Beslenme Konusunda Tavsiyeler

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Despo tarafından 5 Temmuz 2004 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 229 üye.
  1. buraq_20

buraq_20 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    hayır profesyoneller kadar çetrefilli beslenme programlarınA ihtiyacın olacağını zannetmiyorum arkadaşım. fakat her bir kilo başına 2.5 gr protein almanı öneririm. yağ alımını kesme. vitaminlerini de eksik etme.

eğer bu işi profesyonel yapmayacaksan supplement da kullanma.

2. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    beslenme programında yada duzenımde aklıma takılan bı nokta var, aslında uzun zamandır varda yaz donemı daha bı belırgınlesınce durum sızlerın tavsıyelerını alayaım ıstedım.
    benim sabah kahvaltı/8de - öğlen yemek/12.30da - ( 15.30 te yemek) - 19.00 da antrenman - aksam yemeği/19.45de bı duzenım var. buna elımde varsa sabah kalkınca, antrenmandan hemen sonra ve yatmadan once olmak uzere whey protegın eklıyorum. sımdı sorun şu: parantez ıcıne yazdıgım öğün (saat 15.30 dakı) hem o saat cıvarında acıkmamdan hemde oglen yemegınden 6 saat sonra yaptıgım antrenmana 6 saatlık aclıkla gıtmemem ıcın yıyorum, genelde pılav+ yogurt yada ekmek arası bıseyler. ancak o ogun maglum mesaı saatı ıcıne denk gelıyor ve her zaman o satte yemek yemeye cabalamak zor oluyor. hadı aclıktan gectım o saatte yemek yemesemde olur ama spora 6 saatlık bı aclıkla gıtmekte cabası. o ogunu nasıl atlabılecegımı dusunuyoprum. spor oncesı son öğünümde karbonhıdrat depolamaya calısmak mantıklımı? o ogunu ne bıleyım yogurt gıbı daha pratık seylerle atlatmak mantıklı olurmu? yada tavsıyelerınız?

saygılar...................

3. BeDo

BeDo Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Ben söle yapiorum.

Hergün Sabah kahvaltida.

Dardanel Ton Ballıgı + Limon yanında salatalık.

Ara ögünlerde bol su vede salatalik.

Öglen

bişi yemiorum

aksam 6 dan önce

kırmızı et az yagli.

ama sirf bunlari yemiorum düzeni korumak icin mesela spor yaptigim gunler

pzrtesi.carsamba.cma

her sabah 1 yumurta yiyiorum kalori acisindan haftada 3 yumurtadan fazlasi cok zararlı cunki arada bagdem yiyiorum kas yapisi icin cok saglıklı alicagim yagi zaten dardanel tonbaligi ile aliorum pazarlari ise haftada 2 pazar kırımızı et tüketiorum o arada deistirip yourt cok tüketiorum vs dengeyi kurdukdan sonra hersey gelior 76 kilodan 67ye düstüm ve göbegimi erttim o kadar soliyim =)

4. txen10

txen10 Yeni Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    0
    zor hergün proteine para ayırabilmek allh kolaylık versin sağlıklı yaşamkta zor artık

5. gencebayorhan

gencebayorhan Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    geçen 10 paket ton balığı ve bi kaç paket ton balıklı yemek aldım 65 milyon tuttu.Bu aldıklarım bir hafta zor yetiyor bana zaten...

6. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    aynen öyle arkadaslar...ben hergün alışveriş yapıyorum.. ortalama 19-21 ytl harcıyorum....o da sadece yemek için...meyve suyu fln onları da ek olarak sonra alıyorum.

7. okankut

okankut Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    73
    parayı bir şekilde hallettik diyelim yine işten güçten vakit bulup ara öğünleri değerlendirmek zor..o yüzden işyerinde yenebilecek ton balığı süt lor peyniri gibi pratik şeyleri tercih ediyorum..beslenmeyi yoluna koymak bu işin en önemli parçası...

8. halbert

halbert Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    arkadaşlar buradaki yazıları inceledim..
    ancak bazı konularda tek noktada buluşulmuş değil..

benim anladığım kadarıyla çalışmadan sonra protein ağırlıklı besinlere yer verilmeli ve günün devamında ihtiyacımız olan kalorinin de bir kısmı alınmalı(yaklaşık 1 saat içinde)
    bir de antrenmandan sonra basit şeker tüketilmesi gerektiği söylenmiş fakat bunun meyve şekeri olmaması gerektiği belirtilmiş.. fakat bazı yerlerde de meyve şekerinin tüketiminin faydalı olduğu belirtilmiş.

---->ben 10 gibi çalışmaya başlıyorum.

**çalışmadan 1 saat kadar önce 1 tabak yağsız makarna yiyiyorum.
    **çalışmadan sonra 1 saat içinde de tavuk-balık türü ekmek arası bişeyler + yağsız limonlu salata türü bişeyler yiyiyorum.
    bu şekilde hem protein hem de karbonhidrat ihtiyacımı karşılamış oluyorum.
    **çalışma aralarında da meyvesuyu türü şeyler tüketiyorum.

--idman sonrası ayrıca meyve sekeri veya herhangi bir basit şeker tüketmiyorum.
    --daha yeni olduğumdan herhangi bir yardımcı ürün kullanmıyorum.

*** burdan forumda bu işin üstadı olan arkadaslara sorum;
    bu uyguladığım beslenme programının sadece çalışma saatleri ile ilgili olan kısmında; herhangi bir yanlış uygulama veya eksik kalan bir bölüm var mı acaba? eğer varsa bu noktalarda tavsiyelerde bulunabilirlerse, bizim gibi yeni başlayan arkadaşlara rehber olacağı için çok faydalı olacaktır.gelecek yorumlar için şimdiden teşekkürler..

Son düzenleme: 3 Temmuz 2008
  9. halbert

halbert Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    beslenme programımı tam olarak yazsam daha iyi olacak sanırım

[FONT=&quot]Boy:1,77 kilo :75[/FONT]

öncelikle [FONT=&quot]saat 10-12 arasında antrenman yapıyorum.[/FONT]

***Sabah kahvaltısı;(antrenmandan 1.5 saat önce; saat 8.30)
    -Pekmez
    - [FONT=&quot]2 tam yumurta + 2 yumurta beyazı + 50 gr lor peyniri omlet[/FONT]
    [FONT=&quot]- bir porsiyon pilav yada 1 porsiyon makarna[/FONT]

*** 1.5 saat antreman-( saat 10.00 -11.30 arası)

***[FONT=&quot] Antreman aralarında: bir bardak meyvasuyu[/FONT]

***12.00: öğle yemeği (çalışmadan 30 dk sonra)

[FONT=&quot]100-150 gr tavuk ya da kırmızı et + bir porsiyon pilav veya makarna[/FONT]
    veya
    tavuk-balık türü ekmek arası bişeyler + yağsız limonlu salata türü bişeyler yiyiyorum.

[FONT=&quot]***Ara öğün(saat 3-4 arası)
    Öğle yemeği benzer bir beslenme[/FONT]

[FONT=&quot]***akşam (saat 8 gibi)[/FONT]
    [FONT=&quot]4 beyaz + 1 tam yumurta omlet + 1 dilim kepek ekmeği+ süt[/FONT]

[FONT=&quot]*** Yatmadan[/FONT]
    [FONT=&quot]50-60 gr yağsız beyaz peynir veya keçi peyniri[/FONT]

10. gencebayorhan

gencebayorhan Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    beslenme alt forumunda bende aynı sualleri içeren bir konu açtım.Antreman sonrası üğün hakkında başlığıyla.işine yarar belki.

11. coolboss

coolboss Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ayrıntılı besin değerleri

bazı yiyeceklerin 100 gramlarındaki protein değerleri

Dana eti (orta yağlı) 19.1
    Koyun eti 16.5
    Balık (cinsine göre değişir) 14.8 - 26.3
    Tavuk eti 18.6
    Karaciğer 19.2
    Bezelye 24.2
    Kurufasulye 22.3
    Mercimek 24.7
    Nohut 20.5
    Soya Fasulyesi 34.1
    Ceviz 14.8
    Beyaz Peynir 16.8
    Kaşar Peynir 27.0
    Süt (orta yağlı, inek sütü) 3.3
    Yoğurt 3.4
    Yumurta 12.1
    Ekmek 9.1
    Mısır (patlamış - sade) 12.7
    Pirinç 6.7

body buildingtr sitesinden alıntıdır.[/quote]

12. undertaker53

undertaker53 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    kahvaltı 100 gr beyaz peynir 2 dilim ekmek domates salatalık 2 yumurta beyaz bi bardak meyve öğlen 100 gr yağsız makarna idman öncesi 3 adet weider 2200 amino asit sonrası da aynı idman sonrası bir bardak meyve suyu akşam yemeği bir tabak sebze yada tahıl içerikli yemek ve mutlaka 250 gr tavuk yatarken 2 adet amino asit daha 74 kiloyum boy 1.80 kilo almadan kas hacminir arttırmaya uğraşıyorum bu program yeterlimi sizce

13. zotee

zotee Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaslar ewde dumbella calısmaya 2 ay önce başladım we hep bu forumu okuyarak gerekli bilgiler aldım ama aklıma beslenme ile ilgili bi soru takıldı we cewabını bulamadım yaklasık 2 gunde bir makarna tüketirim ama hep üstüne mayonez dökerim ama duyduguma göre maydonozda asırı yag warmış sizce bu dogrumu gercektende mayonez zararlımı ? simdiden tesekkurler

14. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    sultanmehmed, matiz, kara maca ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  15. justorcun

justorcun Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ara öğünler kolay bulunabilecek en mantıklı yiyecek nedir?
    ton balığı var sanırım.. baska bir alternatif varmı ton haricinde?
    ya da evden salata yapıp mı işyerinde yiyelim ?

16. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    haşlanmış yumurta yağsız kaşarlı tost ideal olabilir ayrıca ton balığını tavsiye etmiyorum özelliklede konserve olan hiçbir gıdayı. onun yerine corn flakes bile yiyebilirsiniz. özellikle muz yaz kış bulabileceğiniz bir gıdadır. artı ögünlerinize kepek ekmeği peynir üzüm yada az pilav ve çorba ilede bunu yapabilirsiniz. salata dediğiniz gibi öncelikli olmalı özellikle salatanızın yanında multivitamin preparatı almanızı şiddetle tavsiye ederim.

castorpollux bunu beğendi.
  17. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    ton balığı vücudumuzun en cok ihitiyac duygudugu başlıca protein kaynaklarındandır...hem cok kaliteli bir pro hemde kolay sindirilen bir protein kaynagı..ayrıca vücudun istedigi kaliteli ve gerekli yagları alması için ton balıgı alımı şarttır...başka balıklarda alınabilir ama portatif olmaı acısından konserveler daha mantıklı...

antrenman sonrası içinde en ideal besin ton balıgı tüketmek olabilir, şahsen ben, antrenman sonrası kepekli makarna, haşlanmış mısır, bolca salata ve ton balıgı tüketirim...yani, olmazsa olmazlarımdandır ton balığı...konserve oldugu için elbette zararlı, bu yüzden aralıklı kullanılmalı..örnegin;2 ay kullanıp 2-3 hafta ara vermek şeklinde kullanılabilir..aynı besinleri sürekli kullanmak zaten vücudun tek yönlü ilerlemesine ve gelişimin durmasına sebep olur, bu yüzden ara vererek vücudu şaşırtmak gerekiyor...

18. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    fakat hiç bir kesim konserve tavsiye etmiyor buna ne diyeceksiniz sayın d.wolf

19. styletime

styletime Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    7 GÜN BOYUNCA
    Sabah : 6 dilim light ekmek, 3 adet yumurta beyazı (haşlanmış ya da omlet olarak), 1 meyva, 1 muz, 1 bardak diyet süt, 1 kibrit kutusu diyet beyaz peynir, karışık müsli.
    Kuşluk : Meyve
    Öğle : 1 porsiyon ızgara et ya da tavuk (yağsız) , 1 tabak haşlanmış makarna (yağsız, tuzsuz), az yağlı yeşil salata, ayran ya da yoğurt, sebze yemeği.
    İkindi : Yoğurt ya da ayran, diyet ekmeğe yağsız etten yapılma bir sandviç.
    Akşam : 1 ya da 2 porsiyon ızgara ya da haşlanmış et, sebze yemeği, yağsız salata.

Merhaba bu diyet 2500 cal. enerji değeri taşıyor sitedeki dumbbıl programlarını uygulamaktayım.Boyum 185 kilo 75 yaş 17 .Sizce bu diyet ergenlikte olduğumuda varsayarsak olumsuz bi etkisi olur mu?Bu diyet sizce bana uygun mu? Sanırım benim almam gereken kalori 3000cal. değerli yorumlarınızı ve görüşlerinizi bekliyorum.

Saygılar

20. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Kahvaltıda tükettiğiniz yumurta beyazını artırmanızda yarar var, zira kahvaltıdaki protein alımınız yetersiz. Ayrıca peynir tüketiminde "kibrit kutusu" tabirini anlayamıyorum. Özellikle kas geliştirme hedefinde olan sporcuların niçin kibrit kutusu kavramına takılı oldukları anlaşılır gibi değil. Kibrit kutusu peynir yerine, 100 gram civarı yağsız beyaz peynir veya lor tüketebilirsiniz.. (sanırsam 4-5 kibrit kutusu yapar)

Bunlar dışında söyleyebileceğim; idman öncesi ve sonrası öğünlerdeki beslenmenize son derece önem vermenizdir.
    Kabaca, idmandan önceki öğünlerde kompleks karbo alımına, idmandan hemen sonra basit şeker alımına ve idmanı takip eden süreçteki öğünde protein alımına önem vermelisiniz..
    Bu konunun detaylarını forumda arama yaparak çok rahat bulabilirsiniz.

styletime bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş