Bench Press - Military Press orantısızlığı ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve cengoo tarafından 19 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. cengoo

cengoo Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Selamlar,

Ben omuz press de 52 kilo atarken, bench press de 70 kg yapabiliyorum. Bunda bir orantısızlık olduğunu düşünüyorum. Hocam da şaşırdı, omuzda bu kiloyu giren adam göğüste bunu giriyor diye müsabık sporcularla falan muhabbet olmuştu. Göğüs kasları güçlü olmadığından mıdır, tricepsler güçlü olmadığından mıdır bilmiyorum ama göğüsü güçlendirip kiloyu arttırmak istiyorum. Ne önerirsiniz ?

Aynı şekilde omuzda 3 ay öncesine kadar 35 kilo ile çalışırken 52'ye çıkmama rağmen, tricepsde yerimde sayıyorum yatarak 30 kg, ayakta 41 kg atıyorum.

Omuzu uzun süre haftada 1 kez girdim ve fazla yüklenmedim, göğüse hep çok yüklendim belki bu yüzdendir bu durum..

Belki burdan bir çözüm bulabilirim diye yazayım dedim...

2. onbir

onbir Üye

Beğenileri:
    517
    Ödül Puanları:
    0
    artırma için bir iki taktik verebilirim ancak tricepste yazdıgın kilolarla kac set kac tekrar yapıyorsun göğüs günü ne calısıyorsun yani biraz antrenmanından bahsedermisin?

3. cengoo

cengoo Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    4x8 yapıyorum, göğüs antremanımı yazsam çok ağır dersiniz o yüzden yazmayayım. Ama ağır girmezken de aynı durum söz konusuydu..

Biraz araştırdım bu konuyu; 1-6 Tekrar maximum güçlendirme sağlıyormuş. Zaten bildiğim birşeydi, yeniledim diyelim. 4x8'i 3'e düşürüp, 3 set 8 tekrar yaptıktan sonra daha ağır kilolarla 6 - 4 - 2 - 1 tekrarlık 4 set daha ekleyeceğim benche. 1 tekrara ne kadar set denilebilirse artık :) Umarım işe yarar.

Son düzenleme: 20 Temmuz 2011
  4. SlipKnoT16

SlipKnoT16 Üye

Beğenileri:
    228
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa- Ankara(okuyor)
    Bende omuzda 40 yapıyorum Bench press 90 yapıyorum :)

5. cengoo

cengoo Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    90 lbs olmasın o, yaşına ve avatara bakarsak 90 mümkün değil.

Akay bunu beğendi.
  6. nakooo

nakooo Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    mümkün bence. ama bende de ozaman bi orantısızlık var bench:75 omuz: 35 giriyorum. bizim bi hocamız var bench: 120 omuz:80 giriyor peki buna ne demeli? omuzlarıda göğüslerine göre gayet iyi. bence bu bir orantısızlık değildir. hem omuza hafif ağırlıklar girilip çok tekrar yapılmalı diye biliyorum

7. Smiley

Smiley Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    38
    Bu 90 kg ağrılığa barın ağırlığı dahil mi? Bu ağırlıkla kaç tekrar çıkarabiliyorsun ve yardım alıyormusun? Eğer hareketi hakkını vererek yapıyorsan tebrik ederim seni..

8. cengoo

cengoo Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Omuza 80 kg girecek kadar güçlü adam benchde de 120 girebilir zaten, normali senin hocan. Ben de omuzda 52 atıyorsam, benchde 70'den ağır girebilmem lazım.
    Omuz için 8 tekrar optimumdur bence, omuz gelişimimden memnunum.

Arkadaşın kollar göründüğü kadarıyla 30-35 arası, belkide daha az ve 90 kilo kaldıran adamın göğüsleri çok çok daha iyi olması lazım. Bence ya yanlış görüyor kiloyu yada başka birşey..
    Kolla benchin direkt alakası yok tabi de gelişim tüm vucutta olan bir olgu, benchde 90 girip 30 cm kolla dolaşan görmedim.

9. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bu tamamen çalışma ,alışma prensibi ile ilgili...örneğin halterciler ayakta çok iyi kilolara kaldırırken ,bench de bu pek fazla olmaz...) her yiğdin yoğurt yeyişi farkldır!...)

10. onbir

onbir Üye

Beğenileri:
    517
    Ödül Puanları:
    0
    slipknot16 90 kiloyu bi açığa kavuştur:))
    cengoo simdi sana şöyle söyleyim büyük kaslarda 12 seti gecme bana bunu dediklerinde sacma sandım ama uyguladıktan sonra kendindeki farkı anlayacaksın cok set sana fazladan katabolik etki yaratır yani sen benchi 3x8 yap ama her sette kilo arttırmaya çalış benchi öle bitir fly yap sonra direk incline bench press çak farkı görceksin.birde bazılarında omuz göğüs farklıdır mesela bende seninle aynıyım omuz 55 bench 95 cok orantısız ama yapacak bişey yok göğüsüm hemen tepki verirken omuzdan tepki alamıyorum nedense 4x12 denedim 3x6 denedim herşeyi yaptım ama yok:D yani cok set girmek sana hicbişey getirmezken senden götürür...son cümlene gelirsek sana aynen katılıyorum 30 kolla 90 vücut görmedim ama belkide tek tekrardır bilemiyorum acıklamasını bekleyelim

11. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    onemli olan agir girmek degil :)
    30 40 kg bench press yapipta 70 80 kg calisanlardan daha iyi goguse omuza sahip olanlar var.
    eger avatarlara bakarak yorum yapiliyorsa suan ki sayfada su kadar omuz bu kadar gogus calisiyorum diyen arkadaslar agirliktan cok ne kadar nizami calisiyorlar onun bi muhasebesini yapsinlar.

