Beslenme programı ( Besin değer cetveli)

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve matiz tarafından 30 Ekim 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. matiz

matiz Üye

Beğenileri:
    65
    Ödül Puanları:
    0
    Selam,

Benim aslında bu başlığı açmamdaki sebep hem sizlerle kendi besin programımı paylaşmak, sizleri tavsiye ve önerilerinizi almak hem de beslenme başlığı altındaki faydalı olabilecek bazı besin gruplarına ilişkin kalori-protein-karbonhidrat ve yağ oranları bir araya toplamak.

Öncelikle biraz kendim ile bilgiler vereyim

Boy: 1,80
    Kilo:70

Vücut geliştirmeye yaklaşık 1,5 sene önce başladım. 30 yaşına kadar ciddi bir biçimde hiçbir sporla uğraşmamıştım. 30 yaşında spora başladığımda 62 kg idim ancak yıllardır süregelen dengesiz beslenme, alkol, abur cubur gibi nedenlerden dolayı aslında ektomorf bir beden yapısına sahip olama rağmen özellikle karın bölgesinde yağlanma mevcuttu.

Sıska görünüşü tersine çevirmek için yemeye başladım ama çok dengeli be düzenli değil sadece yiyebildiğin kadar ye prensibini benimsedim. Az kilo alsbilsem de şu anda 70 kiloyum tabi bel bölgesindeki yağlar hala duruyor hatta arttı .

Burası beslenme başlığı olduğundan fazla antreman programına girmeyeceğim ama haftada 3 gün Maximum yükleme prensibine bağlı bir program uyguluyorum.

Özellikle wolveron2 tarafından açılan “1.5 yıllık çalışma sonucum” başlıklı konuyu okuyunca aslında diyete önem vermeden sadece antreman yaparak ne kadar çok şeyi kaçırdığımı fark edip aşağıdaki programı hazırladım.

Öncelikle besin programında yer alan besinleri kalori-protein-karbonhidrat ve yağ oranlarını belirteyim. Bu oranlar çoğunlukla besinlerin paketlerinde yazan, http://www.metu.edu.tr/~guney/bb/besinler.html ve http://www.besinler.net/index.aspx sitelerinden derlenmiştir.

Şimdi kendi beslenme programım.

Amaç kilo almak; ancak bu sefer düzenli, dengeli.

*18:30 beslenmesi antremandan önce 20:00 beslenmesi antremandan hemen sonra.

Hemen hemen tüm konu başlıklarını ve tecrübeli üyelerin görüşleri doğrltusunda planlanan beslenme programı bu başlamadan önce sizlerin fikirleri doğrultusunda biraz daha şekillendirebileceğimi düşündüm .

Herkese şimdiden teşekkürler.

ahmetkb ve Rpac bunu beğendi.
  2. arrdda

arrdda Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    ne yani bi yumurtada sadece 2bıcık grammı protein var ve iki katı kadarda yag var.ilginç bilmiyodum.

3. matiz

matiz Üye

Beğenileri:
    65
    Ödül Puanları:
    0
    Sanırım yumurta değerinde bir hata var ..100 gr üzerinde aşağıdaki tabloda detay bulabilrsin.

YUMURTALARS.No

Haşlanmış Yumurta 75 gr su-12.3 gr protein -10.9 gr yağ 147 kcal
    Yağda Pişmiş 63 gr su-14.1 gr protein -19.5 gr yağ 232 kcal
    Yumurta Beyazı 87gr su -10.90.gr protein 0,8 gr karbonhidrat -51 kcal
    Yumurta Sarısı 51 gr su-16 gr protein- 0.6 gr karbonhidrat-30.6 yağ 348 kcal

Yumurtanın beyazının tercih edilmesinin nedni yağ oranı ile ilgili sanırım.

Son düzenleme: 31 Ekim 2008
  4. ulrich

ulrich Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    matiz bence bu beslenme programı senin kilondaki bir sporcu için biraz fazla. Hem kalorisi, hem protein değeri yüksek olmuş ki biliyosun bunlar yağlanmaya yol açar. Zaten bu tarz düzenli bir programa uymak da zor olacaktır. Bence yediğin şeylerin besin değerlerinden haberdar bir şekilde mümkün olduğunca yemelisin. Benimde kilom 70 ve boyum 183. Ve elimden geldiğince kaliteli bir biçimde, saatin kaç olduğunun farkında olarak besleniyorum. Sana da öneririm.

Sayfayı Paylaş