Bel Fıtığı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Cimhenun tarafından 12 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Cimhenun

Cimhenun Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar , ben 17 yaşındayım ben yaklaşık 2 yıldır bu sporu yapıyorum . 2 ay önce bel ağrısı şikayetiyle doktora gittim ve mr sonucu ufak bi bel fıtığı denildi . İlk önce kas gevşetici hap eğer geçmezse de fizik tedavi önerildi . Raporu aynen yazıyorum .

İnceleme : Saggital ve Aksikal planda SE;T1 ağırlıklı
    Saggital ve Aksikal olan TSE;T2 ağırlıklı

Lomber lordoz azalmıştır.
    Tüm düzeylerde intervertebral dis yükseklikleri ve sinyal intensiteleri tabiidir.
    Tüm seviyelerde intervertebral disk posterior konturları tabii olup , herniasyon bulgusu izlenmedi.Epidural yağ planları açık olup durak kese ve nöral kökler serbesttir.
    Nöral foramenler açıktır.Faset eklemler normal görünümdedir.
    Spinal kanal AP ve tranvers çapları normal genişliktedir.
    Vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal yoğunlukları tabiidir.
    Konus medüllaris L1 düzeyinde sonlanmaktadır.Filum terminale serbesttir.Paravertebral alanlarda patoloji saptanmadı.
    SONUÇ:Lomber hipordonoz.Lomber disk hernisi lehine bulgu saptanmadı.

Aynen raporu yazdın . Ne diyorsunuz arkadaşlar spora devam edebileciğimi umuyorum sizinde ne diyeceğinizi merak ediyorum . Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar...

2. wingman

wingman Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    raporu anlayacak kadar tıp bilgisi yok elbette ama şunu söyleyebilirim; bende de benzer durum vardı bel fıtığı dedi doktor 2-3yıl önce sıcak tutmak gerekiyor beli ya değilse acı çekilmeyecek boyutlara ulaşıyo. antremana gelince ters mekik falan yaptığımda ertesi gün çok fena ağrıyo dizlerime kadar vuruyo ağrısı diyebilirm. O yüzden ters mekik, deadlift gibi hareketleri yapmaktan kaçınıyorum onun haricinde pek bi sıkıntı oluşturmuyor..

3. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    madem bel fıtğı başlangıcı o zaman şu an aklıma gelen genel olarak dikkat etmen gerekenleri yazayım...

- yataktan kalkarken doğrularak değil yan dönüp yatağın yanından kalk
    - yerden veya eğilmen gereken bir konumdan bir şey alırken sadece belinden aşağı doğru eğilme, dizlerini de kullan
    - omuz dambıl veya omuz bar pressi programından çıkar
    - lateral raise veya dumbell curl gibi ayakta yapılan hareketleri oturarak ve sırtını sehpaya dayayarak yap
    - cardio yaparken dikey bisiklet yerine yatay bisikleti tercih et

Bodysoft bunu beğendi.
  4. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    doktorunuz yanlış bilgilendirmiş sizi. bel fıtığına dair hiç bir bulgu yoktur sizde sadece hafif kireçlenme söz konusu. sağlık ve sakatlanma bölümüne bel fıtığı ile ilgili kapsamlı bir yazı yazacağım.

5. Cimhenun

Cimhenun Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar öncelikle hepinize teşekkür ediyorum ilgilendiğiniz için .
    atakan_irresistable , siz ne önerirsiniz sürekli ağrı var çünkü hiç geçmiyor bitmesi bitmese bile artmaması için neler yapabilirim?

6. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    oturduğunuz yere ortopedik bel yastığı koyunuz bol bol yüzünüz. raporunuzda söylemeyi unuttuğum lomber bölgenizde düzleşme var. ya çok ayaktasınız yada çok oturuyorsunuz. ağrınız tamamiyle bu nedenle. öncelikle duruş veya oturuş şeklinizi düzeltmenizde fayda var. bunedenle bel bölgenizdeki kavisten dolayı ağrı oluşmaktadır.

7. Cimhenun

Cimhenun Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Gerçekten çok teşekkür ederim inannırmısınız bende bel fıtığı olduğuma pek inanmıyordum siz beni aydınlattınız çok teşekkür ediyorum.Son sorum vücut geliştirme ve futbol oynamamda bir sakınca var mı acaba ?

8. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    vucut geliştirme ile ilgili bir başlık açacağım tabiki futbol oynamanızda fayda var.

öncelikle fıtığın nedeni bel ve karın kaslarının zayıflığıyla ilgilidir. ağırlık tamamiyle bele yüklendiği zaman fıtık oluşur. örneğin yerden halter kaldırıyorsun ağırlık mekenizi basel ve kollara vermeyisiniz
    direk belden kaldırmamalısınız. bel fıtığı olanlar momenti yüksek olup 10 kg bile kaldırsalar o monent kuvveti belinize 70 kg gibi gelebilir.
    beliniz için faydalı hareketler;
    yerde bacaklarınızla bisiklet çevirmek gibi, yerde paralel bacaklarınızı uzatıp 40 sn beklemek, yarım mekik beliniz için çok faydalı olacaktır.

Son düzenleme: 14 Nisan 2011
  9. Cimhenun

Cimhenun Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    tamam o zaman bilinçli olarak vücut geliştirme ve halı saha maçlarına devam ediyorum . Size çok teşekkür ediyorum.

10. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    Lomber lordoz azalmıştır.
    Tüm düzeylerde intervertebral dis yükseklikleri ve sinyal intensiteleri tabiidir.
    Tüm seviyelerde intervertebral disk posterior konturları tabii olup , herniasyon bulgusu izlenmedi.Epidural yağ planları açık olup durak kese ve nöral kökler serbesttir.
    Nöral foramenler açıktır.Faset eklemler normal görünümdedir.
    Spinal kanal AP ve tranvers çapları normal genişliktedir.
    Vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal yoğunlukları tabiidir.
    Konus medüllaris L1 düzeyinde sonlanmaktadır.Filum terminale serbesttir.Paravertebral alanlarda patoloji saptanmadı.
    SONUÇ:Lomber hipordonoz.Lomber disk hernisi lehine bulgu saptanmadı.

EVET özellikle siz devam ediyorsunuz karın ve bel kaslarınızı güçlendiriniz omurunuzu direct baskıya maruz bırakmayınız!

Sayfayı Paylaş