Beslenme Konusunda Her Kafadan Bir Ses çıkıyor. :S

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve mdogan tarafından 13 Nisan 2006 başlatılmıştır.

1. mdogan

mdogan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    selam arkadaşlar,

siteye bugün yeni uye oldum. tesadüfen buldum siteyi ve hemen kayıt oldum. ben 25 yaşımdayım ve 1 aydır spor salonuna gidiyorum. oradaki çeşitli spor aletleri ile 45 dk çalışıyorum. fakat ben minyon yapılı bir insanım boyum 168 ve kilom 52.5, amacım kas yığını olmak değil olamamda ama fit bir vücuda sahip olmak. açıkçası beslenme konusunda iyi sayılmam bu yüzden sizlerin yardımına ihtiyacım olacak.

pek çok insan bana aminoasit gibi şeyler kullanmamamı önerdi. fakat boğazımada düşkün biri olmadığım için bu kilo ve oluşan ufak tefek kaslarda da ilerleme olmuyor sabit kalıyor. kilom 53 ün üstüne çıkmıyor. üstelik sigarada içiyorum ve bırakamıyorum. sizce ne yapmalıyım? herkes bu şekilde çok iyisin diyor ama boy ve kilom orantısız ve vücudumun şekle girmesini istiyorum. sizden istediğim bana protein kalsiyom gibi şeyler al değilde direk ne almam gerekiyor ne şekilde kullanmam gerekiyor onu yazarsanız çok memnun olurum.

2. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
  3. Atlas

Atlas Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Birde compound dediğimiz (birden fazla eklem ve kas grubunun kullanıldığı) hareketlere ağır gir, üşenme bu hareketlere. Ör: Bench, Squat, Deadlift, Barbell Row, Barfiks... Sana kilo aldıracak asıl hareketler bunlar.

4. mdogan

mdogan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara

ben hareketlerin isimlerini bilmiyorum ama kısaca şöyle yazayım.

**5 dk bisiklet
    **her hareket arsında 50 kez karın kası 50 kez alt yarın kası toplam bütün aralarda yaptığım 200 kere oluyor.
    **omuzları çalıştırıyorum 35 kg da yukarı doğru kaldırdığımız alet ile 1..den 10- birden 9 a birden 8....
    **sonra alt karın ve üst karın 50 kez
    **50kg ağırlıkda kol tutacaklarını açıyorum biraz ve 1 den 10 a kadar 1 den 9 birden 8 e akdar böyle 5 e kadar göğüs kası
    **ara veriyorum ve yeniden karın kasları ikicni 50 kez oluyor bu.
    **sonra yeniden göğüs sıkıştırma bu sefer kol tutacaklarını normale getirip aynı şekilde 1..10-1..9-1..8....
    **sonra yeniden karın kası alt ve üst
    **göğüs presliyorum oturup ileri doğru ittiğimiz alet ile onuda 40 kg ile yapıyorum aynı şekilde 1..10-1..9-1...8....
    **sonunda 4. kez üst ve alt karın çalışıyorum toplam 50x4=200 kere yapmış oluyor.
    **sırt kası çalışıyorum yukarıdan aşağı doğru arkadan indirdiğimiz alet ile. bunu 15x2 kez yapıyorum.
    **kolları çalıştırıyorum.1..10-1..9-1...8....
    **iç ve dış bacaklar 25x3
    **kalça ve arka bacak bölgesi 15x2
    **ön bacak bölgesi oturarak ayaklarımızdaki ağırlığı diz hizasına kadar getirdiğimiz alet ile bunuda 15x2

ve bir süre bende gelişme oluyor ve ilerlemiyor. sadece o şekilde kalıyorum ne kilom eksiliyor nede artıyor nede kaslarımda daha fazla gelişme oluyor.

5. bomberman

bomberman Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Berlin
    gelisemezsin tabii... bu calisma programi degil da vinci nin sifresi :lol:

saka bi yana gittigin salonda hoca falan yok mu. onlar daha iyi bilir. ayrica bogazima düskün degilimi demissin. o zaman sen bu isi unut. yemeden yapilmaz bu spor. saygilar.

6. gokhanalpan

gokhanalpan Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    cok ilginc geldi beslenememek

yani yeterince iyi beslenemessen nasıl bir gelişme bekliyorsun

yüzde 65 beslenme yüzde 15 antreman yüzde 20 dinlenme

gelişmede aynı zayıflamada aynı genel kural

yetersiz Karbonhidrat alımı kaslarının zayflamasına sebeb olabilir..

7. gokhanalpan

gokhanalpan Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    alınan enerji büyüktür harcanan enerjiden

Kilo almak istiyorsan bunu enerji harcaman + 1000 olarak yapmalısın

yani senin vücudun gunde 2500-3000 kalori yakıyorsa sen 3500-4000 kalori alıcaksın egzersiz yapacağin gunlerde 4500 e kadar çık kısa zamanda gerçekten kilo alırsın ve aynı zamanda kas gelişimin sağlanır yani kilogram basına 14-16gram karbon hidrat al 100-110 gram protein
    50-60 gram yağ karbonhidratlar yağ olarak depolanırken yüzde 30 u harcanır.

