebilir.. kana geç karışmalarından dolayı antrenman sonrası tercih edilmezler ancak gece vücudu uzun süre beslemeleri açısından yatmadan önce tüketmek kas gelişimine katkı sağlar..

ölçülerinden anladığım kadarıyla yağlanma sorunun çok büyük değil.. yağlanmamak için akşam saatlerinden sonra yemeyi kısmak gerektiği doğru ancak bu bilhassa ağır ve bol karbonhidrat içeren yiyecekler için gerekli.. yatmadan evel yapacağın 30-35 gramlık protein alımı zaten gece kaslar tarafından kullanılacağından yağlanmaya sebep olmayacaktır.. bu konuda fazla endişelenmeye gerek yok..

ayrıca vücut geliştirmede 0 yağlanma ile kas gelişimi nerdeyse imkansızdır.. bir miktar yağlanma kaçınılmazdır.. bunu minimuma indirmek için mümkün mertebe glisemix endeksi düşük komleks karbonhidratlar ile yağ tüketimine dikkat etmeye önem gösterilir.. bu hususlara dikkat edersen yağlanma problem olmaktan çıkacaktır..

umarım istediğin yağları yakarsın=)

5. pauloakenfold

pauloakenfold Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tekniker
    Yer:
    İstanbul
    Verdiğin değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.Umarım herkesin herşey istediği gibi olur.

Sevgiler

Süheyl

Sayfayı Paylaş