Benim İçin Önemli Bir Konu Siz değerli üstatlar yardım ederse sevinirim.

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve fseyrek tarafından 28 Haziran 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. fseyrek

fseyrek Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle tüm arkadaşlara merhabalar, ben bu sitenin baya eskilerindenim ve canım sıkıldığı zaman kafamı dağıtmak için her zaman girer bir şeyler okurum.

Şimdi gelelim benim asıl soruma;

Ben yaklaşık 5 sene önce bu spor ile uğraştım fakat askerlik iş vs derken fazla önem vermedim yani sırf biraz zaman geçsin bir hobi olsun diye hocanın verdiği programlar ile çalışmalar yaptım. Daha sonrasında Askerlik , iş yaşamı, evlilik çoluk, çocuk derken iyice yağlandım ve şuan kilom 95 boyum 1.80 geçtiğimiz hafta yaptırdığım sağlık testlerinde durumun pek iç açıcı olmadığını gördüm ve zayıflamaya karar verdim. Yaklaşık 1 haftadan beri düzenli besleniyorum, normal sağlıklı yiyecekler yiyorum bol sıvı alıyorum ve vücudumdaki ödem gitti sayılır yani 100 kilodan 93-94 kiloya düştüm, ayrıca her akşam koşu bandında 40-45 dakika 6-7 hızlarda yürüyüş ve 100 yarım mekik çekiyorum.

Beni ikileme düşüren neden ise, normal bir kas kütlesi oluşturmak istiyorum güçlenmek istiyorum fakat kilomun da 75-80' lere düşmesini istiyorum. Eğer ki sert bir ağırlık antrenmanı yaparsam kas kütlesi artacağından kilomda fazla değişiklik olmayacaktır fakat diğer yandan yoğun kardio yaparsam da yağdan çok, fazla mevcut olmayan kas kütlemden gidecek, işte ikileme düştüğüm noktada tam olarak burası, fitness tarzı bir program oluştur sam bu program benim sorunumu tam olarak çözer mi ? Kısacası ;

Önce - İyice zayıflayıp, daha sonra ağırlık antrenmanları ile kas yapma yamı yönelsem, yoksa hem zayıflama hemde fitnees'ı aynı anda mı götürsem. İnanın ki buradaki tüm sayfaları okudum fakat net ve kesin cevap alamadım.

Bu konuda siz değerli uzmanların bana önerileri nedir acaba ?

Ayrıca şirketimizin spor salonunda her türlü ekipman mevcuttur. Eliptical Bisiklet hariç.

Desteğiniz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

2. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Ağırlık idmanlarının yağ yakmadığı düşüncesi tamamen yanlıştır. Aksine hem idman esnasında hemde idmandan sonraki rejenerasyon döneminde vücut önemli derecede kalori harcar. Ağırlık idmanlarının bir avantajı ise mevcut kas kütlenizin artmasından dolayı değişen hormonal dengeler vücut yağ oranınızı düşürmeye yardımcı olacaktır.

İdman ve diet ( + gerekirse kardio ) planı iyi oturtulmuş bir çalışma sizi amaçladığınız görünüme kavuşturacağını düşünüyorum.

3. fseyrek

fseyrek Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelik hızlı cevabınız için teşekkürler.

Bende aynen sizin gibi düşünüyorum yani sadece yürüyüş yapmanın veya mekik çekmenin hiç bir faydası yok. Bu sebeple konuyu açtıktan sonra araştırmalarıma formda devam ettim ve kendimce şöyle bir karar aldım;

Formda bulunan yeni başlayanlar 2 yada 3. aydaki programı alarak Fitness tarzında yani az ağırlık çok tekrar şeklinde uygulamayı düşünüyorum, sanırım bu iyi olur. Fakat Diyet konusunda kafam karışıyor bu seferde, yani ben açıkçası diyet sevmiyorum yani 1 haftadan beri uyguladığım sistemi anlatayım dilerseniz;

Sabah : 1 Haşlanmış Yumurta
    1 yada 2 adet (büyüklüğe göre değişiyor) Domates
    1 yada 2 adet Salatalık
    1 kibrit kutusu Light peynir

Öğlen : Yemekhanede çıkan günlük menü. Bol salata. Bizde 2 tür yemek çıkmaktadır. Biri ana yemek diğeri ise genelde haşlama tarzı yemekler, ana yemekler genelde et ağıtlıklı olduğu için az miktarda alıyorum, ayrıca haşlama tarzıda alıyorum.

Akşam : Evde ne pişer ise ondan orta büyüklükteki bir yemek tabağı yiyorum.

Ekmek- Tuz- Şeker, Tatlı, Makarna, Pilav, Kızartma hayatımda yok Tuz ve Şeker uzun zamandır diğerleri ise son 1 haftadan beri hayatımda yeri yok.

Diyet şeklinde uyguladığım sistem bu yani kısacası diyet değilde daha çok sağlıklı beslenmeye çalışıyorum.

Fitness (Yukarıda bahsettiğim şekilde) tarzında bir çalışmada sizin önerebileceğiniz diyet düzeni nasıl olabilir, yani bunlara ne ekleyebilirim.

Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

4. Enjyu

Enjyu Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Student
    Yer:
    İstanbul
    bence yağlı bir vücudun zayıflarken (ilk aydan sonra) kesinlikle fitness yapması gerekiyor Kendi tecrübelerimden yola çıkarak söylüyorum bunu.. ve sana tavsiyem ısınıp fitnessını yaptıktan sonra kardiyo yapmanı tavsiye ederim ve sürekli 6-7de yürümek yağ yakımı açısından çokta faydalı değil mesela 2 dakika 6da yürüyüp sonra 1 dk 7de hafif tempo koşar adım sonra 1 dk 8de koşup gene 2 dakika 6da yürüyüş yapıp nabızınla oynarsan daha verimli bir yağ yakımı elde edersin...

Sayfayı Paylaş