Bel fıtığı için yapılmaması gereken hareketler

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve sour_apple tarafından 8 Ocak 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. sour_apple

sour_apple Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    2 gün önce doktora gittim bel fıtığı adayı olabilirsin dedi (spor yap ve ya yapma diye bir şey tam söylemedi)bende vücut geliştirme ye yeni başlamış biri olarak sporu bırakmak istemiyorum yinede belimi fazla zorlamamak adına hangi hareketlerden uzak durmalıyım?bench_O

bodytaha bunu beğendi.
  2. metall

metall Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    nasıl bir şikayetle doktora gittin?

3. bodytaha

bodytaha Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Bunu bende merak ediyorum. İyi olmuş bu konuyu açtığın...

4. sour_apple

sour_apple Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Sırtımın sol alt tarafında (sol kalçanın biraz üstü) hafif bir ağrı vardı. Geçen ay bir defa sol bacağımda kısa süreli uyuşma oldu ve takip eden 3-4 gün boyunca vücudum sanki sola yatıyormuş gibi oldu. Bu nedenlerle doktora gittim "bel fıtığı başlangıcı ve ya sırt kaslarında zorlama sonucu incinmede olmuş olabilir dedi." ama büyük ihtimalle bel fıtığı adayısın dedi. Fakat şu an sırtım iyileşmiş durumda kendiliğinden geçti sanırım 2 gündür spora yeniden başladım sırtımı fazla zorlamamaya çalışıyorum

5. metall

metall Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    sırtını değil de beline yük bindirecek hareketlerden kaçın bence.

örneğin squat gibi, deathlift gibi, barbel row veya t bar row gibi hareketlerin alternatif hareketlerini yapmaya çalış

6. bodytaha

bodytaha Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Şınavın bir zararı olur mu?

7. BeBeT0

BeBeT0 Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Sırtı zaten yoran fazla hareket yok ancak spor dışındada pek çok şey fıtıgı tetikliyebiliyor o yüzden ne yaparsak yapalım fıtık oluyor.en iyisi kafaya takmamak beli fazlada yormamak tadında bırakmak genelde zaten

L5
    L3

Olan omurlar en fazla fıtıgın çıktıgı yerler çünkü boşta duruyorlar ki babamdan biliyorum yürüyemiyordu en sonunda masaj kolduğu alındıda rahatladı :) yani anliyacağınız herşey fıtığı tetikliyor bizim spor merkezindeki 15 yaşındaki adamda bile var normal bişi gibi artık her 5 insandan 3 ünde çıkabiliyor :)

metall bunu beğendi.
  8. diverkan

diverkan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar,

Ben hem vücut geliştirmeye yeni başlayan hem de foruma yeni katılan bir üye olarak öncelikle bel fıtığı ve vücut geliştirme ile ilgili olarak forumdaki birçok yazıyı okuduğumu belirtmek isterim.

Bende L4-L5'te orta büyüklükte bir bel fıtığı mevcut.
    Doktorum da forumdaki yazılarda belirtildiği gibi bel ve karın kaslarımı güçlendirmem gerektiğini söyledi.
    Aksi taktirde bir sonraki aşama ameliyat olacakmış :(

Ben çok net bir soru sormak istiyorum.
    Abdomninal Crunch Machine ve Lower Back Machine bel fıtığı için zararlı olur mu?
    Aslında tam da bu iş için kullanması gereken aletler gibi duruyor ama doktorum belini zorlama dediği için emin olmak istiyorum.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

9. seyfeddinali

seyfeddinali Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    kanat için en iyi hareket t-bar rowingdir.fakat bu hareketi önermiyorum.kemer taksanda belin ağrır. fıtık yapma riski çok yüksek olan bir harekettir

10. Turkhero

Turkhero Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    benimde belim çok hassas deadlift,squat,tebarrow dan uzak dur. ayakta barbel curl yaparken bile bele ağırlık biniyor bunları yaparkende ağrı hissedersen kemer kullanmanı tavsiye ederim

11. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    http://www.exrx.net/WeightExercises/ErectorSpinae/BWAlternatingBirdDogExBall.html
    http://www.exrx.net/WeightExercises/Obliques/BWSidePlank.html
    http://www.exrx.net/WeightExercises/RectusAbdominis/BWBallCrunch.html
    http://www.exrx.net/WeightExercises/RectusAbdominis/BWVerticalLegHipRaise.html
    http://www.exrx.net/WeightExercises/RectusAbdominis/BWFrontPlank.html
    http://www.exrx.net/WeightExercises/ErectorSpinae/BWHyperextensionBallArmsUp.html

yukarıda linkini verdiğim egzersizleri mutlaka yapmalısın. bel fıtığına karşı alınacak en iyi önlem core egzersizleri yaparak karın ve bel kaslarını mümkün olduğunca güçlendirmektir. ağırlık antrenmanında ise serbest ağırlıklar yerine makinaları kullanabilirsin. deadlift, squat, bent over barbell row gibi hareketlerden kesinlikle uzak dur. bunun dışında beli zorlamayan hareketleri yapabilirsin. fazla kiloların varsa zayıflamaya çalış. core kaslarını güçlendirmezsen bel ağrıların daha da artabilir. bu nedenle core egzersizlerine öncelik vermelisin.

batt_34 bunu beğendi.
  12. andromedia

andromedia Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ankara
    Core bölgenizi güçlendirin: Birçok kişi core bölgesinin sadece karın kaslarından oluştuğunu düşünse de aslında bu bölge sırt kısmı da dahil olmak üzere vücudun komple orta bölgesini kapsar. Core bölgesini güçlendirmek için alt karın kaslarınızı çalıştırmayı deneyin. Yere sırt üstü uzanın ve dizlerinizi düz pozisyonda tutarak ayaklarınızı kaldırın ve vücudunuzla 90 derecelik bir açı yakalayın. Bunu yaparken ayağınızı ya da kalçanızı değil alt karın kaslarınızı kullanarak yapmaya çalışın. Daha sonra başlangıç pozisyonunuza geri dönün. Daha gelişmiş bir deneyim için spor salonunuzdaki Leg Raise ekipmanını kullanabilirsiniz.
    Uykunuza dikkat edin: Uyku pozisyonunuz bel sağlığınız için hayati önem taşıyor. Uzmanlar omurgaya dost uyku pozisyonunu sırt üstü için dizleri hafif havada tutacak şekilde alttan yorgan ve ya yastık destekli olarak görüyor. Yan pozisyon için ise dizler hafif bükülmüş şekilde(daha rahat pozisyon için dizler arasına küçük bir yastık konulabilir.) Dümdüz pozisyonda yatmaktan her zaman kaçının. Bu omurganıza baskıya neden olur.
    (http://pilatesfederasyonu.com/makale-16-Core_Bolgesi_Kaslari_ve_Bel_Agrilari)sitesinden alıntıdır.
    burda önerdiği hareketi ben yapınca belimde ağrı oluyor bu yüzden yapmıyorum yani bir çeşit kısır döngü aksine de yatarken bilinçsizde olsa ben önerdiği şekilde yatarım hep ama bel fıtığı başlangıcı var hatta şu an belimin sol kalça olan arasında bile hafif bir ağrı oluşuyor ara sıra sadade gelecek olursak core kaslarını güçlendirme konusunda önerebileceğiniz hareketler neler?

13. fatmucu

fatmucu Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    13

Evet,aynen benimde sol kalçamın üstünde ağrı olmaya başladı bazen sol bacağıma vuruyor gibi oluyor, 1 hafta felan ağrılı şekilde dikkat ederek spora devam ettim acaba belim güçsüz diye normal ağrılardır felan diye sonra baktım olmuyo 3 gündür sporu bırakıp artril jel kullanmaya başladım pazartesi doktor yolu gözüktü gibi :(

Sayfayı Paylaş