bel fıtığı oldum, tavsiyeleriniz nelerdir?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve zorro17 tarafından 17 Aralık 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. zorro17

zorro17 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Merhabalar.
    Önceki gün akşam iş çıkışı antremana gittim. Hali hazırda bağ problemim bulunduğundan volume'ü tutturabilmek için nispeten düşük ağırlıkla yüksek tekrarlı çalışıyorum. İlk egzersizim squattı. 60kg x 10 tekrar x 4 set şeklinde uygulayacaktım. İlk 3 set herhangi bir sıkıntı yaşamadım. 4.set 5.tekrar konstrasyon kaybıyla dipten kalkarken bacak yerine belden kalkmaya çalıştım ve kalkarken belimde acı hissettim. O an bıraktım egzersizi. Anlık bir acıdır diye düşündüm ve leg press ve leg curl ardından da 30 dk kardiyoyla antremanı tamamladım. Akşam eve gelince ağrılarım arttı, gece ağrıdan pek uyuyamadım. Ertesi gün doktora gittim mr ve röntgen sonucu bel fıtığı olduğum ortaya çıktı. 5 gün tam yatak istirahatı iğne ve çeşitli ilaçlar verdi doktor. %70 ihtimalle geçer dedi. Bugün 2.gün ağrım sızım baya azaldı. İnşallah geçer diye umut ediyorum.

Daha önce bel fıtığı çeken ve sonrasında spora devam eden birileri mutlaka vardır. Beli güçlendirmek için deadlift, squat, hip trust ya da back extension tarzı antremanlara devam etmeli miyim? Bundan sonrası için ne yapmalıyım? Sanırım artık full konsantrasyon meselesini ömrümün sonuna kadar unutmam. Tavsiyelerinizi bekliyorum arkadaşlar.

2. AlbekZ

AlbekZ Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Fıtığın büyüklüğü nedir doktor ne tavsiye etti spora ara verin yüzmeye gidin doktor onay verirse hafif ağırlıklarla başlarsınız. Şimdi spora ara vermezsenin ilerletebilirsiniz sağlık daha önemli

freeletics ve zorro17 bunu beğendi.
  3. zorro17

zorro17 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Hocam cevabın için teşekkürler. Fıtığın derecesi hakkında birşey söylemedi doktor ama sanırım henüz başlangıç seviyesinde, ayak ve topuk ağrıları gibi kronik belirtileri bende görülmedi, ağrım sızım da baya az durumda şu an. 1 hafta ara verip hafif hafif çalışmayı dusunuyorum.

4. Zizxy

Zizxy Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Mobilya Makina Operatoru
    Yer:
    istanbul
    Bel fıtığının tedavisi spor öncelikle bunu bil hocam. Buna göre araştırmalarını yapabilirsin.

zorro17 bunu beğendi.
  5. AlbekZ

AlbekZ Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Yüzme daha az risk içeriyor. Ağırlık çalışmasında ters bir harekette fıtığı ilerletir.
    --- Mesaj birleştirildi, 17 Aralık 2016 ---
    Bende ayağa vurmuştu yüzmeyle atlattım ağrılarınız azalmışsa küçük olabilir fıtığınız dikkat edin bel güçlendirici hareketler yapın hareketlerin formuna dikkat edin.

zorro17 bunu beğendi.
  6. zorro17

zorro17 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    teşekkürler hocam.
    aynen ayağa vurma olayı filan olmadı, ağrım bitti gibi, ters hareketlerde sızlıyor biraz. normalde belim kuvvetlidir fakat egzersiz öncesi yeterince dinlenmedim, gün içi yorgunluğu vardı ve konsantrasyon eksikliğiyle belde çıkarttım o da böyle bir sonuç çıkardı ortaya.

7. freeletics

freeletics Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    38
    Albek yazmis zaten, bir cogumuz irili ufakli bel fitiklari atlatmisizdir.. doktor en iyisini bilir, benim tecrubelerim, kendi sakatligim, gecirdigim fizio tedavisi ve okudugum bi takim makalelere gore:
    Ilk olustugunda ciddi agri varsa max 2 gun yatak istirahati, sonrasinda yuruyus veriliyor, istatistiksel olarak 2 gunden fazla yatmak yurumeye gore daha kotuymus,

Sonra fizio hareketleri yapilabilir, bunlar genelde bel/bacak esnetme gerdirme, en yaygini sirt ustu yatip dizleri sirayla goguse cekip 20sn bekletmek...

Hafif agirlikla aradan birkac hafta gecince baslanabilirr belki.

Yazdiklarim sizin durumunuz icin uygun olmayabilir, hekiminiz en dogrusunu bilir..

Sent from my Nexus 9 using Tapatalk

zorro17 bunu beğendi.
  8. Zizxy

Zizxy Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Mobilya Makina Operatoru
    Yer:
    istanbul
    AlberkZ katılıyorum sana fakat yaptığımız sporu gerçekten hareketleri doğru yapıyorsan eğer sonuçları rahatsızlıklar olmaz. En ufak bir hata konsantrasyon kaybı kötü sonuçlanıyor ağırlık sporlarında.
    Gerçekten antremandan öncesi ısınmaya gerek var.

zorro17 bunu beğendi.
  9. zorro17

zorro17 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Diz sakatlığı öncesi 105kg squat yapıyordum en ufak bir bel problemi yaşamadim ama 60kgda sakatlandım. Her daim konsantrasyon tam olmalı. Acı çekerek öğrendim :)

Nuwaze bunu beğendi.
  10. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Serbest squat mi yapiyordunuz smith makinesinde falan mı ? Serbestse high bar mı low bar mı ?

11. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    düzgün bir tedavi süreci şart.doktorunuzun dediklerini uygulayın.ardından fizik tedavi için beli güçlendirici belli hareketler verecektir.onları yapın,yukarıda söylendigi gibi yürüyün yüzün.spora tekrar başlama konusunda acele etmemek gerek.kasları olabildiğince güçlendirmek lazım tekrar ağırlığın altına girmeden.sonra da omurgaya direk baskı yapan hareketlerden kaçınarak,özellikle vücut ağırlığıyla beli sırtı çalıştıran hareketlerle devam etmek gerek.bu süreçlerin ardından pozisyona göre boş barla sq/dl gibi hareketlerle,back extension gibi hareketlerle yavaş yavaş başlamak düşünülebilir.geçmiş olsun,bu kadarlık olsun.

Zizxy ve zorro17 bunu beğendi.
  12. zorro17

zorro17 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    her daim serbest squat, high bar hocam.
    Tesekkur ederim hocam. Sanırım bir kaç hafta ağırlıksız güçlendirme egzersizleri yapacağım yanına orta tempo yuruyuşler, sonrasında hafiften baslarim agirliklara.

afka9 bunu beğendi.
  13. Zizxy

Zizxy Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Mobilya Makina Operatoru
    Yer:
    istanbul
    Aynen katılıyorum sana dostum.