bench press te 35 kg kaldırıyorum ama zorlanıyorum

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve bena efsanesi tarafından 31 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. bena efsanesi

bena efsanesi Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    evet beyler durum bu.

bench press te tam olarak 35 kg kaldırıyorum ancak antrenman sonrası göğüslerim patlayacakmış gibi oluyor ve verimli bir çalışma olduğunu hissediyorum.

yani sporda yeni sayılırım ve kendime göre gerçekten ağır kaldırıyorum.

20 kg ile 12 tekrarı zor yapabiliyorken 35 kg ile 10 tekrarı düzgün formda çıkarıyorum. hafif kaldırıpta kendimi zorlamamazlık yapmıyorum

size sorum şu. şimdi bu ağırlık benim vücudumun gelişmesini sağlar mı. mesela 90 kiloluk 5 yıl fitness yapmış birisinin 100 kg kaldırmasıyla benim 35 kg kaldırmam ikimizin göğüs kasları üzerinde aynı etkiyi mi yapar.

sonuçta kaslar barın kaç kg olduğunu anlamaz diye birşey okumuştum.

2. FitnessMerdo

FitnessMerdo Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    43
    6 Senedir vg yapıyorum bench press çok kötüyüm 35 kg kaldırıyorum 70 kadar geldim ama hep 35-40-50 kaldırdım ama gelişebiilrisn benim benchde şansım yok

3. farazi

farazi Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Bursa
    Sporda yeniyim diyorsun. Direk kimse 100kg altına girerek başlamıyor zaten. Sen hareketten çalmayıp nizami şekilde yaparsan; beslenmeni ve dinlenmenide güzel şekilde yaptığında o kilo senin gelişmenide sağlayacak, zamanla artışada gidicek.

ujohnz bunu beğendi.
  4. FitnessMerdo

FitnessMerdo Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    43
    Ben yıllardır aynı kilolardayım omuzdada ağırlık arttıramıyorum ama bicepsde dumbella 22 barla 70 kg kaldırıyorum bench pressi 70 geçemiyorum

5. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Yalniz 35kgda az. Olimpik bar 20kg zaten. Yani her iki tarafa 7.5kg takiyorsan belkide ya antreman teknigini yada formunu yeniden degerlendirmekte fayda var.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    20'yle 12 yapan 35'le nasıl 10 yapar onu çözemedim yalnız. bar ağırlığını sayıyor musun ?

7. bena efsanesi

bena efsanesi Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    hafif kaldırdığım için formumu neden değerlendireyim ki. yanlış form kaldıramayacağın kadar ağır kiloyu bi şekilde sağlamaz mı?

ayrıca bar 15 kg, 10 sağa 10 sola.
    --- Mesaj birleştirildi, 31 Temmuz 2016 ---
    orada örnek verdim, yani kendimi zorladığımı belirtmeye çalıştım. evet bar ağırlığıyla birlikte. 10 sağa 10 sola.

8. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Standart olimpic barin agirligi 20kg. Senin gittigin salon standart uretim olmayan bir bar kullaniyordur o zaman.

5 yillik 100kg bp yapan biriyle senin 35kg yi karsilastirmak cok goreceli olur. Karsilastiramazsin. Senin acindan calisabildigin max agirlik ile calisman lazim. Ve agirligi artirman lazim.

Yine gelisirsin ama bunlara dikkat edersen daha hizli gelisirsin.

9. bena efsanesi

bena efsanesi Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    dostum yazdığım şeyi birdaha okursan zaten maxımın dahi üstüne çıktığımı görürsün çalışırken. ha formdan çalıp belki 50 kg ile de belki 8 tekrar yapabilirim ama ben tamamiyle düzgün formda yapabileceğim en fazla ağırlığın 1 kademe daha üstünü yapıyorum.

karşılaştırma amacımda "ikimizin gücüde aynıdır" ı ispatlamak değil. "onun 100 kg ile göğsü bir günde ne kadar gelişiyorsa benim 35 kg ilede göğsüm o kadar gelişiyor mu?" sorusunu sormak.

10. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    şöyle diyelim , ağırlıkları yüksek olan kişinin totalde ulaşabileceği max. kas potansiyeli daha yüksektir burası kesin. kıyasladığın yüksek ağırlıkla yapan kişinin gelişimi artık daha yavaş olur belli bir seviyeye ulaştığı için. sense yeni başladığından hızlıca gelişirsin o yüzden evham yapmana gerek yok birkaç sene sonra sende artırmış olursun tüm ağırlıklarını.

11. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Tamam tekrar soyluyorum. Karsilastiramazsin. Elmayla armutu karsilastirmak gibi bir sey.

Belli bir sure vucut gelistirme calisan birisi gelisimini sagladigi icin ilerleyen yillarda kazandigi kas kutlesi ilk yillara gore az olur.

Buna novice effect deniyor.

Atiyorum o 100kg bp ile 5inci yilinda 1kg kas kutlesi yaparken sen 35kg ile 1inci yilinda 3kg kas kutlesi yaparsin ama 5inci yilina geldiginde hala 50kg ile calisiyor da olabilirsin.

5inci yilinda gosterdigin gelisim, adamin 5inci yilinda gosterdigi gelisimin cok altinda da kalabilir.

Senin yapacagin en dogru sey, dogru bir programla max agirlikta calismak elbette.

Sayfayı Paylaş