Bu işin sırrı yemek yemek dostum gece yatarken makarna pilav börek cörek allah ne verdiyse yumul derim yağlanma olabilir ama kardio ile bu yağlanmayı ileride eritirsin simdi iç içe iki tane KARE DUSUN

KArelerden büyük olanı ve karelerden kücük olanı büyük kare yağ kütlesi kücük kare kas kütlesi olsun

büyük kare artarken kücük kareninde büyüdüğünü düşün yeterince bulk olduktan sonra büyük karenin yavasyavas yok olacağini düşün(büyük kare vücut yağ oranın kücük kare ise kasların ) yeterince gelistikten sora yüzde 10 vücut yağınakadar düşersen harika bir vücudun olacaktır ama bunlar hep zaman ister minimum 7-8 ay güzel bir gelişme sağlar..

8. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Re: alınan enerji büyüktür harcanan enerjiden

Yazdıklarını gözden geçir, kilogram başına 14-16 gr. karbonhidrat demişsin. 90kg biri için günde 1.2-1.4kg civarı karbonhidrat almak manasına geliyor bu!!

9. gokhanalpan

gokhanalpan Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    ancak..

arkadasımızın kilosu 50 yani kilo almak istiyorsa enerji fazlası alacak ve aerobic tarzı kondüsyon calişmalarinı gercekleştirmeyecek aneerobik calişmalara hiz vericen baska bir alternatifin yok agarlık calişmasından ama genede sana sunu soliyim dostum yüzde 65 Beslenme :)) her gun besleniyorsun ama haftada 4 gun vücut kaslarını calıştırıyorsun

10. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Re: ancak..

Bunları ben de biliyorum ama kg başına 14-16 gr karbonhidrat alındığını ne duydum ne gördüm. Günter Schlierkamp'ın bir demecinde okumuştum kendisi kilo alma döneminde, günde 1 kg karbonhidrat alıyormuş ama o bulk dönemde 150 kilonun üzerinde bir sporcu. Yani kg başına 6.6 gr karbonhidrat alıyor. Günde 1kg karbonhidrat yemenin kendisini ne kadar şişirdiğinden falan da bahsediyordu. Şimdi 50kg bir insana düzenli olarak günde 1 kiloya yakın karbonhidrat yedirirsek sonuçları bence acı olur.

11. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Bilitz arkadaşımız galiba bir yerden okudu genelde yazılan yerlerde kilo başına 1,4 1,6 yazar

arkadaşımız bunu 14 16 şeklinde okumuştur 50 kiloluk bir kişinin ayda 30 kilo karbonhidrat alması imkansızdır tamamen aç kalsa bile

12. gokhanalpan

gokhanalpan Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    imkansızmı

Hayatta imkansız die bir şey oldugunu sanmıyorum gelişme aşamasında olan bir insanın gunde kilo basına 14 gram karbonhidrat alması gerekir adam 50 kilo boyu 170 tahta gibi bir şey simdi 15 gram karbo = 60 kalori yapar

buda 60X50= 3000 kalori karbonhidrat yapar zaten metabolizması oldukca hızlı eğer öyle olmasa 50 kilo olmazdı yani gunde 7-8 öğün yemek yicek kadar vakti varsa neden olmasın gerçekleştirmek iste ve başar zaten fazla karbonhidrat alsa bile örnek gunde 4000 kalori karbonhidrat alsın bu adam vücut bunu yağ olarak stoklamaya başlarsken yüzde 30 unu harciyacak Karbonhidratın yağ olarak depolanması esnasında yüzde 30 u harcanır 3000 ini kendi vücudu yakacak ve 1000 kalori kalıo 1000 in yüzde 30 u 700 yapar buda gelişim için iyi bir enerji 30 gunde 21.000 kalori yapar

21.000 i / 7000 e bolersek ayda 3 kg cok iyi bir rakkam yağlanma olsada

eksik

13. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Re: imkansızmı

http://www.gebelik-rehberi.com/hesaplayicilar/bazal.asp
    50 kg ve 1.68 boyunda 25 yaşında bir insanın bazal metabolizma hızı aşağı yukarı değer olarak 1420 kcal/gün. Bu kişinin diyelim ki metabolizması normal değerinin çok üstünde. Mesela 2000 kcal olsun. Üzerine 500 kcal de 45 dk idman ile harcarsa ve haftada 4 gün idman yaparsa; haftada aşağı yukarı 16000 kcal yapar.
    3000 kalori karbonhidrattan, 500 kalori proteinden, 500 kalori de yağdan alırsa; günde 4000 kalori almış olur. Bu da haftada 28000 kcal yapar.
    Yani haftada 28000-16000=12000 kcal
    7000 kcal 1 kg yağ olduğuna göre; 12000/7000 = 1.7 kg yağ.
    Bu hızla ayda 6.8 kg saf yağı bünyesine katarız arkadaşın.
    Denemek serbest tabi ki ama ben metabolizması hızlı, ecto-mezo; haftada 4-5 gün çok ağır idmanlara giren bir insanım. 90 kiloyum ve kilo başına 7-8 gr karbonhidrat aldığım zaman (+180gr protein ve 50-100gr yağ) hızla ve yağlanarak şişiyorum. Kilo başına 14-16 gr karbonhidrat alırsam olacakları düşünmek bile istemiyorum...

14. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Eğer kendini kobay olarak görüyorsan imkansız değil

Sayfayı Paylaş