12. cengoo

cengoo Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Usta şöyle söyliyeyim ; Ben Zühtü Kütahya ile çalışıyorum, 20 kez Türkiye Şampiyonu, en son geçen sene masterlarda Türkiye şampiyonu bir hoca. İlgiliysen muhakkak tanıyorsundur. Şuan girdiğim göğüs antremanı şöyle ;

Bench Press - Inc. Bench Press - D.Fly - Decline Press - Dips - PullOver

Şimdi hocaya desem çok set giriyorum 12'yi geçmemem lazım, adam ben bu kadar TR Şampiyonu oldum bu programlarla oldum, benden iyi mi bileceksin derse, susup devam etmek durumunda kalacağım :D En iyisi zamana bırakmak, önerilerin için teşekkürler, 2 ay sonra programı değiştirince dikkate alacağım.

13. Smiley

Smiley Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    38
    Bu avatardaki sen misin cengoo?

14. cengoo

cengoo Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Evet.

10 karakterden az yazılamıyormuş, bunu da yazayım. :)

15. Smiley

Smiley Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    38
    Çok fit bir vücudun varmış valla cengoo, bence sen kafana takma bu göğüs ve omuz olayındaki farlılığı. Gayet iyi görünüyorsun :)

cengoo bunu beğendi.
  16. CranTz

CranTz Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ordu

Arkadaş benımle aynı vucut heralde hehe :D omuzda 55 i anca anca basarken göğüste 80 i 10 tekrar çekip 100 ü yarım yarım ( göğüs e değmeye 5 -6 cm kala ) 8 tekrar basıyordum. Omuzları bende bir türlü geliştiremedim bide göğüsler üstten şişiyor steroid yemiş gibi :D Arnoldun üst göğüssüz hali gibiyim bir hayli çirkin :)

17. SlipKnoT16

SlipKnoT16 Üye

Beğenileri:
    228
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa- Ankara(okuyor)
  18. SAYGIDEĞER

SAYGIDEĞER Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci, body builder
    Yer:
    Ankara
    lbs ingilizceyi benimseyen toplumların ağırlık birimidir.
    2.2 lbs = 1 Kilo
    1 lbs = 454 Gram dır. Ayrıca bench te 120 kg basan adamın omuzda 80 kg basması normaldir. Bu sporda kas gruplarının ağırlık kapasitesi değişebilir. Göğüs en geniş kas grubundan biri olduğu için yüksek kilolarla çalışlılır. Leg press hareketide aynı şekilde...

19. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz
    Benchte bastığın kilonun altında bi kiloyla omuz çalışman kadar doğal bişey yok.

Bunu tricepslerle de ilişkilendirme çünkü omuz basarkende göğüs basarkende çalıştırdığın bölge istediği kadar iyi olsun güçlü tricepslerin yoksa ağır kilolarla çalışamazsın..

Birde normal bench pressten farklı olarak, bir dönem Reverse grip bench press hareketini yaparsanız göğüslerin şoklanıp kısa sürede hacim kazandığınızı göreceksiniz..göğüs kaslarım güçsüz kaldı diyen en azından deneyebilir..

20. cengoo

cengoo Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Benchte bastığımdan fazla kiloyla omuz basmam lazım demiyorum zaten. 52 kilo ile 4x8 omuz atabilecek seviyede bir sporcunun, benchde 70'den fazla basması gerek diyorum.

Triceps çalışırken sağ kolda bir ağrı hissediyorum, bir sakatlanma olabilir. Ben bench olayını buna bağladım. Dün benchi chest press makinesinde attım. 70 kg - 3x8, 80 kg x6, 90 kg x5, 100 kg x3, 110 kg x1 attım. Ağırlıklar gırla gidince birde baktım 7 set olmuş. :D Bu kadar fark olması beni şaşırttı açıkçası, triceps ağrısı geçince ben yine normal bench press'e döneceğim bu alet yanıltıcı gibi geldi..

Slipknot sana da normal bench'e geçmeni öneririm. Bir dene bakalım yine 90 kg ile atabilecek misin.. Makine ile gelişim sağlayabileceğini zannetmiyorum zira makineyi denedikten sonra serbest ağırlık bana çok daha gerçekçi geldi :)

Son düzenleme: 22 Temmuz 2011
    SlipKnoT16 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş