Bench Press Hakkında

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Iron_Man tarafından 4 Ocak 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Iron_Man

Iron_Man Üye

Beğenileri:
    262
    Ödül Puanları:
    0
    Bench Press Hakkında

Merhaba arkadaşlar , göğüs antremanlarının vazgeçilmezi olan bench press ' i kendi antremanlarımda nasıl uyguladığımı sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle , boş barımızla geniş-orta ve dar açılardan oluşmak üzere hareketimizi yapmalıyız.Bu ısınma sürecidir.Tekrar sayılarımız 12-15 tekrar olabilir.Göğüslerimiz ve eklemlerimizin tam ısındığına kanaat getirdikten sonra antremanımıza başlayabiliriz.Yalnız sizi bir konuda uyarmalıyım , fazla ısınma bench press 'teki verimliliğinizi düşürecektir.Bench press hareketini yaparken , altın kurallardan birtanesi kesinlikle her hafta bench press bar tutuş açısını değiştirmektir.Örneğin ; bir hafta geniş tutuyorsak barı , diğer hafta biraz daha geniş veya biraz daha dar şeklinde tutmalıyız.Bu her hafta değişmelidir.Bununla birlikte , hareketi tam olarak yedirmeliyiz.Daha açıklayıcı olmam gerekirse , bench press barını tam kaldırıp , alt göğsümüze doğru tam olarak indirmeliyiz.Yapılan en büyük hatalardan birisi olan , barı üst göğüse indirmektir.Bu şekilde hatalı çalışmak , çeşitli omuz sakatlıklarına sebep olabilir.

Set aralıklarına dikkat etmeliyiz. 30-40 saniyeyi geçmemek koşuluyla set aralıkları vermeliyiz.Fazla ara vermek sakatlıklara ve kan hücrelerine yeteri kadar kan pompalamamıza sebep olur.Buda antreman verimliliğini düşürür.Az ara vermek ise , hareketimizi hakkıyla yapamamıza neden olur. Seçtiğimiz ağırlıklar , bir program dahilinde olmalıdır. Haftalık performanslarınızı not defterlerinize yansıtlamalı ve düzenli istatistik tutmalısınız. Bu veriler sizin gidişatınız hakkında size gerçekçi bilgiler verecektir.

Bench press sonrası , muhakkak bir açış hareketi yapmanızı öneriyorum. Bunu yapmamızdaki amaç , hareketi izole etmektir. Örnekleme yapacak olursak , vücudumuzun herhangi bir bölümüne darbe yediğimizde , o bölgeyi hemen arkasından ovalarız . Bunu yapmamızdaki amaç , o bölgedeki acımızı dağıtmaktır. İşte, bench press sonrası yaptığımız bu açış hareketinin sonucunda , izole olan kas grubumuz daha hızlı ve orantılı gelişecektir.

Kişisel Antrenör ve Diyetisyen IRON MAN

zumruduanka, Akay, batgun ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    bench press barını tam kaldırıp

tam kaldırmak derken yukarıda iken tam kilitlenecek mi kollar?tam kilitlenmeme olmamalı diye biliyorum eklemlerin sağlığı açısından ve göğüsün boşalmaması için.

3. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    herhangi bir hareket için set araları şu kadarı geçmeyecek demek bence yanlış. amaca göre dinlenme süreleri değişecektir. güç artışı amaçlanıyorsa 2-3 dk bile dinlenilebilir bu tür bileşik egzersizlerde.

zigbog bunu beğendi.
  4. year2004

year2004 Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    3 dakika çok uzun bir süre bence.. Max. 1,5 dak. o da son sette...

@deathlifter, tam kaldırma olduğu zamanda ise çok bekleme yapılmamalı o ara zaten bulunuyor, indirme kaldırmada.

5. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    benim dediğim bekleme değil de tam kaldırma. yani süreyi kast etmedim. yukarıda iken tam kilitlenenecek mi kollar? kilitleyip hızlı da yapılır yavaş da. kilitlemeden hızlı da yapılır yavaş da. ama kilitlendiği zaman eklemlere zarar verir diye biliyorum. artı kaslarda boşalma oluyor ve göğüse vurma olayı azalıyor. kilitlediğiniz zaman sanki kilitlenme anında ağırlığın büyük yükü göğüsten kollara yıkılıyor gibi o sırada da göğüs kası gereksiz yere dinleniyor mu ya da boşalıyor mu desem. tam kilitlenmeden tekrar indirilmeli diye biliyorum hem barbell bench de hem dambıll benchte.

6. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    galiba "kitledeiğinde fazla bekletme" diyor

7. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Iron Man tam kaldırın diyerek, Ronnie coleman tarzı "partial rep"ler yapmayın demek istemiş sanırım.

Savaşcı bunu beğendi.
  8. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    peki o ne işe yarıyor?bir video görmüştüm adam o şekilde 200bilmem kaç kiloyu 23 kere kaldırmıştı.

9. year2004

year2004 Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Videolara bakıp antrenmanlarınızı ona göre ayarlamayın. Videolarda adamlar diyetteki hallerini gösteriyorlar. Bulk halleri nerde? Kural neyse onu uygulamak gerek.

10. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Yarım kaldırıslar genel olarak olusmus kas kutlesının sadece eksık gorulen, hedeflenen bır bolgesının vurulmasını saglar.. Yanı belırlı bır sevıyeye kadar tam kaldırmak gerekır.. ;)

Savaşcı bunu beğendi.
  11. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    max-ot antrenmanları arası 2-3 dakika dinlenmek son derece normal, zaten sette hakkını vererek yaparsanız nefes nefese kalıyorsunuz 2-3 dakikaya anca kendinize geliyorsunuz

12. kaaneroz

kaaneroz Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    30-40 saniye çok az bir dinlenme süreci tabi amaca bağlı %60- 70 çalışılyorsa ve 12-15 tekrar yapılıyorsa 30-40 saniye idealdir. Fakat hipertrofi antrenmanında 60-90 saniye ideal süredir, kuvvet antrenmanında ise 2 - 3 dakika idealdir. Hipertrofi yapan biri 40 saniye dinlendikten sonra bir önceki setteki performansını sergileyemez zaten. Toparlanma süresi vermemiz gerekir. Diğer bütün yazdıklarınıza katılıyorum dinlenme süresi hariç. Iron_Man

13. herıld

herıld Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    30-40 saniyeden kasıt vücudu soğutmamak sanırım banada başta yanlış geldi ama denedim hareketleri daha kolay bi şekilde yapıyorsunuz vücut sıcak olduğundan bende işe yaradı ama kişiden kişiye değişebilir tabi bilemem :)

Sayfayı Paylaş