Bench Press Rehberi

Konusu 'Vücut Geliştirme Egzersiz Hareketleri' forumundadır ve wrestler tarafından 17 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 82 üye.
  1. Atsizat

Atsizat Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    38
    2 tane 20 kilo dambıl ile tek seferde 18 tekrar yapabiliyorum. Nasıl sizce?

2. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    tekrar sayisini azaltip, agirligi artirirsan daha guclenirsin. yani 30kg ile 10 tekrar daha anlamli olur. fakat bu baslikta bench press detaylari tartisiliyor.

memogoren bunu beğendi.
  3. Xjethalar

Xjethalar Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    O kadar zamandır bu hareketi yanlış yapmak baya üzdü. Ancak sayende göğüslerden verim almaya başlayacağım inşallah :)

wrestler bunu beğendi.
  4. Atsizat

Atsizat Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    38
    Dambıl bench press'de 2 tane 24.25 kilogram dambıl ( 48.5 kilogram) ile 5 tekrar yapan biri, barda ne kadar ağırlık kaldırabilir? Dambıl ile yapmak daha zormuş. Bar ile 50 kilodan daha yüksek ağırlık ile 5 tekrar yapabilir miyim?

5. EFE_57

EFE_57 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Beyler yuksek kg az tekrarmi yoksa az kilo fazla tekrarmi daha iyidir sizce ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6. EFE_57

EFE_57 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Beyler yuksek kg az tekrarmi yoksa az kg cok tekrarmi daha iyidir ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7. K0mpedan

K0mpedan Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Cardio ile Kilo verirken kasta yakmışım fakat bbye başlayali 1,5 ay oldu ( daha önceden hiç ağırlık çalışmamıştım )
    Double dumbell ile
    1. set 14 kg (12 tekrar)
    2. set 16 kg (10 tekrar )
    3. set 18 kg (6-8 tekrar )

Fakat beche geçince max 10-10 ağırlık takabiliyorum ve 3 . seti bazen cıkaramıyorum bile .
    Sizce bu ağırlıklar normalmidir ? Birde ben göğüsten çok omuz ve üst kolumun yoruldugunu hissediyorum ... 3. setlerde bazen bitiyorum (titreme degil ) sanki 0 gücüm kaliyor.
    Hareketleri iyice bakarak doğru şekilde yapmama ragmen.
    Normal mi bunlar sizce :( Yoksa bi spor doktoruna görünmem lazım mı ?

berkay7743 bunu beğendi.
  8. marsfield

marsfield Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    normal, sadece bench press veya dumbell press ile gogus calis, zaman ve yeterli beslenme ile kilon artacaktir. tekrar sayini dusur ve setini arttir yuksek agirliga cikmak icin. mesela 18kg ile 5 set 5 tekrar yapmaya calis, yapamazsan 2kg dusur bir sonraki seti oyle yap, 5x5 18 yapana kadar bu sekilde devam et. daha sonra bu sekilde gelisirsin. bu asamada diger gogus hareketleri ve kol hareketleri ile zaman harcama. squat ve romanian deadlift yapabilirsin. birlesik hareketler yap.

9. FitnessMerdo

FitnessMerdo Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    43
    Kaldırırsın 50 kg ve üstü

10. Atsizat

Atsizat Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    38
    En son 2 tane 25 kilo dambıl ile 8 tekrar yapmıştım. Bunun sevinci ile 2 tane 27.5 kilo dambıl ile bench press yapmayı denedim. Hiç tekrar yapamadım. Çok büyük hayal kırıklığı yaşadım :( :(

11. FitnessMerdo

FitnessMerdo Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    43
    Artar zamanla

12. berkay7743

berkay7743 Özel Üye

Beğenileri:
    705
    Ödül Puanları:
    123
    artık dambıl kullanmıyorum 50 kg likler yetmiyor üst göğüste bile yetmiyor 42.5kg liklerle 11 tekrar omuz basmıştım onu biliyorum 50kg olsaydı 5 tekrar çıkardı büyük ihtimalle
    anlatmak istediğim herşey zamanla 5 lik dambılları kullanamıyordum 2011 temmuzda başladığımda şimdi 50 kg likler yetmiyor

13. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Benim bench press de 1 aydır artacagi yerde azaldi :) fullbody yapıp haftada 3 gun bench yaptim obdan oldu galiba. Bir süre ağırlıklı paralel bar dips ve overhead press yapıp omuz ve tricepslerimi güçlendireceğim bu sekilde asarim belki de

berkay7743 bunu beğendi.
  14. berkay7743

berkay7743 Özel Üye

Beğenileri:
    705
    Ödül Puanları:
    123
    definasyondayım 182.5 kg basabilirken şimdi 170 basabiliyorum bazen 172.5 kg çıkıyor duruma göre overtraining olmuşsun 3 gün ara ver düzelir

afka9 bunu beğendi.
  15. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Aynen çok çalışınca kaslar eklemler kaldırmıyor. Dinlenmek lazım. :) 10-12 tekrarlı setlerde çok sıkıntı olmaz da sürekli 4-6 tekrar yapilabilecek agirliklarla calisilinca eklemler için cok yorucu oluyor..

berkay7743 bunu beğendi.
  16. FitnessMerdo

FitnessMerdo Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    43
    Bench pressde kg artırsam bile 2 tekrar yapıyorm siz 80 90 kg ile 30 tekrar yapıyorlar 70 basıyorum 2 tekrar tekrarı artırırken altında kalcam diye korkuyom

17. Atsizat

Atsizat Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    38
    Ben dambıl ile bench press yaptığım için altında kalacam diye bir korkum yok. İtiş yapamayacak hale gelince dambılları yere koyuyorum fakat gücüm tükenmiş olduğu için dambılları yere koyarken çok sert bir şekilde bırakıyorum. Dambılları yere koyarken güüm diye bir ses çıkıyor. Evdekiler de kızıyor işte.

Son düzenleme: 18 Aralık 2016
  18. FitnessMerdo

FitnessMerdo Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    43
    Dumbell press barbel den tehlikesiz yere hemen at diyecem kaldıramayınca annenler kızıyor artı evi bozarsın

19. Teoman_İsaac

Teoman_İsaac Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    istanbul
    Merhaba dostlarım, güzel yazı için teşekkürler. Yaşım 27 spora başlayalı daha 1 ay oldu. İlk ay makinede yaptım göğüs pressi lakin şimdi yavaş yavaş benche geçmenin zamanıdır diye makineyi bıraktım. Henüz ikinci antrenmanımı yaptım benchte. Sorum şu: ben max 40 kg kaldırabiliyorum 6 tekrar x 6 set. Sizce yeni başlayan için normal mi yoksa tricepslerim çok mu zayıf? üstelik bar ağırlığı dahil bu kiloya. Yani 60-70 te yaparım ama 6 tekrar çıkmaz onu demek istiyorum

20. kimyamuh

kimyamuh Üye

Beğenileri:
    111
    Ödül Puanları:
    53
    bench press de en çok yapılan hata bence barı tam olarak göğse indirmemek ve tam yukarı çıkarmamak.kesinlikle sakat hareketler bunlar.yarım yarım yapılan bench press in kimseye faydası yok.

benim sıkıntım ise yeni salona geçince başladı. salondaki bench press sehpalarının ağırlıkları tutan kancaları çok büyük ve uzun. bu da gayet iyi bir pozisyonda başladığım hareketde barın o saçma sapan kancalara takılıp dengemin bozulmasına sebep oluyor. iki defa büyük kazanın eşiğinden döndüm. hal böyle olunca harekete biraz daha önde başlıyorum ve doğal olarak bu durumda da omuzlara yük biniyor. bazen yardım alıyorum ama her zaman da yardım edecek bulunmuyor. bi de herkese güvenmiyorum.

dumbell press yapan arkadaşlarada birkaç uyarım var. genel olarak bakıldığında dumbell press daha güvenli olabilir. fakat özellikle dumbellerin en yukarıda olduğu pozisyonda çok dikkat etmelerini allah göstermesin yüzlerine düşürebileceklerini söyleyeyim. önce güvenlik arkadaşlar.

Sayfayı Paylaş