Beslenme Konusunda Tavsiyeler

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Despo tarafından 5 Temmuz 2004 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 229 üye.
  1. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    İdman günü veya off gün ayrımı yapılmamalıdır.
    Kasın gelişim süreci idmanla başlar ve dinlenirken devam eder.
    O nedenle her 2 süreçte de kasların beslenmesi önemlidir.

İdman olmayan günlerde kompleks karbo alımınızı idmanda harcadığınız enerji oranında azaltabilirsiniz.

2. brek81

brek81 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhabalar
    yaşım:15

boyum:1.85

kilom:75

bana günlük bir beslenme programı için tavsiye verebilecek biri var mı? sabah, öğlen, akşam neler yemeliyim?

3. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/beslenme-f24.html
    Beslenme forumundaki sabit başlıkları detaylıca inceledikten sonra kendi programınızı kendi düzeninize göre oluşturmalısınız.

Daha sonra oluşturduğunuz programı bizimle paylaşırsanız eksik noktaları beraberce düzeltiriz.

4. darknesssword

darknesssword Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Aydın
    İlk olarak herkese merhaba siteniz oldukca guzel.Bn sizden bna bi konuda yardımcı olmanızı istiyicektim de

Bn 16 yasındayım boyum 1.82 kilom 56 dambıl kaldırmaya basldım kas yapmak istiorumda basketciyim.tam bir basketci fizigine sahip olmak istiyorum acıkcası.evde dambıl ile calısma programı gordum sitenizde ve dün itibariyle basladım hareketleri 3*8 seklinde 4 kilo agırlıklar ile yapıyorum...Agırlık setinide daha yeni almıstım kipadan indirimdeydi de icinden 2 tane kısa metal bar , 4 tane 0.5 kg , 4 tane 1 kg , 4 tane 2 kiloluk agırlıklar cıktı...Bn bu evde dambıl calısma programını tam olarak bu agırlıklar ile nasıl uygulamalıyım bilmiyorum aslında ..hangi gunler falan...Bide beslenme konussundada fazla bilgim yok..Ayrıca basketci oldugumdan dolayı gelismemi etkiliyebilir mi sorusuda kafama cok takılıyor...
    Bu arada suan ki beslenmem su sekilde :

sabah kahvaltısı

4 dilim kızarmıs kepek ekmegi
    5-6 adet domates
    2 kibeit kutusu y.yaglı beyaz peynir
    100-120 gr karacaotlu peynir(fakat karacaotluyu yag ile yemeyi sevmiorum o yuzden domateslerle karıstırark yiorum.)

sabahla oglen arası okulda oldugumdan fazla bisey yemiorum...

Ogleni 1 simit 1 kibrit kutusu kadar peynir- ayran/meyvesuyu ile geciriorum..

Oglenle aksam arasıda 2 adet portakal yerim genelde

Aksam yemeginde tek cesit yemek yerim oda diyelim sebze yemegi varsa 2 tabak falan yerim en az yanıdada 3-4 dilim kepek ekmegi

Aksam yemeginden sonra yatana kadar 4-5 adet kurukayısı 3 adet portakal ve bazende yaklasık 65-70 gr kabak cekirdegi yerim ve 1 bardakta süt icerim...

Bu beslenmemde bi yanlıs varmı bunuda sormak istiorum bu arada varsada duseltebilirmisiniz yani bna yardımcı olabilirmisiniz???

5. siyahkuşak

siyahkuşak Üye

Beğenileri:
    129
    Ödül Puanları:
    53

kas yapmak istiyorsan gerektiğinden fazla protein alman gerekiyor...ama beslenme şeklinde neredeyse protein yok...beslenme bölümünden daha detaylı bilgiler toplayabilirsin...

6. iskeletor

iskeletor Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    abi arama yaptım ama tam cevabı bulamadım. ondan buraya yazıyorum.

şimdi ben 1 aydır bb yapıorm salonda çalışıyorum.
    Şimdi ben günde 4 yumurta yiyorum. sabahleyin 1 tam ,1 beyaz akşm da 1 tam , 1 beyaz.

sormak istediğim hacim arttırmak (yağlanmadan) için kilo başına 2 gr protein gibi şeyler okudum bunlar doğrumu ?

ben 55 kg yim yani kg başıma ne kadar protein ve ne kadar karbonhidrat almam lazım ?
    yardımcı olursdanız sevinirim

7. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum...-t16.html?t=16&highlight=kg+ba%FE%FDna+2+gram
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum...2.html?t=15512&highlight=kg+ba%FE%FDna+2+gram
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum...5.html?t=12725&highlight=kg+ba%FE%FDna+2+gram

Bu başlıklar yardımcı olacaktır.

saydam bunu beğendi.
  8. iskeletor

iskeletor Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    sağol abi çok iyi oldu bu ;)

9. smltncr

smltncr Yeni Üye

Beğenileri:
    214
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Denizli
    şimdi sana soya fasulyesinde daha çok protein var gibi gelebilir ama protein kaliteleri farklı bu demek oluyor ki sen bu soya fasulyesinden aldığın proteinin bi kısmını kullanabilirsin mesela bi tavuk etinin biyolojik değeri 80 ken bi soya fasulyesinin biyolojik değeri 74 dür en iyi biyolojilk değer yumurtadadır(BD 100) biyolojik değer protein kalitesini ifade eder..
    thums:

10. CEW!Q

CEW!Q Yeni Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0

11. whatismatrix

whatismatrix Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Degerlendirme

Arkadaslar selam ,

Dun almis oldugum kutu sut un degerlerine baktim, sizinle paylasmak istedim

100 ml icin sanirim degerler sunlar ,

3.3 gr protein
    3,3 gr fat
    4,7 gr carbo.

nedir nasildir bu degerler sizce ? hatirliyorumda daha once birr tanidigim diyetisyene gitmisti ve doktor toplam fat i 5.0 gr altinda olan urunleri secmesini onermisti kendisine.

Buna ek olarak redbull , isostar gibi enerji iceceklerinin beslenme palnimizda olup olmadigini sormak istiyorum ( ayrica bu urunlerin light i da var )

Meyve sularindan ne kadar uzak durmamiz gerekli ? Acikcasi trainingden sonra bir bardak cok guzel gidiyor kayisi vs ,

Bazen disarda yemek zorunda kaliyorum o zamanda kotunun iyisi olan KFC yi tercih ediyorum , icicek olarak koladan uzak dururum yine daha iyidir diye dusundugum sprite tercih ederim, patates konusunda ise kendimi her ne kadar sinirlandirsam da bazen kacamak yapabiliyorum duh ... sizde durumlar nedir acaba ?:eek:

12. YSF-JOSEPH

YSF-JOSEPH Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    tavuk diyorsunuz ama haşlanmış ile kızarmış arasında bi fark olur mu ?

13. whatismatrix

whatismatrix Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    bence mutlaka fark ediyordur ,sonucta isin icine yag giriyor ama dedigim gibi en azindan tavuk oldugu icin kendimi biraz teselli ediyorum sos vs de yok , yoksa cok duzgun oldugundan degil , bazen bende eve geldigimde vaktim olmuyor acikcasi haslamak icin ... kizartiyorum ama en azindan teflon tavada cok cok az ya aycicek yada zeytin yagiyla , ne kadar yag koygudumu gordugum icin sorun olmuyor ,

peki zeytinyagi icin ne dersiniz ? diger yag turlerinden cok daha leziz ve saglikli doymamis yag orani yuksek olusu acisindan da gayet iyi sanirim.

14. smltncr

smltncr Yeni Üye

Beğenileri:
    214
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Denizli
    haşlanmış olanı tercih edersen daha iyi yağ açısından daha iyi olur

15. zzgr

zzgr Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba arkadaşlar benim kilo 93 boy 185 yaş 25
    1 ay oldu salona gidiyorum amacım vücuttaki yağları atmak sıkı şekilli bir vücut.salona ilk gittiğimde 95 kiloydum,ilk hafta çok sıkı diet kardio falan yaptım kafama göre ve haftada 2.5 kilo falan verdim ama kan şekerim falan düşüyodu mide bulantıları oluyodu.kendimi kötü hissettikten sonra yemek olayını biraz daha serbest bıraktım sonra aldı başını gitti :) ama tekrar düzene sokmak istiyorum..benim amaca göre bana basit diet tavsiye eden olur mu? yani sabah......
    ara öğün...
    öğlen.....
    ara......
    akşam....
    ara... yersen şunlara dikkat edersen salonda da bööle bööle yaparsan faydalı olur gibisinden.. saygılar

16. Ibrahim

Ibrahim Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Dornasi
    Yer:
    Almanya
    ben şimdi sigarayı bıraksam vede bu verilen besinleri tüketsem düzenli bir şekilde kilo almama faydası olurmu acaba :S

17. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Bu başlık ve diğer sabit başlıklar zaten tam da merak ettiğin beslenme prensiplerinin ele alındığı yerler.
    Amerika'yı baştan keşfetmeye gerek yok.

Başlıkları inceledikten sonra kafana takılan detay noktaları foruma danışman hem sen hem de forum için daha yapıcı ve yararlı olacaktır.

18. whatismatrix

whatismatrix Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Yeterli protein alamadigimi hissediyorum ...

Arkadaslar merhaba ,

Gerek is saatlerim gerekse yeme duzenimden dolayi yeterli protein alamadigmi hissediyorum ,boyum 1.81 ve kilomda 83 civari beslenme seklim ise ,

Sabah 7:10 1 scoop OP 24 gr protein
    Saat 9:00 civari Biskuvi + Sekersiz Cay
    Saat 12:00-1:00 arasi eger duzgun yemek varsa yiyorum cogunlukla olmuyor ,
    yoksa 1 elma yiyorum
    Saat 2:00 - 5:00 arasi icim geciyor haliyle duzgun beslenemedigim icin ve biskuvi + sekersiz cay yine...
    Saat 5:30 L-Carnitine
    Saat 5:45 Koyu bir kahve
    Saat 6:00 da Antremana baslarim 1 saat surer
    Saat 7:15 1 bardak uzum suyu ve dus
    Saat 7:30 1 Scoop OP 24 Gr protein
    Saat 8:15 gibi yemek hazirlarim (Tonbaligi+Misir / 2 Parca yagsiz et (Sanirim250 gr vs bakarim ona) / 3 Parca Tavada yagsiz tavuk+domates+biber ve yogurt veya tonbalikli makarna)

Eger var ise gece yatarkende 1 bardak sut icerim ,

Gorundugu gibi hic sanmiorum yeterli protein aldigimi eger 80x2 var sayarsak ki 150 gr yapar sanirim benim aldigim max 100 gr falandir,

Acaba oglenede yada antreman oncesine 1 scoop Op koysam ne olur yada ne yapmaliyim ?

Proteini yeterli alamamak kas gelisimini cok mu yavaslatir yoksa durdurur mu acaba ?

Saygilar

19. amandeyim

amandeyim Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    ya belki komik bir sour olacak ama
    100 gr tavuk tam olrak nekdara tekabül ediyor(100 gr a demeyin :) )
    koyabilceğiniz bir resim varmı

20. ebben

ebben Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar mühendisi
    Yer:
    Danimarka
    Her 100 gramda olan protein ve yag mitari: