beslenme nasıl olacak anlamıyorum:S

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve efe2356 tarafından 10 Ekim 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. efe2356

efe2356 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    selam arkadaşlar body e yeni başladım fakat bu işin %80 i beslenme diyolar ve ben bu beslenme işini bi türlü anlamadım her yerde farklı şeyler yiyin diyolar.
    boy-1.94
    yaş-18
    kilo-74
    kollar-33.5
    salon hocam bana boyuma göre zayıf olduğumu ve protein tozu kullanmam gerketiğini söylüyor beslenme konusundada zayıf olduğumu ve ekmek balık tavuğa yumurtaya dayanmam gerektirğini söylüyorki bunlar zaten bilinen şeyler ama ekmek konusunu anlamadım bütün sporcular ekmeğe karşı ama ben yemezsem dahadamı zayıflarım yoksa kilomu alırım ayrıca her sabah 5 yumurta (2tam) + kahvaltı günde toplam öğlen akşamüstü ve akşam olarak 4 öğün yiyorum hemen hemende her öğünde yarım ekmek yiyorum yani buda günde 2 ekmeğe bedel oluyor ama kilo işini çözemedim bi türlü yardımlarınızı bekliyorum ben ekmek yemelimiyim?Ayrıca şu protein tozunuda kullanmalımıyım ?

2. darknesssword

darknesssword Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Aydın
    2 ekmek biraz fazla degil mi ya?_

3. efe2356

efe2356 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    walla işte bende onu anlamıyorum ekmekten kaçının diyolar ama ben zaten zayıfım yani gidip sabah kahvaltısında 1 dilim kepek ekmeği yersem çubuk kraker gibi olurum

4. skilful

skilful Yeni Üye

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    şimdi efe2356 kilon boyuna göre çok az onu söyliyim sende benım gibi uzun boylulardansın kilo alsan bile biraz zor belli oluyor, çünkü vücut hatlarımız çok uzun oluyo ve dağılım alanı fazla oluyor.evet senın 10 kg alman gerekiyo bunu 5-6 ay içersinde yapabılırsın bulk dönemine girip ayrıca salonda az tekrar fazla ağılıkla çalışman gerekiyor hacim için.(fazla ağırlık derkende abartma yenisin)ancak kilo almam gerekiyo diye ne var ne yok yememen gerekir böyle bir düşünce tarzı olsaydı zayıf insanlar burgen king'den vs çıkmazdı ancak senin kiloyu olabildiğince kas şeklinde alman gerekir ve minumum yağ şeklinde alman gerekir.beslenmende karbonhidrad ve protein ağırlıklı uygulaman gerekir araştırırsan bu şekilde kilo aldırıcı dietler bulabılırsin.
    not:ekmeği fazla abartma,normal düzeyde tut.

efe2356 bunu beğendi.
  5. jarhead

jarhead Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    efe öncelikle şanslısın. neden şanslısın çünkü bu spora yeni başlamana rağmen çabalaman güzel birşey. ama bunları siteden arama yaparakda bulabilirsin. sorun farklı ama bu soruya eşdeğer sorunu yanıtlayabilecek düzeyde bilgiler sitede mevcut. ben bulunduğum salona bakıyorumda sizi takdir ediyorum. neler var neler kimisi 2 senedir salona gelir 25 cm kolla 3 saat idman yapar. kimisi sustanon alır kendine enjekte eder. vurduğun ilacın etkisi ne bakalım denildiğinde enerji veriyormuş şeklinde yanıtlar. ama siz bu sporu bilinçli yapmaya şu anlık gayret ediyorsunuz çok güzel birşey. ondan bundan bilgi alıp her İRİ insanın sözünü kanun kabul etmek, doğru bilmek iyi birşey değil. ondan sonra kötü sonuçlar çıkıyor karşımıza.neyse fazla uzatmiyim.

öncelikle ekmek bir karbonhidrattır ama hamur olduğundan kötü kilo yapar yani sana ne kadar zayıf olsanda hiçbir faydası olmaz. ama kesme tabi şu durumda azalt. kaliteli karbonhidrat çeşitlerini gün içine yaymaya çalış ve arttır. nedir bunlar; patates,pilav,makarna ve yulaf gibi ama yulafıda şu anda önermem kahvaltı için alabilirsin ama dediğim gibi erken şuan. bu tip karbonhidrat çeşitlerini gün içine yayarak beslenme düzenini oturtup en az 6 öğün yemek yemelisin. karbonhidratların yanında protein ve 3 öğünde vitamin almalısın. protein olarak ; yumurta, tavuk,lor peyniri, kırmızı et, balık,süt vs alabilirsin bunlar hayvansal protein kaynaklarıdır. 3 öğünündede karışık salata yemen yararına olacakdır. meyve de yemelisin.

protein tozuna gelince vücudun şu anda antrenmanlara adapte olma aşamasından bile geride. daha yeni yeni idmanlarla vücudundaki hamlığı atacaksın. bu durumda protein tozu kullanman sana pek bir yarar sağlamayacakdır. ilk 3 4 ay doğal gitmeni öneririm. her hoca zaten birşeyler satmak için her ürünü başlangıç seviyesindeki sporculara hemen öneriyorlar bunada deli oluyorum.

kolay gelsin.

efe2356 ve NWO bunu beğendi.
  6. efe2356

efe2356 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    verdiğin bilgiler için teşkkürler skilful. Ben bu ayın başında yani ekim ayının başında başladım ve gelecek yaz başı haziran a kadar dewam edicem inş ama şu kilo işinde bu şekilde yemeye dewam edersem 9 ay oluyo bu cok kotu olucak :S protein tozu hakkında ne düşünüyosunuz

7. Malefice

Malefice Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    38
    Kalorini arttirir arttirmaz kilo alman zor, cunku vucut direnecektir, ne oldugunu anlamayacak ve metabolizmayi hizandiracaktir, ancak 2-3 ay belli kalorinin ustunde beslendiginde vucut bu olayi kabullenip tekrar metabolizmani normal seviyeye cekecek ve sende kilo almaya baslayacaksin.

Kilo vermenin mantigida budur, vucut az kaynak girdiginde metaboizmayi once yavaslatir, sonra bunu kabullenip kendi kaynaklarini yakar.

Vucudun en yavasladigi donem uyku donemidir, o yuzden aksam yemeginde az yemek ve ukudan hemen once bol carbo lu bir tabak yemek daha faydali kilo amak icin.

Komplex karbolari tercih etmen gerekir, amac anlik enerji patlamasi degil cunku vucuda surekli olarak parca parca katmak enerjiyi.

Gainer kullananlarda ayni sey gecerli 1 bardak 1600 kalorilik bir karisimi bir anda tuketmek degil onu 2 bardaga cikarip gun icinde ogun aralarinda 400 400 400 400 seklide tuketmek vucudun bunu kabullenmesi icin gereklidir. Yoksa vucut direnc gosterir uzun sure.

Tabi bu bir yontem bazi insan su icer kilo alir, bazisi yer yer alamaz, bu alamayan icin bir yol.

Ekmek konusunda rafine edilmis ekmek yani beyaz ekmek cok zararli, tam budgay ekmegi yemeni oneririm. Ayrica seker katilmamis fistik ezmesi, bal, zeytinyagi sagliklidir.

Ozellikle zeytin yagi hem kalp sagligi icin faydali hemde cok yuksek kalorili bir besindir, hergun tam budgay ekmegini banarak yiyebilirsin zeytinyagini bol bol.

Kilo alirken mutlaka yaglanacaksin, katabilecegin yag harici kaliteli kutle maksimum 1.5 kilodur vucuduna, bu yuzden yaglanma mutlaka olacaktir 1.5 kilonun ustunde kilo aliminda, bu yag konusunu sonra cozersin, karin egzersizlerine onem verirsen, yaga ragmen sIkIlasan bir karin beden olarak daha guzel gozukur.

Kasi yapan sey protein (yumurta,sut,yogurt,whey/casein tozu, tavuk gogus, hindi, lor peyniri vs.)

Enerjiyi/kilo veren sey karbo ( pilav, makarna, mercimek, bulgur, yulaf, patates vs.)

Yag degisik bi konu, omega 3-6 ( somon baligi,tuna vs) , saturated fat ( kirmizi et, sut urunleri) trans fat ( fast food, sanayi uretimi gidalar hidrojenle birlestirilen sivi yaglar), monounsaturated (zeytin yagi, badem, findik, fistik) polyunsaturated (ceviz, ay cicek yagi, balik),

Yememen gereken tek sey kati hayvansal yaglar ve trans fat iceren urunlerdir, hayatin boyunca sadece sivi yag olarak zeytinyagi yemeni oneririm. Ve unutma zeytinyagi eger siyah bir sisede saklanmaz sicakda beklerse diger yaglardan farki kalmaz.
    Fazla protein vucuttan atilir, fazla karbo yaga donusur.

Rafine edilmis seyler, beyaz seker beyaz un beyaz tuz dunyanin en sagliksiz besinleridir, seker esmer olsun veya dogla bal gibi seyler kullan, un rafine edilmemis esmer un olsun, tuzda illa art ie deniz tuzu olsun ve gunde 1 tutami gecmesin.

NBA ve efe2356 bunu beğendi.
  8. efe2356

efe2356 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    cewap yazan arkadaşlara teşekkür ederim.Bide ben 4 öğün yiyorum ama 6 öğün yememizi öneriyolar bu 6 öğünü 4 öğünde yediklerimi bölerekmi yemem lazım yoksa bütün öğünlerde tokluğumu hissedene kadarmı yemem lazım ayrıca bütün öğünlerde ekmek yemelimiyim:S

9. yolcu02

yolcu02 Üye

Beğenileri:
    151
    Ödül Puanları:
    53
    3 ana öğün 3 ara öğün yemeni tavsiye ederim ara öğünler den biri fındız fıstık ceviz olabilir biri meyva ağırlıklı olabilir tabi bunu kendi zevkine göre çeşitlendirmek elinde

10. efe2356

efe2356 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    peki ya arkadaşlar makarna pilav gibi şeyleri yağlı yiyoruz mecburen her gün yersek bunu yağlanma gibi bi sorun yaparmı dediğim gibi zayıf olduğum için kolay kolay olmuyo yağlanma

11. AxiboY

AxiboY Üye

Beğenileri:
    687
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    Kocaeli
    ben 3hafta önce basladım tekrardan 63.5dan 70 e cıktım 3haftadabende ilk olarak gainer al düzenli beslen

Sayfayı Paylaş